Kızımın 1. Sinıf mevzusu( eylül doğumlu)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ben kendim 68 ayllıkken başladım, ablaları gidiyor bu da gitsin diye yollanmışım. eski zamanlar köy yeri, anaokul olsa ona yollarlardı ama yoktu.

yalan yok ilk 1,2 yıl zorlandım. yazma okuma matematik herşeyi geç yaptım. hala hatırlıyorum çabalarımı.

ailem de evde bana destek vs olmadı, işte kendi çabalarımla ve öğretmenimin desteğiyle yakaladım arkadaşlarımı. öğretmen desteği de yapamayınca dayak yemek arada. dayak yemeke için motive oluyorduk, off.

kısacası ayı yılı bilmiyorum ama hazır bulunuşluk yoksa ömür boyu unutulmuyor bunlar.

Şu ara gündemimiz bu konu.
2017 Eylül doğumlu bir kızım var.
2 senedir devlet anaokuluna gidiyor.
Biz şartlar gereği hala doğudayiz.Zorunlu görev bitti ama eşimin tayinini bekliyoruz.
Şimdi kızım önümüzde ki Eylül ayında tam 72 ayını dolduracak.
Ve direk 1. Sınıfa başlamasını istiyor devlet
.
Eğer Ekim doğumlu olsaydı isteğe bağlı olacakmış.
Fakat bende eşimde bu sene vermek istemiyoruz.
Kendim de öğretmenim.
Fark oluyor çocuklar arasında.
Düşünün 2016 Aralık doğumlular ile aynı sınıfta olacak belkide aralarında 10 ay var nerdeyse bir yaş.
Ve kızımın özgüveninin zedeleneceğini düşünüyorum.
Kızımda duyu bütünleme vardı
Duyusal hassasiyet yani.
Çok zor büyüttük.
Şuan iyi ama yinede henüz hazır olduğunu düşünmüyorum.
İki yolu varmiş.
1. Sınıfa başlarım özel anaokuluna vermek ve devamsızlıktan sınıf tekrarına bırakmak.
Fakat bulunduğumuz yerde özel anaokulu yok.
bu yüzden eşimin tayini olmasa bile sanırım 2 çocukla ben artık tayin olup memlekete gideceğim sırf bu yüzden.
diğer yol doktor raporu alıp Rama onaylatıp 1 yıl ertelemek.

Fakat ram raporunu da 1 sene sonra iptal etmemiz gerekiyor.Cetrefilli bir iş yani.
Aranızda benimle aynı durumda olan var mı?
Tam 6 yaşında olmuş oluyor.
sizler ne düşünüyorsunuz fikirlerinizi merak ediyorum özellikle sınıf ögretmeni arkadaşlarimdan.
Benim oğlum 1 Ekim 2018 doğumlu, sınıf öğretmeniyim.Cocuk bir an önce benim okuluma 1.sinifa başlasin istiyorum,geçen yıldan beri kreşe gidiyor, seneye de ana sınıfı..Artı bir yıl daha ana sınıfına giderse sıkılır mi diye düşünüyorum.Ben de kararsızım bu konuda malesef..
Ana sınıfı öğretmeninin görüşünu de alıp çocuğun o anki durumuna göre bakacağım ins

Şu ara gündemimiz bu konu.
2017 Eylül doğumlu bir kızım var.
2 senedir devlet anaokuluna gidiyor.
Biz şartlar gereği hala doğudayiz.Zorunlu görev bitti ama eşimin tayinini bekliyoruz.
Şimdi kızım önümüzde ki Eylül ayında tam 72 ayını dolduracak.
Ve direk 1. Sınıfa başlamasını istiyor devlet
.
Eğer Ekim doğumlu olsaydı isteğe bağlı olacakmış.
Fakat bende eşimde bu sene vermek istemiyoruz.
Kendim de öğretmenim.
Fark oluyor çocuklar arasında.
Düşünün 2016 Aralık doğumlular ile aynı sınıfta olacak belkide aralarında 10 ay var nerdeyse bir yaş.
Ve kızımın özgüveninin zedeleneceğini düşünüyorum.
Kızımda duyu bütünleme vardı
Duyusal hassasiyet yani.
Çok zor büyüttük.
Şuan iyi ama yinede henüz hazır olduğunu düşünmüyorum.
İki yolu varmiş.
1. Sınıfa başlarım özel anaokuluna vermek ve devamsızlıktan sınıf tekrarına bırakmak.
Fakat bulunduğumuz yerde özel anaokulu yok.
bu yüzden eşimin tayini olmasa bile sanırım 2 çocukla ben artık tayin olup memlekete gideceğim sırf bu yüzden.
diğer yol doktor raporu alıp Rama onaylatıp 1 yıl ertelemek.

