Kitap biti

Hocaya sordunuz mu? Kitap biti ise sizdeki böcek yazın evinizde milyonlarca olacak demektir. İlaçlama yapılmazsa girmediği delik yok bu küçük böceklerin. Yakınlarda veteriner falan varsa ona da sorabilir siniz. Bence önlem alın derim. Bir de tahta kurusu genelde eşya ile taşınarak geliyor ve hemen ısırmaya başlarlar çünkü tek besinleri kan.
Anladim kitap bitine care bulmayi deneyecegim hocaya sormadim fakat arastirdim gercekten kitap biti o.. Sevindim suphe sardi beni acaba bu evde varmiydi diye ama 1 bucuk ayda belli ederdi kendini diyosaniz rahatladim

Sizde ki sıçrar kuyruk bitti mi. Bende kitap biti var ve bitmedi ölü görüyorum bir kaç günde bir iki tane
İkisi de var bende yani zıplayanı da zıplamayan da aşı her ne ise artık en minik yavrusu var bir odada görüyorum ok küçük o yüzden ayırt edemiyorum ne olduğunu.Deprem Covid derken ilaç da yapmıyorum epeydir.ama tek tük denk geliyor.Sevindiğim kısım oda da nem %30 da(40 ın altında yaşamaz dediler)

İkisi de var bende yani zıplayanı da zıplamayan da aşı her ne ise artık en minik yavrusu var bir odada görüyorum ok küçük o yüzden ayırt edemiyorum ne olduğunu.Deprem Covid derken ilaç da yapmıyorum epeydir.ama tek tük denk geliyor.Sevindiğim kısım oda da nem %30 da(40 ın altında yaşamaz dediler)
Olabilir cunku ilk zamanlar goruyordum tek tuk simdilerde yok oldu geri🤷‍♀️

bu tahtakurusuna benziyor bunlar mobilya ve yataklarda kalıp gece kan emiyorlar korkunç bir acı ule uyandırıyorlar artı iğrenç mayhoş bir kokusu olur eğer koklama şansınız varsa dediğim gibi o kokuyorsa acilen önlem alın yetağınıza gelirse gece uykusu haram olur gerekirse evi ilaçlatın 4 aydır annemin yatağında var

geçen yanyana uyumak istedim, burnumun dibine gelmiş hemen gittim odama.
Hangisi benim gonderdigimmi ona benziyor zaten tahta kurusundan cok korkuyorum evde varsa ya diye burda yeniyim

Uzun bir aradan sonra merhaba. Ekim ayında bir anda kaybolan tabii ilaçlama süreci hiç bitmedi ve nisan ayında bir anda ortaya çıkan bu böcekler sizde de görünüyor mu?

Evet bir kez yaptirdik ama cok etkili oldugunu dusunmedigim icin ikinci kez yaptirmadik cunku ilaclattigimiz yerlerden bir kac gun sonra yine cikiyorlardi
İlaçlama yaptırın ilaçlama sonrası 2 hafta sulu temizlik yapmayın. 2 hafta sonra yine aynı şekilde ilaçlama yaptırın. Şöyle ki yumurtalar ilaçtan etkilenmiyor toplamda 1 aylık bir süreç gerekli her türlü böcek türünden kurtulmak için. Ve ilaçları ‘su’ temizliyor. Bu yüzden mümkünse 1 ay sadece çok kullanılan yerleri paspas yapın diğer kısımları elektrik süpürgesi ile (eşya üzerleri dahil) temizleyin. Benim sürekli çalıştığım ilaçlama şirketi böyle önermişti uyguladım %100 işe yaradı. Ben çok takıntılıyım bu konuda böcek sinek vs nefret ederim. Her sene 2 kez ilaçlatıyorum evi ayda 1 de kendim ilaçlıyorum 😬

