Kayınvalide ve kayınpederin düşüncesizliği

Evi eşinizin kardeşiyle böleceksiniz kayınpeder ölünce zaten
Kimse bölünme şartlarına itiraz etmemiş
Karışık bir durum yok yani
Kayınpeder ölmeden resmi olarak vermek istemiyor sadece

Kadın alsaydım sizden para isterdi demiş size zaten
Bu durumda almama sebebi sizin lehinize olmuyor mu?
Mesela kayınpederden 250 euro alsaydı da sonra kayınpeder o parayı sizden bir şekilde alsaydı daha mı iyi olurdu sizin için?

Bana anlattıklarınız hiç sorun gelmiyor valla
Bilmiyorum daha çok sevesiniz yokmuş gibi
Eşiniz de haline şükretmeyi öğrensin bence
En azından kira vermeden oturuyor
Ki ona rağmen bile geçinmekte zorlanan biri
Almasa da alıyor zaten almadığı parayı da alıyor. Kv alsa da almasada alıyor yani değişen yok ki. Biz de diyoruz ki ev yine kp üstüne olsun ama biz paramızı verelim ev ortak değil bizim olsun. Tapunun kp üstüne olmasıysa dert kalsın kp üstünde ama bizim olduğu belli olsun. Ama kabul edilmiyor. Sevesim yokla alakası yok. Herşeyi maddi olarak dillendirip maddi olarak herşeyin sürekli sorgulandığı bir ortamda bulunmak sizin için sorun olmayabilir anlayamazsınız belki bu hissiyatı. Ailenizin sürekli çocuk gibi aldığınız maaşın paranın hesabını yapması, altınlarınızı bile nereye nasıl harcayacağınızı veya nasıl değerlendireceğinizin planını yapması, sürekli maddiyat yüzünden çıkan problemler ve huzursuzlukların içerisinde bulunmak para versenizde vermesenizde kimseye yaranamazsanız size sorun gibi gelmeye başlar.

Altınları neden oraya değilde şuraya harcadın, neden onun için bozdurdun, neden birinden borç alıp birikim yapmıyorsun, neden borcunu kapattın borcun kalsaydı da altının veya paran gitmeseydi borç zamanla kapatılır, ayda yılda bir kere bir yere gitsek lafı ediliyor ne gerek var diye.

Evinde oturuyoruz diye bunların lafını yapacaksa oğluna diyecek kv kp verin benim kiramı ben başka birşey istemeyeceğim sizden. Kimsede laf etmez. Ama hem onu yok buna yok deyip arkadan lafını etmrk hoş da değil ki. Parasıns dokunmadığımız görmediğimşz halde arabasında kaybolan parayı eşim almış gibş söyledi bu yüzden de küstüler sanki oğlu onun parasına muhtaç. Ben tüm bunlara rağmen onlara hiçbir şey demedim. Eşim babasıyla hiç konuşmadı ben konuştum aradım hal hatır sordum.

Konu yine eşiniz
Siz nasıl izin verirseniz size öyle davranırlar
Eşiniz sınırları çizseydi ona göre davranırlardı
Siz de keşke kendinize daha yakın bir aileye girmeyi tercih etseymişsiniz
Sadce aşk kafa rahatlığı vermiyor işte 🤷‍♀️

Konu yine eşiniz
Siz nasıl izin verirseniz size öyle davranırlar
Eşiniz sınırları çizseydi ona göre davranırlardı
Siz de keşke kendinize daha yakın bir aileye girmeyi tercih etseymişsiniz
Sadce aşk kafa rahatlığı vermiyor işte 🤷‍♀️
Yakın sanıp evlendim. Aynı yerdendik uzaktan da akraba sayılırız ama dışarıdan böyle değiller. Artık evlendik bir kere yapacak birşey yok anca böyle kadınlar kulübünde içimizi dökeriz. Bazen onlara da üzülüyorum. Bu kadar maddiyat düşünmeleri zamanında kimsenin onlara sahip çıkmamasından olmuş diyorum. Bazrn de kızıyorum her yokluk çeken böyle değil diye. Hatta şükrediyordum hep, eşim memur, kira vermiyoruz ne kadar ailesi bizden maddi olafak beklentş içinde olsa da versekte geçiniyoruz diye düşünüyordum ama eşimin yanlış hesapları vs kendine göre doğru düşünceleri ailesiyle ilgilş olanlar vs derken eşime göre hiçbir zaman geçinemiyoruz olduk. Hatta eşim geçinemiyoruz diye düşündüğü için hamileyken işe girecektim okulda ücreti öğretmen olarak görev yapacaktım. Eşim çok tuhaf oldu. Kendini sanırım yetersiz hissettş. Neden çalışmak istiyorsun, çalışmak istiyorsan çalış tabi ama bir anda neden çalışmak aklına geldi filan dedi. Bende çocuk olacak masraf çoğalacak eksiklerimiz için daha rahat yaşamak için demiştim. Sonrasında işe kabul edildim fakat yerime öğretmen atandı çalışmaya başlaman, iş durumu da öyle sona erdi. Çok karışık...

Eltimlere aldılar zaten, ona isteyerekk herşeyi yapmışlar. Eşime gelince o zaman yaptık ama şimdi yapamayacağız size borcumuz olsun sen eşine eltine alınanların aynısından al. Biz sana parasını vereceğiz dedi. Bizden altınların parası çıkmadı. Eltim kayınvalidemlerin taktığı takılarla vs üzerine kredi çekip para ekleyio ev aldı kendine. Bizim altınlarımız elimizde kaldı düğünden sonra çünkü çıkan para ödemeye yetmişti. Diğer evlada alıp ötekine almamak haksızlık değil mi bunu da sorgulamak lazım. Zamanında ona alınmış. Biz lafını etmedik ama onlar her seferinde kendileri dile getirdi şunu aldık bunu aldık size yapamadık ama alacağız filan diye.

Yoo haksızlık değil. Bana ne ki eltime alınan hediyeden?
Oğullarıyla evleniyorum diye kimsenin bana maddi bir sorumluluğu, hediye borcu olamaz. Sadece saygı beklerim, bu kadar.
Çok istiyorsa eşim üzülebilir "kardeşimin eşine altın taktılar benimkine niye takmadılar" diye. Ama benlik bir şey yok.

