Kayinvalideniz yanliz olsa kalirmiydiniz

Arkadasimin kayinpederi vefat etti kayinvalidesi de baska sehirde duruyor ve yanliz olacagi icin kocasi tamamen annesini yanina almak istemis ama arkadasim pek mutsuz . Neyse kv geldi iki ay durdu gitti bir kac ayligina simdi tekrar gelecekmis. İki uc ay dursun gitsin diyo arkadasim zamaninda bana cok cektirdi her isi bana yaptirdi ben hamileyken agir tasitti cocugum düştü o sebep oldu kv diyor. Ama simdi yanliz kaldigi icin guler yuzlu davranıyormus gelmek icin. Siz olsaniz bu durumda ne yapardiniz buradakiler eski konularimi bilir bendr kv ile ayni binada oturdum resmen bunaldim kactim. Acaba ben olsam napardim diyorum esim annemi getiririm yanliz birakmazdim dedi ona sorunca :) bu arada benim kv yanliz korkan biriymis kendi demisti
Zor bir durum ama herkesin evi ayrı yolu ayrı olsun, ev ev üstüne olmuyor sonra kavgalar tartışmalar başlar

cok uzuldum :KK43: boyle seyler duyunca keyıfle ıctıgım cay zehır oluyor utanıyorum :KK43: ne uzucu hayatlar var allah yardım etsın

Amin inşallah ne diyelim aynen böyle hayatları görünce bizimki de dert mi diyoruz bazen ama Allah herkese yardım etsin...

Kayınpederim ve kayınvalidem seneler önce ayrılmış. Ben kendi isteğimle birlikte oturmak istedim. Evlendiğimizden bu yana birlikte oturuyoruz. 7 sene oldu Rabbime bin şükür annemden farklı değil bana. Yeri gelir annemden daha fazla düşer üzerime. Çocuklarıma bakar hiç gözüm arkada değil çalıştığım için. Yani herşey Anlaşmaya bağlı. Gerçekten çektiren bir insan olsa bende istemezdim.. Arkadaşınızın istememesi belli ki bu yüzden. Ama geçmiş tozdur üfle gitsin. Pişman olmuştur oda yaptıklarına inşallah. birdaha aynı durumu yaşatmaz. Hayırlısı olsun ne diyelim. Eşiyle kendi tercihi.

Arkadasimin kayinpederi vefat etti kayinvalidesi de baska sehirde duruyor ve yanliz olacagi icin kocasi tamamen annesini yanina almak istemis ama arkadasim pek mutsuz . Neyse kv geldi iki ay durdu gitti bir kac ayligina simdi tekrar gelecekmis. İki uc ay dursun gitsin diyo arkadasim zamaninda bana cok cektirdi her isi bana yaptirdi ben hamileyken agir tasitti cocugum düştü o sebep oldu kv diyor. Ama simdi yanliz kaldigi icin guler yuzlu davranıyormus gelmek icin. Siz olsaniz bu durumda ne yapardiniz buradakiler eski konularimi bilir bendr kv ile ayni binada oturdum resmen bunaldim kactim. Acaba ben olsam napardim diyorum esim annemi getiririm yanliz birakmazdim dedi ona sorunca :) bu arada benim kv yanliz korkan biriymis kendi demisti
Asla kabul edilecek bir şey değil.

inşallah aynı yaşa geldiğinde de böyle tok konusursun.esine muhtaç olduğun için mi aynı evde yaşıyorsun. yalnızlık zor o yaşta. Anne aileden biridir. ideal olan tek başına yaşamak mı?
Düşebilir, acillik olabilir vs vs
Aman ya ektiğiniz önünüze geliyor nasılsa. Ben susayım zaman konuşsun.
Anneme, esimin annesine elden ayaktan düşseler kendi işini yapamıyor göremiyor olsalar bakarım, bakmam demiyorum ki. Siz anlamak istediğiniz şekilde anlıyorsunuz. Yatalak kayınvalide ve kayınpederine bakmış biri benim annem. Anneanneme keza senelerce 5 çocuğu da dönüşümlü bakti. Ama hepsi bakıma muhtaçtı çünkü. Kayinvalidem keza oyle. Ama şuan annem istediği gibi yiyip, icip, geziyor. Bakima muhtac degil. Bazen evimizdeki cocuk sesinden bile sıkılıp evime gidip kafami dinleyim diyor. Biz bir baba ocagimiz var hala diye yaz aylarinda her firsatta anneme gidiyoruz. Zor durumda kalsa bakmayız mi diyeceğiz. Yani bazen gerçekten tek tek tane tane anlatmak gerekiyor insanlar birşeyleri anlasın diye.

