Tuvalet Eğitimi Kızım için yardıma ihtiyacım var

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
Bıraktım artık mı?
İnanamıyorum size ya
Çocuğu pedegoga cerraha kendinizi de psikoloğa götürün acilen
Hanımefendiciğim, uzun süre araştırmalarımda okuduğum makalelerde asla müdahale ettirmeyin, hele o kremleri hiç kullanmayın yazıyordu. Sabırla bekleyin kendiliğinden açılacaktır deniyor. Ben druma güvenip müdahale ettirdim sonrasında pişman oldum. (o dediğiniz cerraha da 3 defa açtırdım) Danıştığım bazı büyüklerimde normaldir çok duyardık bizde, kendiliğinden açılacak korma sakın dediler. Müdahale etmeyi bıraktım, hala her gittiğim dra bu durumdan bahsediyorum, artık müdahale edilmez travma olur ki oldu da, kendiliğinden açılmasını bekleyecez dedi. Öyle evde kös kös oturmadım. Lütfen.

Benim kızım 4 yaşından sonra ögrendi herkes dedi ki 4 yaşında çocuk bez takmamalı evet genel olarak haklilar ama bazı cocuklarda 4 yaşa kadar gecikebiliyor doktorlar öyle söyledi ben bu yüzden 4 yaşı bekledim simdi 4 buçuk yasinda ve gayet rahatız bir yıl daha erteleyebilirsiniz uzülmeyin
Anladım, şuan zaten bezlemeye razıyım yeterki düzenli kakasını yapsın. Teşekkür ederim..

Pedagoga danismak icin cok fazla beklemissiniz bende oglumda boyle bir sorun yasadim pedagog yonlendirmesiyle cozduk bez neden baglamadin diyenlere aldirma cunku pedagoglarxa bez bagla demez sizi yonlendirirler onlara uyarsaniz duzelir zaten. Ama neden bukadar doktor doktor gezeceginize pedagoga basvurmadiniz anlamadim oyun terapisiyle cozuluyor bu sorunlr
Ben kimseye anlatamadım ki korktuğunu, herkes kabızdır ondan, işte şunu içir bunu içir dediler. Tahlil yapılsın röntgen çeliksin dediler. Ben geliyo tuvaleti ama tutuyor dedikçe yumuşasa düzelir dra gidin dedi herkes. Bende belki vitamin değerlerinden ne bileyim belki öncelik fiziksel bi sorundur diye gittim. Perşembe günü randevu aldım bakalım inşallah vesile olur da düzelir. Yalnız ilk defa pedegogla görüşecem bilmiyorum o yüzden soruyorum devlette randevu aldım oyun terapisi uygularlarmı? Yoksa özele mi götürmeliyim.

Aynı sorunu yaşadım fakat bizimki çok kötü kabız olmuştu acıyacak diye haftalardır yapmıyordu. Çözümü kayısı ve hurmada buldum ama yedirerek değil, yemiyordu zaten. Bir bardak su 4 tane gün kurusu kayısıyı bir tane de hurmayı kaynatıp Blenderdan geçiriyordum cıvık kıvamda olacak meyve suyundan koyu püreden cıvık olacak sabah akşam bunu bitiriyordu. Bir hafta verdim bu sefer istese de tutamadı sonra acimayacagini korkacak birşey olmadığını anlamıştı. Hala ara ara sıkışınca veririm. Denemekten bişey kaybetmezsiniz...
Tamam yarın ilk iş bunu deneyeceğim. Teşekkür ederim.

Benim kızım bezliyken de bezi bıraktıktan sonra da kakayı hep zor yapıyordu.
3 yaş 2 aylıkken kendi isteğiyle bezi bıraktı ama kakası geldikçe bezimi bağla diyordu. Tuvalete yaparsa acıyacağını düşünüyordu.
İlk zamanlar dediği gibi yaptım kakası geldikçe bezini bağladım. Ama hep konuştum, krem sürelim acırsa yine bezini bağlarım söz dedim. Kakam geldi dediğinde tuvalete oturmadan krem sürdüm poposuna, kaka bitince de krem sürdüm, böyle böyle acı hassasiyeti kalmadı tuvalete yapmaya alıştı.
Ama hala dört beş günde bir yapar kakasını, sizin de dediğiniz gibi kan ter içinde kalır ıkınmaktan. Her gün hatırlatıyorum ama kendi kabul etmediği sürece çişini bile yapmaz. Evin içinde dolaşır şekilden şekile girer, takip ederim müdahale etmeden beklerim, en sonunda kakam var der hemen gideriz.
Siz de tuvalet öncesi ve sonrası krem kullanarak belki aşarsınız bu sorunu.

