Kocam mi? Ev arkadaşım mı? Çocuğum mu?

kizbasima

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
26 Ağustos 2018
45
12
41
Eşimle flört ettik ve severek evlendik. 7 yıldır evliyiz iki çocuğumuz var. Evlenirken ailesinden sağa sola kapora vermesi dışında her hangi bir destek görmedik. Maddi durumları elveriyor muydu? derseniz evet isteseler elbette birşeyler yapabilecek durumdaydılar ama onlar kendi lüks daire ve arabalarının taksitlerini ödemekle meşgullerdi. Babacığım sağolsun, kiralarda sürünmeyin diye lokasyonu iyi olmasa da bize bir ev verdi hem de üzerimize. Kendisi de ortalama öyle bir evde oturuyor. Karı koca çalışıyor evimizi çeviriyorduk. Velhasıl gel zaman git zaman çocuklar oldu ben çalışamadım. Elimizdeki paralar eridi. borç ödedik sürekli çünkü düğündü, eşyaydı. Gelen takılar hep borca girdi. Ev alacak olduk borcumuz var dediler sırtlarını döndüler. Umursamaz tavırlarını tek tek anlatmıyorum bile. Evi sattık kredi çekerek aldığımız evi ödeyemedik aldığımız evi de sattık. Elimizdeki para eridi bitti, yok oldu. Eşin çalışmıyor muydu derseniz işte esas mesele orada. Eşim gece gündüz çalışan biri. Yani deyim değil gerçekten gece gündüz. Sabah gider işine, akşam yemeğe gelir sonra yine gider gece yarısı ya da sabaha karşı gelir. Akademik araştırma işinde olan biri. Hatta hafta sonları da gider birkaç saatte olsa yine gider. Böyle bir iş hayatı ve ortada kazanılan kayda değer bir para yok. Aldığı zaten kiraydı şuydu buydu gidiyor. Bana sürekli benim de çalışmam gerektiğini ancak bu kadar olduğunu söylüyor. Hayır yani yanlış anlaşılmasın sırtımı kocama dayayım da yaşayayım derdinde biri değilim. Ama ister istemez düşünüyorum; Bir kadın olarak bugünün parasıyla bir evle gelin geldim. Çocuklar olana kadar çalışıp para kazandım. Düğündür eşyadır ödemelerine çocuk olana kadar destek oldum. Çocuklarıma kendim baktım, büyüttüm. Annem sağlık problemleri olan bir insan, eşimin annesi deseniz kendi işinde gücünde. Yani tek başıma büyüttüm. Evde eşofmanı çekip elimde kumanda keyif yapmadım. Çocuk büyüttüm. Evin herişini ben yaptım. Çalışıyor yoruluyor diye hiç bir iş yaptırmadım. Eşim hep çalıştı, yapayalnızdım. Şimdi bunları düşününce ben ne yaptım diyorum. Para herşey değil elbette ama mal canın yorgasıdır demişler. Bir erkek olarak eşim çok zayıf bir hale geldi gözümde. Hala ona yaptığım onca şeye rağmen benim çalışmamdan medet umması. Bir gün ordan bir gün buradan esmesi. Bencil ailesi ve onlara acıması “ onlar hiç kendi oğullarının hayatına dair hiç kaygı duymadılar ama” Eşimin garip iş hayatı. Hayatımda hiç bu kadar saçma bir iş görmedim. Yani insan pazarda elma satsa şu harcadığı zamanı oraya harcasa daha çok kazanırdı sanırım. Ve cinsel hayatımız. Cinsel hayatımız hiç yok yani gerçekten yok. Evlendiğimiz zamandan beri erken boşalma problemi var dolayısıyla bir cinsel hayat yok. Bu konuda da hiç tedavi olmadı, gerek görmedi sanırım. Evde ev arkadaşı gibiyiz. Cinsellik artık benim için hiç birşey ifade etmiyor. Bende de istek kalmadı. Evde hiçbir şeye elini atmaz, işten geç geldiği için sürekli orda burda uyuklar. Haftasonları yataktan yalvar yakar kalkar. Kendimi bazen onun annesi gibi hissediyorum sanki okula gidecek geç kalma diye tepesinde sürekli söyleniyorum. Yemek yapmaktan anlamaz öyle bir merakı yok. Hasta olsam bir çorba yapamaz. Baba olarak sürekli bana akıl verir. İki dakika çocuğuyla yalnız kalsın birbirlerine girerler. Bunların dışında insan olarak iyi biridir. Ama o kadar sıkıldım ki. Bıktım artık. İşinden gücünden bıktım, fakirlikten bıktım, çocuğum mu?, ev arkadaşım mı?, kocam mı? Artık tanımlayamamaktan bıktım. Çok mutsuzum, geleceğe dair çok kaygılıyım. Sanki bitmek bilmeyen, çıkışı asla bulamayacağım bir labirentte sıkışmış gibiyim. Ben mantıksız mı düşünüyorum. Mantıksız bir beklenti içersinde miyim? Siz benim yerimde olsanız bu şartlarda ne düşünür ne yapardınız?

