Ortopedi Kızlar ayak bileği kırılan var mı?

Eşimin tibia kemiği kırılmıştı. yani ayak bileğinde tüm vücudun ağarlığınıntaşıyan önemli bi kemişmiş normalde 9 ay fln yürüyemeyenler varmış eşim tam 1 ayda kalktı. Hatta Alcısını erken çıkardı iş dolayısıyla. Ben çok araştırdım. Bu durumlarda ananas iyi bi yarsımcıymış ananas yedi, tavsiye üzerine solgarın ananas hapını aldık ve o iyileşme sürecini hızlandırdı. Siz yine doktora sorun tabi almadan. Ayrıca kemik suyu fln da içti moralde önemli ayağa kalkmaktan korkup kalkamayanlar varmış. Siz moralinizi yüksek tutun insan vicudu kendini onarır siz doğru tedaviyi doktorunuzun dediklerini yapın. Benim belim ve dizim tutmuyordu hissetmiyordum hemde rahatsızdım ama bi sabah ne olduysa yataktan kalkamadım felçli gibi. Anlatılmaz bişeydi. Ama fizik tedavi gördüm hiç aksatmadım hassas davrandım hergün hastanenin aracı evden aldı eve bıraktı bi gün yoruldum gitmim demedim. Yani azmedin ayağa kalkamasam ben kalkamazdm

Allah şifa versin eşinize de size de. Eşinizin 1 ayda ayağa kalkması mucize gerçekten de. Maşallah diyelim. Eşiniz ameliyat olmamıştı sanırım ve parçalı kırık değildi heralde??

Evet benimde bir bucuk ay once ayak bilegim ve bacagim olmak uzere uc yerde kirik oldu.birde dustugumde ayak bilegi kaymisti.Ben ameliyat oldum.bacagima platin takildi ve 8 tane vida var.
Daha yeni alciyi cikarttilar.Henuz yuruyemiyorum.cok hafif basma denemelerim oluyor ama cok aciyor bilegim.tam basamiyorum.ve bilegim geri kivrilmiyor.
Tam olarak sizdeki sorunla aynimi bilemiyorum fakat benzer sorunlar sanirim.
Sanirim zaman lazim.Gecmis olsun insallah bir an once sagliginiza kavusursunuz.

Alciyi çıkarmışlar hemen maşallah demek ki iyileşme var. Ayaktaki hangi kemik acaba kırılan?

Bu arada hafiften ev işleri yapmaya başladınız mi?

Yakin tanidigim biri talus kemiginde curume vardi. Ameliyat oldu kapali.sonra 2ay kadar degneklerle vs.kaldi ama su an hafif yuruyor Masallah. Dahada iyi olacak ins.cok gecmis olsun sizede
Talus kemigindeki çürüme neye bağlı oluştu? Yani kırık mi vardı yakınınizda?

Evet ben :KK3:hemde iki yerden kırdım bilek ayak bağlantı kemiğini bide ayak ustkemigini
Şimdi tam turp değilsemde suyu sıkılmış turp kadar varım iyiyim yani
İnşaallah sen dahada iyi olursun

Kırılan kemiğin adı neydi acaba?? Maşallah size

Alciyi çıkarmışlar hemen maşallah demek ki iyileşme var. Ayaktaki hangi kemik acaba kırılan?

Bu arada hafiften ev işleri yapmaya başladınız mi?
Aslinda alci ameliyattan sonra 40 gun kaldi zaten.Talus kemigi ve fibula kemiginde coklu kiriklar var.Fibuladaki henuz tam kaynamamis ama yinede alciyi cikarttilar.Cizme verdiler cok agirlik vermeden tutunarak yurumeye basla dediler.yani daha yuruyemiyorum.Bir ay belki biraz daha uzun surecek yurumem galiba.Hala basinca cok aciyor sislik ve uyusma var ve bilegimi one arkaya oynatamiyorum..
Size moral vermek icin yeterli degilim galiba kendime hayrim yok:))
Hala acimasi normalmi onu bile bilmiyorum.Bilegimi oynatabilecekmiyim bilmiyorum.Fizik tedaviye gidecegim iste..
Ama sizin durum da kemige kan gitmemesi durumu varmis.Doktorlar ne diyor ne yapacaklar simdi?

