Komşu sorunları

Sokakta, avmde, kafede çocuğuna hakim olamayan ebeveynlere kızmıyor musunuz? Bas bas bağıran, masaların arasında koşuşturan, etrafı talan eden falan? Hah işte bakın dış mekanlarda da 2-3 saat bulunuyoruz değil mi?
Şimdi misafirliğin bundan ne farkı var? O zaman çocuklar her ortamda azıtsın, kimse bir şey demesin. Okullarda da koyverelim, nasıl olsa 4-5 saat duruyorlar, bırakalım yaramazlığın dibine vursunlar.
2 yaşında yeğenim var, gayet de hareketli bir çocuk. Ama onu oyalayacak bir şeyler buluyoruz. Arabalarıyla oynuyoruz, hiçbir şey bulamazsam peçetelerle falan oyun uyduruyorum. Çocuğa bakmak demek karnını doyurup altını almak demek değil ki. İlgilenmek gerekiyor işte. Yengem hep peşinde çocuğun zaten. Ama ben bize geldiklerinde yenge sen otur çayını rahatça iç, ben ilgilenirim diyorum. Yalnız bırakmaya gelmez zaten o yaş çocuğu, düşmeye fazlaca eğilimliler.

Benim de küçük çocuğum var . Hani empatiyse sizle daha çok empati yapabilirim ama bana haksız geldiniz 😔 Verdiğiniz cevaplar çok umursamaz ve yanlış. Evet bebeklerimiz küçük ama bunu mecburi idare etmek zorunda değil hiç kimse. Benim bazı arkadaşlarım çocuk sesi istemediği için çocuk düşünmüyor. Bu sebeple torununa bakmayan var . Neden bizim çocuklarımızı idare etmek zorundalar ? O bir saat size az geliyorsa 1 saat evden biri çocukla oynayacak o çocuk evde koşmayacak. Geri ayağınızı vurursanız alt kattaki üst kata çıkar tabi ... Süreci çok kötü yönetmişsiniz. Bebek emek ister evde yemek yaparken kenarda 1 saat dursun koşsun olmaz . Çocuk parka bahçeye götürülür orda koşar eve gelince de kitapla oyuncakla oynatılır. Bir de burda kadın rahatsızsa müstakil eve çıksın yazanlar olmuş. Tam tersi apartmanda gürültü yapıp apartman kuralına uyanmayacak kişi çıkacak o müstakil eve.. köy değil şehir hayatı ve kuralları var. Lütfen insanları da anlayalım.

Merhaba arkadaşlar bugün gerçekten canımı çok sıkan bir olay yaşadım. Erkek kardeşim evinde tek başına yaşıyor. Anne ve babam da merkeze 1 saat uzaklıkta köyde yaşıyorlar. Hastane işleri vs oldukça geliyorlar sadece merkeze. Bu sene ramazan ayında geldiler ve iftarı annem kardeşimin evinde hazırladı bizi de davet etti. O gün iftara 1 saat kala kardeşimin evine gittim. İftardan yapılıp sofrayı topladıktan sonra da çaya dahi kalmayıp evime gidecektim (çocukların okulu vs için) 3 tane oğlum var. Biri 10, biri 5, diğeri 2 yaşında. Kapıdan çıkarken 2 yaşındaki oğlum ağlamaya başladı. Kardeşimin alt komşusu kapıya çıkmış bana ters ters baktı önce iyi akşamlar dedim daha sonra ters ters bakmaya devam edince birşey mi oldu abla dedim. Buraya siz mi taşındınız dedi hayır kardeşim oturuyor annemler geldi bende onların yanına geldim dedim. Bu çocuk niye ağlıyor rahatsız oluyoruz bu da kafa beyin kalmadı deyince ben de çocuk daha şimdi ağlamaya başladı 2 yaşında ki çocuğa beyninizin olduğunu nasıl anlatabilirim küçük daha dedim ama kadın saydırmaya devam edince çıkıp evime gittim. Bugün de annemler doktor işi için tekrar merkeze geldiler. Dışarıda buluşup alışveriş yapıp kardeşimin evine geçtik. Yemek hazırlayıp yedik bu arada 2 yaşındaki oğlum ev de koşuyordu. Yemek vs en fazla 1 saat sürdü gideceğim derken aşağıdan küt küt küt diye yukarıya vurdular odunla. Bende ayağımla aşağıya vurdum. 1 dk sonra kapı çaldı kadın geldi bu çocuğun koşmasından kafamız şişti çocuğunuza dur demiyorsunuz gibi şeyler söyleyince hanımefendi ben bu eve 1 saatliğine misafir olarak geldim 2 yaşındaki çocuk anlamıyor 1 saat komşunuzu idare edemiyor musunuz benim bu ev de kardeşim tek başına yaşıyor annemle babam ayda yılda bir kere geliyor bende onları ziyarete geliyorum dedim. Beni ilgilendirmez ses yapamazsın anlatacaksınız polis çağırırım diyince bende git çağır dedim. Polisi çağırmış polise kadın üstüme yürüdü vs demiş ifade için karakola götürdüler orada ifademi verdim. Bende kendisinden şikayetçi oldum. Böyle bir durumda siz nasıl karşılardınız. 2 yaşındaki çocuk koşuyor diye böyle saçmalık olabilir mi. Ayrıca 2 kere anca gittim. Kardeşim 1.5 senedir o evde oturuyor ben annemler gelmeden bir kere bile gitmedim evine
Ayyy aynı dert gelmez başıma ins ama alt komşum büyük oğluyla yaşıyor Allah ondan razı olsun ses şamata yıllardır çocukların gürültüsünü çekiyor hiç birşey demedi şimdi küçük oğlum var tam rahata erdik daha niye dogurdun dedi sakayla ama sağolsun hiç şikayete gelmedi bu güne kadar yıllardır ,seviyor çocuklarımı, yarın taşınacak ve yerine Almanya'da yaşayan ev sahipleri gelecekmiş kara kara düşünüyorum ben ne yapacağım çocuk laftan anlamiyor kreşe yazdırdım şimdilik iyi çok yorgun oluyor gelince uyuyor ama evde kaldığı zamanlar aynı sesler ins beni de şikayet etmezler🥲🥲