Yakın sanıp evlendim. Aynı yerdendik uzaktan da akraba sayılırız ama dışarıdan böyle değiller. Artık evlendik bir kere yapacak birşey yok anca böyle kadınlar kulübünde içimizi dökeriz. Bazen onlara da üzülüyorum. Bu kadar maddiyat düşünmeleri zamanında kimsenin onlara sahip çıkmamasından olmuş diyorum. Bazrn de kızıyorum her yokluk çeken böyle değil diye. Hatta şükrediyordum hep, eşim memur, kira vermiyoruz ne kadar ailesi bizden maddi olafak beklentş içinde olsa da versekte geçiniyoruz diye düşünüyordum ama eşimin yanlış hesapları vs kendine göre doğru düşünceleri ailesiyle ilgilş olanlar vs derken eşime göre hiçbir zaman geçinemiyoruz olduk. Hatta eşim geçinemiyoruz diye düşündüğü için hamileyken işe girecektim okulda ücreti öğretmen olarak görev yapacaktım. Eşim çok tuhaf oldu. Kendini sanırım yetersiz hissettş. Neden çalışmak istiyorsun, çalışmak istiyorsan çalış tabi ama bir anda neden çalışmak aklına geldi filan dedi. Bende çocuk olacak masraf çoğalacak eksiklerimiz için daha rahat yaşamak için demiştim. Sonrasında işe kabul edildim fakat yerime öğretmen atandı çalışmaya başlaman, iş durumu da öyle sona erdi. Çok karışık...
Geçinemiyor olma durumu işte eşinizin veya aile olarak sizin yanlış planlama yapmanızdan kaynaklı
Eşiniz gerçekten oturup düşünsün babamın evinde kirada değilken geçinemiyorum kirada olsam ne yapardım diye
Ona göre adım atsın
Altınları da bozup yedikten sonra ne kalacak geriye?

Ailesi de iyi kötü yine eşinizle kardeşine para arsa ev bırakacak
Bana kalsa iki kardeşi de zaten öyle ağlaştıkları kadar mağdur etmemişler
Eşinizde de para dert etmeli huylar başlamış mesela
Düşünecek onca şeyiniz varken kayınaileye vakit ayırmayın
Dediğim gibi hiçbir şey yapmadılarsa bi kardeşe altın diğerine ev vermişler

Kaynanamda ev almaktan bahsediyor??? Ona ne diyeceksiniz o zaman. O ev alırken parası var ama hastaneye giderken yok. Çok tuhaf değil mi??? Normaldr biz hastanenin lafını yapan insan değiliz ki. Bize para yok deyip olmayan parayla birşeyler yapmaları, ayrıca bizi düşünmemeleri sıkıntı. Hee parke yaptırdığımız ev de onların evi bu arada. Onlar ev almaktan bahsederse bende çocuğumun odasını bahane ederim.
Isterse durumu iyi isterse kotu olsun goturulmesi,odenmesi gerekiyorsa gorulur odenir. Ama diye bir sey olamaz cunku ne kadar kotu olursa olsun o sizin sevdiginiz adamin annesi bu kadar basit bir denklem. Siz de anne olacaksiniz siz de ele karisacaksiniz boyle dusunun!

Yazılanları iyi okumamışsınız. Neyse ben size birde baştan daha ayrıntılı anlatayım. Evlenirken ne kv kp den maddi bir beklenti içinde olmadık, onlarda düğünde takı takmayacaklarını düğünden sonra biriktirip alıp öyle takı vereceklerini söylediler tamam dedik. Eşim kredi çekti, altını, ev eşyalarını eşim kendisi aldı, hatta ben eşime eltime o kadar takmıç olabilirsiniz ama onu annenler tsktı biz sıkıntıya girmeyelim durumumuz ne kadarsa o kadar alalım dedim ama eltine ne takıldıysa sana da o takılacak dedi o kadar aldı. Düğünde babaannesi, kardeşi, benim anne ve babam, kardeşlerim, dedem ve babaannem, yakın akrabalarımız takı tsktı, çevremiz de kalabalık olduğu için takılan takılar borcumuzu ödememize yetti ve altınların bir kısmı da cebimizde kaldı. Ama nişanlılık sürecimde de evlendikten sonra da hep eşim ailesine maddi manevi destek oldu. Yeri geldi faturalarını ödedik, vergilerini sigortalarını, başka masraflarını, arabalarının tamir vs paralarını biz ödedik. Kayınvalideme harçlık vs gönderdik. Tüm bunlara rağmen yaranamadık. Kv param yok der ama mutfağında hiçvirşeyi eksik değil. Kayınpederimle tartışınca babanız bana para vermiyor param yok diyor. Ama hep cebinde para var kaynanamın. Hatta r keresinde kpin ona maaşını verdiğini ama kp gelip gdiip birşey olduğunda tek tek isteyip parayı bitirdiğini, kaynanamın elinde brişey kalmadığını söylüyordu.

Hastane randevuları ile biz ilgileniyoruz lafını da etmiyoruz. Hatta kendini yoruyor ağır iş yapıyor can sıkıntısına diye çok dil döküyoruz ama dinlemşyor daha bize kızıyor.

Ablası ile özele değil üniversite hastanesine gidiyor ve devlete bağlı özel değil ve o ilde bulunan en iyi hastane orası. Onun yanında bacağım ağrıyor diye ağlayıp eşimi arıyor, eşim hastanedeyken doktora görünsene anne dediğinde eşime sen çok biliyorsun deyip kızıyor görünmüyor. Daha sonra biz yine orada kaynanamın kendisinin gitmek istedipi bir hastaneye randevu da aldık ona gitti ama doktorun verdiği ilaçları doktorun dediği gibi kullanmadığı için geçmedi geçmiyor ağrım vsr diye söylendi daha da doktora git babamla ve teyzemle birlikte gitmişken görün dediğimiz halde gitmiyor görünmüyor. Şimdi buraya gelecek gelsin başımızın üstünde yeri var ama annemle telefonda konuşurlarken duyuyorum annemde de kv ile aynı rahatsızlık var doktorun teşhisi aynı. Annemdeki daha ileri seviyede. Annem diyor ben şuraya gidixem bakalım devlet çok kalabalıktır şimdi, kaynanamda beni oğullarım götürür özele filan diyor oğullarım benimle ilgilenşr diyor, annem ona birşey demedi ki zaten.

Para yok deyip ev alacağız diyor kaynanam, hemde eşimden ve kaynımdan para bekliyor. Bu ne perhiz ne lahana turşusu. Kv kp bir arada bizde otururken bizşm sizden bir beklentimiz yok deyip arkamızdan da başka konuşup, durumları oldukları halde canları istediklerinde parayı gözleri görmeyip istediklerini yaptıkları halde bize gelince arayıp para yok diye baban vermiyor diye ağlarsa bizde herşeyi düşünürüz.

Konu sağlık ama maddi ihtiyaçları yok, kaynanam para yok diyor ama var, kayınpederin vermediğini söylüyor ama kaynanam pazardan marketten kayınpederim vermiyorsa para nasıl alışveriş yapıypr ki evde aburcuburları kırmızı etleri vs hiçbşrşeyleri eksik olmuyor. Ama ne zaman kv kple tartışsa para vermiyor diye ağlıyor.

Eşim bekarken annesi babası çalışmış. Askerden daha yeni geldiğinde iş bulamadı diye yataklardan döşeklerden atmışlar. Evde yediği bir tabak yemeğin lafını etmişler. Eşimse çok çalışkan biri ve çocukken bile manav arabasında çalışıp harçlığını çıkarmış, memur olana kadar garsonluk, hamallık ne iş olursa yapmış. Parasını da hep annesine babasına vermiş.

Kimsenin o hastane parasına lafı yok ama maddi olarak durumları yerindeyken evlatlsrını sömürüp, onları borca sokmaya çalışırken en zor zamanlarında onlara köstek olmayalım biz kendimiz halledelim doktor işlerimizi zaten bu zamana kadar hep yanımızda oldular destek oldular diye düşünerek hareket etmeleri gerekirken düşünmeden hareket ediyorlarsa bazı şeyleri düşünürsünüz.

