Kaynanam ve görümcelerimin ızdırabından bunaldım. Fikirlerinize ihtiyacım var :(

canım zaten sen halletmişsin ama benden sana naçizane tavsiye;

eşim annesine toz kondurmuyor diyorsun ya bırak kondurmasın hatta sen de kondurma ablaların galiba kışkırtıyor ama kocaman insan beni bilmiyor mu anlamıyor mu de sürekli önce ablalarının ne olduğunu anlasın eşin (ki aslında farkında) sonra yavaş yavaş kayınvalidenden şikayetlerin olsun

benim eşim de kızkardeşi ve teyzesine sinirlenir annesini de onların doldurduğunu söylerdei ben de yavaş yavaş aşıladım annesinin de haksız olduğu fikrini şimdi herşeyin tamamen farkında ama benim evliliğim beşinci yılına gidiyor eşim son bir yıldır annesinin de fazlasıyla fena olduğunu fark etti

az sabır eşinin huyuna suyuna git bu konuda ama kesinlikle kendini ezdirme kimseye baban annen de mutlaka gelsin bu aralar bir kaç gün kalsınlar hatta onlar varken kayınvalideni davet et yemeğe babanlar uygun bir dille görünsünler gözlerine

biz bir dönem kayınvalide yüzünden boşanacaktık neredeyse babam geldi yanımıza başka iş için hiç yapmaz kayınvalidenlere gidelim dedi gittik bizim kızımız bir tanedir o kendi kararlaırını kendi verir biz hep arkasındayız dedi ama bambaşka bir meseleden bahsetti hiç evlilik boşanma lafı açmadı seninki de onu yapabilir az gözleri korksun bakayım sahipsiz sanınca azıyorlar çünkü

Aslında nasıl anlatsam, bizimikiler aileyle pek karşılaşmak istemiyor. ben evi terk ettikten sonra babamın girişimşeri ile barıştık eşimle. babam beni kendi evime getirdi, eşimle arayı bulmak için. kaynana ve kayınpeder de geldiler. sonra kaynanam açtı ağzını," işte sizin yetişrtirdiiniz çocuk bu. evi terk edip gidiyor. okutmuşsunuz ama terbiye yok falan filan". babamın rengi attı tabi..ben burda daha fazla kalamıycm abinlere gidiyorum dedi ve gitti.

Sonra dedim ki babama: e babacım senin iki saniye tahammül edemediğin insanlara ben nasıl katlanacağım.kadın konuşmaktan bi haber çünkü. ne görgü görmüş ne bir sosyal ortam. lafının nereye gittiğini bilmeyen bir insana bu yaştan sonra biz mi nekaket öğreticez. o gündür babam sen evden taşınmadıkça ben bir daha buraya gelmem bunlarla aynı masaya oturmam diyor. Çünkü katlanılacak gibi değiller.

Sonra eşime giderken de, insanlara bir kez şans verilir. bu şansını iyi değerlendir. kızım sana emanet. bir dah üzersen yüzünü dahi göremezsin dedi. o aileyle karşılaşmamak için de gelmiyor anlayacağın.

ben de o günden beri bir kaç kez muhattab oldum onlarla..en son görümcemin yaptıklarından sonra da eşime ailenlegörüşelim, gidelim .. ama o benim annem falan dersen. ben artık senle de iplerimi kopartırım. sağlığım evliliğimden daha önemli dedim. şimdi konuyu pek açmıyor. muhtemelen olayları unutturma polikası izliyor..bayramda belki eşim için giderim onun dışında tamamen sildim onları hayatımdan.

Ben ablalarının bu cesareti annenden aldığını düşünüyorum dediğimde annem iyi niyetlidir aslında, cahil kadın kendini ifade edimiyor ki konuşmasını beceremiyor falan diyor.

canım allah yardımcın olsun çok züldüm durumuna çünkü yaşadıklarını okurken nerdeyse benim hayatımı anlatıyormuşun gibi geldi bana.yukarıdaki sözüde niye ayırdım biliyomusun eşim aynısını bana söylemişti.tek bahaneleride bu zaten anneleri aslında cahil,yaşlı bilmem ne:KK43:
allah seni bir an önce kurtarsın inşallah.ama şu da bir gerçek ki onlardan asla kurtulamıycaksın malesef ömrünün sonuna kadar.