1-2 saat bile kimseyi idare etmeyelim mi şu hayatta? 2 yaşında bi bebeğin olduğunu göre göre 1-2 saat bile mi sabrımız olmasın? Üslüp berbat dediğiniz kadın kendine ters ters bakan kadına iyi akşamlar demiş. Üstelik alt komşu polise yalan beyanda bulunmuş, saldırdı bana demiş. Bunlar çok mu kabul edilir şeyler?
Sese karşı bu kadar hassas olanlar gitsin müstakilde yaşasın. Çocuğun çıkardığı koşma sesine de emşn ol polis giç biley yapmaz.
Benim üst komşum 30 yasinda bile isteye sabah 7 den 11 e kadar hiç durmadan zıpladı yemin ederim avize düştü. Videoya aldım uyardım kapısına gittim bilerek yapıyorum ,yapacağım hadi bakalım dedi. Ev sahibi geldi ,polis geldi aranızda halledin dedi 😂 ben olsam yalan beyandan dolayi kadından şikayetçi olurdum.

Siz canınız istiyorsa güdersiniz de gidersiniz de milleti gazlayıp tavsiye vermeyin vebal alırsınız.
Burası tüm kadınlara açık bir forum. Ve herkes yazdığı birşeylerle vebal alabilir aynı şekilde siz de .
Kapısına dayansın kavga etsin demiyorum. Yorum sahibi kavgacı biri gibi de görünmüyor burda fikir soruyor. Ayda yılda gittkleri bir ev. 1 saat gürültülü bir oyuncakla oynadılarsa kavga dövüş ölüm kalım olacaksa kardeşi evlenip de çocukları olup ses yaptıklarında vay hallerine . Gelin hanım burda yorum sorsa taşının diyeceksiniz sanırım ☺️ ben kavgacı biri değilim ama susulduğunda çok üzerine gelinildiğini defalarca deneyimledim diyelim.

Vallahi isteyen yorumu beğenmesin. Akşam 9-10 a kadar evde yapılan seslere kimse karışamaz. Akşama kadar sese tahammülü olmayanlar müstakil evde yaşayabilir. Çocuk bu evde tabi ki ses yapacak ne sanıyorsunuz mumya gibi otursun mu? Ağlayacak,koşacak,dökecek kıracak. Siz mumya gibi büyümüş olabilirsiniz ama zamane çocukları böyle değil kusura bakmayın. Anne evin içinde ki sese hayran mı acaba? O zamana benim başım ses kaldırmıyor diye komşum gündüz ev süpürmesin. Kabul ediliyor mu bu?ya da çamaşır makinesi,bulaşıl makinesi ses yapıyor diye elinde yıkasın benim keyfim için olur mu? Çocuk olunca karışma hakkını kim veriyor ?