Ben karnım burnumda kendim hastaneye zor gidiyorum evden zor çıkıyorum. Uzun süre ayakta kalınca ayaklarım ağrıyor penguene dönüyorum, geceleri kramp giriyor, zorlanıyorum. Eşimde ben gidemem sen götür doktora diyor. Hamile karnım burnumda halimle minibüste kimse bana yer vermezken eşim benim gitmemi istiyor.

Neden her şeyi ben düşünüp stresini ben çekip onlar sefasını sürüyor? Ben kendimden neden hep kısmak zorundayım eşimin babası vr annesi için???
En bastan ne olduklarını anlamışsınız anladığım kadarı ile . Annenizin durumu da ayni bir naz bir tuz meselesidir gidiyor kv demekki. Yanlış anlamayın demiştim en basta annenize ne demişsiniz kv ye de aynisini göstermeniz gerek ayni durumdalar çok da takmamak takılmamak lazım o vakit . Benim size tavsiye ya da akil verme gibi bir haddim olmaz ancak burada sıkıntı o zaman esinizde. Sizden beklenti içinde sürekli. Kendisi ne yaparsa yapsin. Siz sağlık sorunlariniz varsa kendinizle ilgilenin. Buna bizde sakali fazla saydırmak deniyor maalesef. Kv geleceğe yakin az biraz hasta olun . O demeden ortam buram ağrıyor deyiverin o zaman. Bu arada bebek için altın bozdurup eşya almayın. Kendi dolabinizdan yer açıp esyalarini koyun o parayı altını da başkası için harcamayın. Hele ki kredi borc kapatmak için . Biraz bebek büyürse kullaniverin bence . Çok çabuk büyüyorlar emin olun. Ama altın her şekilde elimde eriyecek derseniz de gözünün yaşına bakmayın bebek için harcayın.

En bastan ne olduklarını anlamışsınız anladığım kadarı ile . Annenizin durumu da ayni bir naz bir tuz meselesidir gidiyor kv demekki. Yanlış anlamayın demiştim en basta annenize ne demişsiniz kv ye de aynisini göstermeniz gerek ayni durumdalar çok da takmamak takılmamak lazım o vakit . Benim size tavsiye ya da akil verme gibi bir haddim olmaz ancak burada sıkıntı o zaman esinizde. Sizden beklenti içinde sürekli. Kendisi ne yaparsa yapsin. Siz sağlık sorunlariniz varsa kendinizle ilgilenin. Buna bizde sakali fazla saydırmak deniyor maalesef. Kv geleceğe yakin az biraz hasta olun . O demeden ortam buram ağrıyor deyiverin o zaman. Bu arada bebek için altın bozdurup eşya almayın. Kendi dolabinizdan yer açıp esyalarini koyun o parayı altını da başkası için harcamayın. Hele ki kredi borc kapatmak için . Biraz bebek büyürse kullaniverin bence . Çok çabuk büyüyorlar emin olun. Ama altın her şekilde elimde eriyecek derseniz de gözünün yaşına bakmayın bebek için harcayın.
Zaten anneme de kayınvalideme de eşit davranıyorum, ayrımcılık yapmamaya çalışıyorum. Ya kayınvalidemle konuştum ben, şu hastaneye şu doktora gideceğiz filan dedim. Kızım ben kendim giderim senin gelmene gerek yok, hamile halinle seni almam dedi. Eşimle bugün konuştuk, dedim özele giderken annenle giderim yakın. Devlete kendisi gider halleder dedim. Zaten minibüste de yer vermiyorlar bana hamile karnım burnumda olduğu halde dedim. Annem seni otutturur sen merak etme, sende git annemle birlikte o yapamaz anlamaz sen gelme etme demesine bakma filan dedi. Ama geldiği yerde nasıl gidiyordu tek başına, orada nasıl yapıyordu burda da yapar dedim. Yok yok o anlamaz sen de git yanında dedi. Bende canım hamile olmasam neyse ama evladı olarak sen gitmiyorsun beni yolluyorsun, ne hayırsızsın, hamile olmasam neyse ama hamile halimle beni oralara gönderiyorsun dedim, bari sabah bırakıver hastaneye dedim. Bana diyor ki "canım ne yapayım işten sabah geliyorum biliyorsun, sabah geldiğim gibi uyuyorum, seninle bile doktora gidemiyorum ne yapayım, sen yardımcı ol işte" vs diyor. Bunun üzerine ben de ona "şimdi böbrekleri için tahlil isteyecekler muhtemelen sonuçlar öğleden sonra çıkar o zaman ne olacak" dedim. "O zaman kendisi gider sonuçları almaya" filan dedi.
Neyse dedim artık kendi kendime. Boşverdim, yine iş başa düştü, yorulsamda hayır duasını alırım belki kaynanamın. Ama eve gelince nazlancam eşime, ahhh çok kötüyüm bacaklarım çok ağrıyo ayaklarım çok ağrıyo diyeceğim, hasta gibi yatacağım. Kredi borcu kapatmak için kullanmayacağız. Eksi derken maaş kartları varya bankamatik kart diyorlar, bazı bankaların maaş kartlsrı eksiye düşebiliyor. Biz de öyle eksiye düştük. Kredi kartı borcu filan değil ama bir yandan maaşın bir kısmı krediye gidiyor. O yüzden eşim daha eksiye düşmemek veya taksitle kredi kartını doldurmamak için gram bozduralım bebeğin eşyalarını alırken, kartla da doğumu taksitlendiririz dedi. Bebeğin odasını da öyle a dan z ye en pahalısından vs değil ama böyle en azından tüm eşyalarının rahat sığacağı bir dolap alacaktık. Yatağını da duruma göre dolapla birlikte veya doğumdan sonra müsait bir zamanda alırdık diyordu ama bakalım duruma göre halledeceğiz. Dolabımda ve bazamın altında çok eşyamı azalttım boşalttım ama yinede yetersiz bebek için. Eşimin eşyalarının tarafında 1 gözlük yer var, benimkinde de 1 göz o da sadece zıbınlarını koymaya yeter. Dolabımız çok büyük değil. Yetersiz. Kayınvalidem gidince bakacağız artık duruma göre.