Fakat ram raporunu da 1 sene sonra iptal etmemiz gerekiyor.Cetrefilli bir iş yani.
Aranızda benimle aynı durumda olan var mı?
Tam 6 yaşında olmuş oluyor.
sizler ne düşünüyorsunuz fikirlerinizi merak ediyorum özellikle sınıf ögretmeni arkadaşlarimdan.
Merhaba, benim oğlum 66 aylık 1. Sınıfa basladi tam pandemi olduğu sene. Okullar kapandı. Ufak tefekte sınıfın en küçüğü, sınıfında ondan 2 yas buyuk öğrencide var bir kaç tane pandemi olduğu icin geç başlatanlar olmus. Sizin kızınız tam 6 yaşı doldurmuş oluyor. Gitmesinde hiç bi sakınca yok tam yasinda baslamis olacak küçük degil

Benim oğlum 1 Ekim 2018 doğumlu, sınıf öğretmeniyim.Cocuk bir an önce benim okuluma 1.sinifa başlasin istiyorum,geçen yıldan beri kreşe gidiyor, seneye de ana sınıfı..Artı bir yıl daha ana sınıfına giderse sıkılır mi diye düşünüyorum.Ben de kararsızım bu konuda malesef..
Ana sınıfı öğretmeninin görüşünu de alıp çocuğun o anki durumuna göre bakacağım ins
Kızımın 2.senesi anasınıfı da.
gayet mutlu gidip geliyor.Bence sizin ki seneye Eylül'de baslamali.
okuma yazma öğrenirler evet ama soyut düşünme becerileri geç gelişiyor

Kızımın 2.senesi anasınıfı da.
gayet mutlu gidip geliyor.Bence sizin ki seneye Eylül'de baslamali.
okuma yazma öğrenirler evet ama soyut düşünme becerileri geç gelişiyor
Seneye Eylül de ana sınıfı, sonraki Eylül de bakalım ne olur

Çocuk kendi özelinde değerlendirilmeli ama Eylül doğumlu mecburi başlamış çocuklara üzülüyorum ben sınıfta neredeyse bir yaşa yakın fark olan arkadaşlari olabiliyor. Bir de ilkokulda sorun yasamasa bile ortaokulda zorlanabiliyorlar.
Ram raporu ile bir sene erteletme baya yaygınlaştı ama ilinizde durum ne, ilkokulda ki meslektaslarinizla bir konuşun.
Ben ilkokulda rehber öğretmenim. Biz her sene sırf birinci sınıf erteleme için alınmış ram raporunun kalkması için yönlendirmeler yapıyoruz. Bugüne kadar sıkıntı yaşamadık.
Benim oğlumun ilkokula başlamasına henüz var ama Eylül'de 76 aylık oluyor. Onun için bile kararsızim birinci sınıf için. Tek düşündüğüm nokta oğlumun karakterine uygun bir öğretmen arkadaşım var okulumda ona denk geliyor. Denk gelmemiş olsa hiç düşünmez ram raporu alırdım
Neden kararsızsınız anlamadım gayet ideal,daha ne zmn başlayacak.normal gelişim sürecinde ise eğer?

Ram raporu almak çok kolay ama çıkış Cook zor. Aynısını yasadım aman diyeyim. Sınıf tekrarı yapsın daha iyi.
Neden oyle dediniz ayrıntı yazar mısınız? Benim kızımın engelli raporu var ama zeka veya psikolojı vb değil de farklı rahatsızlıktan. Ram raporu alıp 1 yıl ertelemek istiyorum agır ameliyatımız oldugu için. Bilgi verirseniz sevinirim

gonderin gitsin millet kac yasinda basliyor okula ya.
Öyle olmuyor işte.5 yaşında ilkokula başlayan ile 7 yaşinda okula başlayanlar arasında inanılmaz farklar var.
soyut düşünme becerileri geç gelişıyor.
Bu defa akranlarından kendini eksik hissetme duygusu özgüvensizliğe sebep olabiliyor.
Aralık 2016 dogumlularda olacak sınıfında mesela.Arada nerdeyse 1 yıl olacak

Ben Kasım doğumluyum bizim zamanımızda herkes kendi yılıyla başlıyordu. Sınıfın da her zaman en iyi öğrencisi oldum hep şu annelerin yanına çocukları oturmak istediği tiplerden. Sınıfta benden 11 ay büyükleri de vardı. Ay işi sadece rakam yani.

Son mesajınızı alıntıladım siz inanmışsınız-inandırmışsınız kendinizi ay farkına bariz. Tabi sizin kararınız ama üç sene anasınıfına göndermekle bi de okula başlatmadan bıktırabilirsiniz çocuğu. Hep aynı şey benim bile düşününce içim bunaldı.

