Kitap gn Kasm tartmas.

zzeyy

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Ekim 2006
274
9
45
Evet kızlar, Kızıla Boyalı Saçlar'ı bitirenler buraya görüşlerini yazmaya başlasınlar. Ben bitirdim ama erken olduğunu düşündüğüm için şimdi bişey yazmadım. Bekliyorum...

Evet arkadaşlar, kimsenin bişey yazacağı yok galiba. Neyse ben de kendi çapımda eğlenirim.

Kitap kişi kadrosun kalabalıklığı ve olayların fazlalığı ile bana biraz gelip geçici bir diziyi anımsattı. Yani tabii olayın ve kişilerin çok olması kitabın iyi olması manasına gelmiyor.
ama özgür yaşayarak hala yaşamayı ve sevilmeyi başaran Luis'e hayran olmamak da mümkün değil. :) Ama kitap bana popüler olma kaygısıyla yazılmış hissi verdi. Yani biraz zorlama gibi bazı duygular. Samimi bulmadım. Ama aşırı derecede akıcı. Fakat bu akıcılığı acaba çevirisinden mi kaynaklanıyor ? Ne dersiniz? Yunan edebiytını ve yazarı tanımadığımız için ayrıca Yunanca da bilmediğimiz için bu konular biraz havada kalıyor tabi yani.
NOT: KİTAP HAKKINDA DAHA KONUŞILABİLECEK ÇOK ŞEY VAR. SİZLERİ DE BEKLİYORUM ARKADAŞLAR...

Çakıl
Ebru1903
Gulara
Humane
İclo
Masal
Narinim
Necla
Olilya
Pegasus
Senace
Serayy
Sevdaciceği
Şila
Therita
Wondefulgirl
00001978
HAZAR
HALLEY

kitabın kahramanı luis keske onun kadar yurekli olsa herkez sahsen ben isterdim.yalnız romanda karakter sayısı cok fazla 62 farklı karakter bazen karıstırdım ben deli oldum bu yuzden romanda oyle karakterler yaratılmıs ki bazı ozellikleri kendimde buldum okurken özgürleştiren bir kitap. olaylara ve dünyaya başka pencerelerden bakmayı gösteriyor.hayat bir yandan o kitapta anlatıldığı gibi, bir yandan da değil.

sıradan hayat süren, -doğrusu muhafazakar dielim- insanların bir anda "çember"in dışına çıktığı bölümler oldukça vurucu.......binbaşının kışlada eşcinsel ilişki halinde basılması, hrisanti'nin liakapulos la sevişmesi vesair gibi...ciddi yüksek memur imajını "başarı"yla taşıyan persefone'nin louis'le ilişkileri de çok şey anlatıyor aslında...sıradan insanların uzak durmaya çalıştıkları şeylerle ne kadar iç içe yaşadıklarını vurguluyor.....

kısacası hayata dair pek cok seyi sorguluyor

surukleyıcı degılll..şeytan kadının yaptıklarıı ilgı cekıcı geldı ama bk...

Humaneciğim aslında hayatı sorgulaması veya olağan dışı veya çarpıcı ilişkiler değil de sorun sanki bunları işleyiş tarzında. Biraz zorlama bir üslup yok mu sence? Yani çarpıcı olma kaygısı varmış gibi geldi bana? Ne diyorsun?

karakterlerin hepsi bir sekilde kaybediyor
Kimi zaman Luis'le özdeşleştiğim erotik yanı bence abartıldığı gibi kurgunun önüne geçmemiş.. Bazı tanımlamaları şaşırtıcı.....
Birde kendini bir türlü bulamayan yanlış seçimler ve yanlış hevesler yüzünden hayatına yon verememiş yasamın oykusu gibi geldi bana zeycim sence ??

Daha önceden okudugum bir kitapti ama hic begenmemistim.Bi kere cok fazla karakter var ve olaylar anlatilirken konudan konuya ziplanilmisti,bu yüzden ana konuyu unutup duruyorsunuz:))Cinsellik cok ucuzca ve fazla kullanilmis.
Belki de ceviri kalitesizdi bilemiycem ama ben begenmedim...

Merhaba arkadaşlar,
Bir süredir pc.çöktüğü için kk.ya giremiyordum,Zeyy'cim kusura bakma canım.
Kitabı birkaç sene önce okumuştum,hiç sevmediğimi hatırlıyorum.Yorumlarınızda haklısınız,gerçekten müthiş bir zorlamayla yazılmış,karakterler bir birine geçmiş bir kitap.Açıkçası ben beğenmedim...
Aslında bir sorum var,ben Yunan edebiyatından pek anlamam fakat daha kaliteli yazar ve kitapları vardır herhalde?
hadi kızlar yeni okuyanlar esas sizde eleştiriler..
hem bu ayın kitabı NERDEEEE....:uhm:

karakterlerin hepsi bir sekilde kaybediyor
Kimi zaman Luis'le özdeşleştiğim erotik yanı bence abartıldığı gibi kurgunun önüne geçmemiş.. Bazı tanımlamaları şaşırtıcı.....
Birde kendini bir türlü bulamayan yanlış seçimler ve yanlış hevesler yüzünden hayatına yon verememiş yasamın oykusu gibi geldi bana zeycim sence ??[/QUOT

Evet hayatım , tespitlerin doğru. Belki kitabı değerli kıabilecek bir kaç yön varsa onlar da bu dediklerindir. Gayet güzel özetlemişsin. Ben zaten bütünüyle berbat bir kitaptı diyemiyorum. Ama beni büyülemedi. Bunu da yukarı da da dediğim gibi samimiyetsiz zorlayıcı uslübuna yordum. Konu ile ilgili değil de zaten sorun daha çok alışık olmadığımız o üslupta. Ya da çok alışık olduğumuz basit bir üslüp mu ??

bu kitaba geçen yıl başlamıştım ama bitirmedim başladığım kitabı yarım bırakmak gibi bir alışkanlığım yoktur ama bu kitabı hiç beğenmedim zaten tarz olarak bana çok uzak ayrıca toplum değerlerini bu kadar hafife alan bir kitabı okumak bana zaman kaybı gibi geldi.okunacak bu kadar güzel kitap varken bu kitapla valit kaybetmeyin derim ben

X