Akrabası ile gitme meselesi de şöyle. Kayınvalidemin ablası kemoterapi görüyor beynindeki tümörden dolayı. Ablasına eşi bakıyor zaten. Kayınpederimin arabası olduğu için her kemoterapisinde ve kontrolünde kayınvalidem ve kayınpederim yani toplamda 4 kişi birlikte üniversite hastanesine(devlet) gidiyorlar. Orada kayınvalidem ve ablasının kocası bekliyor ablanın başında ama duruma göre biraz kayınvalide biraz ablasının kocası başında duruyor, bazen kayınvalidem onlar hastanedeyken yakındaki marketlere vs gidip çarşıyı filan geziyor, marketlere vs bakıyor. Bizim de dediğimiz orda ablasının kocası kendi karısıyla ilgilenirken, kayınvalidem de ona göre bize önceden randevu aldırıp orada doktora görünebilirdi. Çünkü her zaman birlikte gidiyorlar ve boş boş bekliyoruz diyorlar. Dese bize "kızım, oğlum haftaya şu gün teyzenizim kemosu var veya kontrolü var, akşama kadar orada duruyoruz zaten, bana o güne o hastaneden bir randevu alsanız ben de görünsem, çok ağrım sızım var." diye direk ben yardımcı olurum. Ama kayınvalidem çözüm odaklı bakmıyor veya o boş zamanı değerlendireyim demiyor oğlunu o boş zamanında arayıp sızlanıp sonra eşim git doktora görün dediğinde sen çok biliyorsun diye söyleniyor. Bu yüzden de kızıyoruz. Birde yemelerine, içmelerine dikkat etmiyor, canımız sıkılıyor diye ağır bahçe işi yapıyor kayınvalidem. Biz yapma etme bak uğraştığına değmiyor, kendini harap ediyorsun, canın sıkılıyorsa kendine küçük bir yer yap, neden bir sülaleyi doyuracak kadar yeri ekiyor biçiyorsun, neden 1 bahçe yapmak varken diğer bahçeleri de ekiyorsun, boşver artık çocuklarını evlendirdin rahatına bak diyorlar ama dinlemiyor.. Sonra ahh vahhh...

Zaten anneme de kayınvalideme de eşit davranıyorum, ayrımcılık yapmamaya çalışıyorum. Ya kayınvalidemle konuştum ben, şu hastaneye şu doktora gideceğiz filan dedim. Kızım ben kendim giderim senin gelmene gerek yok, hamile halinle seni almam dedi. Eşimle bugün konuştuk, dedim özele giderken annenle giderim yakın. Devlete kendisi gider halleder dedim. Zaten minibüste de yer vermiyorlar bana hamile karnım burnumda olduğu halde dedim. Annem seni otutturur sen merak etme, sende git annemle birlikte o yapamaz anlamaz sen gelme etme demesine bakma filan dedi. Ama geldiği yerde nasıl gidiyordu tek başına, orada nasıl yapıyordu burda da yapar dedim. Yok yok o anlamaz sen de git yanında dedi. Bende canım hamile olmasam neyse ama evladı olarak sen gitmiyorsun beni yolluyorsun, ne hayırsızsın, hamile olmasam neyse ama hamile halimle beni oralara gönderiyorsun dedim, bari sabah bırakıver hastaneye dedim. Bana diyor ki "canım ne yapayım işten sabah geliyorum biliyorsun, sabah geldiğim gibi uyuyorum, seninle bile doktora gidemiyorum ne yapayım, sen yardımcı ol işte" vs diyor. Bunun üzerine ben de ona "şimdi böbrekleri için tahlil isteyecekler muhtemelen sonuçlar öğleden sonra çıkar o zaman ne olacak" dedim. "O zaman kendisi gider sonuçları almaya" filan dedi.
Neyse dedim artık kendi kendime. Boşverdim, yine iş başa düştü, yorulsamda hayır duasını alırım belki kaynanamın. Ama eve gelince nazlancam eşime, ahhh çok kötüyüm bacaklarım çok ağrıyo ayaklarım çok ağrıyo diyeceğim, hasta gibi yatacağım. Kredi borcu kapatmak için kullanmayacağız. Eksi derken maaş kartları varya bankamatik kart diyorlar, bazı bankaların maaş kartlsrı eksiye düşebiliyor. Biz de öyle eksiye düştük. Kredi kartı borcu filan değil ama bir yandan maaşın bir kısmı krediye gidiyor. O yüzden eşim daha eksiye düşmemek veya taksitle kredi kartını doldurmamak için gram bozduralım bebeğin eşyalarını alırken, kartla da doğumu taksitlendiririz dedi. Bebeğin odasını da öyle a dan z ye en pahalısından vs değil ama böyle en azından tüm eşyalarının rahat sığacağı bir dolap alacaktık. Yatağını da duruma göre dolapla birlikte veya doğumdan sonra müsait bir zamanda alırdık diyordu ama bakalım duruma göre halledeceğiz. Dolabımda ve bazamın altında çok eşyamı azalttım boşalttım ama yinede yetersiz bebek için. Eşimin eşyalarının tarafında 1 gözlük yer var, benimkinde de 1 göz o da sadece zıbınlarını koymaya yeter. Dolabımız çok büyük değil. Yetersiz. Kayınvalidem gidince bakacağız artık duruma göre.
Kusura bakmayın ama eşinizde iş yok.Ne demek karta taksit olmasın diye altın bozdurmak?Benim eşim elimizde toplu nakit olmasına rağmen büyük şeyleri hep taksitle alır ki elinde hep nakit dursun,zorda kalırsak kullanırız,kazanırken ödeyebildiğimizi ödeyelim diye.

Kv ile gitme ısrarı da çok saçma.Her şeyi geçtim korona var ve sizin için çok riskli.Eşiniz üstüne düşeni söylese siz de boş yere böyle strese girmezdiniz..

GÜNCELLEME:
Bazı arkadaşlar çok aşırı tepki vermiş ama arkadaşlar biz kv kp den hiç beklenti içinde olmadık. Eşim bekarken de maddi olarak hep destek olmuş. Evlenirken de kv kp evimize tek bir eşya bana tek bir takı bile almadılar. Herşeyi eşim kredi çekerek karşıladı, düğünden o kadar altın nasıl kaldı diye düşünenler olmuş. Para takı vs takmadıklarına inanmayanlar olmuş. Eşimin babannesi yurtdışında yaşıyor. Düğünde kv kp birşey takmadı demesinler diye kayınoederime para verdi, eşimin aldığı takılarıda kv kp almış gibi söylettirdik. Bana takılan altın ve paraları eşimin babannesi, kardeşi, benim kendi anne ve babam, kardeşlerim, dedem ve babaannem, yakın akrabalarım vs taktı, düğünümüz çok kalabalıktı ve çevremiz ve ailemiz kalabalık olduğu için takımız çok çıktı. Takıların bir kısmı ile borcumuzu kapattık. Bir kısmı da cebimizde kaldı. Ama araba alırken(ikinci el) bir miktarını bozdurup eşim kredi çekti.) kaynımın da borcu olduğu için bizden borç istediği için yaklaşık bir 30000 tl ye yakın kaynıma da borç olarak verdik elimizxe şuan çok az birşey kaldı. Bu sene ve geçen sene benim dişlerimden dolayı ve kadın hastalıklarıyla ilgili problemim olduğu için çok para harcadık. Aynı şekilde eşimde dişleri ile ilgili çok fazla masrsf içerisine girdi. Hala da yapılması gereken tedavisi var ama yarım bıraktı. Kredi kartı kullanmıyoruz herşeyi nakit almaya çalışıyoruz, anca ameliyat, tedavi vs için yüksek meblağ ödememiz gerekirse ona taksit yaptırmak için kullanıyoruz. Kv kp de maddi manevi hep destek olduk hala da oluyoruz. Durumları da çok iyi ama birbirleriyle anlaşamadıkları zaman kv hemen ağlayıp eşimi arıyor baban para vermiyor etmçyor vs, bana laf ediyor çocukların ödesin etsin diye diyor. Bize gelince de kp ve kv biz sizden birşey beklemiyoruz diyolar ama arkadan baika şeuler söylüyorlar.