Aslinda alci ameliyattan sonra 40 gun kaldi zaten.Talus kemigi ve fibula kemiginde coklu kiriklar var.Fibuladaki henuz tam kaynamamis ama yinede alciyi cikarttilar.Cizme verdiler cok agirlik vermeden tutunarak yurumeye basla dediler.yani daha yuruyemiyorum.Bir ay belki biraz daha uzun surecek yurumem galiba.Hala basinca cok aciyor sislik ve uyusma var ve bilegimi one arkaya oynatamiyorum..
Size moral vermek icin yeterli degilim galiba kendime hayrim yok:))
Hala acimasi normalmi onu bile bilmiyorum.Bilegimi oynatabilecekmiyim bilmiyorum.Fizik tedaviye gidecegim iste..
Ama sizin durum da kemige kan gitmemesi durumu varmis.Doktorlar ne diyor ne yapacaklar simdi?

Doktor bana öyle bir şey demedi ama ben her gün araştırıyorum. Talus kemiği kirildiktan sonra Avn riski var. Yani sizin de Avn riskiniz var :KK43: dua ediyorum her gün inşallah olmaz diye.
Alciyi çabuk cikarmalarina da sasirmadim değil hani. Benim 19 gün sonra randevum var . 1 buçuk aydır alcida benimki

Bence acimasi normal. Araştırmalarıma göre ağrı acı, şişlik 6 ay yada 1 yol süren var. Talus en az 3 ayda kaynayan bi kemik zaten . Allah ikimize de acisin şifa versin

Doktor bana öyle bir şey demedi ama ben her gün araştırıyorum. Talus kemiği kirildiktan sonra Avn riski var. Yani sizin de Avn riskiniz var :KK43: dua ediyorum her gün inşallah olmaz diye.
Alciyi çabuk cikarmalarina da sasirmadim değil hani. Benim 19 gün sonra randevum var . 1 buçuk aydır alcida benimki
Kesin Avn demedi yani risk sadece.bunun icin bozmayin moralinizi tabiki benimde oyle bir riskim var ama hic aklima getirmek bile istemiyorum.Pozitif olmaya calisiyorum.8 hafta sonra kontrole gidecegim yine rontgen cekilecek.o zaman belli olur ne oldugu.
Sizde cok arastirmayin cok takmayin insallah iyi olacak.Bu durumu yasayipta sapasaglam ayaga kalkip yuruyen milyonlarca insan var hem yasimiz da genc sayilir.kemikler daha cabuk toparlar..

Kesin Avn demedi yani risk sadece.bunun icin bozmayin moralinizi tabiki benimde oyle bir riskim var ama hic aklima getirmek bile istemiyorum.Pozitif olmaya calisiyorum.8 hafta sonra kontrole gidecegim yine rontgen cekilecek.o zaman belli olur ne oldugu.
Sizde cok arastirmayin cok takmayin insallah iyi olacak.Bu durumu yasayipta sapasaglam ayaga kalkip yuruyen milyonlarca insan var hem yasimiz da genc sayilir.kemikler daha cabuk toparlar..

Vallahi kafayı yiyecek gibi oluyorum arastirmaktan. Talus çok önemli bir kemik olduğu için bu endişem.
Günlük ev işleri yapıyor musunuz yoksa yatıyor musunuz devamli?

Vallahi kafayı yiyecek gibi oluyorum arastirmaktan. Talus çok önemli bir kemik olduğu için bu endişem.
Günlük ev işleri yapıyor musunuz yoksa yatıyor musunuz devamli?
Yazdim cevap 3 kere geldi sileyim dedim hepsini silmisim:)))
Ev isi yapamiyorum hala yuruyemedigim icin cogunlukla yatarak geciyor zamanim.cok bunaldim artik.2 ay oldu yurumeye hasret kaldim.ev islerini bile ozledim.
Sizde yatiyorsunuz herhalde dimi?

Allah şifa versin eşinize de size de. Eşinizin 1 ayda ayağa kalkması mucize gerçekten de. Maşallah diyelim. Eşiniz ameliyat olmamıştı sanırım ve parçalı kırık değildi heralde??
Sagolun.Yok olmadı bizde anlamadık ama işi gereği izni falan zora giriyordu Allah a şükürler olsun ki kalktı bi sıkıntısı yok. Ancak ben dikkat etmediğim zaman ağrılar oluyor. Ben vitamin takviyeleri alıyorum iyi geliyor