Vajinal yapışıklık konusunda da tamamen aynı durumdayız. Bir yaş öncesi üç kez elle açıldı kremler kullandık temizliğine dikkat ettik ama hep tekrarladı. Büyüdükçe bacaklarını açmaz oldu, hiç baktırmıyor. En son iki buçuk yaşındayken krem kullandım ama çok ağladı devam edemedik. Şimdi üç buçuk yaşında.
Şu an kapalı, çişini yapıyor, enfeksiyon hiç olmadı çok şükür ama kapalı işte.

Çocuk doktoru Ali Fuat Serpen çocukta herhangi bir ek sorun oluşturmuyorsa ergenliğe kadar beklenebilir diyor. Ergenlik döneminde hormonların etkisiyle açılma olabilirmiş.
Çocuk zaten şimdi korkuyor. Biraz daha anlayacağı yaşa gelince güvenilir bir çocuk cerrahına götürmek istiyorum. Devlet hastanelerindekiler maalesef hemen elle veya kesiyle açma derdinde çocuğun travmasını umursamadan.
Evet evet aynı durumlar, tamamen aynı. Yapışıklıkta ergenlikte salgılanan hormonla açılır diyordu. Bende bu yüzden bekliyorum. O kadar dikkat ettim ki, dr sordu, hiç pişik olmadı, bez değiştirmedim, ıslak mendil kullanmadım hala kullanmıyorum, iç tarafa müdahale etmiyorum. Zaten sebebi belli değilmiş çok oluyo aileler farketmiyor bile dedi. İnşallah kendiliğinden düzelir.

Bugün tuvalet eğitimi ilgili okuduğum kitaptan size yardımcı olabilecek kısmı paylaşmak isterim. Kitabın adı oyun oynama sanatı. Umarım faydası olur
Ekran görüntüsü aldım teşekkür ederim.

Ne diyecegimi bilemedim. Ben oglumda sorun yasamadim, cunku tuvalet egitimini kreste verdiler, ben şansliydim o konuda. Umarim bir an once duzelir.

Bu kaka olayında aylarca uğraşmış biri olarak beze geri dönmedim ama aylarca uğraştım hergun altına yaptı. Hatta gunde bı kaç defa yaptığı oldu ama temizledim mecbur. Bence beze geri dönmeyin. Lazimlikla başta alsitirmaya çalıştım banyoda değilde holde yaptrdim. Sonra bı gün kendisi tuvalete gitmek istediğini söyledi öyle o gün bugündür söylüyor hazır değil demekki kizinizda zorlamayın yazık kabız olmuş. Geçmiş olsun. Umarım kısa sürede çözülür.

Benim kızım 1,5 yaşında kakasını tutmayı öğrendi. Tuta tuta kabız kakasi sertleşip birikince bu sefer acıdığı için yapamiyordu. Kakasını yumuşatan iki şurup var aile hekimi yazdı bize. O baya işe yaradı. Aile hekiminize danışıp onu verebilirsiniz. Yapmadıkça katilasip canını acitiyordur bu yüzden yapmak istemiyor olabilir sonrasında. Çok zor 2 ay neler çektim bilirim. Bizimkinin bezi vardı tuvalet eğitimine başlamamistim.
Şurubu da kullandım, her sabah aç karna hakiki zeytin yağı, kayısı incir verdim. Kahvaltıdan sonra şurup. Öğlen bol zeytinyağlı çorba cacık, pebiyotikli yoğurt, sıcak suya oturttum, kremlerini düzenli sürdüm ama hala aynı.

Bu kaka olayında aylarca uğraşmış biri olarak beze geri dönmedim ama aylarca uğraştım hergun altına yaptı. Hatta gunde bı kaç defa yaptığı oldu ama temizledim mecbur. Bence beze geri dönmeyin. Lazimlikla başta alsitirmaya çalıştım banyoda değilde holde yaptrdim. Sonra bı gün kendisi tuvalete gitmek istediğini söyledi öyle o gün bugündür söylüyor hazır değil demekki kizinizda zorlamayın yazık kabız olmuş. Geçmiş olsun. Umarım kısa sürede çözülür.
Lazımlığın yerini değiştirdim olmadı. İnanın 5-6günde bir kakasını çamaşırına yapınca bile seviniyordum. Hazırdı aslında çokta güzel gidiyordu işte küvete yapınca olan oldu.

Maalesef böyle geri dönüşler oluyor.

Vajşnal yapışıklık için doktorla görüşün ama özel bölge kavramını biliyorsa bundan rahatsız kalabilir. Güzelce açıklamak lazım.
Diğer taraftan oyun terapisini bu yaş çocuklarda çok faydalı buluyorum.
Bunun dışında faydası olmazsa aklınızda bi ergoterapi de bulunsun.
Bu dediklerinizi devlette yapıyorlar mı? Bilmediğim için soruyorum. Yoksa özele mi gitmeliyim oyun terapisi için.

