Kızımın 1. Sinıf mevzusu( eylül doğumlu)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Bakış açınızı çok beğendim. Ben bireysel olarak hiç bu kadar ileriyi düşünmemiştim.
Benimki daha birinci sınıf, 6 yaş olunca diş çıkarma sırası oluyor bizde anca :KK70:
O zaman (kızım okula başlarken)bende bu kadarını tahmin etmezdim ama kendi çocukluğumda yaş olarak büyük ve iri çocukların genelde arka sırada oturduğunu hatırlıyorum mesela. Genelde dışlandıklarını hatırlıyorum yer yer. Bu sebeple sınıfın en büyüğü ,en irisi olsun istemedim. Zamanında ,akranları ile gitsin istedim,ki o dönem 4 yasında bir çocukla da parkta oynardı, 7 -8 yaşında kendinden büyük bir çocukla da. Ćocuklar çok öyle bir ayrım yapmıyor genelde,yaşıtını bulamazsa buyüğe yada kucüğe yanaşıyor pekala oynamak için.
Oğlum 4.5 yasında,kimse yoksa mesela bizim sitede oynamaya çıktıklarında,10.5 yaş kızımın arkadaşları (10-12 yaş grubu)ile vakit geçirebiliyor dahil ederlerse onuda oynuyor. Kızım ve arkadaşları bisiklet kullanıyorsa o da scooterla peşlerinden gidiyor mesela,arkadaşı varsa gitmiyor olsa da yanlarına durum bu. Bu yaz baktim, 4-5-6 yaşlar bir grup olmuş,7-10 yaş grubu başka bir grup gayet oynuyorlar hatta bazı oyunları birlikte oynadıklari da oluyor,yerden yüksek falan.
Biz abartıyoruz bazı şeyleri ,biz evham yapıyoruz. Okulda başıboş değiller zaten,belirli kurallar var,belli bir düzen,çocukları gözleyen,koruyan kollayan yetkililer,sorun da yasanabilir illaki ama yaş farkından kaynaklanmıyor çoğu zaman sorunlar.
Biraz akışına bırakmak gerek. Ha özel durum vardır ona birşey diyemem ama normal şartlarda 72 ay küçük olsa kimse göndermez zaten,müfredat bu yaş grubuna göre ayrıca.
Sağlıkla büyütün bu arada yavrunuzu. Zaman cabuk geciyor,bir bakmışsınız sizde bunları duyacaksınız,ortaokullu olmuş bile.

Bende aynı durumu yaşadım 3 yıl önce,sınıfta kalma olayı yoktu ki ilkokulda. Siz eminmisiniz kalma olayı olduğuna.gerci öğretmensiniz daha iyi biliyorsunuzdur ama. Ben de aynı şeyleri düşündüm vermek istemedim ama mecbur kaldık,ram.raporunu kesinlikle düşünmedim çünkü silinse bile o kayıt gözükucek hep karsisina cikicak. Benimde cocugumda sosyal problemler vardı,otizm bile dendi.malesef bı psikiyatrist tarafından.ama mecbur kaldım ben gondermeye.

Annem emekli sımıf öğretmeni. Toplam görev süresi özellerle birlikte 35 yıl olmuştu. Ben oğlumla ilgili onun görüşünü aldım. Ekim 2015 doğumluydu,71 aylık başlatma kararı aldım çünkü annem çocuğu yeterli gördü. Yeterli görmese anaokuluna devam ettirirdim. Bu işler kağıt üzerindeki sayılarla olmamalı,çocuğunuzu emekli bir eski ilkokul öğretmenine gösterin,en iyi en doğru kararı eskiler biliyor ve veriyor.

Ben 71 aylık yolladığım için hiç pişman olmadım. Sınıfımızda her yaşta çocuk vardı,benim oğlumdan küçükler de vardı,büyükler de vardı. Sorun yaşamadık. Çünkü bu işler gelişimle alakalı,sayılarla değil. 84 aylık çocuk her şeyde en önde olacak,70 aylık çocuk hep gerilerde kalacak diye bir kural yok. Her çocuk özeldir, her çocuk kendisine özel şekilde değerlendirilmelidir.

Not;öğretmen değilim, öğretmen çocuğu ve torunuyum
Emekli eski ilkokul öğretmenini nereden bulacak hanımefendi yahu😄bulabilen var bulamayan var bir anne baba az çok çocuğunun gelişimini anlayabilir.

