Kayinvalidemgil daha dogmakis bebege don biciyor

Gerçekten insanın bu kadar çok yardıma ihtiyacı oluyor mu ? Yatılı kalınıyor ,bilmedigimden soruyorum .Yani insanin yanında devamlı biri mi lazım ? Bu günler çok zor sanki aileler de ilişkiler kopuyor .Kendi aileniz kalsın biraz sonra onlar gidince diğer aile gelir .Kısa kısa kalırlar olmaz mı öyle ? Bir de zaten pandemi var ben kendi ailemle bile açıkhavada görüşüyorum çoğu zaman .
Tabiki okadar olmuyor ben kendi anneme bile diyorum gelme... hatta kaynanama dedim valla kafam kaldırmıyor kimse gelmese diye cunki 15 tatilde geldiler yine maaşallah tüm hizmeti ettim eşimde etti sonra eşim dedi ayıp kimse bir cop atmiyor biz bize yeteriz ama anlamıyorlar

Doguma kalmış 31 gün annem 3.5 saat uzaklıkta kaynanamgilde 3.5 saat uzaklıkta.Farkli şehirler.
Annem bile diyor sancıların başlayınca hemen çıkıp geliriz kardeşim üniversite sınavına hazirlanıyor,ramazan,babam emekli degil.
Kaynanamgil 2 kaynım 1 kayın babam 3 erkek 1 kadın.
Ikidebir beni annemgili arayıp nezaman gelecekler gidecekler diye soruyorlar .Babam aşırı aileye önem verir onlar öyle diyince gelmeyeceğiz diyor annemide yollamaz 😔
ayıp yahu annem gil daha gelmedi hem lohusaligim çıkar ALLAH nasip ederse öyle gelirsiniz kaynım biri benle diğeri 20 yaşında ben oturamıyorum kalkamıyorum emzircem şu-bu sonra gelseniz nolur yani ben bunu nasıl anlatcam🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️
Ben çok net hatırlıyorum 1.cocugumda da aynisininyapti 20gunluktum geldiler elinde örgü oturdu çocuğuma bakmadı kocamı ise yolladim onlara hizmet ettim. Daha neler neler.
Bide temmuz ağustos da fındık.mevzu var küçücük bebeyle gelirsin yemek yaparsin oraya hiç girmek istemiyorum.
1. si neden lohusa halinizle hizmet etmeye kalkıyorsunuz onu anlamadım.
2. si kayınvalidenizle olan diyaloğu neden kendi ailenize söyleyip arayı soğutuyorsunuz onu da anlamadım.
3. sü Kayınvalidenize neden ikide bir bu şekilde sormaması gerektiğini, gittikten sonra görüşebileceğinizi ve lohusa olmanız itibariyle eve kayınlarınızı getirmesinin yanlış olduğunu söylemiyorsunuz hiiiç anlamadım.

Benim eşim sağolsun herseyime yardımcı Allah razı olsun kaynimgil 1 çöp atan insan değil kayın babamda öyle sürekli konuşur maddi manevi bana zaten zararlar... 15 tatilde geldiler çocugun gelişimi geriledi o önemli değil 9 yanındakine yetişemedim....

Hepsini gectim eşim herkese dedi hem benim aileme hem kendileirne bizim eve gelen yatıyor kadın sürekli hizmet ediyor hiç yardım etmiyorsunuz diye... ama anlayan kim . Net olarak.ben söyleyeceğim

1. si neden lohusa halinizle hizmet etmeye kalkıyorsunuz onu anlamadım.
2. si kayınvalidenizle olan diyaloğu neden kendi ailenize söyleyip arayı soğutuyorsunuz onu da anlamadım.
3. sü Kayınvalidenize neden ikide bir bu şekilde sormaması gerektiğini, gittikten sonra görüşebileceğinizi ve lohusa olmanız itibariyle eve kayınlarınızı getirmesinin yanlış olduğunu söylemiyorsunuz hiiiç anlamadım.
2. Onlarida arıyor nezaman gelip gideceksiniz diye.

Babam annecigi diye ölür bizi bile siler herşey bir yana anneside bir yanadır o yüzden kaynanayida oyle görüyor ağzımızı actirmaz. Eşim annesini eleştirir herseyinsoyle babam soyletmez😡😡😡

Karısına "El kızı" muamelesi çeken, kız evlat-erkek evlat ayırımı yapabilecek potansiyelde biri olduğunu düşündüm babanızın. "Kız verdik, bizim aileden çıktı" hesabı...