İlaçlama yaptırın ilaçlama sonrası 2 hafta sulu temizlik yapmayın. 2 hafta sonra yine aynı şekilde ilaçlama yaptırın. Şöyle ki yumurtalar ilaçtan etkilenmiyor toplamda 1 aylık bir süreç gerekli her türlü böcek türünden kurtulmak için. Ve ilaçları ‘su’ temizliyor. Bu yüzden mümkünse 1 ay sadece çok kullanılan yerleri paspas yapın diğer kısımları elektrik süpürgesi ile (eşya üzerleri dahil) temizleyin. Benim sürekli çalıştığım ilaçlama şirketi böyle önermişti uyguladım %100 işe yaradı. Ben çok takıntılıyım bu konuda böcek sinek vs nefret ederim. Her sene 2 kez ilaçlatıyorum evi ayda 1 de kendim ilaçlıyorum 😬
İlaclattiktan sonra eve kaç gün girmiyorsunuz

Merhaba, az önce "Kitap Biti - Küçük Beyaz Böcekler" başlığıyla bir konu açtım. Foruma çok sık girmiyorum o yüzden oldukça detaylı bir şekilde bütün bildiklerimi yazdım, umarım herkesin işine yarar.

Sorunu hala devam eden var mı veya bende bir kaç haftadır uğraşıyorum bitmiyorlar :KK43:

Sorunu hala devam eden var mı veya bende bir kaç haftadır uğraşıyorum bitmiyorlar :KK43:
Sürekli temizleyip toz alınca görünmüyorlar sanki, bizim azaldı ama tam olarak bitmedi ve ben apartmanın içinde gördüm bunlardan,belki de herkeste var bilmiyorum, yakın zamanda taşınacagiz inşallah bizimle beraber gelmezler

Sürekli temizleyip toz alınca görünmüyorlar sanki, bizim azaldı ama tam olarak bitmedi ve ben apartmanın içinde gördüm bunlardan,belki de herkeste var bilmiyorum, yakın zamanda taşınacagiz inşallah bizimle beraber gelmezler
inşallah gelmezler benim birden mutfağımda türedi 2 dolapta vardı ama bir gördüm yani binlerce desem az olmaz. şimdi dolaplar boş. akşamdan ilaçlıyorum sabah 20 - 30 ölü oluyor. ne zaman biter bilmiyorum. işkence gibi. tüm mutfağı başka odaya taşıdım.

inşallah gelmezler benim birden mutfağımda türedi 2 dolapta vardı ama bir gördüm yani binlerce desem az olmaz. şimdi dolaplar boş. akşamdan ilaçlıyorum sabah 20 - 30 ölü oluyor. ne zaman biter bilmiyorum. işkence gibi. tüm mutfağı başka odaya taşıdım.
O kadar çok değil bizdeki, ay inşallah hemen kurtulursunuz

Merhaba, bu böceklerden 1 haftadır ben de görüyorum tamamen kurtulabilen var mı? Ve etkili çözüm önerisi verebilecek?? Yardım lütfennn. Bir sürü ilaç denedik hala canlılarını görüyoruz. Sabahlara kadar flaşla kontrol etmekten ve bu kadar ilaca uğraşa rağmen bitmemesini anlayamıyorum. Sinirden aglamaktan ve uyuyamamaktan gözlerim artık dayanmıyor kıpkırmızı oldu. Gerçekten çok zor durumdayım artık psikolojim iyice bozuldu üstelik okbli biriyseniz gerçekten her şey çok daha zor.

Bu böceklerle 3 aydır mücadele eden ve bunları tamamen bitiren biri olarak yazıyorum doğru yöntem ve disiplinle 1 ayda bitmemeleri mümkün değil.

2 ay boyunca yerli yabancı forumlarda okuduğum herşeyi denedim hatta hava kurutma makinaları bile aldım ama bir türlü bitmedi. Çünkü herkes kulaktan duyma yada kendi denedikleri şeyleri yazıyorlar ama şartları size uymuyorsa hiç bir işe yaramıyor. Bu nedenle ben size bu böceklerin nasıl ve nerede ürediğini ayrıca nasıl öldüklerini yazacağım ve sizde kendi evinize göre bunu uyarlamanız lazım.

Nasıl Ürüyorlar ve Nerede Yaşıyorlar?