Kv kp evinde oturuyoruz diye evi bize verdikleri yok, ev ortak, yarın o evden çıkın diğer oğlum oturacak da diyebilir, kendisi de dedi zaten evden istediğim zsman çıkarırım diye. Bize 70000 tl borçları var yani yaklaşık olarak altın olarak verileceği için altının durumuna göre borçları değişiyor işte. Bu kadae borçları olduğu için de bu evde kalmamızı istiyorlar çünkü onların borcu bitene kadar burada kirasız oturacaktık öyle konuşulmuştu, sonra biz sizden kira mı istiyoruz dendi herşey karıştı birbirine. Eşim o borcu ödemeyin ben kardeşimin evde hakkı olan parayı vereyim ev bana ait olsun dedi kp yok öyle şey olmaz ben ölmeden ev mi paylaşıyorsunuz dedi istersem evi satarım sizide çıkartırım dedi. Ne borçlarını ödediler ne de ev için bir sonuca varabildiler.

Merhaba hanımlar. Doğuma 2 ay kaldı. Bebek alışverişimizin çoğunu yaptık fakat bir takım eksiklerimiz var. Çocuk odası olacak oda tadilata girecek, tadilat dediğim de şöyle, karanlık kaldığı için açık renk aydınlık olacak bir renge boyanacak ve parkeleri daha önce su borularının patlamasından dolayı su aldığı için kabarıp kırılmış kötü bir vaziyette o yüzden değiştirilecekti bunları da maaş alınca maaştan hemen sonra izinli günümüzde yaparız demişti eşim. Ayrıca çocuk odası için dolap vs alacaktık, anne bebek çantası ve hastanede lazım olacak pijama vb. şeyler gibi ufak tefek görünen ama maddi olarak masraf çıkaracak eksiklerimiz var.

Gelelim asıl konuya. Kayınpederim emekli, ev borcu bitti, hiçbir masrafları borçları yok. Geçim olarak bizden daha iyiler, köyde yaşıyorlar. Kayınvalidemle para konusunda sıkıntj yaşıyorlar. Kayınvalideme harçlık vs vermiyormuş sürekli bundan eşime dert yanıyordu, eşimle kaynımdan para istiyordu. Kayınvalidem hastalanmış, bacakları dizleri çok ağrıyormuş. Biz yaşadıkları şehirdeki bir hastaneden randevu aldık oraya gitti göründü, ilaç vs vermişler ama iyi gelmedi iyileşemedim hala ağrılarım var diye sızlanıp durdu. Kayınvalidem bir yandan hasta ablasıyla da ilgileniyor. Ay içerisinde bir kaç haftada bir ablasını hastaneye kemoterapiye götürüyorlar fakat oraya gitmişken doktora görüneyim edeyim demiyor eşime bundan dolayı sızlanıyor.
Eşimde gitmişken doktora görünseydin dediğinde sen çok biliyorsun zaten, biz okumadık cahiliz filan diye laflar ediyor. Kayınpederim de ilgilenip götürmüyormuş heralde doktora.

Dün kayınvalidem eşimi arayıp hafta içi köyden yanımıza geleceğini. Onu doktora götürmemizi istiyor. Benim doğum kontrollerimş yaptırdığım özel hastaneye bacakları için çıkacakmış, birde devlet hastanesinden de randevu al oraya da dahiliyeye gideceğim diyor. Bu kız karnı burnunda hamile korona morona kapar hastane hastane dolaştırmayayım demiyor, kendimiz zor gidiyoruz hastaneye. Onu da geçtim kayınvalidemin hastane masraflarını da biz karşılayacağız. Eşim geçen ay eksiye girdik bu ay elimizxe bu kadar var ve bebeğin odasını yapacaktık edecektik, annem bize masraf çıkartacak yine eksiye gireceğiz ne yapacağız bilmiyorum diyor. Annesinşn gelip burada doktora çıkmasını istemiyor. Çünkü her türlğ masraf vs bize kalıyor. Destek olmuyorlar hep köstek oluyorlar. Çocukları olacak, masrafları olur vs demiyolar aman taksitle yaparsınız edersiniz doğduktan sonra zamanla yaparsınız diyolar, hep çocuklarını söğüşleme derdindeler. Memlekettte ev bakıyorlarmış, hala bizden medet umuyorlar para için, kaynım da onların çocukları olacak masrafları vs var benim de yeni çocuğum oldu bizden ekmek çıkmaz demiş onlara. Yani diyeceğim o ki çok düşüncesizler.
Bebek odası alacağız kv bana da yatak alın vs ben gelince çocuğun odasında yatarım vs diyor. 🙄 Çok tuhaflar. Eşim kenarda köşede duran gram ve çeyreklerimizden birazınj bozduralım bebeğin kalan eksiklerini öyle alalım diyor. Doğumda hastane ücretini taksit yaptırırız kartı doldurmayalım diyor. Ne yapacağız bilmiyorum. Bozdurunca da yerine koyulmuyor biriktirmesi zor oluyor. Ne yapalım sizce?
Ay yazınızı okuyunca kendi kayınvalidem geldi aklıma. Bu erkek annelerinin genelinde bir sıkıntı var, benim de oğlum var Allah korusun böyle anılmak hiç istemem.
Bizim de düğünde 1 lira faydaları olmamasına rağmen, düğünümüz ödeme yüzünden sıkıntıya girmişken, düğüne 1 aydan az kala kayınvalidem ağlayarak eşime dikiş makinesi aldırdı. Ve o makine 2.5 senedir kutusundan bile çıkmadı. Ben o zaman ses etmemiştim ama şimdi çok pişmanım. Çünkü o yüzü bir kere verince cılkı çıkıyor. Ben yaptım siz yapmayın. Devamında neler yaşattı bize ne istekleri oldu bi bilseniz. Ama hata bizde o yüzü biz verdik işte.
Maddi olarak sorunu olmayan biri için kendinize dair hiçbir şeyden vazgeçmek zorunda değilsiniz. İstediği kadar annesi olsun, ille özele gitmek istiyorsa eşiyle konuşsun. Ev alma planları yapabilecek durumdalarsa bi zahmet hastane masraflarını da ödesinler. Ödeyemiyorsa da özele gitmek zorunda değil, gayet de devlete gidebilir. Ayrıca bunca zaman gitmeyip de şimdi heveslenmesi(!) de çok sinir bozucu.
Altın olayına gelirsek, bence kenardaki birikimlerimiz zor günler için ve bebeğiniz geliyor. Evet bozdurulan kolay kolay yerine koyulmuyor belki ama bebeğiniz için harcıyorsunuz öyle düşünün.

Kusura bakmayın ama eşinizde iş yok.Ne demek karta taksit olmasın diye altın bozdurmak?Benim eşim elimizde toplu nakit olmasına rağmen büyük şeyleri hep taksitle alır ki elinde hep nakit dursun,zorda kalırsak kullanırız,kazanırken ödeyebildiğimizi ödeyelim diye.