Kızlar dakika bir gol bir derler yaaa hani, benim balık hafızalı kocam, yine annesini gündeme getirdi.
Yukarda simayyın da dediği gibi hayatımda eşim olduğu sürece bir şekilde bunlar da olacak.KURTULAMAYACAĞIM.
Kadının kapısının önünden geçerken bile irite oluyorum.
Mevzuu şu;
eşimle tv izliyoruz, birden bana Anneler Gününü hatırlattı.Sonra napıcaz dedi.
Ben de ; ben anneme altın yüzük alıp kargoyla göndereceğim sen de annene ne alıyorsan al dediim.. benim bir tane annem var ikincisini tanımıyorum. bana el kızı diyn bir kadın, benden evlatlık göstermemi beklemesin dedim.

Biz geçen sene kayınvalideme altın yüzük alıp annem şehir dışında olduğu için hiçbişiy almamıştık. Bakar mısınız hatırladıkça sinirlerim bozuluyor. Ve annem öğrenmişti bunu. Yani o zmaan alıp kargoyla göndermek neden aklıma gelmediyse.

Şimdi ben kaynanam ve ŞUREKASINDAN kurtulmaya çalıştıkça, eşim özel günler, kandiller, bayramlar falan filan aramızı düzeltmeye çalışıcak. Olaylı günden beri mevzuusu yoktu (demek ki unutturmaya çalışıyormuş) ama şimdi birden bire anneler gününü çıkarttı karşıma..

Ben de hep şunu söylüyorum. Bak annenle artık hiç bir bağım yok, sen de dilersen benim ailemi silebilrisin. Benim ailemi koz oalrak kulllanmana da izin veremem. İki de bir ben senin ailenle görüşüyorum yaaa lafını da duymak istemiyorum. Elmalarla armutları birbirine karıştırıyorsun diyorum.

Benim ailem sana hakaret etti mi?
El oğlusun dedi mi?
Saygısızlık yaptı mı? diyorum ses yok.

bütün bunlara rağman görüşmek zorunda da değilsin. Ama ben senin annenle hiç bir şekilde muhatab olmak istemiyorum diyorum. Böyle hayat mı geçer diyor bana.

Tamam sevme, yüz verme, sana hakaret etmelerine ben zaten izin vermiyorum merak etme. Bizim hayatımıza da müdahle edemiyorlar diyor. Annesiyle aramızda geçenleri unutmamı istiyor. Annelere kinleşilmezmiş. tartışma uzuyor.

Dünkü bu tartışmadan sonra taviz vermemek için gittim yatak odasına uzandım. Sonra arkamdan geliyor, ben seni çok seviyorum küsmeyelim nolur. Ben annemi atamam. Koparma ilişkini ama resmi davran BENİ SEVİYORSAN diye de ekliyor. Hep aynı edebiyat.

Şimdi diyorum ki kendi kendime ben de..
daha düne kadar kızlarını doldurp üstüme salan, ardından el kızısın sen diyen bir kadının neden anneler gününü kutlayacağım ben.İçimden gelmiyor ki:KK43: Eşim tüm bunları görüyor ama hep beni ikna çabasında.. Ve ben sıkıldım beni ikna etmeye çalışmasından da.

Ben napmalıyım. nasıl bir yol izlemeliyim.Çünkü bir ileri ki geri hep aynı muhabbetin içindeyiz. Sıkıldım ben.

Ya bu deveyi güdeceğim ya da bu diyardan gidecğim demek istemiyorum ben :KK43:

Kızlar dakika bir gol bir derler yaaa hani, benim balık hafızalı kocam, yine annesini gündeme getirdi.
Yukarda simayyın da dediği gibi hayatımda eşim olduğu sürece bir şekilde bunlar da olacak.KURTULAMAYACAĞIM.
Kadının kapısının önünden geçerken bile irite oluyorum.
Mevzuu şu;
eşimle tv izliyoruz, birden bana Anneler Gününü hatırlattı.Sonra napıcaz dedi.
Ben de ; ben anneme altın yüzük alıp kargoyla göndereceğim sen de annene ne alıyorsan al dediim.. benim bir tane annem var ikincisini tanımıyorum. bana el kızı diyn bir kadın, benden evlatlık göstermemi beklemesin dedim.

Biz geçen sene kayınvalideme altın yüzük alıp annem şehir dışında olduğu için hiçbişiy almamıştık. Bakar mısınız hatırladıkça sinirlerim bozuluyor. Ve annem öğrenmişti bunu. Yani o zmaan alıp kargoyla göndermek neden aklıma gelmediyse.

Şimdi ben kaynanam ve ŞUREKASINDAN kurtulmaya çalıştıkça, eşim özel günler, kandiller, bayramlar falan filan aramızı düzeltmeye çalışıcak. Olaylı günden beri mevzuusu yoktu (demek ki unutturmaya çalışıyormuş) ama şimdi birden bire anneler gününü çıkarttı karşıma..