Biz de Mayıs 2017 liyiz geçen sene ve bu sene olmak üzere anaokuluna gidiyor ama çocuk bıktı sanırım bu dönem götüremiyoruz okula umarım 1.sınıfta zorluk çekmeyiz

2 sene anaokuluna giden bir çocuk, ki son senesi zaten ilkokul hazırlık diye geçiyor,bence anaokuluna devam etmemeli 1 sene daha,sıkılır zaten aynı dönemi tekrar etmiş olacak.
Kızım 2.5 yaşında oyun grubu(yarım gün)ile başladı ,3-4-5 yaşlarında tam gün anaokulu,6 yaşında da (tam 72 aylıktı) ilkokula başladı. Şu an 5.sınıfta(ortaokul) bir sorun yaşamadık. Sınıfında da kendinden yaşça çok büyük çocuklar olmadı hic(ilkokul doneminde)
ki zaten anaokulunda da bahsettiğiniz ay farkı mevcut,sokakta,parkta da kendisinden büyük yada küçük çocuklarla pekala oynayabiliyorlarken okulda neden sorun olsun ben anlamıyorum.
Sizin bu kaygıyı yaşama sebebiniz de özel durumu olmadığı halde çocuğunu yaşı gelince okula göndermeyen ailelerdir. Aylık farklardan sorun olmuyor zira ama 72 aylık göndermeyip 84 aylık göndermek problem asıl. Sizin çocuğunuz ilerde sınıf arkadaşlarından önce regl olacak en basitinden. Bu sene yaşandı kızımın sınıfında,tek regl olan kız,bizim kızlardan 1 yaş büyük,boyu da uzun sınıf genelinden.Zamanında okula başlatılıp şu an 6.sınıfta olsaydı o çocuk belki sınıfında yaşıtı arkadaşları ile birlikte sorunsuz atlatacaktı süreci. Şu an benim kızım arkadaşının neden kendini yerlere atıp çok ağladığını(hatta okuldan tekerlekli sandalye ile çıkmış) anlamamıştı mesela. Bende bu vesile ile anlattım ne olduğunu,sebebini,kendisi yaşarsa ne yapması gerektiğini vs. Bu yaşanan bile bana doğru karar verdiğimi gösteriyor.
Oglum agustos dogumlu ki anaokuluna gitmedi hic,seneye anaokulu,sonra ilkokula gidecek 73 aylıkken,onu da ertelemeyi düşünmüyorum açıkçası. Sınıfın büyüğü,irisi ,en erken ergenliğe gireni o olsun istemiyorum

Akranlarıyla olsunlar,özel bir durum yoksa göndermemezlik etmeyin bence.
Valla ne güzel anlatmışsınız çok açıklayıcı olmuş ne güzel bizimki de 2.sene anaokulu çocuk sıkıldı gitmek istemiyor seneye 1.sınıf inşallah adaptasyon sorunu yaşamayız

Emekli eski ilkokul öğretmenini nereden bulacak hanımefendi yahu😄bulabilen var bulamayan var bir anne baba az çok çocuğunun gelişimini anlayabilir.
Niye bulamasın? Canı isteyen gayette bulabiliyor. Anne babanın anlamadığı şeyler de var. Ayrıca ebeveynler daha duygusal odaklı düşünüp yanlış kararlar da verebilir. Öğretmen olunca olayı tüm yönleriyle değerlendirebilir.

Anneler hep istiyor ki sınıfın en uzunu,en irisi,en büyüğü kendi çocuğu olsun da aman ezilmesin. Ezilmemek bunlarla alakalı değil ama duygularla düşünmenin sonucu bu işte.

2 yıl anaokuluna gitmiş 6 yaşında bir çocuk okula hazırdır bence. Hani Aralık olsa ertele derdim ama bence gitmeli. Bu arada benim çocuğum Aralık doğumluydu ertelemiştim. 6 yaşı dolsa ertelemezdim.

