kek yapamıyorum yardım edin

unu ve kabarta tozunu da mikserle cırpıyordum ben sanırım ondan dağılıyordu

arkadasım bende kek yapamazdım ama artık yapıyorum sana tarıfını verıyım 3 yumurta 1 su bar.şeker 1 su bar.sıvı yag 1 su bar.yogurt 2pk kabatma tozu 1pk vanılya ceviz ılk once sekerle yumurtayı cırp ardından sıvıyagını koy cırp yogurdu kabarma tozunu vanılyayı koyup tekrar cırp 1,5-2 su bardagı kadar un koy kıvamı cok katı olamayacak cevızınıde koyup kekı hazırlıyorsun borcamın yuvarlak fırın tepsısını yagla kekın harcını dok pısır harıka kek oluyor hazır kek gıbı bence dene pısman olamzsın kolay gelsın...

malzemeleri iyice çırptıktan sonra kıvamıda önemli arkadaşım. tahin kıvamına gelince tepsiye dök ve ısıyı ayarla hızlı pişmesin kek.yerimseniben

sana vereceğim tarifi dene bak garanti olacak
şimdiiiiiiiii
3 yumurta.1su bardağından bir parmak fazla şeker mikserle iyice çırp
1 su bardağı demli çay(soğuk olacak),1 su bardağı sıvı yağ
1 tatlı kaşığı tarçın
3 çorba kaşığı kakao
3 su bardağı un
2 paket kabartma tozu
bu sıralama ile malzemeleri mikserle çırp
kek kalıbını önce margarinle iyice yağla üzerine un serp her yerine dağıt
hamuru dök
150 derecede pişir
afiyet olsuncokacimcoook
birde fırından çıkartmadan önce kekin piştiğini anlayınca ortasına kuru bir bıçak batır, kek piştiyse bıçak kuru kalacaktır
pişmediyse bıçağa hamur bulanır biraz daha beklet canımcım:teselli:

aynı sorundan muzdaribim, bir dünya tarif denedim yok kabartamıyorum. hele birde özene bezene yapıyorsam daha berbat oluyor, kağıt gibi. ama ablam olacak kadın yapınca (maşallah diyimde nazar değmesin,keksiz kalmayalım) mübarek ikiz yatak kalınlığında oluyo.
bi yerde duymuştum kekin kabarmasında insanların ruh halide etkili olabiliyormuş; böyle sakin, mutlu, mesut ,sevecen, tiplerin kekleri güzel kabarıyormuş...

ah canım ben nelşer denedim müzik şliğinde bile yaptım ama yok benim kek vurdumduymaz maalesef beninde arkadaşım güxzel yapar sinir oluyorum ya

bu taiffide deniycem sağol dün charm arkadaşımız arifini yaptım sanki o güel oldu çok lezzetliydi bunu yapıcam inşaalah tam anlamıyla bigün beceririm

malzemeleri iyice çırptıktan sonra kıvamıda önemli arkadaşım. tahin kıvamına gelince tepsiye dök ve ısıyı ayarla hızlı pişmesin kek.yerimseniben

ben biraz sıvı yapıyoum ondan içi pişimiyo sanırım

ben biraz sıvı yapıyoum ondan içi pişimiyo sanırım

Olabilir geçenlerde yaptığım kek sıvı kıvamda olmuştu dışı pişmiş içi pişmemişti...
Yıllardır kek yapmama rağmen ben hep tariften bakarak yaparım, hiç kafamdan yapmam kabarmaz tutmaz diye, genelde de olur, fırından bile farkedebiliyor kek yapımı, fırınımın pişirme önerisinde kek 200 derecede yazar eskiden öyle yapardım, tepside kekte sorun yaşamazdım ama kalıpta pişirince çok sert olurdu üstü ekmek kabuğu gibi olurdu, şimdi 170-180 derecede yapıyorum, eğer sıvı oluyorsa biraz daha un kat tarifine, yüksek ısıda pişirme, ya da ağır pişiriyorsa fırının ilk başta yüksek ısıda mesala 200 de 5-10 dk pişirip sonra ısıyı düşürürsün, tarifine süt yerine yoğurt katarsan sünger gibi yumuşak parlak görünümlü kek elde edersin, yumurtayı şekeri çırptıktan sonra, sıvı karışımları, sonra un, kakao vanilya eleyip ekleyebilir, en son kab. tozu ekleyip az karıştırıp kalıba yada tepsiye dökebilirsin ben hep bu sırada yapıyorum, aklıma gelen püf noktaları bunlar benim yerimseniben

arkadaşlar bir türlü kek yapamıyrum dışı pişiyo ama içi cıvık kalıyo napmalıyım bunun bi püf noktası varmı