Kv ile gitme ısrarı da çok saçma.Her şeyi geçtim korona var ve sizin için çok riskli.Eşiniz üstüne düşeni söylese siz de boş yere böyle strese girmezdiniz..
Öyle, söylüyorum da. Hamile hamile karını yolluyorsun, normal bir zamanda değiliz ki diyorum. Daha fazla ısrar etsem, alışverişe gidiyorsun ya markete giriyorsun ya, o zaman hiçbir yere gitme olur. Her şeyi kredi kartına yükleyemem diyor. Bende diyorum parası yüksek olacak bize ay sonunda sıkıntı çıkaracak şeyleri taksit yaptıralım, o diyor her şeyi de taksitle mi alacağız. Öyle olur mu filan, dedim insanlar nasıl yapıyor nasıl idare ediyor sanıyorsun. Senin gibi her şeyi nakit nakit almıyorlar diyorum.

Ay yazınızı okuyunca kendi kayınvalidem geldi aklıma. Bu erkek annelerinin genelinde bir sıkıntı var, benim de oğlum var Allah korusun böyle anılmak hiç istemem.
Bizim de düğünde 1 lira faydaları olmamasına rağmen, düğünümüz ödeme yüzünden sıkıntıya girmişken, düğüne 1 aydan az kala kayınvalidem ağlayarak eşime dikiş makinesi aldırdı. Ve o makine 2.5 senedir kutusundan bile çıkmadı. Ben o zaman ses etmemiştim ama şimdi çok pişmanım. Çünkü o yüzü bir kere verince cılkı çıkıyor. Ben yaptım siz yapmayın. Devamında neler yaşattı bize ne istekleri oldu bi bilseniz. Ama hata bizde o yüzü biz verdik işte.
Maddi olarak sorunu olmayan biri için kendinize dair hiçbir şeyden vazgeçmek zorunda değilsiniz. İstediği kadar annesi olsun, ille özele gitmek istiyorsa eşiyle konuşsun. Ev alma planları yapabilecek durumdalarsa bi zahmet hastane masraflarını da ödesinler. Ödeyemiyorsa da özele gitmek zorunda değil, gayet de devlete gidebilir. Ayrıca bunca zaman gitmeyip de şimdi heveslenmesi(!) de çok sinir bozucu.
Altın olayına gelirsek, bence kenardaki birikimlerimiz zor günler için ve bebeğiniz geliyor. Evet bozdurulan kolay kolay yerine koyulmuyor belki ama bebeğiniz için harcıyorsunuz öyle düşünün.
Onların evlerinde kira vermeden oturuyoruz. Ama onlar da eltime altın taktıklarını, ona taktıkları kadar altını bana yeniden alacaklarını, borçlarının borç olduğunu biz söylemesekte hee geldiklerinde söylediler. Siz bu evde oturun kira vermeyin, borcumuz borç vs dediler ama sürekli dile getiren çok düşünen, alan en azından aldığı kadarını veya bir kısmını çoktan verirdi. Hee deseler ki ben size bu evi veriyorum altın alamayacağım bu ev tamamen sizin ama kardeşinin hakkını ver vs o da yok. Kardeşi ile eşim anlaştılar fakat kayınpederim ben ölmeden mal mı paylaşıuorsunuz, bu ev ortak ev, ben öldükten sonra ne yaparsanız yapın, istersem kızdığımda sinirlendiğimde sizi evden çıkarırım. Demişti. Yani hoş şeyler değil. Bazıları hani neden beklenti içindesiniz diyor ama zaten 2 çocuğu var, birine hevesli hevesli düğün yapıp takı takıp diğerine hiçbir şey yapmazsa haksızlık ve ayrımcılık değil mi? Diyorlar. Öteki gelinine hediye etmiş size etmek zorunda değil, sizi de evinde oturtuyor kira vermeden bu yüzden sesinizi çıkarmayacaksınız sonuçta annesi babası diyorlar ama ben zaten sesimi çıkarmıyorum ama evlerinde oturuyoruz diye her söylediklerini yapmak zorunda değiliz. Durumları çok kötü olsa neyse ama öyle değil. Kendi köyde yaşadıkları evleri için bile kıllarını kıpırdatmıyorlar. Paraları olduğu halde şurası kırık dökük, şurası kötü deyip evi tadilat yaptırmıyorlar, biz sürekli memlekete giden insanlarız, tatillerimiz orada geçer. Köydeki evin bir katı kayınpederime ait, diğer katlar kardeşlerine ama kardeşleri gelip oturmuyor, gelselerde misafir gibi gelip gidiyorlar. Kayınpederimin katında eltimlere oda vermişler zamanında, kaynım "abime de oda verecekseniz eğer ben buraya eşyalarımı yerleştirir oda yaparım." demiş, onlarda biz onlara kendi odamızı vereceğiz biz diğer odaya geçeceğiz demişler. Fakat dedikleri gibi olmadı. Düğün zamanı konuşmuştuk, köye gittiğinizde odayı boşaltın, yani dolapları filan boşaltın biz odadaki eşyaları çıkarırız, balayından dönünce eşya alacağız yerleştireceğiz dedik. Tamam dediler. Balayından sonra gittik, kalacak yer yok. Bize oturma odasında yatmamızı veya eltimin odasında yatmamızı teklif ediyorlar veya da siz bizim dolapları boşaltın diyorlar yani gönülsüzler. Biz de baktık bunların hiç gönlü yok, kayınvalidemlerin oturduğu daire yapılmadan önce kaldıkları alt kattaki eski daireye eski eşyaların içerisinde bi odadaki koltuğun üzerine yatak atarak kendimize kalacak oda yaptık. Yarın bir gün amcaları çıkın biz dairemizi yaptıracağız deseler çıkacağız ve yine biz ortada kalacağız. Kaldığım odanın halini görseydiniz üzülürdünüz. Tuvalete korkarak çıkıyordum o evde, camları kırık, kapısının kilidi yok, camdan yılan fare girse haberiniz olmaz. Öyle yani.
Ben bunu bize yapılmış saygısızlık olarak görüyorum.

Siz saygı duyun, eltinize saygı duyup altın hediye etmişler vs diyolar ama bize hiç saygı duymamışlar.

Bak benim dedem üç yıl önce vefat etti babannemde yeni vefat etti. Yanlarında köyde ıkı kızı yine o şehirde oğlu var. Babam bir İstanbul da biz sürekli erzak para her yardımı yapardık. Ki kızlar yaşlılık ve bakım paralarını alırdı. Bizede gelmediker o kadar zorladık babamda sık sık giderdi. Babannem bir gün kolunu düşüp incitmiş bizi arıyorlar gel hastaneye götür. Altlarında araba var. Babam kalktı uçakla gitti geldi. Dedeme diğer evlatları hiç bir şekilde bakmadı babam ve bir halam baktı. Dedem ölmeden önce hastaneye kaldırıldı. dayımda o hastanede çalıştığı için hemen gitmiş. Gitmişde ne duysun amcam sırf tuvalete gitmek istemiş diye geberde kurtulalım vs diye bağırıyorlarmış. Sanki bir kere görmeye gitmiş bir yardımları dokunmuş. Babam sırf rahat etsın dıye yatak aldı hastaneye sonra öldü. Şu an bile sık sık bayram olsun özel zamanlar olsun ilk onların mezarına gider ağlar. Bunları okudukça şok oluyorum ama var yani kendi amca ve halalarımdan sonra şaşırmıyorum
Çok üzüldüm:KK43: keşke babanızın yanına gelmeyi kabul etselermiş.Eski insanlar evlerinden,memleketlerinden kopamıyor gerçi.