Lazımlığın yerini değiştirdim olmadı. İnanın 5-6günde bir kakasını çamaşırına yapınca bile seviniyordum. Hazırdı aslında çokta güzel gidiyordu işte küvete yapınca olan oldu.
Ya yapacaktır korktuğu için tutuyor ben öyle durumlarda fitil koyuyordum. Ama bu korkuda nasıl aşılır bilemedim ki. Ama fitil mantikli bence hemen çıkartıyor tuvalete. Fitili koyar koymaz anlarsınız zaten hemen gidip kenara köseye saklaniyorlar altına yapmasına izin verin ki korkucak bişey olmadığını anlasın. Ve ben oğluma sunuda ogretiyodum kendim gidiyodum tuvalete bak annecim tuvaletimizi böyle yapicaz benden goruyodu he tabi yapmiyodu o ayrı ama belki kiziniz yapar. Çocuklar taklit etmeyi sever ama fitili deneyin lütfen.

Fitili gittiğim doktorlar vermedi, alıştırma fitile yaşıda büyük dedi. Ama sonrasında 7gün yapmadığı oluyor diyince mecbur fitil kullancan o bağırsağın boşalması lazım dedi ama yinede yazmadı önce pedegogla görüşün dedi. Ya bi de o kadar tutuyo ya yapıncaka azcık bişey yapıyor. Keşke bağırsakları bi bozsa ishal olsa da rahatlasa diyorum bazen.

Fitili gittiğim doktorlar vermedi, alıştırma fitile yaşıda büyük dedi. Ama sonrasında 7gün yapmadığı oluyor diyince mecbur fitil kullancan o bağırsağın boşalması lazım dedi ama yinede yazmadı önce pedegogla görüşün dedi. Ya bi de o kadar tutuyo ya yapıncaka azcık bişey yapıyor. Keşke bağırsakları bi bozsa ishal olsa da rahatlasa diyorum bazen.
Yani karışmak istemiyorum çok ama fitil kullanın doktor yazmasın ezcaneden alırsınız zaten koyar koymaz çıkartıyor çocuk bunu içinde hiç kalmiyor çocuğun iyiliği için söylüyorum. Tabiki sizin tercihiniz çocuk çeker yoksa. Bende deneyimli olduğum için bu konuda fikir vermek istedim. Tabiki hergun konmaz ama tutmaması gerektiğini oda anlasın.

Yani karışmak istemiyorum çok ama fitil kullanın doktor yazmasın ezcaneden alırsınız zaten koyar koymaz çıkartıyor çocuk bunu içinde hiç kalmiyor çocuğun iyiliği için söylüyorum. Tabiki sizin tercihiniz çocuk çeker yoksa. Bende deneyimli olduğum için bu konuda fikir vermek istedim. Tabiki hergun konmaz ama tutmaması gerektiğini oda anlasın.
Perşembe günü pedegogla görüşeyim bi, bakalım süreç nasıl ilerleyecek, fitil de korkusunu çoğaltırmı acaba diye korkuyorum, çünkü kremlere bile zor alıştı kapatıyordu bacaklarını açmıyordu hiç. Müdahale istemiyordu. Şuan krem falan sürebiliyorum. Ama aklımda yani fitil de. Teşekkür ederim, çok sağolun.

Perşembe günü pedegogla görüşeyim bi, bakalım süreç nasıl ilerleyecek, fitil de korkusunu çoğaltırmı acaba diye korkuyorum, çünkü kremlere bile zor alıştı kapatıyordu bacaklarını açmıyordu hiç. Müdahale istemiyordu. Şuan krem falan sürebiliyorum. Ama aklımda yani fitil de. Teşekkür ederim, çok sağolun.
Fitil yağlı olduğu için hiç anlamaz bence annecim bı bakiyim deyin anlamadan koyun . Çok geçmiş olsun umarım geçer hemen.

Aynı şey bizim de başımıza geldi.Oğlum çişini çok güzel öğrenmişti.Kakasını yapmak üzere tuvalete götürürken koridora yaptı ve çok korktu.Sonra 6 ay boyunca büyük tuvaleti yapmayı reddetti.Çiş için gitti ama büyük tuvaleti gelince bez bağlaaaa diye ağlayarak koşturup durdu evde.Günlerce tutuyordu ve biz lağman yapmak zorunda kalıyorduk.En son yine kakası gelip tutamayacağı bi noktada oturttum klozete.Yaptı,alkışlarla uğurladık.Sonra düzeldi.Çişini tuvalete götürün,bezi sadece kakası geldiği zaman bağlayın bir süre.Sonra da oturtun klozete tam yapacağı anda.

Rutin her şeyi taklit ederler ve tuvalet alışkanlığınızda da yanınızda olmak isterlerse ses çıkarmayın. Her yemek sonrası klozete oturmak ve onu kendi lazımlığına oturtmak onu normal karşılamasına ve fizyolojik olarak zaten süreci başlatmasına neden olur
Mahremiyet eğitimi açısından bu kısma katılamadım.

X