Anneden vazgeçilmez zaten onun yeri ayrıdır da; kendi kurduğun aileni yani eşini ve çocuklarını da bi köşeye atmazsın. Damadın ailesinin ne diyeceğini, üzülüp üzülmeyeceğini düşünene kadar, doğum gerçekleştirecek olan kızının halini, onu rahat hissettirmeyi düşünürsün önce, çünkü ailen bu. Damat ailesini damat düşünsün ayarlasın o da eşinin rahatını gözeterek.

Neyse; kimse sizin rahatınıza öncelik vermiyor olsa da, siz kendinizi düşünüp ayar çekin, konuşun söyleyin.
Doğumu yapacak olan sizsiniz, nasıl rahat hissedecekseniz öylesini talep etmek/ayar çekmek hakkınız.

Tabiki okadar olmuyor ben kendi anneme bile diyorum gelme... hatta kaynanama dedim valla kafam kaldırmıyor kimse gelmese diye cunki 15 tatilde geldiler yine maaşallah tüm hizmeti ettim eşimde etti sonra eşim dedi ayıp kimse bir cop atmiyor biz bize yeteriz ama anlamıyorlar
Gelmeyin denmez bence ama şu sartlarda risk yani bu .Zamanını siz söyleyin, esinizde az kalın yine gelirsiniz falan desin .Bir aile gitsin diğeri gelsin .Bu işler çok zormuş .Kolaylıklar diliyorum

Gelip gitmek tarih sormaktaki amac onlar önce gelmek istiyor yada geleceklerse kısacık gelsin gitsin demeye getiriyor.....

Gerçekten insanın bu kadar çok yardıma ihtiyacı oluyor mu ? Yatılı kalınıyor ,bilmedigimden soruyorum .Yani insanin yanında devamlı biri mi lazım ? Bu günler çok zor sanki aileler de ilişkiler kopuyor .Kendi aileniz kalsın biraz sonra onlar gidince diğer aile gelir .Kısa kısa kalırlar olmaz mı öyle ? Bir de zaten pandemi var ben kendi ailemle bile açıkhavada görüşüyorum çoğu zaman .
Evet yardıma ihtiyaç oluyor. Yenidoğan bebek bakımı zordur, sürekli emzirmek zorundasınız, uyanık kaldığınız zamanlarda neye koşacağınızı şaşırıyorsunuz. doğum türüne ve zorluğuna göre zaten fiziksel olarak yeterli değilsinizdir. Temizlik(kişisel) yemek vs bunlara yardımcı olacak birileri lazım. Fiziksel ve duygusal olarak yardıma ihtiyacınız oluyor yani. En azından iki hafta. En fazla bir kişi.

Gelip gitmek tarih sormaktaki amac onlar önce gelmek istiyor yada geleceklerse kısacık gelsin gitsin demeye getiriyor.....
Arayıp söyleyin kayınvalidenize anneleri arayıp durmayın, kaç saatlik yol zaten ne zaman dönerlerse o zaman gelirsin diye.
Ben küçük çocukla kimseye hizmet de edemem, ona göre gelin şimdiden söyleyeyim diye de ekleyin. Yani bunlar bu kadar açık söylenmez ama anlamayana açık açık söyleyeceksiniz, yapılacak birşey yok.

Doguma kalmış 31 gün annem 3.5 saat uzaklıkta kaynanamgilde 3.5 saat uzaklıkta.Farkli şehirler.
Annem bile diyor sancıların başlayınca hemen çıkıp geliriz kardeşim üniversite sınavına hazirlanıyor,ramazan,babam emekli degil.
Kaynanamgil 2 kaynım 1 kayın babam 3 erkek 1 kadın.
Ikidebir beni annemgili arayıp nezaman gelecekler gidecekler diye soruyorlar .Babam aşırı aileye önem verir onlar öyle diyince gelmeyeceğiz diyor annemide yollamaz 😔
ayıp yahu annem gil daha gelmedi hem lohusaligim çıkar ALLAH nasip ederse öyle gelirsiniz kaynım biri benle diğeri 20 yaşında ben oturamıyorum kalkamıyorum emzircem şu-bu sonra gelseniz nolur yani ben bunu nasıl anlatcam🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️🤦‍♀️
Ben çok net hatırlıyorum 1.cocugumda da aynisininyapti 20gunluktum geldiler elinde örgü oturdu çocuğuma bakmadı kocamı ise yolladim onlara hizmet ettim. Daha neler neler.
Bide temmuz ağustos da fındık.mevzu var küçücük bebeyle gelirsin yemek yaparsin oraya hiç girmek istemiyorum.
ilk cocuk hadi biraz acemilik ama artık sizin eşinizin ailesiyle konuşması lazim. bebek doğsun, dogdudugunu bir anlasin. siz dinlenin ondan sonra çok görmek istiyorlarsa gelsinler. bu normal şartlardaki yorumum.