Çok üzüldüm:KK43: keşke babanızın yanına gelmeyi kabul etselermiş.Eski insanlar evlerinden,memleketlerinden kopamıyor gerçi.
Köy ortamına alışmışlardı birde orada maaşlarını tarlalarını onlar aldıkları için hani aldılarda bakmadılar demesinler diye istemediler yalvardık dedem için doktor organları açlıktan yapıştığını söylemiş. Biz sık sık gidip dolapları senelik doldururduk 90 küsür yaşında olmalarına rağmen bulaşık makinesinden tut derin dondurucusunu alıp doldururduk. Kömüre kadar paralarını yollar kıyafet alırdık halbuki her şeyi almışlar evlerinden çoraplara kadar bakmamışlarda paralarını yemişler. Görüşmüyoruz zaten yaptıklarından dolayı mezar bile düzgün yapmamışlardı dedeme onu yaptık şimdide yeni ölen babannemin yaptırcaz zaten onlar yüzünden göremedi yetişemedi babacığım ağlayıp duruyor. Babannem hastaneye götürülmüş arıyorlar bir şeyi yok sonra bi arıyorlar gel babam o dakija atlayıp gitti. Uçaktayken vefat etmiş. Göremedim diye aylarca ağladı

"Bortecinee24, post: 66655957, member: 966160"]
GÜNCELLEME:
Bazı arkadaşlar çok aşırı tepki vermiş ama arkadaşlar biz kv kp den hiç beklenti içinde olmadık. Eşim bekarken de maddi olarak hep destek olmuş. Evlenirken de kv kp evimize tek bir eşya bana tek bir takı bile almadılar. Herşeyi eşim kredi çekerek karşıladı, düğünden o kadar altın nasıl kaldı diye düşünenler olmuş. Para takı vs takmadıklarına inanmayanlar olmuş. Eşimin babannesi yurtdışında yaşıyor. Düğünde kv kp birşey takmadı demesinler diye kayınoederime para verdi, eşimin aldığı takılarıda kv kp almış gibi söylettirdik. Bana takılan altın ve paraları eşimin babannesi, kardeşi, benim kendi anne ve babam, kardeşlerim, dedem ve babaannem, yakın akrabalarım vs taktı, düğünümüz çok kalabalıktı ve çevremiz ve ailemiz kalabalık olduğu için takımız çok çıktı. Takıların bir kısmı ile borcumuzu kapattık. Bir kısmı da cebimizde kaldı. Ama araba alırken(ikinci el) bir miktarını bozdurup eşim kredi çekti.) kaynımın da borcu olduğu için bizden borç istediği için yaklaşık bir 30000 tl ye yakın kaynıma da borç olarak verdik elimizxe şuan çok az birşey kaldı. Bu sene ve geçen sene benim dişlerimden dolayı ve kadın hastalıklarıyla ilgili problemim olduğu için çok para harcadık. Aynı şekilde eşimde dişleri ile ilgili çok fazla masrsf içerisine girdi. Hala da yapılması gereken tedavisi var ama yarım bıraktı. Kredi kartı kullanmıyoruz herşeyi nakit almaya çalışıyoruz, anca ameliyat, tedavi vs için yüksek meblağ ödememiz gerekirse ona taksit yaptırmak için kullanıyoruz. Kv kp de maddi manevi hep destek olduk hala da oluyoruz. Durumları da çok iyi ama birbirleriyle anlaşamadıkları zaman kv hemen ağlayıp eşimi arıyor baban para vermiyor etmçyor vs, bana laf ediyor çocukların ödesin etsin diye diyor. Bize gelince de kp ve kv biz sizden birşey beklemiyoruz diyolar ama arkadan baika şeuler söylüyorlar.

Kv kp evinde oturuyoruz diye evi bize verdikleri yok, ev ortak, yarın o evden çıkın diğer oğlum oturacak da diyebilir, kendisi de dedi zaten evden istediğim zsman çıkarırım diye. Bize 70000 tl borçları var yani yaklaşık olarak altın olarak verileceği için altının durumuna göre borçları değişiyor işte. Bu kadae borçları olduğu için de bu evde kalmamızı istiyorlar çünkü onların borcu bitene kadar burada kirasız oturacaktık öyle konuşulmuştu, sonra biz sizden kira mı istiyoruz dendi herşey karıştı birbirine. Eşim o borcu ödemeyin ben kardeşimin evde hakkı olan parayı vereyim ev bana ait olsun dedi kp yok öyle şey olmaz ben ölmeden ev mi paylaşıyorsunuz dedi istersem evi satarım sizide çıkartırım dedi. Ne borçlarını ödediler ne de ev için bir sonuca varabildiler.

Merhaba hanımlar. Doğuma 2 ay kaldı. Bebek alışverişimizin çoğunu yaptık fakat bir takım eksiklerimiz var. Çocuk odası olacak oda tadilata girecek, tadilat dediğim de şöyle, karanlık kaldığı için açık renk aydınlık olacak bir renge boyanacak ve parkeleri daha önce su borularının patlamasından dolayı su aldığı için kabarıp kırılmış kötü bir vaziyette o yüzden değiştirilecekti bunları da maaş alınca maaştan hemen sonra izinli günümüzde yaparız demişti eşim. Ayrıca çocuk odası için dolap vs alacaktık, anne bebek çantası ve hastanede lazım olacak pijama vb. şeyler gibi ufak tefek görünen ama maddi olarak masraf çıkaracak eksiklerimiz var.

Gelelim asıl konuya. Kayınpederim emekli, ev borcu bitti, hiçbir masrafları borçları yok. Geçim olarak bizden daha iyiler, köyde yaşıyorlar. Kayınvalidemle para konusunda sıkıntj yaşıyorlar. Kayınvalideme harçlık vs vermiyormuş sürekli bundan eşime dert yanıyordu, eşimle kaynımdan para istiyordu. Kayınvalidem hastalanmış, bacakları dizleri çok ağrıyormuş. Biz yaşadıkları şehirdeki bir hastaneden randevu aldık oraya gitti göründü, ilaç vs vermişler ama iyi gelmedi iyileşemedim hala ağrılarım var diye sızlanıp durdu. Kayınvalidem bir yandan hasta ablasıyla da ilgileniyor. Ay içerisinde bir kaç haftada bir ablasını hastaneye kemoterapiye götürüyorlar fakat oraya gitmişken doktora görüneyim edeyim demiyor eşime bundan dolayı sızlanıyor.
Eşimde gitmişken doktora görünseydin dediğinde sen çok biliyorsun zaten, biz okumadık cahiliz filan diye laflar ediyor. Kayınpederim de ilgilenip götürmüyormuş heralde doktora.

