Kısır döngümün bataklığa doğru yol alması

Psikolojik destegi arttırmalısınız.
Gerekli vitamin ve takviyeleri kullanmalisiniz.
Bol bol spor yapmalisiniz.
Temizlik için sporu da erteliyorum. Kilo aldım. Diyete başladım bu ara. Çabuk yorulan bir bünyem olduğu icin spordan sonra ev işi yapamam diye kaç zamandır erteliyorum.
Aslında pek çok konuyu temizlik için erteliyorum.
Ramazan öncesi tam temizlik konusu düzene girmiş gibiydi. Ramazanda tekrar dagildim.
İpin ucu temizlikte biliyorum ama bahsettiğim gibi önce benim bazı şeyleri düzene koyup kadını öyle cagirmam lazım.
Aslında psikolog işi bu ara bütçemi çok zorladığı için kadın çağırma olayını düzenli yapamayacaktım.ama sonra dedim ki hayır benim önce bunu düzene koymam gerekiyor. Ne olursa olsun bunu ayarlicam. Her hafta yarım gun şeklinde biriyle konuştum. Ama geçen hafta cagirmadim. Bu hafta cagircam diye de stresliyim. Haftaici çok fazla vaktim olmuyor. Bugün ve yarınim vardı. Bugun yine böyle geç yattigim için yarınım bitti gibi düşünüyorum. Çünkü hep böyle oluyor. Ne zaman hah bu hafta tamam az kaldı işler bittu desem bir uyku dengesizliği ile haftaya yine düzensiz ve işleri bitirememis başlıyorum.

Pis mis demeyeceksin kadını cagiracaksin. Fazlalık olan herşeyi at sat ya da ihtiyaç sahibine ver. Evini mimumum seviyeye getir. Örneğin bende biblo tarzı hiç bir şey yok oturma odamda l koltuk yemek masası ve halı var başka bir şey yok. Ayrı bir misafir odam yok. Yatak odamda dolap yatak komidin var. Makyaj malzemeleri vs hepsi banyoda bir kutunun içinde. Oğlumun odasında yatak ve dolap var gereksiz bütün oyuncakları kullanilabilenleri dağıttım diğerlerini attım. Mutfakta dolaplar hınca hınç degil. Bir eşyayı 2 yıl kullanmiyorsan ihtiyacin yoktur. Evi sadelestir toplaması.kolay olsun.
Biraz mükemmeliyetçi bir yaoim var. Mesela ayır konteynır a at dimi. Ama ben konteyner dakileri ihtiyaç sahiplerine vermiyorlardir diye çok iyi durumda kileri ayrı ayirayim diye uğraşıyorum . Sonra onları birine vermek için bekletip zaman kaybediyorum. Bu ara dolapta bekleyen köşede tozlaniyor diye dolabı komple silme ve kıyafetleri çırpma ihtiyacı hissediyorum. Bugün mesela komple dolabı indirdim. Normalde makinede yıkarım. Böyle manyakliklairm vardı. Şimdi sadece kurutmada tozunu aldım. Komple indirdim dolabı zaten çoğu katlanacak salonda bekliyordu. Yatak odami temizledim. Yarın da çamaşırlar katlanıp yerleşecek. Kazaklar falan kaldıracaktım.
Yarın en iyisi hepsini bir hisimla konteyner a göndereyim . Gönderdim gönderdim yoksa yine bana yük olacak.

Temizlikçi çağırmadan önce neden temizlik yapmaya kasıyorsunuz anlamadım.
İlk hafta 2 gün gelsin sonra haftada bire fixleyin. Birini bulduysanız kaçırmayın. Evinizi bir düzene soksun. Temizlik işini boş yere stres yapmışsınız bence.
Uyku sorunu hallolsa çocuğun aslında rahatlarsınız ama onu nasıl çözersiniz bilemedim.
Kolaylıklar dilerim :KK43:

Ha bir de esiniz daha da destek olmali, oyle yemek ve cocuklari okula goturmek size yeterli gelmiyor sonucta, uykusu sorunlu olan cocugunuzla o ilgilensin, her aksam bu uyutma merasimi size kalmasin.
Temizlik icin de yardimci olsun, oluyorsa biraz daha arttırsın.
Çocuk aramızda pinpon topu gibi dönüyor. Benle uyumak istiyor. En sonunda yine benle uyuyor. O yuzden son bir haftadır doğrudan ben aldım uyutmaya. Yoksa uyku süresi daha da artıyor.