Son düzenleme:
Ben hayatıma şöyle bir karşıdan bakardım .
Bu adamı hayatımdan çıkarsam ne değişir diye düşünürdüm .
Düzelme gibi bir imkanınız varsa elbette değerlendirin. Eşiniz yalnızlığının farkındamı? Bu ilgisizlik sevgisizlik geçicimi?
Kaliciysa yazıktır genç yaşınızda .

Defalarca denedim. Güzellikle denedim, olmadı kavga ederek denedim. Herkesin dertleri var. Hayat kolay değil bunlar küçük problemler tek ben çalıştığım için ancak bu kadar oluyor vs.. cevaplar hep bunlar. Beni sevdiğini biliyorum. Ama öyle saçma bir iş hayatı ve ailesi var ki. Ne diyeyim artık bilemiyorum.

Gençliğinizi, güzelliğinizi yaşam enerjinizi ve malınızı bu adama vermişsiniz
Bi canınız kalmış
Netice? Mutsuz bir kadın

Çok iyi dayanmışsınız bu zamana kadar
Cinsel yönden probleme hiç girmiyorum bile

Boşanın desem o kadar çok emek vermişsiniz ki
Kalsanız düzelmez
Ayrılsanız yeni biri farklı mı olacak?

Derdiniz gerçekten çok büyük
Üzüldüm okurken

Ama yine de siz bu adam için işe girmeyin
Ayrılın ve kendiniz çocuklarınız için işe girin
Allah sabır versin inşallah
Hakkınızda hayırlısı olsun

Kocanız adam değil

Bence eşinizin kafasına dank edecek bir durum olması gerekli gibi geldi bana anlattiklarinizdan.ama bunun ne olduğunu inan bilmiyorum.

O ev parasını nasıl yediniz ya? İkinizin de suçu bu durum kusura bakmayın.

Eşiniz başka iş bulup çalışamaz mı ? Sürekli işte ise sizin zaten cinsel hayatınız olmaması çok normal. Bunun üstüne bir de sağlık problemi eklenince tam olmuş(!)

Merak ettim siz çalışınca çocuklara kim bakacak? Kaç yaşındalar? Kendilerini idare edebilirler mi?

Kafanızda boşanma var gibi ama sevgi, sadakat olan bir evlilikte yazık diyorum sadece..

O evi akademik işi dolayısıyla ordan oraya taşınırken, ev geçindiriken, doktorası dolayısıyla yurtdışına giderken vs nedenlerle harcadık. Üzerine belki ailesi de lütfedip destek olsaydı bir ev alabilirdik. Kafam çok karışık çok mutsuzum sadece bunu biliyorum.

Ben anlamadim acikcasi. Once kendi babaniz ev vermis ve ustunuze yapmis evi diyorsunuz sonra kiradan bahsediyorsunuz. Ha bir de anlamadigim neden bir beklenti icerisindesiniz? Esiniz ailesinden ya da sizin ailenizden. Ikiniz de cocuk degilsiniz calisin ne istiyorsunuz yapin alin. Neden bunu hakkiniz olarak goruyorsunuz anlamadim. Ben sahsen gurur ederdim degil istemek beklentide bile olamazdim.