Dün kayınvalidem eşimi arayıp hafta içi köyden yanımıza geleceğini. Onu doktora götürmemizi istiyor. Benim doğum kontrollerimş yaptırdığım özel hastaneye bacakları için çıkacakmış, birde devlet hastanesinden de randevu al oraya da dahiliyeye gideceğim diyor. Bu kız karnı burnunda hamile korona morona kapar hastane hastane dolaştırmayayım demiyor, kendimiz zor gidiyoruz hastaneye. Onu da geçtim kayınvalidemin hastane masraflarını da biz karşılayacağız. Eşim geçen ay eksiye girdik bu ay elimizxe bu kadar var ve bebeğin odasını yapacaktık edecektik, annem bize masraf çıkartacak yine eksiye gireceğiz ne yapacağız bilmiyorum diyor. Annesinşn gelip burada doktora çıkmasını istemiyor. Çünkü her türlğ masraf vs bize kalıyor. Destek olmuyorlar hep köstek oluyorlar. Çocukları olacak, masrafları olur vs demiyolar aman taksitle yaparsınız edersiniz doğduktan sonra zamanla yaparsınız diyolar, hep çocuklarını söğüşleme derdindeler. Memlekettte ev bakıyorlarmış, hala bizden medet umuyorlar para için, kaynım da onların çocukları olacak masrafları vs var benim de yeni çocuğum oldu bizden ekmek çıkmaz demiş onlara. Yani diyeceğim o ki çok düşüncesizler.
Bebek odası alacağız kv bana da yatak alın vs ben gelince çocuğun odasında yatarım vs diyor. 🙄 Çok tuhaflar. Eşim kenarda köşede duran gram ve çeyreklerimizden birazınj bozduralım bebeğin kalan eksiklerini öyle alalım diyor. Doğumda hastane ücretini taksit yaptırırız kartı doldurmayalım diyor. Ne yapacağız bilmiyorum. Bozdurunca da yerine koyulmuyor biriktirmesi zor oluyor. Ne yapalım sizce?
[/QUOTE]
Nasıl anne baba bunlar şaşırdım okuyunca inanın insan evladına destek olmaya bakar bunlar tam tersi . Böyle bir durumla hiç karsilasmadim inanın kayinvalidem.ve kayinpederim eşimin durumu iyi olmasına ragmen hep destek olmaya çalışırlar bize hamile kaldığımi öğrenince gittiğim hastanedeki doğum paketini onlar ödediler bebeğe oda beğenin alalım biz diyorlar her geldiğinde ellelri kolları dolu ve bir miktar para bırakıp giderler gerçekten üzüldüm sizin adınıza tamam destek olmuyorsun da köstek olmayın bari . Bence eşiniz tavrını koymayali bu durumda yoksa bunlar bir omur sırtınızda kambur gibi size yük olmaya devam ederler naçizane fikrim bu . Allah sabır vesin size ne diyeyim

En basindan belliymis aslinda ama insan icindeyken goremiyor sizi anliyorum. Biraz daha hafifi olsa da benzeri bir versiyonu yakindan taniyorum dolayisiyla sizin atakta olmaniz, guven problemi yasamaniz cok normal kendinizde bir sey arayamayin bu yuzden. Bence uzun bir sure esinizi izleyin, kendi evini dusunmeden bu sekilde hareket eden birinin evliligi biraz zamanla oturur diye dusunuyorum. Esiniz malesef evini, ailesinden korumak zorunda bu sizin hataniz degil kendi sanssizligi ama siz tahammuk etmek zorunda degilsiniz. Cizgilerinizi hic olmadigi kadar net cizin, bu isin sonu olmayacagini bilsin ve kesinlikle cocuk planlamayin derim. Bunlar cocugunuz varken olursa cok daha aci

En basindan belliymis aslinda ama insan icindeyken goremiyor sizi anliyorum. Biraz daha hafifi olsa da benzeri bir versiyonu yakindan taniyorum dolayisiyla sizin atakta olmaniz, guven problemi yasamaniz cok normal kendinizde bir sey arayamayin bu yuzden. Bence uzun bir sure esinizi izleyin, kendi evini dusunmeden bu sekilde hareket eden birinin evliligi biraz zamanla oturur diye dusunuyorum. Esiniz malesef evini, ailesinden korumak zorunda bu sizin hataniz degil kendi sanssizligi ama siz tahammuk etmek zorunda degilsiniz. Cizgilerinizi hic olmadigi kadar net cizin, bu isin sonu olmayacagini bilsin ve kesinlikle cocuk planlamayin derim. Bunlar cocugunuz varken olursa cok daha aci
Bir kaç hafta içerisinde doğum yapacağım. Eşim bazen sitem ediyor, tepkisinş koyuyor ama bazen de yapacak birşey yok katlanacağız diye düşünüp istediklerini yapmaya çalışıyor. Kvme doktkr pahalı bir bitkisel ilaç vermişfi günde 2 tane yut dediği halde 1 tane yutuyormuş pahalı ilaç bitmesin diye. 🙄 Kendi ceplerinden o kadar sıkıyorlar ki. Anlayamıyorum onları. Birşey demiyorum bu konularda eşime, sessizce dinliyorum, izlşyorum.

Yapmasaydınız hanımefendi. Zorla mı evlendirdiler sizi? Siz lütfen artık kendi hayatınızı bir kenara bırakın konu sahibinin yazdıklarına yorum yapın, saptırıyorsunuz çünkü. Aileden zengin değilim çalıştık eşimle düğünümüzü de eşyamızı da kendimiz yaptık. Ayağımızı da yorgana göre uzattık. Kenarda birikimim olmadan da çocuk düşünmedim madem herkes kendi hayatı üzerinden konuşuyor öyle cevap vereyim size o zaman anlarsınız belki. Aileler yapsın diyorsunuz peki her şeyi aileler yapsın çocuklar ödemesin ama ailenin ihtiyacı olduğunda çocuklar aileyi yük mü görsün? Parası olmayan ne çocuk yapsın ne evlensin. İnanın sevgi pıtırcığı olabilecek en son insanım. Ne kadar realist olduğumu herkes iyi bilir. Son 2 ay sıkışmışlar peki bebek doğduktan sonra? Benim bebeğim zatürre geçirdi günlerce hastanede yattı mesela Allah korusun hastalık durumu olsa ne yapmayı düşünüyorlar acaba, o zaman paramız yok çocuk hastaneye gidemiyor diye konu açsalar anne-baba yardım etsin niye etmiyor dersiniz ama. E bunun farkı ne? Talepkarlık dediğiniz şey sağlık, ısrarla anlamak istemediğiniz şey bu.
konu sahibinin çocuğuda büyüyüp evlenince onlara aynısını yaparsa anca o zaman anlarlar ama iş işten geçer. ayrıca kira vermiyolarsa bu zamana kadar bebeğin eksiklerinide tamamlamaları gerekiyodu, ekside olmaları kv. sorunu değil kendilerinin tutumsuzluğu bence

X