Kendi çocukluğumu büyütüyorum

Kuzum, ben de benzer haldeyim ama kendimize bunu tekrar ettikçe daha hızlı batıyoruz sadece.
Bak bugün psikologum seansı yarım bıraktı "Senin boşu boşuna paranı alamam, böyle olmayacak" diye. Adam helal süt emmiş dedim kendi kendime, olmayacaksa olmayacak dedi... Grup çalışmasına alacakmış, destek grubu gibi bir şey, benzer durumdakilerle; bir de öyle deneyecek, belki anlatan, ağlayan birilerini gördükçe ben de anlatırım diye.

Dediğin gibi, dil ile hak verdiklerini görüyorum, dahasını istiyorum; acımasız mıyım bilmiyorum ama karşımda çok ağlasınlar, pişmanız diye sürünsünler ve telafi için uğraşıp dursunlar istiyorum ve buna karşın affedebilir miydim onu da bilmiyorum, azıyla yetinecek yerin çok ötesindeyim; taşlaşmış bir bölge var ve yumuşamıyor. Ama olacak, olmalı. Diyorum ya bu bir dertse, dermanı olmak zorunda çünkü bunun adı hayat değil, çile oluyor ve aynı zamanda ağır bir haksızlık da. Kendimizi kendi kafamız içine hapsetmiş, aynı ucundan ısırıp duruyoruz sadece ve bunu bile bile otomatik bir şekilde yapıyoruz ki bu daha çok koyuyor.

Şimdi iyi annelik kısmına gelecek olursak; sen iyi bir annesin İdrak, kendine her konuda haksızlık edebilirsin ama bunda ağır ol, o kadar uzun boylu değil. Sen çocuğuna sigara basabilir misin? Kendine basarsın da çocuğuna basmazsın değil mi? O yüzden kötü anneyim olayından bi çık bakayım.
Ben de bana yapılanları çocuğuma yapamam...Çocuğumu kuralların esnek ve yeteri kadar açıklayıcı olduğu bir ortamda büyütmeye çalışıyorum mesela, yasak yok, sadece bir noktada hayır varsa "Mantıklı, doyurucu" bir açıklama ile beraber var ve şartlara göre bu değişim gösterebilir de. Demir gibi kaskatı, döven ve yargılayan cümleler yok bizim evde ve asla olmasını istemem. Sizin evde de olmayacak İdrak... Çünkü sen yaşadın ve çocuğuna bunu yaşatmaman gerektiğini bilecek akli dengedesin. O kadar ölmedik, yitmedik. Olduğu kadar olacak bazen, ama yaralandığımız yerden yaralamayacağız onları.

Kendine tekrar etme bir süre bunları; ben konumu açtıktan sonra evde durmadım çünkü o anki kafayla kaldıramayacağım bir sorguya girdiğimi fark ettim; deniz kıyısına indim bi, oturdum öyle biraz, sonra gittim konuyu kapattırdım. Eğer konu içinde gittikçe ağırlaşıyorsan İdrak, konunu kapattır gidebiliyorsan sana iyi gelen bir yere git mekanını bi değiştir; ama başkalarının yaraları ile kendi yarana yoldaş bulmak, acıyı paylaşarak azaltmak yolundaysan devam et (Ki bence bu yolda değilsin kuzum, yalnız başına daha çok gömülüyorsun, okudukça anımsayıp kendine yüklenip duruyorsun; biraz nefes al ara ver).

Valla şu an ağrılı bir haldeyim gansta. Hafif de uyuşuk. Otomatik yaşıyorum birkaç gündür. Konuyu açmak hem iyi geldi hem kötü. Yazıp rahatladım ama bir müddet sonra saçma bir döngüye girdi ruh halim. O yüzden evet kapatsam iyi olacak sanki.

Taşlaşmış bir yer var evet. O kısıma ne kimse girebiliyor ne de tamir ediliyor. Grup terapisini bir dene yine de. Vazgeçme belki orada çözüm bulunur haline.

Çok geçmiş olsun idrak.
Annelikte hata yapmak, anneliğini sorgulamak, kendini yetersiz hissetmekten girersen yanlış yerden giriş yapmış olursun bence, hepimiz anneliği düşe kalka öğrendik öğreniyoruz, hepimiz hatalar yapıyoruz, yetersiz kaldığımızda oluyor ama çocukların mizacı da önemli, sen en mükemmel anne bile olsan, sıfır hata üst düzey yeterlilik olsa yine oğlun aynı olacaktı, bir kere senin kendini sorguluyor olman, oğlun için çabalaman, en iyisini yapmaya çalışıp makaleler, kitaplar karıştırıyor olman bile iyi bir anne olduğunu gösterir, yetersizim diyerek kendini ezmemelisin.

İdeal mükemmel anne modeli olmadığı gibi ideal evlat modeli de yok, kimi çok kırılgan olur, kimi nazlı sürekli hasta olan bir çocuk olur, kimi inatçıdır, kimi devamlı ağlar, kimi 5 dakika yerinde durmaz, her çocuğun kendince zorluğu olur ama hepsi büyüyor ve bugünler geride kalıyor, gün gelecek senin oğlunda çok başka bir çocuk olacak, sürekli ağlamaları, inatlaşmaları, sana kök söktürmeleri biraz da büyüme sancıları aslında, oğlun hala küçük, zorlanıyorsun, belki zaman zaman tükeniyorsun, bugünler için çözüm arıyorsun ama oğlun büyüdükçe çözülecek bu.