Yazdim cevap 3 kere geldi sileyim dedim hepsini silmisim:)))
Ev isi yapamiyorum hala yuruyemedigim icin cogunlukla yatarak geciyor zamanim.cok bunaldim artik.2 ay oldu yurumeye hasret kaldim.ev islerini bile ozledim.
Sizde yatiyorsunuz herhalde dimi?
Bulaşıklari hallediyorum, yemek yapabiliyorum. Geçen buzdolabı sildim. Nasıl yapiyorsun dersen kırık ayağımin altına sandalye koyuyorum o şekilde yapıyorum. Yoksa eşime fazla geliyor işler, bunaliyor

Bulaşıklari hallediyorum, yemek yapabiliyorum. Geçen buzdolabı sildim. Nasıl yapiyorsun dersen kırık ayağımin altına sandalye koyuyorum o şekilde yapıyorum. Yoksa eşime fazla geliyor işler, bunaliyor
Cok beceriklisin demek ki..ben hiçbirini yapamiyorum.yatak odasina tikildim kaldim.ama bizde birde merdiven var asagiya inmek ve cikmak zulum resmen.tek basina olmuyor.asagida otursam ev tadilatta asagidaki tuvalet su an yok.
Boyle iste mecbur iyilesmeyi bekleyeceğim

İsimlerini bilmiyorum vallahi :KK51::KK23:anatomi bilgim çok azdır radyoloji travma v.s hiçbirinden cakozlamam malesef :oops:

Gecen hafta fizik tedavi vardi canim. Bana yapmam gereken egzersizleri gösterdi alci sonrası malum kaslar erimis bacagim gucunu kaybetmis.Yurume cizmesi ile tam agirlik vererek basabiliyorum artik.Destek almadan.
Ama çıplak ayak yurumedim hic.Disariya cikarken evde heryerde hep cizmeyle..sanirim iki hafta sonra cizme giymem gerekmeyebilir belki duruma gore..
Fakat cok aciyor.15 dakika ayakta kalirsam hemen şişiyor ayagim ve agrimaya basliyor.Ama bunun normal oldugunu biliyorum iyilesme sureci bunlarin olmasi beklenen bir durummus.
Sen nasilsin insallah alci cikmistir?

Gecen hafta fizik tedavi vardi canim. Bana yapmam gereken egzersizleri gösterdi alci sonrası malum kaslar erimis bacagim gucunu kaybetmis.Yurume cizmesi ile tam agirlik vererek basabiliyorum artik.Destek almadan.
Ama çıplak ayak yurumedim hic.Disariya cikarken evde heryerde hep cizmeyle..sanirim iki hafta sonra cizme giymem gerekmeyebilir belki duruma gore..
Fakat cok aciyor.15 dakika ayakta kalirsam hemen şişiyor ayagim ve agrimaya basliyor.Ama bunun normal oldugunu biliyorum iyilesme sureci bunlarin olmasi beklenen bir durummus.
Sen nasilsin insallah alci cikmistir?

Yok haftaya cuma inşallah çıkartır doktor. Bekliyorum dört gözle. Benim aynı tek ayakla hep hareket ediyorum. Günlerim evde geciyor , hiç dışarı cikmiyorum.
Desteksiz tam basabilmenize çok sevindim agrimasi da normal sanırım ama doktorunuza mutlaka söyleyin. Avn riski var biliyorsunuz ve ağrı en büyük belirtisiydi sanırım.

Özel doktora mi gidiyorsunuz yoksa devlet mi? Çizmeleri ne zaman cikartacaksiniz? Bi de o cizmelerle nasil dışarı cikiyorsunuz kirlenmiyor mu?
Çizmeli ayaginizin resmini bana atar misiniz? Merak ettim de

Insallah biran once kurtulursun alçıdan canim cok zor bir süreç o..
Doktorumla konustum evet agrimasi normal dedi.zaten yurumeye baslayinca oluyor agri.normalde otururken agri yok yani.
Devlet doktoruna gidiyorum.Yurt disindayim yalniz ben.Yani tavsiye veremem o yuzden belirttim.
Yok disari cikiyorum cizmeyle yanimda biri olmak kaydi ile tabiki.oyle uzun mesafe yuruyemiyorum zaten.Ve araba kullanmayada baslamadigim icin esimle gidiyoruz mecbur.
Kirleniyor alti tabi disarda ama eve gelince siliyorum tertemiz oluyor tekrar.Zaten cizmenin alti disarda da giymeye uygun yapilmis.Iki hafta daha giyip sonra normal ayakkabiya gecis yapicam insallah.
Cizmenin resmini cektim ozelden mesaj olarak yolluyorum canim..

X