Temizlik için sporu da erteliyorum. Kilo aldım. Diyete başladım bu ara. Çabuk yorulan bir bünyem olduğu icin spordan sonra ev işi yapamam diye kaç zamandır erteliyorum.
Aslında pek çok konuyu temizlik için erteliyorum.
Ramazan öncesi tam temizlik konusu düzene girmiş gibiydi. Ramazanda tekrar dagildim.
İpin ucu temizlikte biliyorum ama bahsettiğim gibi önce benim bazı şeyleri düzene koyup kadını öyle cagirmam lazım.
Aslında psikolog işi bu ara bütçemi çok zorladığı için kadın çağırma olayını düzenli yapamayacaktım.ama sonra dedim ki hayır benim önce bunu düzene koymam gerekiyor. Ne olursa olsun bunu ayarlicam. Her hafta yarım gun şeklinde biriyle konuştum. Ama geçen hafta cagirmadim. Bu hafta cagircam diye de stresliyim. Haftaici çok fazla vaktim olmuyor. Bugün ve yarınim vardı. Bugun yine böyle geç yattigim için yarınım bitti gibi düşünüyorum. Çünkü hep böyle oluyor. Ne zaman hah bu hafta tamam az kaldı işler bittu desem bir uyku dengesizliği ile haftaya yine düzensiz ve işleri bitirememis başlıyorum.
Spor konusunda yanlış düşünüyorsunuz.
Spor yaptikca yorulmak yerine enerji üreteceksiniz.
Serotonin seviyesi artacak.
Dopamin, Endorfin salgilanacak.

Temizlikçi çağırmadan önce neden temizlik yapmaya kasıyorsunuz anlamadım.
İlk hafta 2 gün gelsin sonra haftada bire fixleyin. Birini bulduysanız kaçırmayın. Evinizi bir düzene soksun. Temizlik işini boş yere stres yapmışsınız bence.
Uyku sorunu hallolsa çocuğun aslında rahatlarsınız ama onu nasıl çözersiniz bilemedim.
Kolaylıklar dilerim :KK43:
Ya fiyatlar baya artmış. Haftada iki gün mümkün değil. Tam gün 1700 olmuş. Ramazan öncesi yarın gun750 konuşmuştuk. Her hafta cagirirsam yine aynı olur dedi diye yarım gün.
Her hafta tam gün cagirabilsem sorun kalmaz da. Maalesef.
İki erkek çocuğu aşırı dağıtıyorlar. Yani temizlik dediğim ince iş degil. Evin dağınıklığı.
Zaten o geldiğinde onunla da yapari. Hatta her hafta o yüzden gelsin istedim. Ondan cekinip kabasini zar zor da olsa alırım diye.
Daha düzenli almaya hiç başlamadım. En son Ramazan öncesi üst üste almıştım. Biri mutfak için başka bir kadın. Sonra bu kafama göre olanı çağırdım. Kendim de baya düzene sokmuştum. 1-2 ayda ışık hiziyla aşırı bir dengesizlik oldu anlamadığım şekilde. Kadını cagirdigimda utanmayacagum şekilde olsun diye zorluyorum.

Biraz mükemmeliyetçi bir yaoim var. Mesela ayır konteynır a at dimi. Ama ben konteyner dakileri ihtiyaç sahiplerine vermiyorlardir diye çok iyi durumda kileri ayrı ayirayim diye uğraşıyorum . Sonra onları birine vermek için bekletip zaman kaybediyorum. Bu ara dolapta bekleyen köşede tozlaniyor diye dolabı komple silme ve kıyafetleri çırpma ihtiyacı hissediyorum. Bugün mesela komple dolabı indirdim. Normalde makinede yıkarım. Böyle manyakliklairm vardı. Şimdi sadece kurutmada tozunu aldım. Komple indirdim dolabı zaten çoğu katlanacak salonda bekliyordu. Yatak odami temizledim. Yarın da çamaşırlar katlanıp yerleşecek. Kazaklar falan kaldıracaktım.
Yarın en iyisi hepsini bir hisimla konteyner a göndereyim . Gönderdim gönderdim yoksa yine bana yük olacak.
Aynen öyle yap. Sen kendi niyetinle yap gerisini düşünme. Atmadigin sürece sana yük olmaya devam edecek. Hiç giymeyecegin 10 kazak cirpmaktansa 2 kazak çırpmak daha mantikli.