Şu ara gündemimiz bu konu.
2017 Eylül doğumlu bir kızım var.
2 senedir devlet anaokuluna gidiyor.
Biz şartlar gereği hala doğudayiz.Zorunlu görev bitti ama eşimin tayinini bekliyoruz.
Şimdi kızım önümüzde ki Eylül ayında tam 72 ayını dolduracak.
Ve direk 1. Sınıfa başlamasını istiyor devlet
.
Eğer Ekim doğumlu olsaydı isteğe bağlı olacakmış.
Fakat bende eşimde bu sene vermek istemiyoruz.
Kendim de öğretmenim.
Fark oluyor çocuklar arasında.
Düşünün 2016 Aralık doğumlular ile aynı sınıfta olacak belkide aralarında 10 ay var nerdeyse bir yaş.
Ve kızımın özgüveninin zedeleneceğini düşünüyorum.
Kızımda duyu bütünleme vardı
Duyusal hassasiyet yani.
Çok zor büyüttük.
Şuan iyi ama yinede henüz hazır olduğunu düşünmüyorum.
İki yolu varmiş.
1. Sınıfa başlarım özel anaokuluna vermek ve devamsızlıktan sınıf tekrarına bırakmak.
Fakat bulunduğumuz yerde özel anaokulu yok.
bu yüzden eşimin tayini olmasa bile sanırım 2 çocukla ben artık tayin olup memlekete gideceğim sırf bu yüzden.
diğer yol doktor raporu alıp Rama onaylatıp 1 yıl ertelemek.

Fakat ram raporunu da 1 sene sonra iptal etmemiz gerekiyor.Cetrefilli bir iş yani.
Aranızda benimle aynı durumda olan var mı?
Tam 6 yaşında olmuş oluyor.
sizler ne düşünüyorsunuz fikirlerinizi merak ediyorum özellikle sınıf ögretmeni arkadaşlarimdan.
Benim kızım da beş buçuk yaşında başladı okula zorunluydu o zaman bir sıkıntı oluşmadı şükür şu an lise 3 de 16 yaşında.

Niye bulamasın? Canı isteyen gayette bulabiliyor. Anne babanın anlamadığı şeyler de var. Ayrıca ebeveynler daha duygusal odaklı düşünüp yanlış kararlar da verebilir. Öğretmen olunca olayı tüm yönleriyle değerlendirebilir.

Anneler hep istiyor ki sınıfın en uzunu,en irisi,en büyüğü kendi çocuğu olsun da aman ezilmesin. Ezilmemek bunlarla alakalı değil ama duygularla düşünmenin sonucu bu işte.
Evet doğru haklısınız ebeveyn olarak daha duygusal odaklı bakıyoruz.

Burda sadece ay hesabı değil de çocuğun durumu da önemli. Bnm çocuğum ekim 2015 doğumlu şuan 2. Sınıfta, derslernde gayet başarılı hiç bir öğrenme zorluğu yaşamadı hatta sınıfın iyilerinden diyebilirim, fiziksel olarakta sınıf ortalamasında. Bi arkadaşımın çocuğuda bnmkiyle aynı doğumluydu ama hem fiziksel olarak küçük hemde duygusal olarak çok daha hassas bir çocuktu arkadaşım geçen sene okula vermedi bu sene verdi, iyi ki de öyle yapmış eğer geçen sene gitseydi o çocuk sınıfa uyum sağlayamazdı. Sadece ay hesabı yapmayalım o yüzden çocuğumuzun durumunu da analiz edelim anasıfını öğretmeninden fikir alalım ona göre karar verelim.

Valla ne güzel anlatmışsınız çok açıklayıcı olmuş ne güzel bizimki de 2.sene anaokulu çocuk sıkıldı gitmek istemiyor seneye 1.sınıf inşallah adaptasyon sorunu yaşamayız
Sanmıyorum zira yeni şeyler öğrenecek,yeni arkadaşları yeni ortamı olacak. İllaki alışana kadar ufak tefek sorunlar olabilir ama hallolur bence.

Biz şartlar gereği hala doğudayiz.Zorunlu görev bitti ama eşimin tayinini bekliyoruz.
.
Kendim de öğretmenim.
Düşünün 2016 Aralık doğumlular ile aynı sınıfta olacak belkide aralarında 10 ay var nerdeyse bir yaş.
Duyusal hassasiyet yani.
Çok zor büyüttük.
İki yolu varmiş.
1. Sınıfa başlarım özel anaokuluna vermek ve devamsızlıktan sınıf tekrarına bırakmak.
bu yüzden eşimin tayini olmasa bile sanırım 2 çocukla ben artık tayin olup memlekete gideceğim sırf bu yüzden.