simdi pandemi var, kimse kusura kalmasın. daha bağışıklığı gelişmemiş el kadar bebeyle, enfeksiyona açık lohusa kadının yanına gelmeye gerek yok.

bir de fındık diyorsunuz. Karadeniz almis başına gidiyor vaka sayılarında. bu ortamda herkes otursun evinde anacığım. geçen sene benim bulunduğum ilde 0 vaka vardi. yasaklardan doğuma kimse gelemedi. iki çocuğum daha vardi, emanet edip doğuma gittim. şükür hallettik, hastane olaylari hallolduktan sonra kendi basina kalmak daha iyiymiş bu süreçte onu da anladim.

Yeni doğum yapmış kadının yanında kayınpederin ve oğullarının ne işi var? Kayınvalide bunu düşünemiyor mu. siz söyleyemiyorsaniz eşinize söyleyeceksiniz rahat edemem hem bu doğumda annemi yanında istiyorum diye.
Küçücük çocukla ne fındığı eş ailesi ne saçma sapan insanlarmış

Muhittin Muhittin kız sen nasıl gelemedin yıllardır o kayınvalidenin hakkından.Şaşıŕdım gerçekten.Sen bu zamana kadar herşeyi dört dörtlük yapmaya çalışmışsın.Kimseye iş yüklemeyerek onları buna alıştırmışsın onlarda kendinde bunu hak görüp kıllarını kıpırdatmamış.Eğer kv önce gelmek istiyorsa ona de ki evet gel işime yemeğime temizliğime yardım et de ama ben emzireceğim belki odadan çıkamayacağım kp kayınlar darılmasın de.Hatta bunu eşin de söylesin.Hem hiç anlamıyorum zaten bizim annelerimiz iş yaparken damatlarının çamaşırlarına kadar katlarken bu kvler padişah eşi mi de hiç bir işe el sürmüyor anlamadım.O yapmıyorsa kendi ailemi de çağırıp iş yaptırmam. Aslında herşey bir cinnete bakar 🤗😂

2 güne bir böyle konu açılıyor kendimi koyuyorum yerinize çıldırasım geliyor. Kayınpederin ve kayınların işi ne ya sizde?

Benim kaynanam bile sağolsun sen bana haber verirsin anne şimdi gel ben gelirim dersin ki git tamam sıkıldım giderim diyor. Kaynımı kayınpederimi düşünemiyorum. Ben sonra kurban bayramında gidicem yanlarına. O zaman görsünler yapacak bir şey yok.

Kayınlar çalışmıyor mu ya?

Benim eşimin ailesi de gelirken 28 yaşındaki kaynım , kayınvalide , kayınpeder hepsi cümbür cemaat gelirler
Gelmelerini çok fazla bende istemiyorum, fakat eşimin ailesi gelmeyin demeyi, ne kendime ne de eşime yakıştırabiliyorum
Biz sorunu şöyle çözdük , onlara ailece uçak biletlerini gidiş -dönüş dört , beş günlük bir ara belirleyip alıyoruz . Şu tarihte sizi bekliyoruz diyoruz . Hem onlar mutlu oluyor , hem biz acaba ne zaman gidecekler diye kaygı duymuyor kendimizi ayarlıyoruz
İnce düşünmeyen insanlara bu şekil davranmak en doğrusu sanırım
Gelmeyin demekten daha az kalp kırıcı bu çözüm bizim için

Muhittin Muhittin kız sen nasıl gelemedin yıllardır o kayınvalidenin hakkından.Şaşıŕdım gerçekten.Sen bu zamana kadar herşeyi dört dörtlük yapmaya çalışmışsın.Kimseye iş yüklemeyerek onları buna alıştırmışsın onlarda kendinde bunu hak görüp kıllarını kıpırdatmamış.Eğer kv önce gelmek istiyorsa ona de ki evet gel işime yemeğime temizliğime yardım et de ama ben emzireceğim belki odadan çıkamayacağım kp kayınlar darılmasın de.Hatta bunu eşin de söylesin.Hem hiç anlamıyorum zaten bizim annelerimiz iş yaparken damatlarının çamaşırlarına kadar katlarken bu kvler padişah eşi mi de hiç bir işe el sürmüyor anlamadım.O yapmıyorsa kendi ailemi de çağırıp iş yaptırmam. Aslında herşey bir cinnete bakar 🤗😂
Ordan nasıl duruyorum bilmem ama demekki oylebdegilmisim🤧🤣
Dedimmm benim dolaplar silincek kaynana bekliyor oda dedi benimkilerde gelini bekliyor hemde hamileyken işte geçen ay elini sürmedi daha batırıp gittiler. Padisahliklarina başlarım bak gaza geldim 🤣🤣🤣🤣🤣🤣
2 güne bir böyle konu açılıyor kendimi koyuyorum yerinize çıldırasım geliyor. Kayınpederin ve kayınların işi ne ya sizde?