Haklısın aslında anneliğimi ve çocuğumun davranışlarını sorgulamaktan vazgeçsem biraz huzura erişeceğim sanki.

Pisikolog bir arkadaşım da aynısını söyledi bugün. Biraz sal artık, çocuğuna eziyet etmiyorsun ilgilisin düşünme artık. Çocuğun da bu şekil yapacak bir şey yok kabul et dedi. Haklı o da.

Teşekkür ederim her bunalım halimizde üşenmeden yorum yaptığın için müdürüm :) konumu kapatabilir misin rica etsem. Fena bir döngüye girdim okudukça batıyorum çünkü :)

Teşekkür ederim yanıt veren herkese.

Haklısın aslında anneliğimi ve çocuğumun davranışlarını sorgulamaktan vazgeçsem biraz huzura erişeceğim sanki.

Pisikolog bir arkadaşım da aynısını söyledi bugün. Biraz sal artık, çocuğuna eziyet etmiyorsun ilgilisin düşünme artık. Çocuğun da bu şekil yapacak bir şey yok kabul et dedi. Haklı o da.

Teşekkür ederim her bunalım halimizde üşenmeden yorum yaptığın için müdürüm :) konumu kapatabilir misin rica etsem. Fena bir döngüye girdim okudukça batıyorum çünkü :)

Teşekkür ederim yanıt veren herkese.
Şu iki gündür yaşadıklarımdan sonra yemin ediyorum anneliğimi falan sorgulamayı bıraktım, taş olsa çatlardı.
Aklımdan kötü kötü şeyler geçiyor, 5 dk sonra kendime kızıyorum saçmalama çocuk ne anlar diye ama nafile.
Zor çocuk anneleri olarak, hayatı olağan düzende tutmak resmen insanın kanını zerresine kadar emen bir durum.
Allah bizlere hem beden hem akıl sağlığı versin, gerisi teferruat.
Bu süreçte çocuklarımızdan çok bizde açılan hem beden hem de karakter yıpranmalarına odaklanmalıyız bence.
Hepsinden öte, her anlamda sağlıklı birey olursak, gerisi zaten gelecek.
O sebeple ne geçmişi düşünün ne geleceği, günü huzurlu kapattık mı bizden iyisi yok...

Ben de sorunlu bir çocukluk geçirmiş ve bebeğini büyütmeye çalışan bir anne olarak benzer şeyler deneyimliyorum bir yıldır. Sizden ayrılan yönüm annemin çok iyi bir anne olması babamın yol açtığı eksiklikleri gidermeye çalışırken kendini paralamasi ama yetememesi bunun sonucunda anneme iyi evlat olabilme kendimi ve ailemi kurtarabilme misyonunu küçücük yaşta kendime yukledim tabi ki ben de yetemedim küçüktüm ve annemin yıprandığı herşeyden dolayi suçluluk, yoksullugun,toplumdan dislanmisligin getirdigi utanç, guclu olmak zorundayim dusjncesinin getirdigi ketumluk ve cok daha fazlasi hislerle boğuşma halinde geçen bir ömür ve şimdi bu hislerin altında ezilirken ve hayatımda birçok başka sorunlar varken ve dahi şu an depresyonla boğuşurken bir evlat yetiştirmeye çabalıyor ve yetememe hissini sonuna kadar yaşıyor ve suçluluk duygularima yenilerini ekliyorum maalesef.

Ben de paylasmak istedim. Ben de yüksek hassasiyete sahip bir yanım olduğunu düşünüyorum belirtiler bende de var. Çıkış yolu arıyorum. Psikiyatriye gidiyorum. Sonunda bir çıkış bulacağıma inanıyorum. Sen de inan. Aramaya basladiysak bulacağız mutlaka.

Önce kendimizi iyileştirmek gerekiyor. Destek almani tavsiye ederim naçizane. Yazdiklarindan anladigim kadariyla kendini ve hayati guzel cozumleyebiliyorsun. Terapinin faydasini gorursun. Kafam karmakarışık. Toparlayıp yazamıyorum. Ancak bu kadar oldu. Çok iyi ol insallah

Kitap okumuş gibi hissettim.Duygular ancak bu kadar guzel ifade edilebilir.
Farkındasın, bilinçlisin, merhametlisin.
Sana diyeceğim tek şey cahilliğine ver gitsin.Ne mutlu sana ki sen cahil değilsin.Evladina nasil sevgi dolu ve merhametli davranacagini bilincinde bir kudrete sahipsin.
Ben de senin gibiyim. Bazen okudukca ve bilgilendikçe," bana niye böyle yaptilar ki "diye oturup aglayasim gelirdi.
Bir çocuk ne yasadigini asla unutmaz...Sarıl hem evladina hem de kendi çocukluğuna.

Oğlunuza olan düşkünlüğünüzle kalmissiniz siz aklimda. Isminizi görünce öyle düşündüm ilk anda. Demekki siz gayet iyi bir annesiniz ki ben daha konuyu okumadan sizinle ilgili geçmiş konularinizdan hatirladiklarimla bunu soyleyebiliyorum. Anneniz konusunda hiçbirşey demicem. Anneligini sorgulamicam. Sadece söylemek istedigim siz gerçekten iyi bir annesiniz. Travmalariniza rağmen bunu basarabilen takdir edilmesi gereken bir annesiniz

X