Bence siz kendi çocuğunuz olduğu için objektif bakamıyor olabilirsiniz. İki mesajınızdan biri duygusal çocuk. Çocuğunuz belki sizin düşündüğünüzden daha güçlü olabilir hiç ihtimal vermiyorsunuz bence belli. Bence siz değil anasınıfı öğretmeni değerlendirme yapsın profesyonel bir gözle.​
Öyle olmuyor işte.5 yaşında ilkokula başlayan ile 7 yaşinda okula başlayanlar arasında inanılmaz farklar var.
soyut düşünme becerileri geç gelişıyor.
Bu defa akranlarından kendini eksik hissetme duygusu özgüvensizliğe sebep olabiliyor.
Aralık 2016 dogumlularda olacak sınıfında mesela.Arada nerdeyse 1 yıl olacak

Ben Kasım doğumluyum bizim zamanımızda herkes kendi yılıyla başlıyordu. Sınıfın da her zaman en iyi öğrencisi oldum hep şu annelerin yanına çocukları oturmak istediği tiplerden. Sınıfta benden 11 ay büyükleri de vardı. Ay işi sadece rakam yani.

Son mesajınızı alıntıladım siz inanmışsınız-inandırmışsınız kendinizi ay farkına bariz. Tabi sizin kararınız ama üç sene anasınıfına göndermekle bi de okula başlatmadan bıktırabilirsiniz çocuğu. Hep aynı şey benim bile düşününce içim bunaldı.

Bence siz kendi çocuğunuz olduğu için objektif bakamıyor olabilirsiniz. İki mesajınızdan biri duygusal çocuk. Çocuğunuz belki sizin düşündüğünüzden daha güçlü olabilir hiç ihtimal vermiyorsunuz bence belli. Bence siz değil anasınıfı öğretmeni değerlendirme yapsın profesyonel bir gözle.​
Yok zaten görüşünü alacağız bizde sene sonunda ama burdaki fikirleride almak istedim,en basit birşeye bile gözleri dolar,iki kızım var 2.kızim duygusal değil mesela.Bu beni kaygılandıriyor ama haklı olabilirsiniz

Bununla ilgili akademik araştırmalar var, internette araştırabilirsiniz. benim oğlum 79 aylıkken başlayacak, bir yıl erken gitse 67 aylık. gelişimi çok iyi olmasına rağmen her şeyin okuma-yazma vs olduğunu düşünmüyorum. anaokulu ilkokuldan daha eğlenceli niçin sıkılsın? sıkılacak çocuk ilkokulda da sıkılır zaten lakin 72 ay gayet uygun okula başlamak için. 84 aylık da büyük oluyor bence.

Henüz bu konuyu konuşmadık sene sonuna doğru konuşacağim
benim kızım da ağustos 2015 doğumlu bu sene 1 e gidiyor
iyiki de öyle yapmışım diyorum
tabii biz Ram raporu aldık

çünkü biliyorum çocuğumu minyon daha bebeksiydi huy suy olarak
ve tam 4 yıl özel anaokuluna gitti sıkılmadı da :)
1 yıl sonra iptal ettirdik raporu
pişman mıyım hiç değilim
tabi şuanlık.. karşısına çıkar mı rapor bir fikrim yok
kime danışsam çıkmaz dendi artık hayırlısı

2 sene anaokuluna giden bir çocuk, ki son senesi zaten ilkokul hazırlık diye geçiyor,bence anaokuluna devam etmemeli 1 sene daha,sıkılır zaten aynı dönemi tekrar etmiş olacak.
Kızım 2.5 yaşında oyun grubu(yarım gün)ile başladı ,3-4-5 yaşlarında tam gün anaokulu,6 yaşında da (tam 72 aylıktı) ilkokula başladı. Şu an 5.sınıfta(ortaokul) bir sorun yaşamadık. Sınıfında da kendinden yaşça çok büyük çocuklar olmadı hic(ilkokul doneminde)
ki zaten anaokulunda da bahsettiğiniz ay farkı mevcut,sokakta,parkta da kendisinden büyük yada küçük çocuklarla pekala oynayabiliyorlarken okulda neden sorun olsun ben anlamıyorum.
Sizin bu kaygıyı yaşama sebebiniz de özel durumu olmadığı halde çocuğunu yaşı gelince okula göndermeyen ailelerdir. Aylık farklardan sorun olmuyor zira ama 72 aylık göndermeyip 84 aylık göndermek problem asıl. Sizin çocuğunuz ilerde sınıf arkadaşlarından önce regl olacak en basitinden. Bu sene yaşandı kızımın sınıfında,tek regl olan kız,bizim kızlardan 1 yaş büyük,boyu da uzun sınıf genelinden.Zamanında okula başlatılıp şu an 6.sınıfta olsaydı o çocuk belki sınıfında yaşıtı arkadaşları ile birlikte sorunsuz atlatacaktı süreci. Şu an benim kızım arkadaşının neden kendini yerlere atıp çok ağladığını(hatta okuldan tekerlekli sandalye ile çıkmış) anlamamıştı mesela. Bende bu vesile ile anlattım ne olduğunu,sebebini,kendisi yaşarsa ne yapması gerektiğini vs. Bu yaşanan bile bana doğru karar verdiğimi gösteriyor.
Oglum agustos dogumlu ki anaokuluna gitmedi hic,seneye anaokulu,sonra ilkokula gidecek 73 aylıkken,onu da ertelemeyi düşünmüyorum açıkçası. Sınıfın büyüğü,irisi ,en erken ergenliğe gireni o olsun istemiyorum