Benim kaynanam bile sağolsun sen bana haber verirsin anne şimdi gel ben gelirim dersin ki git tamam sıkıldım giderim diyor. Kaynımı kayınpederimi düşünemiyorum. Ben sonra kurban bayramında gidicem yanlarına. O zaman görsünler yapacak bir şey yok.

Kayınlar çalışmıyor mu ya?
YOk buyuk çalışıyor öğretmen 😒

Bu konular cocuga bakmaktan bile daha zor gercekten ☹️ bende kızımda yasadıklarıma bakıyorumda resmen ısım 2 kat artmıs yani kafam şişmiş 😣 nasıp olursa bu seferkınde boyle olsun ıstemıyorum ama bunu basarabılmek ıcın kötu olmak gerekıyo cunku konustugunda kımse anlayısla karsılamayacak.
Annenler ne kadar guzel dusunmus dogum bu tabi ne zaman olacagını Allah bilir gelip gunlerce beklemek cok sacma. Hele sizin mesafede cok uzak degılmıs rahatca ıkı tarafta yetısır. Pandeminin varlıgıda ayrı bir sorun zaten ☹️

Ordan nasıl duruyorum bilmem ama demekki oylebdegilmisim🤧🤣
Dedimmm benim dolaplar silincek kaynana bekliyor oda dedi benimkilerde gelini bekliyor hemde hamileyken işte geçen ay elini sürmedi daha batırıp gittiler. Padisahliklarina başlarım bak gaza geldim 🤣🤣🤣🤣🤣🤣

YOk buyuk çalışıyor öğretmen 😒
Sessiz bir cinnet geçirmenin vaktidir bacım😂 benim kv nin yine yanından geçmez seninki.benimki sabahtan aynı koltuğa oturur elinde kumanda ben işten gelene kadar ordan kıpırdamazdı.hatta ben işten gelir evi süpürür makinada kalan çamaşırları asar yemek yapmaya koyulurdum bu süpürge sesinden rahatsız olup oflaya puflaya başka odaya giderdi.Yatağını bile benim toplamamı beklerdi.Bu böyle iki hafta sürdü.Sonra bir gün astım krizine girdim acillik oldum tüp takılı bir şekilde eve geldim.bu yine eli göğsünde bağlı bir şekilde oturuyor bir çorba bile yapmamış.Artık geldiğine göre yemekte yaparsın dedi.İşte benim orda şarterler attı.Oturdum karşısına sakin bir şekilde nasıl bir mahlukat olduğunu anlattım.Ama kızım sen herşeyi yapıyordun ben bana ihtiyacın yok sanıyordum dedi.İlla ihtiyaç mı olması lazım hasta birinin her zaman bir çorbaya ihtiyacı vardır bundan sonra ölüyorum su desen o suyu vermem dedim.Hemen netten biletini aldım sabah yolladım.İlk ve son oldu daha da gelmeye cesaret edemedi.Ama şimdi benden kıymetlisi yok.

Hayir diyeceksin bacim net. Ilk cocugumda bende tecrübesizdim. Yalnis anlasilmasin ben kayinpederime ve kayinvalidemi severim, ama örnek olarak: Hastanedeyim daha tuvalete gitmem lazim yanimda kayinpederim oturuyor. Bende düsünüyorum simdi kalksam belki pijamada veya yatakta kan olacak. Hemsire büyük tuvaletinizi yapmaya deneyin diyor, eh tam kapinin önünde kayinvalidem oturuyor. Insanlar sizin o andaki dertlerinizi torun sevincinden görmüyor bile. Onun icin siz siz olun cümbür cemaat kimseyi eve toplamayin lohusalikta. Ikinci dogumda kimseyi hastaneye kabul etmedim. Bir benim ailem kisa geldi ama ondan haric onlarinda. Hastanede hem dinlendim hem bebegime odaklanabildim. Ilk dogumda bu mümkün olmadi gündüz. Onun icin isi baskalara birakmamak lazim. Acik söyleyin. Kirilmal isteyen kirilsin. Pandemi ortami dolusmayin bir eve. Erkeklere lafim yok, ama lohusanin yaninda öyle uzun isleri yok. Hizmet bekleyen de hic gelmesin.

X