Sizin ev de olmaniza gelince. Eger cocuklariniz buyukse yani kendilerini idare edebiliyorlarsa neden olmasin? Gerci disari da calismasaniz bile ev de zaten calisiyorsunuz sadece size kimse yaptiginiz isler karsiliginda odeme yapmiyor. Maalesef Turkiye de anlayis bu. Kadin evde de calissa Disarida da calissa yine evin isleri, yemek, cocuk bakimi vs hanimlardan bekleniyor. Esinizle konusun Eger ev de islere ortak olursa bakin "yardim" demiyorum ev islerine ortak olucaksa bence calisin. Cunku erkekler ister durumlari iyi olsun ya da olmasin calisan para kazanan hanimlari istiyorlar saygi duyuyorlar. Ogretmen, isci, temizlikci olmasi farketmez yeter ki kendi paralarini kazansinlar. Size de tavsiyem bu. Tabi bir de esinizin bakis acisi da onemli. Benim esim bana "Eger sen evi cekip cevirmezsen cocuugun ihtiyaclariyla ilgilenmesen ben bu kadar seyahat (esim is dolayisiyla cok seyahat eder) edemem ve calisamazdim" der. Erkek den erkege degisiyor Tabi bu dusunceler.

Ev verdi yani üzerimize verdi. Lokasyondan dolayı zorlanınca satın eşinin aileside biraz destek olsun daha iyi bir yerden alın dedi. Size bir ev parası versin demedi destek olsun dedi. Ayrıca niye bir beklenti içerisinde olmayayım hanımefendi? İkimizde okumuş insanlarız evet. Zaten okul bitti iş bulayım derken belli bir yaşa geliyorsunuz. Çocuk yapayım vs diyorsunuz. Hayata çok erken atılmıyorsunuz ki? Elbette ki destek beklerim. Ağaç kovuğundan mı çıktı bu adam? Çocukları bir hayat kurarken insan düşünmez mi bazı şeylere bizim de katkımız olsun hayatlarını kursunlar diye. Kimseye etvallahınız yok düğünü vs niye yapıyoruz toplum olarak?

Duzelmeyecek seyler degil. Siz fazlaca yipranmissiniz sadece. Neden birbirinizi sevdiginizi hatirlamaya ihtiyaciniz var bence. Ayrica evleneli kac sene olmus. Artik ailesinden beklentiye girmemeniz gerektigini ogrenmis olmaniz lazim? Onu yapmadilar bunu etmediler diye dusundukce mutsuzlugunuz devam edecek..

Erkekler kadınlar çalışırken ki rahatlığı istiyorlar. Kadın çalışınca sorumluluk ona binmesin hesap sorulmasın kendi keyfince yaşasın istiyorlar. Burda da kadınlarda nedense hep çalışın algısı mevcut tabiki uygun işi ve inkanı olan kadınlar çalışmalı ancak bir kadının evinde oturup çocuklarını eğitmek de en doğal hakkı ve sırf kocası kazandığı parayı doğru bütçelemiyor diye git çalış demek çok anlamsız.
Zaten evlenmeden en az bir 5,6 yıl çalışılıyor sonra çocuk vs derken evde olma isteği gayet doğal bir istek.
Eminim konu sahibi beni bora bora adaları a tatile götür demiyor sadece bu kadar çalışmaya harcadığın enerjiye yazık bari biraz da bizle ilgilen demek istiyor.
Ayrıca aileler durumları varsa çocuklarının torunlarının konforu geleceği için destek olmalı iyiliklerini istiyorlarsa.Gerçekten gamsız insanlarmış bize dokunmasınlar da düşüncesinde.Zamanında destek oluyor olsalardı şuan kirada oturuyor olmaz o parayı harcamak yerine eve yatırmış olurlardı.
Cinsellik konusuna değinmiyorum o bunlar içinde en çözülebilir problem.

Yine de ölçüp tartın anneniz hayatta ise onunla görüşün fikirlerini alın çocuklarınız var ani karar vermeyin. Gerekirse bir süre evden uzaklaşın kafanızı dinleyin daha net kararlar öıkarabilirsiniz. Hakkınızda hayırlısı.

Eşinin ailesi neden size bakmak zorunda gerçekten anlamadım.Hem de siz evde otururken.
Bence eşin haklı,zaten sürekli çalışıyor diyorsun başka ne yapabilir ki?
Ailesini arasın zorla bize para verin her ay mı desin?Diyelim ki sen haklısın ve ailesi bakmalı,e bakmıyor insanlar eşin ne yapabilir?
Sen bu maddi zorluk içinde evde oturup hala birileri bana baksın diye düşünüyorsun.Kendi ayakların üzerinde durmayı öğrenmen gerekiyor.