Fakat ram raporunu da 1 sene sonra iptal etmemiz gerekiyor.Cetrefilli bir iş yani.
sizler ne düşünüyorsunuz fikirlerinizi merak ediyorum özellikle sınıf ögretmeni arkadaşlarimdan.
Aynı durumu yaşadım. Eylül'ün ilk günlerinde doğdu kızım . İki yıl anasinifina gönderdim ve 72 aylikken birinci sınıfa yolladım. Şöyle düşünün artık anasınıfı onlara yetmiyor zaten iki yıl orda geçirmiş. Boşuna sıkıntı yapmayın bence..kızım sınıfın en kucuklerindendi ama hiç sıkıntı yasamadik.

Bende eylul dogumluyum sanki ilkokuld biraz zorlandigimi hatirliyorum ama liseler artik 4yil ,bazen universitebic8n mezuna kaliniyor falan suan iyiki gec baslatmamislar diyorum

Hastaneden rapor alınıyor ,gerçi ram raporu derken tam olarak neyi kastediyorsunuz? Ne için rapor almak istiyorsunuz?
Benim kızım da 9 eylül 2017 doğumlu seneye 1. Sınıfa başlamasını istemiyorum. Çünkü çok kırılgan içine kapanık narin bir çocuk ayrıca pek okuma vs hevesi yok şu anda sadece oyun oynamak istiyor. Çok iyi bir terapiste gitmiştik o da kesinlikle geç gitmesi daha iyi olur demişti. kendi yaşıtları hatta küçük arkadaşları bile ondan daha hevesli girişken ve istekli ama kızımda o yok . Erteletme için ram raporunu nasıl alırım onu düşünüyorum.

Son düzenleme:
benim kızım şu an 74 aylık.:) ( şubat 2017 )
eylülde 81 aylık oluyor tam bence..
sınıfında iki tane 2016 doğumlu var .
çoğu zamanda eylül doğumlular daha fazla sinifta..:)
bu anne baba bilir.

.
Kendim de öğretmenim.
Duyusal hassasiyet yani.
Çok zor büyüttük.
İki yolu varmiş.

Ben 8 yasimda baslamistim hicbir sey olmamisti. Simdi sosyal kurumlar eve gelip hesap mi soruyor ki gec gidince

Ben sınıf öğretmeniyim. Şahsen çocukların okula geç baslamasindan yanayim. Oglumu 76 aylikken gonderdim okula, üstelik okuma yazma da biliyordu. Kızımı da geç göndermeyi düşünüyorum. Kızınızı en iyi siz bilirsiniz okula erken başlayan,hemen uyum sağlayan,her konuda başarılı çocuklar da oluyor. Eğer zorlanır diyorsanız rapor alıp erteletmek daha doğru olur bence de.
Öğretmenim merhaba, niçin geç başlamasından yanasiniz? Geç başlamanın ne gibi avantajları oluyor sizin gözünüzle çok merak ediyorum.
Tanıdığım bir çok sınıf öğretmeni ve okul öncesi öğretmeni çocuğun öğretmenlerinin gözlemleri neticesinde karar verilerek hareket edilmesi gerektiğini söylüyor. O nedenle sizin gibi düşünen öğretmenlerin düşüncesini çok merak ediyorum. Çünkü konu sahibi gibi bir ikilemde kaldığında insan somut bir şeyler ariyor. Cevaplayabilirseniz cok sevinirim.🌷

Benim kızım da 9 eylül 2017 doğumlu seneye 1. Sınıfa başlamasını istemiyorum. Çünkü çok kırılgan içine kapanık narin bir çocuk ayrıca pek okuma vs hevesi yok şu anda sadece oyun oynamak istiyor. Çok iyi bir terapiste gitmiştik o da kesinlikle geç gitmesi daha iyi olur demişti. kendi yaşıtları hatta küçük arkadaşları bile ondan daha hevesli girişken ve istekli ama kızımda o yok . Erteletme için ram raporunu nasıl alırım onu düşünüyorum.
Devamsızada bırakabilirsiniz rapor işleri uğraştırıcı olur.bu sürecte mutlaka anasinifina verin özelde.Şuan gidiyor mu anaokuluna

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X