Bir arkadaşım vardı aynı sizin gibi. Evi karman corman hiç bir şeye yetisemiyor vs. Bir gün giriştik evine ortalama 14-15 yıllık evli 15 yıldır yüzüne bakmadığı yastıklar battaniyeler tozdan agirlasmisti. Dolabında genç kizligindan kalma pijamaları vs vardı.dolabbin arkası çökmüştü kalabalıktan ,ağırlıktan. O kıyamam dedi ben attım , o lazım olur dedi ben attım😂 ( battaniye ve yastıkları karton bir kutuda konteynır yanına bıraktık çöpe atmadık, linclemesin kimse ) geçen gün şey diyor " ya elif bir çırpıda evin işi bitiyor. Gözümü yoran , beynimi meşgul eden bir şey yok."

Evden çalışıyorsunuz, 2 çocuğunuz var, psikoloğa gidiyorsunuz, eve temizlik yapsın diye yardımcı çağırabiliyorsunuz, aynı zamanda rahatlamak için kendinize masaj yaptırıyorsunuz. Sizin yerinizde olmak isteyen o kadar fazla çocuk sahibi evli kadın var ki !
Gidin konu sahibinin yerinde olun o zaman, her anlamda bitmiş ve tükenmiş.
Masaj vs sizin icin Luxus olabilir ama, değil.

Spor konusunda yanlış düşünüyorsunuz.
Spor yaptikca yorulmak yerine enerji üreteceksiniz.
Serotonin seviyesi artacak.
Dopamin, Endorfin salgilanacak.
Çok hamlamisim zaten. Pandemi ortasında araba aldık. Onceden arabamız yoktu..haliyle daha çok yürüyorsun. Şimdi küçüğün okulu 1 km falan onu bile arabayla alıyoruz. Artı pandemi alışkanlıkları. Alışveriş falan herşey online. Artı evden çalışma derken. Bir ara yürüyüşe başladım . Hem psikolojime iyi gelir diye. Surduremedim. İnşallah ilk düzene sokarak yapmak istediğim şeylerden biri.
midem için, psikolojim için, kilom için..

Ya fiyatlar baya artmış. Haftada iki gün mümkün değil. Tam gün 1700 olmuş. Ramazan öncesi yarın gun750 konuşmuştuk. Her hafta cagirirsam yine aynı olur dedi diye yarım gün.
Her hafta tam gün cagirabilsem sorun kalmaz da. Maalesef.
İki erkek çocuğu aşırı dağıtıyorlar. Yani temizlik dediğim ince iş degil. Evin dağınıklığı.
Zaten o geldiğinde onunla da yapari. Hatta her hafta o yüzden gelsin istedim. Ondan cekinip kabasini zar zor da olsa alırım diye.
Daha düzenli almaya hiç başlamadım. En son Ramazan öncesi üst üste almıştım. Biri mutfak için başka bir kadın. Sonra bu kafama göre olanı çağırdım. Kendim de baya düzene sokmuştum. 1-2 ayda ışık hiziyla aşırı bir dengesizlik oldu anlamadığım şekilde. Kadını cagirdigimda utanmayacagum şekilde olsun diye zorluyorum.

Ben olsam masaja gitmem temizlikçiyi tam gün alırım. Ki öyle yapıyorum şu an 😂
Ütü ve evin derlenip toparlanması ince iş istemiyorum bir günde ancak bitiyor zaten.
İnce iş gerekirse bir tam bir yarım alıyorum.
Benim için öncelik bu mesela. Kadından da utanmıyorum o gelmeden hiç kasmıyorum olduğu gibi salıyorum valla. İşi bu onun.

İlk iş temizlik aslında.. yani daha doğrusu düzen. Aslında temizim. Ama aşırı daginigim. Yani kendimi yakınlarımla ve yakınlarının eviyle kıyaslandığımda böyle. Detaylar temiz ama ev kaos. İki erkek çocuğu, iki evden çalışan, ve benim de karakter olarak ezelden beri dağınık olmamdan dolayı evde surdurulemeyen bir düzen var. Bu da bende stres yapıyor. Psikolog ile konuşurken de hep bu sonuca varmıştım. Önce mutlaka ne olursa olsun temizlik konusunda destek alcam diye. Ama sonra bir sekilde ya zaten evden çalışıyorum yeterince azimli olursam yaparım düşüncesi mi baskın geliyor bilmiyorum. Yani ay sonu da öyle aman aman gelmiyor benim. Yani ay sonu denklestirememe korkusu oluyor bazen. Ama yok şimdi yine aydınlanma geldi. Gerekirse ilk ay düzene girene kadar haftada iki bile çağırmak lazım. Kadın da laf ederse etsin. Yani ediyorlar zaten benim yüzüme yüzüme genelde neden bu kadar daginiksin diyorlar. 😄

Ütü ve evin derlenip toparlanması ince iş istemiyorum bir günde ancak bitiyor zaten.
Benim için öncelik bu mesela. Kadından da utanmıyorum o gelmeden hiç kasmıyorum olduğu gibi salıyorum valla. İşi bu onun.
Masajı çok önceden çok indirimli almıştım onun parası peşin verildi. Kampanya vardı. Lazeri mesela paket 2 bine almıştım . Masaj da bin kusurdu 6 seans. Ayak olanı 850 falandı

Ya bişi dicem. Ben hep büyük temizlik lerde aldığım için biraz da bilmiyorum aslında. Evin derlenmesi toplanmasi derken neler yapıyor. Benim gelenlerle hep cam, yer silme falan gibi geçiyor.