Kocaniz maddi manevi sirtini size dayamis. Bir ev bitkisinin bile daha cok faydasi vardir herhalde. Kendi gorevlerini de kadinin ustune yikip bir de calismiyor diye laf etmiyorlar mi! Siz evde tek basiniza yaptiginiz isleri parayla yaptirmaya kalksaniz maasi yetecek mi acaba?
Kesinlikle benim de anlatmaya çalıştığım bu. Bazı arkadaşlar benim kocamın ailesinden beklentiye girdiğimi yazmışlar. Son zamanlarda bu tarz yazıları çok görüyorum. Vay efendim evlenmeseydiniz o zaman, yok kocanın ailesi bir şey yapmak zorunda değil gibi. Muhtemelen hayatında bir çok şeyi kendi başına göğüslemek zorunda kalmamış. Hali hazırda kocasının kendinin iyi bir işi olan veya çocuğunu gönül rahatlığıyla bırakabileceği bir aile ferdi olan veya hiç çocuğu olmayan. Kısaca benim derdimi şöyle izah edeyim; ben evlendiğimden beri gerek çocuk olmadan önce çalışarak, olduktan sonra evde çalışarak üzerime düşen herşeyi fazlasıyla yaptım. Benim ailem de yaptı. Gerek eşime saygı sevgi ve evliliğe gerekli mesafeyi göstererek. Ve elbette ki bunu yapması bana göre çok normal çünkü ben onların evladıyım. Yarın bir dertleri olduğunda koşacak kişi benim. Aile diyoruz değil mi? Aile olmanın gereği Burdur. O sizin vay efendim yapmak zorundalar mı? Şeklindeki postmodern bakış açınıza istinaden yurtdışında yaşamış bir insan olarak o çok modern ama aile ilişkileri çok kötü ya diye beğenmediğiniz insanlar bile çocuklarına evlenirken destek oluyorlar. Ha olmayan yok mu? Var. Bazılarının umrumda bile olmuyor. Tamamen bu aile ilişkisi ile alakalı. Hal böyleyken ben eşimin ailesine güvenerek elbette evlenmedim. Ama eşime yaptığı işe istinaden verilecek destek maddi manevi ne varsa yaptım. Sonuç? Ben çocuk okutur gibi kocamanın peşinde ordan oraya sürüklenirken bir de boş beleş akıl verme tacizlerine maruz kaldım. Evliliğin bir motivasyonu olur değil mi? Ben hem adam işinde başarılı olsun diye her türlü arkasında durucam. Yalnız bir evlilik yaşıycam. Hadi adam hiç yoktan çalışıyor kazanıyor desem maddi bir motivasyonum olur o da yok. Ailesi çok iyi maddi olmadı manevi destek oluyor desem o da yok. Aşk yok, seks yok, para yok..

Eğer bir evlilikte aileler dengesiz destek oluyorsa diğerini de reddetmeliydiniz...
Eğer eşinizin ailesi hiç bir şey yapmayacaksa, sizinki yapmak istediğinde de teşekkür edip geri çekilmeliydiniz.
Ev sizin ve ikiniz de çalışıyorken geçinememişsiniz, şimdi nasıl geçiniyorsunuz?
Ayrıca yurtdışında doktoraya ev parası yemek hangi aklın ürünü? Eşiniz o eğitimle o parayı çıkarabilecek mi?
Maddi zorluklar sizi çok yıpratmış.

Belki çalışmaya başlarsanız biraz ferahlar kendinizi daha iyi hissedersiniz. Eşiniz için degil kendiniz için yapın. Kendinizi biraz ölçün tartın. Belki daha iyi hissederseniz daha doğru karar verirsiniz..

Cinsel hayatınızdaki probleme boşanma açısından bir şey diyemiyorum. Sizin için yeterince problem değilmiş ki iki çocuğunuz var. Ben cesaret edemezdim böyle bir durumda çocuk yapmaya. En azından tedavi olmak için bir adım atsaydı, çaba gösterseydi. Karşımdaki bu kadar bencilken onu düşünmezdim sanırım.

X