Ben de hep şunu söylüyorum. Bak annenle artık hiç bir bağım yok, sen de dilersen benim ailemi silebilrisin. Benim ailemi koz oalrak kulllanmana da izin veremem. İki de bir ben senin ailenle görüşüyorum yaaa lafını da duymak istemiyorum. Elmalarla armutları birbirine karıştırıyorsun diyorum.

Benim ailem sana hakaret etti mi?
El oğlusun dedi mi?
Saygısızlık yaptı mı? diyorum ses yok.

bütün bunlara rağman görüşmek zorunda da değilsin. Ama ben senin annenle hiç bir şekilde muhatab olmak istemiyorum diyorum. Böyle hayat mı geçer diyor bana.

Tamam sevme, yüz verme, sana hakaret etmelerine ben zaten izin vermiyorum merak etme. Bizim hayatımıza da müdahle edemiyorlar diyor. Annesiyle aramızda geçenleri unutmamı istiyor. Annelere kinleşilmezmiş. tartışma uzuyor.

Dünkü bu tartışmadan sonra taviz vermemek için gittim yatak odasına uzandım. Sonra arkamdan geliyor, ben seni çok seviyorum küsmeyelim nolur. Ben annemi atamam. Koparma ilişkini ama resmi davran BENİ SEVİYORSAN diye de ekliyor. Hep aynı edebiyat.

Şimdi diyorum ki kendi kendime ben de..
daha düne kadar kızlarını doldurp üstüme salan, ardından el kızısın sen diyen bir kadının neden anneler gününü kutlayacağım ben.İçimden gelmiyor ki:KK43: Eşim tüm bunları görüyor ama hep beni ikna çabasında.. Ve ben sıkıldım beni ikna etmeye çalışmasından da.

Ben napmalıyım. nasıl bir yol izlemeliyim.Çünkü bir ileri ki geri hep aynı muhabbetin içindeyiz. Sıkıldım ben.

Ya bu deveyi güdeceğim ya da bu diyardan gidecğim demek istemiyorum ben :KK43:

kendini ne güzel ifade etmişsin bu yukarıda yazdıklarını derdim var bölümüne yazarsan daha çok fikir alırsın buradaki kadınlardan

kendini ne güzel ifade etmişsin bu yukarıda yazdıklarını derdim var bölümüne yazarsan daha çok fikir alırsın buradaki kadınlardan

Tamam canım , bir de oraya açayım :)
Akıl akıldan üstündür ne de olsa.ben bu işin içinden çıkamıyorum çünkü :KK43:

Arkadaşlar merhaba,

Öyle bir ailenin içine düştüm ki, sonunda rahatsızlığım nüksetti. İçime kapandım, psikolojim bozuldu.

Yaklaşık bir yıldır evliyim arkadaşlar. Eşimin aile apartmındda yaşıyoruz. Eşim 6 kardeş, 4 görümcem , bir de erkek kardeş. Erkek kardeş ve görümcelerden biri bekar. Bekar olan görümcem benden yaşça çok büyük ve evin patronu. Bir diğer görümcem de bizim apartmanda yaşıyor, evli(damat iç güvey). Kayınvalidemin karşı dairesinde oturuyor. Diğer iki görümce de aynı sokakta.. Bulunduğumuz mahalle yan apartman vs. hep akraba ve aile apartmanı çoğu. Bunları detaylı yazıyorum ki nasıl bir kumpas altında olduğumu şeklen de dahi olsa anlayabilin diye.

Benim ailem şehir dışında yaşıyor ama kardeşlerim istanbuldalar. Eşim ailesi isteme ve söz için ailemin bulunduğu ile geldiler. Tüm kardeşler ve eşleriyle birlikte. Aileyi o güne kadar tanımıyordum. Biz insanlara zahmet vermeyelim, istemeyle sözü aynı zamanda yapalım dedik. Aileme sizde de kız vermek ne kadar kolaymış denildi.. Kayınvelide olacak kişi okuma yazması olmayan, toplum içinde rahatlıkla geyirebilen, görgü adap bilmeyen bir kadın. Onca laf etti, beni ve ailemi kırdı görgüsüzlükleriyle. Ben de onlar gittikten sonra sözlümle konuştum. Ben bu aileyle yapamam dedm.Eşimin ağzı iyi laf yapar. Önemli olan biziz boşver senin mesleğini ve güzelliğini kıskandılar ablalarım, annemi de gaza getirmişlerdir dedi. Ablaları da ev hanımı. Söz kıyafetimi beğenmediler ama görümceler abiye albiselerinin altına evde giydiğimiz naylon terlik giyecek kadar görgüsüzler. Resimlerini bir ara silmediysem yayınlarım.