Eş konusunda ki yazdığın çok saçma bir cümle olmus. Aynı sacmalikla cevap veriyorum. he evet muhtacim o yüzden eşimle aynı evde yaşıyorum. Çünkü evliler aynı evde yaşamaz. Ayrı yasarlar ama ben muhtaç olduğum için ilginç bir şekilde elin adamıyla yaşıyorum bi de utanmadan cocuk yapmışım. Evliler bi cevap versin. Muhtac olduğunuz için mi evlendiniz eyyy kadınlar. 🙄

babanem 39 yasındayken 5 cocuguyla dul kalmıs dedemın ölümüyle
babanem suan 90 yasında
o gunden berıdır tek yasıyor hıc bır cocuguna gıtmedı cagırdıgımızda gel kal bızde dedıgımızde de herkes kendı evınde rahat eder ben buyuk evım, evım ayrı olmalı dedı hep
4 sene once de engellı bakıma muhtac bır kısıyı hımayesı altına aldı ona bakıyor hayrına
hem kendısıne bakıyor hem o bakıma muhtac kısıye ve dedıgım gıbı babanem 90 yasında :)

kesınlıkle katılıyorum sıze , bırılerıne muhtac olmak ısteyen ıcın yas hıc fark etmıyor dunyada mılyonlarca kısı var yalnız yasayan, elden ayaktan dusmemıs bakıma muhtac degıl sonucta . aç açıkta degıl , cocukları kapı onune atmıs degıl. ınsan kendıne yetmeyı bılmelı
Tesekkur ederim. Tam olarak demek istedigim de bu. Ama bazilari anlamak istedigi gibi anliyor. En son eşinle neden ayni evde yaşıyorsun muhtaç misin ona dedi. Şaka gibi. Eşimle niye ayni evde yaşıyormuşum 🤣 ne bilim yani evlenicez diyince bende aynı evde yaşadım.🤣

Kp ölse bana sormazlar bile, gelsin kalsın tabi, ama hasta olsa, elden ayaktan düşse bakamam, bunu kendine de söyledim, yanlış anlaşılmasın çalışıyorum, stresliyim yeri geliyor çocuklarımla kendimle ilgilenemiyorum. O zaman da 5 çocuğu var, çocukları düşünsün, yapacak bir şeyim yok.

bana agır tasıttı cocugum dustu kısmına ınanmıyorum ben
sahsen ben hamıleyken hıc kımse bana agır tasıttıramaz
anne olucam ve korumak ıyı bakmak zorunda oldugum bır can varken sırf kaynana ıstedı dıye agır tasınmaz oyle bırsey yoktur buyuk ıhtımal o donem ona kızgındır ondan oyle dusunmustur

kayınvalıdeyle bırlıkte yasanmaz cunku ev ustune ev olmaz
esı cok dert edıyorsa aynı sehırden ev bulsun annesıne madem
dunyada mılyonlarca tek yasayan ınsan var abartmasınlar

ben kayınvalıdeme bakmam, bakmak zorunda degılım,aynı evde oturmak zorunda degılım, ama esım bırgun annem bulundugum sehıre gelsın dıye ev arıyorum yalnız olması ıcıme sınmıyor ıhtıyacı oldugunda yetısmem kolay olur kafam rahat eder derse de haklısın derım benımle bırlıkte yasamadıgı surece bır sorun yok cunku

Sizin gibi bilinçli olmayanlar var maalesef. Benim komşum 15 yaşında zorla evlendirilmiş. Şuan 20 yaşında. Kaynanasıyla birlikte oturuyor ve kaynanası onu dövüyor. Bir yere gidecek olursa kaynanasından izin alıyor. Kv ona süre veriyor on dakkada git gel hemen diye. Eşi telefonunu kırıyor. Ben eşimin işi nedeniyle doğuda ikamet ediyorum şuan. Böyle şeyler buralarda hala var maalesef. Yani konu sahibinin arkadaşıda belki küçüktü, bilinçsizdi olabilir. Çok cahil insanlar hala var ne yazık ki

Son düzenleme:
Gelmediği sürelerde kalabiliyorsa evinde demek bi sıkıntısı yok,yalnız yasayabiliyor.
Aynı evde 2-3 ay misafirlik olmaz.
Cok istiyorsa oglu annesini kiraya cıkarsın size yakın.
Onu teklif ederdim.
Aylarca saglık sorunu vs yoksa oturmaya gerek yok birlikte.

Dünyanın en büyük konforu evinde rahat olmak
Hiç bir insan hiç bir koca eşinin elinden bunu almamalı
Keyfş sebeplerle kimse kimsenin basına cökmemeli.
Bakıma muhtac ise durum farklı.
Yakına tasısın evini eşiniz üstünde olsun ama aynı eve girilirse sonu zor...

Ayrıca kv nin de kendi evi olma hakkı var. Öteki çocugu gelir misafiri gelir.
Oğlunun evinde sığıntı olmayı da bence kimse istemez.

