KOMPOZİT DOLGU (BONDİNG) DİJİTAL GÜLÜŞ TASARIMI

aden2

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
21 Nisan 2022
4
1
25
Merhabalar, yaptıran kişiler cevap verirseniz çok mutlu olurum sırf bu konu için bu siteye üye oldum konu ile alakalı yazan yaptıran bir çok kişiye soruyorum üst dişlerim aralıklı bu aralığı kapatmak için kompozit dolgu yaptırmayı düşünüyorum ama uzun vade de kalıcılığı gidişatı nasıl olur çok merak ediyorum, görüşlerinizi paylaşırsanız gerçekten çok memnun olurum çevremde yaptıran olmadığı için danışabileceğim kimse yok... Tek diş 1000 tl dedi doktor bir de dijital gülüş tasarımı ile fotoğraflarımı çekip bilgisayardan nasıl olacağını göstermek için önceden tasarlanacakmış bilgi sahibi olan fikirlerini paylaşabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.

Merhabalar, yaptıran kişiler cevap verirseniz çok mutlu olurum sırf bu konu için bu siteye üye oldum konu ile alakalı yazan yaptıran bir çok kişiye soruyorum üst dişlerim aralıklı bu aralığı kapatmak için kompozit dolgu yaptırmayı düşünüyorum ama uzun vade de kalıcılığı gidişatı nasıl olur çok merak ediyorum, görüşlerinizi paylaşırsanız gerçekten çok memnun olurum çevremde yaptıran olmadığı için danışabileceğim kimse yok... Tek diş 1000 tl dedi doktor bir de dijital gülüş tasarımı ile fotoğraflarımı çekip bilgisayardan nasıl olacağını göstermek için önceden tasarlanacakmış bilgi sahibi olan fikirlerini paylaşabilir mi? Şimdiden teşekkür ederim.
Merhaba canım benim üst dişlerimden biri çok küçüktü çocukken darbe almış orası büyümedi orta iki dişimin arasıda ayrıktı o küçük dişimle birlikte aralıklı olan dişime kompozit dolgu yaptırdım. 2019’dan beri kullanıyorum ama dikkatli kullanıyorum sert şeyler vs ısırmamaya koparmamaya dükkat ediyorum. Doktorum kahverengi lekelerin olacağını söylemişti her gün fırçalamama rağmen çok fazla çay kahve tüketmeme rağmen sigara da kullanmıyorum ama kahverengi küçük noktalar oluştu onlarıda temizletip bakım yapmak gerekiyor doktorum başka şehirde olduğu için tekrar gidemedim. Eğer imkanın varsa maddi olarak tel taktırman en iyisi ömür boyu çözüm onun haricince zirkonyum önermedi doktorum para için yapsam zirkonyum yapalım derim dedi o daha pahalı ama kendi dişini küçültmeyelim onun dönüşü yok demişti maddi durumumda olmadığı için tel takamadık ama dolgularımdan memnunhm sadece dediğim gibi lekeler oldu onuda söyledi en başında 2 sene sonra olur dedi hakikaten oldu temizlerim demişti biz başka şehire taşınınca gidemedim tekrar sormak istediğin bir şey olursa cevaplarım

canım tam tamına 6 sene önce 2 önde ki ayrık dişime kompozit dolgu yaptırdım. 2 sene götürür demişti doktor 6 yıldır kullanıyorum çok memnunum

13-14 sene önce kompozit yaptırdım hala kullanıyorum. tanesi 70 liraya falan yaptırmıştım, o zamanlar ucuzdu. bi kere bi tanesi sert bişey ısırdığımdan kenardan kırıldı gittim sadece o kısmı tamir ettirdim ilk yaptırdığım diş hekimine. hala sorun çıkarmadı. çay kahve tüketiminden uzun vadede renginde bozulma olabiliyor. bende bi tanesinin köşesi son 2-3 yıldır hafif koyulaşmış gibi, bir ara gidip o kısmı yeniletmeyi düşünüyorum. orijinal dişi kesmeden yapıldığı için bu yöntemi tercih ettim, kendi dişlerim düzgündü, sağlam dişleri kestirmek istemedim. kesim gerektirmeyecek kadar aralıklı veya ince dişleriniz varsa laminate de düşünebilirsiniz.

yaklasik 3 ay kadar once dislerimi kestirmeden uzerine kompozit dolgu (kompozit lamine) yaptirdim. dislerim cok yamuktu, ortodonti tedavisi gormustum. ama tedavi tamamlanmadan sirf universiteye basladigim icin telleri erken cikarttirdim ve (eskisi kadar olmasa da) dislerim biraz yamuldu. bunu kafaya taktigim icin gulus tasarimi konusunu araştırmaya basladim ama bir yandan da dislerimin kesilmesini ya da uzun sureler beklemeyi istemiyordum. instagramda karsima cikan bir klinigi aradim. fiyatta anlasinca gozumu karartip gidip kompozit yaptirdim. acikcasi cok zararli degil diye biliyorum ama fazla bilgim de yok. dislerim ya da dis etlerim kesilmedi. ust 8 disime islem uygulandi. kisa olanlar uzatildi. hafif yamuk olanlar duzeltildi. islem tamamen acisiz. oncesi sonrasi fotograf da ekledim. ben memnun kaldim. cok cay-kahve tukettigim icin sararabilir dediler ama henuz bir rahatsizlik duymadim. kuruyemis yerken ve meyve isirirken kirilmamasi icin dikkat ediyorum. en cok korktugum sey lekelerin olusmasi. umarim olmaz. olursa da yazimi guncellerim.

Eklentiler

• photo-output.jpeg
    photo-output.jpeg
    138,8 KB · Görüntüleme: 207
Bu arada çok çay kahve içtiğim için renk değişti ama rahatsız edecek bir sararma değil. Vaktim ve param olduğunda birkaç sene sonra daha kalıcı ve bu kadar sararmayacak bir şey yaptırırım muhtemelen. Zirkonyum falan.

X