şimdiye dek yaptığım tüm keklerim hiç sorunsuz pişmiştir,hatta arkadaşlarım bu kek nasıl bu kadar kabarıyor diye sorarlar.
bencede yüksek ısı tek sebebi,kek birden kabarıp kabuk tutuyor sende piştiğini sanıp keki çıkarıyorsun sanırım.
ben yeni börekçi fırın aldım kendime,eski fırınımda keki 160-170 derecede 1 saat pişirirdim bu fırınımda ise 150 derecede bile yüksek ısıya ulaşıyor fırınım..demek istediğim deneme yanılma yolu ile fırın sıcaklık ayarını sen bulacaksın çünki bir fırın diğerinin sıcaklığı ile aynı olmuyor..

haklsın fırın ayarıyla lakalaı ama 170 de pişiriyorum dememkki daha düşül olucak çünkü üstü yanıyo çıkarıyorum bende içine bi bakıyorum hamur

teşekkr ederim püf noktaları için hepsini aklımda tutup deniyoum umarım mbaşarılı olurum

canım keki çırpmaya başlamadan önce fırını 150 dereceye ayarla

tepsini veya kalıbını oda ısısındaki margarinle yağla kek harcını dök ve fırına ver

150 derecede 40-45 dakika pişir ilk 25-30 dk kapağı hiç açma

benimde hep aynı oluyordu ve kalıpta kek yapamıyordum ama bu kurallara uyarak

yapabiliyorum artıkın :) fırın çok önemli fırını tanımak önemli mesela benim fırınım üstten pek fazla pişrimez onun için

kekin üstü alt taraflarına göre az pişmiş kalır bunun için ben altı kapatır üstü 200 dereceye ayarlar

bi 5 dakika öyle pişirirm ve çiğ kalan yanı olmaz her fırının huyu ayrı annemdeki fırında başka alem ama huyunu biliyorum hüsrana uğramıyorum :)

Son düzenleme:

ayrıca unu ele, yumurta ılık olmalı benimde olmuyordu bunları yapınca süper oldu

benim fırında alt üst ayarı yok maalesef ondanmı olmuyo

evet canim senin firindan olabilir
bu termikel denen firinlarda gercektende cok zor pisiyor ayarli firininda 180 yap kabardiktan sonrada 150 ye falan al
harika oluyor
birde firinin fanini kesinlikle calistirma
benim kekim gercekten harika olur nasil kabarttigimi sorarlar hep
kabarasiya kadarda acma firini
birde sicakken firin keki koyacaksin

Ben hiç yumurtanın ısısına falan bakmam, dolaptan çıkarır hemen yaparım.
Fırınla alakalı pişip pişmemesi, benim fırınımda turbo 170 de çok güzel pişiyor.
Kek mis gibi koktumu pişmiş demektir, kek koktğu an gider bakarım ben.

kızlar bi kek yaptım dün bir güxrl oldu kabardı bi pişti eşim şaşırdı nasıl yaptın bende kızlar sağolsundedm hepinzin ipuçları v etariflerinizin sayesinde hepiniz çooooooook sağolun öptüm sizi artık burdan biribirimize yeni kek tarifleride verelim kendimi aşıyım şöyle

Bende daha önceden tatlı kek yapmıştım kabarıyor ve içi pişiyordu. Gayet mutlu olmuştum taki şu tuzlu keki deneyene kadar. 3 kere denedim ve ne yaptıysam olmuyor. İlki cıvıktı dedim ondan olmadı sonrakini daha katı yaptım sonrakini daha da katı yaptım bir türlü şu içi pişmiyor :ı Acaba diyorum ki ben lanetlendim mi

2 yumurta
4 bardak süt
göz kararı sıvı yağ
iki tatlı kaşığı falan zeytin ezmesi
6-7 tane doğranmış siyah zeytin
bir tatlı kaşığı kekik
avucumun ortası kadar bir miktar tuz (tadına bakarak attığımda oluyor)

bunları güzelce çırpıyorum sonra 2 paket kabartma tozu ve aldığı kadar un koyup kıvamını buluyorum, fazla karıştırmadan kek kalıbına döküyorum 170 derecede ısınmış fırına veriyorum. ilk 20 dk açmıyorum. Dışı pişiyor pişiyor güzelce kabarıyor bir çıkarıyorum içi hamur

Annemde bir kerede sen el atma ben yapayım bakalım oluyor mu olmuyor mu dedikçe iyice sinirim bozuluyor. Bir şeyi kendim yapayım diyorum oda hüsranla sonuçlanıyor... Tadı öyle güzel oluyor ki anlatamam kesinlikle tavsiye ederim, ama birde pişse...

Artık düşünmeye başladım acaba kekik yada zeytin ezmesi kimyasal değişime mi uğratıyor bu keki Nedir yani neden olmaz bu kek! Hayırsız ellerim mi var benim ya

Son düzenleme:
kızlar keklerinize yoğurt veya süt yerine 1 şişe sade maden suyu katmanızı öneririm..
kabarmayacak diye bi endişeniz hiç olmaz böylece...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…