Gidin konu sahibinin yerinde olun o zaman, her anlamda bitmiş ve tükenmiş.
Masaj vs sizin icin Luxus olabilir ama, değil.
Bir de evden çalışma gerçekten insanı tüketen birşey. Hem çok keyifli. Ama o ev işini gözün göre göre çalışmaya devam etmen gerekiyor. Annem bile evdeysem evde sanıyor. Çalışıyorum gibi gelmiyor. Benden beklentisi daha çok. İse gittiğinde hem sosyallesiyorsun. Hem de ev evde kalıyor. Eve geldiğinde de iş işte kaliyor. Benim hepsi birbirine girdi. Yine de çok şükür bu düzenimiz geçici. Ve bu geçici durumun uzun sürmesini temenni ediyorum. Yine de seviyorum evden çalışmayı. Çocuklar için çok iyi oluyor. Ama insanı tüketen yanı da var.

Çok hamlamisim zaten. Pandemi ortasında araba aldık. Onceden arabamız yoktu..haliyle daha çok yürüyorsun. Şimdi küçüğün okulu 1 km falan onu bile arabayla alıyoruz. Artı pandemi alışkanlıkları. Alışveriş falan herşey online. Artı evden çalışma derken. Bir ara yürüyüşe başladım . Hem psikolojime iyi gelir diye. Surduremedim. İnşallah ilk düzene sokarak yapmak istediğim şeylerden biri.
midem için, psikolojim için, kilom için..
Evden çalışmayi, calismaktan saymayan bir kitle var, bence en zor calisma şekli.
Bu durum da sizi depresyona sürüklüyor.

Online alışverişi zor da olsa derhal kesmenizi öneriyorum.

Kilo konusuna gelince, bir diyetisyen olarak en basit çözümü söylüyorum, saglikli beslenmek ve spor, basit bir cümle olsa da uygulamasi zor ama sonucu🤌

Aldiginiz seyin "icindekiler" bölümüne baktiginizda ne kadar uzunsa, o ürünleri cikarin hayatinizdan.

Yazarım inşallah buraya gelisimimi. İlk iş kıyafetlerin fazlalıklarıni hiç vicdan yapmadan ve detay düşünmeden direkt konteynera atcam.
Ayırmaya çalışmak, katlarken düşünmek işimi uzatiyor. Ayrıca kaç paket eşya bekliyor öyle kimi arkadaşıma vermek için kimi bilmem ne içi . Eski piller mesela öyle bekliyor çöpe gitmesin de ise geri dönüşüme götüreyim diye. Ama işe giderken de hep unutuyorum falan.
Çocuğun 2. Sınıf kitapları var. Onları işte 2. Sınıf birini bulayım diye ayırdım kaç zamandır bekliyor.
Kutuphanelik kitaplar ayirmistim. Unutmayalım diye arabaya bıraktım. Arabada git gel git gel kötü olmuslar.
İşin özü benim hemen yapmama ve detay düşünmeden dolayı kendime bir işi beş iş yapma gibi huylarım var.
Yarın bu konu ile ilgili çaba harcicam. Kadını da arayayım boş gününü sorayım direkt. Evi beklersem günu ayarlamam zaman alacak.
bu iki kalemi ödev belirleyip yatıyorum. Yazan herkese teşekkür ederim.