1) Bu böcekler salonun ortasında görsekte oraya yumurtlamıyorlar. Genelde süpürgelik aralarına, parke aralarına, duvardaki çatlaklara ve görece nem olan karanlık yerlere yumurtluyorlar.

2) Ev ortamında yumurtadan çıkan böcek yaklaşık 2 hafta sonra yumurtluyor.

3) Yaklaşık 100-200 yumurta bırakıyorlar ve yumurtadan yaklaşık 2 ile 4 hafta arasında çıkıyorlar.

4) Yumurtadan çıktıklarında ilk 1 hafta çok küçükler ve görebilmeniz neredeyse imkansız.

5) Bu böcekler sanılanın aksine çok kolay ölebiliyorlar. Bitirememenizin nedeni ilacın ulaşamadığı yerlere yumurtlamaları ve siz ilaçladıktan sonra ve ilacın etkisi bittikten sonra yumurtadan çıkmaya başlamaları.

Bunları nasıl bitiririz?

Öncelikle düzgün ilaçlamadan, evdeki halı paspasları kaldırmadan ve evi en az 4-5 kez ilaçlamadan bunları bitiremezsiniz. Bu nedenle küçük çocuğu olanlar için bu böceklerle mücadele çok zor yada imkansız olabilir. Mücadele süreci yaklaşık 1 ay sürecek.

Mücadeleye başlarken yerdeki tüm halı paspasları tamamen kaldırın yıkayın yada yıkamaya verin ve bu mücadele boyunca eve sokmayın. Evde rutubet alan biyer varsa kesinlikle oradaki nem problemini çözün. Ayrıca mutfak dolap ve tezgahlarınızda nemden şişme varsa bunlarında sorununu çözmeniz onarmanız gerekiyor.

İlaçlamaya başlamadan önce kesinlikle güçlü bir süpürgeyle hiç bir noktayı atlamadan süpürün. (Ben Dyson Gen5 kullandım hem yeşil lazeri hemde hepa filitresi çok işime yaradı). Süpürme işleminden sonra makinanın toz haznesini ev dışında temizleyin. Çünkü süpürürken muhtemelen böcek topladınız.

Sıra geldi ilaçlamaya. Ben önceleri K-Othrine SC 50 kullandım. Bu böcekleri öldürüyor ama 2 gün sonra yavruları ilaç kalıntısında geziyordu. Sonra ICON 10 CS ye geçtim bu çok daha etkili oldu ama hep aynı ilacı sıkmak boceklerde direnç geliştirdiği için iki ilacı dönüşümlü kullandım. Bu 2 ilacın da ev kullanımına uygun olduğu yazıyor ama eldivensiz maskesiz bunları kullanmayın kap kacağınıza asla sıkmayın. İlaçları su ile karıştırırken kılavuzunda belirtilen orandan fazla koymayın bir faydası yok hem leke yapar hem size zarar verir. Eğer bu ilaçlama işini siz yapamayacaksanız dışardan çağırdığınız şirket muhtemelen sizin gibi her noktayı ilaçlamayacak ve bitirme konusunda başarısız olacaksınız. Ayrıca kesinlikle eve duman yöntemiyle yada ağır ilaçlarla ilaçlama yaptırmayın hem bunları bitiremezsiniz hem kendi sağlığınıza zarar verirsiniz. Bu böcekler hiç bir ilaçla tek seferde bitmiyor.

İlacı kesinlikle koltuk, tezgah, masa gibi yerlere sıkmayın sadece yere sıkın. Eğer dolaplarınızda böcek görüyorsanız o zaman orada nem olabilir ve oralarada yumurtlamış olabilirler. Oraları ilaçlamak ne kadar sağlıklı bilmiyorum. Siz yerleri ilaçlamaya başlayın hala dolaplarda böcekler geziyorsa oraya ilaç sıkmadan önce kesen bilen bir uzmandan bilgi alın.