Akranlarıyla olsunlar,özel bir durum yoksa göndermemezlik etmeyin bence.

Yok zaten görüşünü alacağız bizde sene sonunda ama burdaki fikirleride almak istedim,en basit birşeye bile gözleri dolar,iki kızım var 2.kızim duygusal değil mesela.Bu beni kaygılandıriyor ama haklı olabilirsiniz
Siz bilirsiniz tabiki çocuk sizin çocuğunuz. Ama gidebilecek seviyede ise öğretmenleri gitsin der ise zaten tayin alıcaz mantığıyla 1 sene ertelemeniz çocuğa haksızlık olur. Çocuğunuz çok ağlayan bir çocuksa bir sene sonra bu durum birdenbire değişmeyecek. Anasınıfında zaten becerileri gelişmiş olduğu için tüm arkadaşlarından hızlı olacaktır tahminimce. Diğer çocukların bitirmesini bekleyecek falan. Öğretmenleri de halihazırda yapabildiğini bildiği için diğerleriyle daha çok ilgilenir diye düşünüyorum. Sizinki de sıkılır. Ama tabi ben bunları iki senedir anasınıfına gidip gelişimi tam uyumlu bir çocuk olduğunu düşünerek yazıyorum. Halen anasınıfında zorlanıyorsa zaten öğretmeni tekrar anasınıfına gitmesini tavsiye edecektir.

2 sene anaokuluna giden bir çocuk, ki son senesi zaten ilkokul hazırlık diye geçiyor,bence anaokuluna devam etmemeli 1 sene daha,sıkılır zaten aynı dönemi tekrar etmiş olacak.
Kızım 2.5 yaşında oyun grubu(yarım gün)ile başladı ,3-4-5 yaşlarında tam gün anaokulu,6 yaşında da (tam 72 aylıktı) ilkokula başladı. Şu an 5.sınıfta(ortaokul) bir sorun yaşamadık. Sınıfında da kendinden yaşça çok büyük çocuklar olmadı hic(ilkokul doneminde)
ki zaten anaokulunda da bahsettiğiniz ay farkı mevcut,sokakta,parkta da kendisinden büyük yada küçük çocuklarla pekala oynayabiliyorlarken okulda neden sorun olsun ben anlamıyorum.
Sizin bu kaygıyı yaşama sebebiniz de özel durumu olmadığı halde çocuğunu yaşı gelince okula göndermeyen ailelerdir. Aylık farklardan sorun olmuyor zira ama 72 aylık göndermeyip 84 aylık göndermek problem asıl. Sizin çocuğunuz ilerde sınıf arkadaşlarından önce regl olacak en basitinden. Bu sene yaşandı kızımın sınıfında,tek regl olan kız,bizim kızlardan 1 yaş büyük,boyu da uzun sınıf genelinden.Zamanında okula başlatılıp şu an 6.sınıfta olsaydı o çocuk belki sınıfında yaşıtı arkadaşları ile birlikte sorunsuz atlatacaktı süreci. Şu an benim kızım arkadaşının neden kendini yerlere atıp çok ağladığını(hatta okuldan tekerlekli sandalye ile çıkmış) anlamamıştı mesela. Bende bu vesile ile anlattım ne olduğunu,sebebini,kendisi yaşarsa ne yapması gerektiğini vs. Bu yaşanan bile bana doğru karar verdiğimi gösteriyor.
Oglum agustos dogumlu ki anaokuluna gitmedi hic,seneye anaokulu,sonra ilkokula gidecek 73 aylıkken,onu da ertelemeyi düşünmüyorum açıkçası. Sınıfın büyüğü,irisi ,en erken ergenliğe gireni o olsun istemiyorum

Akranlarıyla olsunlar,özel bir durum yoksa göndermemezlik etmeyin bence.

Bakış açınızı çok beğendim. Ben bireysel olarak hiç bu kadar ileriyi düşünmemiştim.
Benimki daha birinci sınıf, 6 yaş olunca diş çıkarma sırası oluyor bizde anca :KK70:

bence eylül doğumlular sıkıntı yaşamadan adapte oluyorlar, boşuna evham yapıyorsunuz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X