Alarmsiz uyanmak icin de, gece yatmadan once sabah kalkacağınız saati 3 kere tekrarlayin.
Sabah 9 da kalkacağım
Sabah 9 da kalkacağım
Sabah 9 da kalkacağım

İşe yarıyor 😂

ilaç kullanıyormusunuz ağrı kesici kas kevşetici kullanıyorsanız kesin vicudu çok yoruyor diş sıkmada plak yaptırın başka çaresi yok yıllardır bende plak kullanırım yatarken takmayı unutunca sabah baş ağrısıyla kalkarım birde akrep burcumusunuz

• Beğen
Reactions: Gif
Aynen 2. Çocuktan sonra bende de dengeler bozuldu. Anksiyete panik atak başladı bende de. Depremdi pandemiydi derken hepten arta arta devam etti. İlaçlarımin çoğu uyku yapıyor bende. Hele zanax bunyemi mahvetmisti. Artık onu kullanmıyorum ama hala etkileri devam ediyor mu yoksa diğer kullandığım antidepresan ve zanax benzeri daha hafif yardımcı bir ilacım var ondan mı bilmiyorum. Ama uykular yetmiyor bana. Haliyle gün de daha kısa sürüyor.
uyku yapan ilaçkar karaciğerinizi yoruyor ayaklarınız şiş 2 adım atınca yoruluyosunuz bence bırakın kendinizi daha iyi hissedersiniz

• Beğen
Reactions: Gif
Muhtemelen şu an uyuyorsunuz ama uyanınca okursunuz nasılsa.

Bence sizin sorununuz temizlik değil kesinlikle, uyku. Aslında bahsettiğiniz işlerde yetişmeyecek bir şey yok. Ama gün içinde verimli geçirebileceğiniz süreyi uykuda geçirdiğiniz için uyanık olduğunuz sürede işler yetişmiyor doğal olarak. Önce bu duruma odaklanın.

İlk olarak oğlunuzun uyku sorununu çözmelisiniz. Bunun için onun rutinlerini değiştirin. Daha sakin, uykuya dalmasını kolaylaştıracak bir rutin belirleyin. Akşam 9’da yatıyorsa 10’a çekin. 7 yaşında çocuk neticede. Uyku ihtiyacı bir bebeğinki gibi olmaz. Yatmadan önce ılık bir duş, kitap okumak, sohbet etmek, hayal kurdurtmak iyi gelebilir. Uykuyu direkt düşündürtmeyin (ya da dayatmayın diyeyim) ama keyifli bir sakinleşme süreci yaşatın. Uykudan 2 saat önce yüksek efor harcayacağı fiziksel oyunlardan, bilgisayardan, telefon-tabletten uzaklaşsın. Kitap okusun, ailece daha sakin ve keyifli, birlikte vakit geçirebileceğiniz oyunlar bulun. Ama enerjisi yüksek oyunlar olmasın. Ya da ailece kitap okuma ya da sohbet etme saati yapın. Yani uykuya dalmasını zorlaştıran her neyse o duygudan uzaklaşsın. Nedense uykuyu stresle bağdaştırdığı ve uyuyamadığı için sizden tepki göreceğinden korkup daha çok stres yaşadığını düşündüm ben. Onun sakinleşmesi bu anlamda önemli. Sürekli uyu diyorsanız demeyin mesela. Sakinleştikçe, korkacağı şeylerden uzaklaşıp yerine keyifli şeyler koydukça uyku düzeninin oturacağını düşünüyorum.

Gelelim sizin yetiştiremediğiniz temizlik vs. işlere. Eskilerin bir lafı vardır. Evde giderken bir şey, gelirken bir şey toplamazsan o evin dağınıklığı bitmez derler. Ben kendimden örnek vereyim: Tuvalete gidiyorsam bile tuvalete yakın odalara gidecek bir şey varsa alır götürürüm. Mutfağa gidip su içeceksem gitmeden önce etrafta makineye konulacak bir şey var mı diye bakarım, onları götürür yerleştiririm. Her iş için ekstra zaman ayırmam yani. Tuvalete gitmişken çamaşır makinesi programlarım mesela. Arkadaşımla konuşurken çamaşır asar, cam silerim mesela.
Ertelersem, görmezsem, her biri için ayrı zamanlar ayırsam o işler bitmez. İşin püf noktası şu: Bir işi yaparken o civarda yapılacak başka işim varsa onu da aradan çıkartırım. Gelmişken şunu da halledeyim, bunu yapmışken şunu da aradan çıkartayım gibi. Detaylarda boğulmam, işin gereği neyse pratik olmaya çalışarak onu hallederim.

Siz mükemmelliyetçiyim demişsiniz. Mükemmeliyetçilik olumlu gibi çağrışan bir özellik olsa da bence olumsuzdur. Şöyle bakıyorum ben. Benim hayatımı zorlaştırıyorsa olumsuzdur. O zaman bu özelliği törpülemeliyim. Siz de hayatınızı zorlaştıran özelliklerinizi törpüleyin bence. Çünkü size zaman kaybettiriyor ve aşırı stres yüklüyor. Fazlaca uzattım, umarım işinize yarar tavsiyelerim. Kolaylıklar diliyorum.

X