Mutfak Püf Noktaları keki parçalamadan nasıl çıkarabilirim

hokabaz21

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Haziran 2009
200
0
34
arkadaşlar ben ne zaman kek yapsam kalıbından çıkarırken illa bozuyorum kalıbı yağlasamda, unlasamda, şekerlesemde olmuyo bildiğiniz başka düzgün kek çıkarma yöntemi varsa yazabilir misiniz

kekin iyice soğumasını bekleyin derler ama ben fırından çıkarır çıkarmaz kalıptan çıkarırım yapışmaz da
iyi pişmiş olsun ve tepsiyi yağla mutlaka çok yağ sürmene gerek yok ama yağ her yerine değsin kalıbın kekin kabarma payını da hesaba katarak yağla

kalıbın üztüne ıslak bez koy ve bıçak sırtıyla vur canım ben öyle yapıyorum kolay çıkıyor.

eğer hiç bi yöntemde olmuyorsa kelepçeli kalıp alabilirsin canım soğuduktan sonra çıkarırsın bi sorun olucağını zannetmiyorum

mutlaka iyice soğumasını beklemiyorsundur altına ıslak bez koy soğumasını kolaylaştırır

hiçbirşey olmuyorsa ,kalıba yağlı kağıt koy hiçbir sorun yaşamazsın cnm.......

Kek ılıkken kalıbından çıkarılmalı yine ılıkken kesilmelidir arkadaşım.

canım fırından çıkan kek kalıbını sıcakken soğuk bezin üstüne oturt ve kek soğumadan asla kalıptan çıkarmayı deneme iyice parçalanır

arkadaşlar hepinize teşekkür ederim galba biraz sabırsızlık yapıp erken çıkartıyorum birde soğumasını beklicem tekrar hepinize teşekkür ederim

ben soğumasını beklemem sabırsızımdır kekimi hemen çıkarırım kalıptan
sıcaklık soğuklukla alakalı değil bu sorun bence

Keki fırından çıkarınca ters kapaklıyorum...5 dakika içinde kendiliğinden çıkıyor kalıptan...
Özel bir işlem yapmıyorum...

ben soğumasını beklemem sabırsızımdır kekimi hemen çıkarırım kalıptan
sıcaklık soğuklukla alakalı değil bu sorun bence

bence kalıptan kaynaklanıyo olabilir bazı kalıplar buz gibi soğusada keki alamassın içinden
hele içinde bi kaç çizik varsa..:nazar:

ben silikon kalıp kullanıyorum ve çok memnunum.kesinlikle parçalanma riski yok.kıyafat çıkarır gibi aşağı doğru sıyırıyosun.işte buu

benim eşim pasta ustası, harika kekler yapar evde de ama hiç sır vermez. ondan bir kaç kez gördüğüm kek kalıbını önce çok iyi katı yağ ile sıvıyor. her yerini. sonra üzerine hindistancevizi ile kaplıyor sonra kek karışımını döküyor. ve hangi kalıpta yaparsa yapsın kenarlarını hafifçe bıçakla kaldırır kaldırmaz kek muntazam çıkıyor

ben kek kalıbını unluyorum hemencecik çıkıyo keklerim tavsiye ederim...kalıbı yağladıktan sonra hafif un gezdir içine göreceksin çok kolay çıkacak

off bende tam cıkaramıyorum hemen parcalanıyorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr:eek:lmaz:

kek kalıbımı güzelce margarinle yağlıyorum. sonra iyice soğuduktan sonra ters çevirip sert bir şekilde

vuruyorum bunu yaparken altta mutlaka tepsi oluyor. sonra çıkıveriyor. ama soğuk ıslak bez yöntemide

mantıklı geldi bir kere de böyle deneyeceğim.

teflon kek kalıbımı yağlasam da unlasam da,altına ıslak bez koysam da şöyle rahatça çıkmıyo..ben de silikon kek kalıbı kullanıyorum..hop diye çıkıyo..guclubacismile

X