Sözden sonra düğüne kadar görüşmedik pek. Düğünde de şehir dışından gelen ailemi ağırlamadıkları gibi bir hoş geldin nezaketinde bile bulunmadılar. O kadar geleneksel yaşayan bir aile ki; işlerine gelmediği için nişan bohçası düğün alışverişi falan dendiğinde geleneksel şeyler denilip yapılmadı. Evimde çöpleri dahi yok, her şeyi eşimle kendimiz yaptık.

Evliliğim süresince 6 ay kadar dayanabildim. 3 ay önce evi terk ettim kayınvalidemin zulmünden. Sebeb de şehir dışından ilk defa ailem gelecekti. Ailemi karşılamaya gitmek yerine kayınvalimlere gitmem gerekirmiş. Ailemin geldiğini haberdar edip ertesi akşam davet etmek için. Onları ağırlama mutluluğuna eremeden aileme siz bana gelmiyorsunuz ben evi terk ediyorum dedim. Ailem eşekten düşmüş karpuza döndü..

Sonrasında babamın ısrarıyla eşimle barıştık. Eşim önceleri kendi ailesini dinliyordu, korkuyordu. Evi terk edip döndükten sonra bir nebze düzeldi. O günden bu yana da kayınvalidem ve görümcelerimle görüşmedim. Düşünsenize işten dönüp apartmana girdiğimde sessiz sessiz çıkıyordum karşılaşmamak için. İnsan kendi evine hırsız gibi girip çıkar mı?

Bu olaylardan sonra meydanı ona bırakmamak için ara sıra bana kardeşlerim gelip gittiler eşleriyle birlikte. Babam hala gelmedi, bir gece dahi ağırlayamadım. Tabi daha sonra kavga kıyamet. Bütün aile eşime yükleniyor. Babası ablaları ve annesi. Eşimi benim ailemden soğutmaya çalışıyorlar. Kaynanam damatlarının ailesini kendi kızlarının evinden soyutlamış. Bu güne kadar evli olan görümcelerimin kayınvalideleriyle bir kez olsun karşılaşmadım. Düşünün artık gerisini.

Biiz düğünden sonra takılar ve daha önceki birikimimizle ev almıştık. Kiracı temmuzda çıkıyor ve taşınmaya karar verdik. Ama onlar eşimin taşınmasını da engellemye çalışıyorlar.
İki gün önce de eşimi ablasıyla apartman girişinde tartışırken yakaladım. Eşimi bir güzel dolduruyordu. Kansız köpeklerle görüşme falan diyordu. Beni fark etmedi sonra merdivenlerde karşılaştık koluma çarptı gitti. Üstelik bunu yapan kaynanamın karşı dairesinden iç güveysi kocasıyla yaşayan görümcem.

Tüm bu sıkıntılardan sonra hastalığım nüksetti. Eşimin de geçen ay azosperm(bir nevi kısırlık yani) olduğunu öğrendik. Bütün dertler üste üste geldi. Şimdi ben bunlara karşı nasıl bir tavır almalıyım bilmiyorum.Ya eşimi Alesiyle başbaşa bırakıp gidicem, dayanamıyorum. Fikirlerinizi bekliyorum.

canım allah yardımcın olsun. ya nedir bu eşlerin ailesinden çekilenler. yazık ya.sakın evi terkertme anlattıklarına göre eşin onları dinlemiyor. ben öyle anladm yada. sadece bianönce taşının . insan vereme yakalanır bölelerinin yanında ya .ablukaya almışlar resmen sizi... cadı görümceler zebani kaynana
ama evini mutluluğunu yıkma bence az daha sabret sabrın sonu selamet .müfakatını alırsın inşallah. hem gidersen onları mutlu edersin. tam şişirirler kocanı bağınız tam kopar .az daha sabret erkenden taşının
eşinide hep kolaçan et ordan taşındıktan sonra da öle yanlız görüştürme sakın

Daha neler hem de sıcağı sıcağına, eğer gidersen herşey eski hamam eski tas olur. Anneler günün kutlamak için önce annelik yapmak gerek. Oğlu gitsin kutlasın onun annesi. Ben de gitmeyi ve hediye almayı düşünmüyorum. Ama hatırlattığın iyi oldu ben de anneme hediye alıp göndereyim.