İlaçlama işini 2 farklı düzende yapmanın daha faydalı ve konforlu olduğunu düşünüyorum. İlk ilaçlama süpürgelikler, banyo giderleri, ve tüm zemin. Haftalık ilaçlamada sadece süpürgelikler, köşeler ve su giderleri. Giderlerin içinde çatlaklar oluyor ve nemli ortam olduğu için oralara çok yumurtluyorlar. Özellikle duşlardaki giderleri açabiliyorsanız açıp içine ilacı sıkın.

İlaçları 2-3 lt lik nalburlarda satılan pompalı şişelerle hazırlayıp sıkarsanız yorulmazsınız. Bu şişelerin ucunu sıkıp püskürtme moduna getirin ilaç daha iyi dağılır.

İlk ilaçlamaya ICON 10 CS ile başlamanızı öneririm. İlaçlamayı yaparken öncelikle süpürgeliklerin arasına doğru bolca sıkın çünkü genelde oralara yumurtluyorlar daha sonra odanın geri kalanındaki zemine sıkarsınız. Tüm evi köşe bucak ilaçladıktan sonra tüm pencere kapıları kapatın ve çıkın çıkarken sokak kapısı eşiği ve kapının önüne sıkmayıda unutmayın. Normalde bir kaç saat sonra gelip havalandırıp temizleyebilirsiniz fakat tavsiyem 1 gün eve girmeyin ertesi gün geldiğinizde tüm camları açıp en az 30 - 60 dk havalandırın ve süpürgeliklere çok yaklaşmadan yerleri paspas ile silin. Süpürgeliklerin dibindeki ilaç kalsın çünkü sürekli yumurtadan çıkan böcekler olacak ve onların ölmesi lazım. Evde yürürken terlik kullanın ve süpürgelik diplerindeki ilaç kalıntılarına basmamaya çalışın.

İlk ilaçlamadan sonraki haftalık ilaçlamaları en az 4 kez tekrarlayın. Burada süre çok önemli eğer tam 1 hafta dolduğunda ilaçlamasanız yeni yumurtlamalar olabilir ve süre 1 ay daha uzayabilir. Haftalık ilaçlamada K-Othrine ile ICON 10 CS yi dönüşümlü sıkın bir hafta birini diğer hafta öbürünü sıkın. İlk ilaçlamadan sonra evin tamamına değil sadece süpürgelik dipleri, köşeler, koltuk arkaları, giderler gibi normalde ayak basılmayan yerlere yapın evi 2-3 saat terkedin ve geldiğinizde yine iyice havalandırıp süpürgelik diplerini silmeyin. Hatta mümkünse paspas atmayın süpürgeliklere yaklaşmadan süpürün.

Bu 1 aylık süre içerisinde her akşam karanlıkta dyson süpürge varsa onun lazeriyle yoksa telefon flashıyla evi dolaşın ve yerde gezen böcek yada yavrular var mı dikkatlice bakın varsa genelde neredeler onlara dikkat edin. Çünkü nerede yoğunluk varsa oralarda nemli biyer olabiliyor ve yuvaları oralarda biyerde oluyor o yuvanın oraları daha iyi ilaçlamak gerekiyor. Yaklaşık 3-4 hafta boyunca yerde yavrular görebilirsiniz endişelenmeyin yumurtadan çıkanlar oluyor ve bir yuvadan 40-50 yavru aynı gün çıkabiliyor buradaki amacımız yetişkin olacakları 2 haftalık süreye gelmeden ölmelerini sağlayarak yeni yumurta bırakmalarını engellemek. Tüm yumurtalardan çıkanlar öldükten sonra artık ortada böcek göremeyeceksiniz. Unutmayın 1 tane yavru bile kalsa yumurtlar ve süreç tekrar başlar. Bu yüzden en az 4 haftalık ilaçlamayı yapın imkanınız varsa 5-6 hafta ilaçlamaya devam edin.

Bu sabrı ve disiplini sürdürebilirseniz tamamen bittiklerini göreceksiniz. Daha sonrasında komşularınızdan size gelmesini engellemek amaçlı kapı eşiğinizin apartman tarafını düzenli olarak 1-2 haftada bir ilaçlayın. Sizde varsa komşularınızdada olma ihtimali var.

X