Bahsettiğin arkadaşının eşi tek çocuk mu? Kaç yıllık evliler? Benim rahmetli babaannem de zamanında anneme çok çektirmiş.
Son zamanlarında babaannem bakıma muhtaç olunca annem baktı. Annemin dediği herkes vicdanına göre yapar. Onun yaptığı o ile Allah arasında hesabını o verecek diye.

benim arkadaşımın da ayniydi
şimdi boşaniyor.:KK43:
kayınpederi vefat etmişti kaynanasi evinde dururdu sürekli oğlunu çagirirdi doldurmuş ve adamda birakp gitti annemi birakmam demiş.

Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin. Hep aklıma gelen bir konudur. Bakımsız bırakmam elbet ama ev üstüne de ev olmaz. İnşallah böyle bir tercih yapmak zorunda kalmam.Kayınvalidemin kendi annesi çok ama çok bakıma muhtaç kaldı, kimse yanına almadı mesela.

Hayır beraber oturmazdım. Sağlamsa, bakıma muhtaç değilse yakın bile oturmasını tercih etmem. Bu yaştan sonra kendi evinde korkan kadın gidip psikolojik yardım alsın. Ancak aşırı düşkün ve kendi hayatını idame ettiremeyen bir insansa eşime annesine sahip çıkmasını, istiyorsa yakınımızda bir eve taşımasını, bakımını sağlayacak bir bakıcı tutmasını ve her gün uğramasını söylerim. Ben arada bir zamanım olursa uğrar, bir çorba vs götürür elini öperim. Bence gelinin de damadın da görevi budur. Dinen de vicdanen de herkes kendi anne babasından sorumludur. Kv. nize Kp nize bakın diye bir emir de görev de yoktur. Neden damattan bir beklentiye girilip "bana evinde kendisiubaksın, bu arada istediğim gibi davranmazsa ora benim kızımın evi, söylerim kızıma burnundan getirsin hayatı "denmiyorsa gelinden de böyle bir beklenti olmamalı. Her evlat direk kendi ebeveyninden sorumludur. Gelin ve damat ise saygılı davranmalıdır, istiyorsa arada ilgilenmek, ikramda bulunmak, uğrayıp hatır sormak kendi tercihi ve iyiliğidir. Eski zamanlardan kalma sülalece yaşama isteğini doğru bulmuyorum. Her ev kendi özeli mahremiyetine sahiptir. Çekirdek aile dışında Büyükler de dahil olmak üzere her kes misafirdir, misafirlik yatılı ise de süresi kısa, sınırını ve haddini aşmayacak şekilde olmalıdır ki duyulan saygı da, özen de kaçmasın.

Kv olarak değilde burda kendi annem olsa napardım diye düşünmek lazım eş için mesele öyle çünkü annem yalnız kalsa ben aynı evde yaşamasak da yanıma yakınıma alırdım eşim de aynısını istese çok da mantıksız bulamazdım açıkcası aynı ev fazla geliyo bana anne için de kv içinde ama altlı üstle veya yakın yere alınması lazım yalnızsa ve yaşayamıyosa

Valla bilmiyorum benim esim annem yanliz kalsa ben getirrim diyor hatta ben annen herseye karisiyor dedim karisir onun huyu oyle sen gormezden gelceksin dedi. Cok sukur benim boyle durumum yok ama demem o ki mecbur tutacak yani oyle bir durum olsa. Ben annemi tek nasil birakcam dedi bende empati yapiyorum hakli annesi ama herseye karisacak ve bunu esim de olsun karışsin onun huyu oyle diyor . Benim rizam olsa olmasa umrunda degil yani.

Valla bilmiyorum benim esim annem yanliz kalsa ben getirrim diyor hatta ben annen herseye karisiyor dedim karisir onun huyu oyle sen gormezden gelceksin dedi. Cok sukur benim boyle durumum yok ama demem o ki mecbur tutacak yani oyle bir durum olsa. Ben annemi tek nasil birakcam dedi bende empati yapiyorum hakli annesi ama herseye karisacak ve bunu esim de olsun karışsin onun huyu oyle diyor . Benim rizam olsa olmasa umrunda degil yani.
Arkadaşınızdan çok ileride kendiniz için endişe duyup açmışsınız gibi konuyu.

Bakıma muhtaç değilse aynı evde yaşamaya gerek yok, yakınında olayım diye düşünebilir insan, o zaman ona göre bir ev tutulur anne için. Evladı istediği gibi ilgilenir.

Eşiniz sizi istemediğiniz bir şeye orta yolu bulmak yerine mecbur tutacaksa işiniz var demektir.

Benim şahsi fikrim bakmam ben arkadaş hele benimki gibi bir kv ise evime adım attırmam. Ha böyle pamuk gibidir yaşı da fazladır gelsin arada başka çocuk varsa onlara da gitsin isterim.

X