bence evden gitme kocan yola gelecek birine benziyor. bazi erkekler ailesine laf soyletmez laf. bence sen onu elde ediceksin

bence evden gitme kocan yola gelecek birine benziyor. bazi erkekler ailesine laf soyletmez laf. bence sen onu elde ediceksin

:)
eskiye nazaran çok iyi. bir yıllık evliyiz, ilk aylarda daha beterdi. Bir yılda bu hale geldik.Eskiden annesinin haksızlığı kabul etmiyordu. Şİmdi kabul ediyor ama şeklen de olsa beni yanında konu mankeni olarak götürmek, görüştürmek istiyor. Sevmesen de saymasan da benim için gel diyor başka da bişiy demiyor :KK43:

Arkadaşlar, ne oldu biliyor musunuz haftasonu.
Cumartesi günü abimlere gittim ben. Yengemle birlikte öğleden sonra çarşı pazar gezdik.
Akşam eve geldik, eşimde oraya geçti. Güzel bir gün geçirdik. Yengem (abimin eşi) misafirperverdir, eşimle ilgilenir. Yaşananlar hakkında yorum yapmaz, eşime de hissettirmez pek.
Biz oradayken sürekli eşim, ailesinin telefon tacizine maruz kaldı.
KAyınvalide bizim nereede olduğumuzu tahmin etmiş olacak ki, bize huzur vermedi. sürekli telefon.
Tam arabaya bindik eve dönüyoruz. eşimin babası.
Diyor ki eşime; Gece yarısı saat 11 oldu. Sabahtan beri evde yoksunuz. sizin eviniz yokmu. Nerdesin evinde neden oturmuyorsun flan filan. Eşimde sinirlenip suratına kapattı teli.
Ne denir ki. Eşim utandı ailesinin tutumundan. DÜşünsenize babamın beni aradığı 30 lu yaşlarına gelmişsin evlenmişsin.Yanında kocan var. Nerdesin napıyosun evine git falan dediğini. Ben tabi şoka girdim. Bilemedim ne diyeceğimi.
Sonra ertesi gün, eşim askerdeki kardeşiyle dertlemiş. Rahatzılğından filan bahsetmiş.
Sonra kardeşi ailesini arayıp, aibmin üzerine gitmeyin rahatsız falan demiş.
Babası geldi, hoşgeldin dedikten sonra mutfağa geçtim ben. Bir işi düşmüş eşime , onu yaptırmaya gelmiş. sonra gitti.

Dedim ki; dayanamadım. Ben nereye düşmüyüşm böyle. Aİle içi ilişkilerinizi aklım almıyor.
DÜn ilkokul çocuğu muamelesi görüyorsun. Bugün hiç bişy olmamış gibi kapına geliyor.
Ben çözemedim sizinkileri dedim.
O da beni kırıyorsun ama.. Gidip kurtulacağız buradan merak etme. Fazla takılma filan dedi.
Şimdi kendi içime döndüm. Düşünüyorum. Sürekli insanların hayatına müdahale eden bir aile.
Herseferinde başka bir olay.Herseferinde ayrı bir şok.Çirkinlikleri günden güen artıyor.
Sanırım sözün bittiği yer..

oradan bir an önce taşınmalısın.. madem ev almışsınız toparlanmaya başla.. burunları sürtülsün oğlunun evine giremesin de.. bi yandan da anneler günüymüş bilmemneymiş bunları kafana takma al hediyeyi parası neyse öp elini geç. sen zaten görümcelerinle muhattap olmuyorsun yeterince soğukkanlı davranıyorsun sanırım. böyle durumlarda sinsi olacaksın. kocanı da üzmelerine izin verme.. zaten çocuk konusunda herşey psikolojik biliyorsundur. senin onu yüreklendirmen motive etmen gerekiyor ki bu sıkıntıyı atlatabilsin. yoksa derin yaralar alır evliliğiniz kurtarılamayacak boyuta gelir. anlattıklarına göre bence eşin bunları yaşamayı haketmiyor.

uzun bir zaman devam edilmemis konuya ben durumlarin
ayni oldugunu varsayarak bir sey söylemek istiyorum aynisini
sweetseptember e de söyledim. Esin senin tarafinda oldugunu belli etmis ve onun icin ne kadar zor olsa da ( neticede annesi ) annesinin dengesizligini kabul etmis o yüzden bence daha fazla onu kiracak sözler sarfetme, yoksa tam esini kendi tarafina almisken bu sefer yine haksiz duruma düsersin onun gözünde... sadece bir tavsiye

Son düzenleme:
X