Mesleğim gereği tabi ki böyle düşünmüyorum ama çocukların sizin bahsettiğiniz kadar kuralsız kaidesiz, çılgın, gürültücü yaratıklar olmadığını da biliyorum.

Üst katımda, çaprazımda, karşı dairemde ve yan dairemde 2-8 yaş arası olmak üzere çocuklar var. Eğitimli ailelerin kurallı büyüyen çocukları olduğu için gürültülerini duymuyoruz genelde. Kalabalık olacaksa, çocukların arkadaşları falan gelecekse de haber veriyorlar, rahatsızlık verebiliriz kusurumuza bakmayın böyle böyle bir durum var diyorlar. Biz de öyle zamanlarda tabi ki anlayışla karşılıyoruz.

Çocuk sesine katlanmak zorunda olduğumuzu düşünüyorsunuz. Çocukların doğasında ses çıkarmak var diyorsunuz. Peki bu seks yapan bir çiftin 15 dakikalık sesi olsa ya da 2 saat boyunca havlayan bir köpek olsa veyahut sesi kökleyerek müzik dinleyen bir ergen olsa yine aynı şeyi mi düşünürsünüz yoksa özgürce gürültü yapma hakkı sadece sizin çocuklarınıza mı özel?
Birincisi konumuz tüm genel erkek çocukları değil yorum sanibi hanım efendinin 3 çocuğu .

İkincisi ergen müzik dinlemesi ile seks ile 2 yaş çocuk ağlamasını bir tutuyorsunuz ok. Mesleğinizi şimdi çok daha merak ettim.

Üçüncüsü benim çocuklarım istediği sesi çıkarma hakkına tabi ki sahip değil büyük oğlum 11,5 yaşında tayinci olduğumuz için kentsel dönüşüm iş değişikliği vs çok ev değiştirdim ara katta çok oturdum. Ne şikayet için yukarı çıktım ne aşağıdan sağdan soldan uyarı aldım. Gayet dikkatli bir ebeveyn olduğumu düşünüyorum. Ama 2 kez 2 yaş annesi oldum . Çok inat çok ağlama krizlerinin olduğu bir dönem. Hızlı müdahale edilebir ama ağlamaya bir kere başlayabiliyorlar.

Dördüncüsü karşı dairemizde köpek var çok da sevimli , havlıyor tabi . Seviyoruz. Hiç de şikayet eden yok 24 dairelik apartmanımızda.

Birincisi konumuz tüm genel erkek çocukları değil yorum sanibi hanım efendinin 3 çocuğu .

İkincisi ergen müzik dinlemesi ile seks ile 2 yaş çocuk ağlamasını bir tutuyorsunuz ok. Mesleğinizi şimdi çok daha merak ettim.

Üçüncüsü benim çocuklarım istediği sesi çıkarma hakkına tabi ki sahip değil büyük oğlum 11,5 yaşında tayinci olduğumuz için kentsel dönüşüm iş değişikliği vs çok ev değiştirdim ara katta çok oturdum. Ne şikayet için yukarı çıktım ne aşağıdan sağdan soldan uyarı aldım. Gayet dikkatli bir ebeveyn olduğumu düşünüyorum. Ama 2 kez 2 yaş annesi oldum . Çok inat çok ağlama krizlerinin olduğu bir dönem. Hızlı müdahale edilebir ama ağlamaya bir kere başlayabiliyorlar.

Dördüncüsü karşı dairemizde köpek var çok da sevimli , havlıyor tabi . Seviyoruz. Hiç de şikayet eden yok 24 dairelik apartmanımızda.
2 yaş çocuğun evde koşması gelişimi gereği(!) ne kadar doğal ve normalse bir ergenin yüksek sesle müzik dinlemesi gelişimi gereği(!) o kadar normal ve doğal, bir çiftin sevişirken ses çıkarması olayın doğası gereği normaldir. Birine karşı çıkmıyorsanız öbürlerine de çıkamazsınız.

Sizin ne yaptığınız, çocuklarınız, şikayet alıp almadığınız inanın beni hiç ilgilendirmiyor.

Vallahi isteyen yorumu beğenmesin. Akşam 9-10 a kadar evde yapılan seslere kimse karışamaz. Akşama kadar sese tahammülü olmayanlar müstakil evde yaşayabilir. Çocuk bu evde tabi ki ses yapacak ne sanıyorsunuz mumya gibi otursun mu? Ağlayacak,koşacak,dökecek kıracak. Siz mumya gibi büyümüş olabilirsiniz ama zamane çocukları böyle değil kusura bakmayın. Anne evin içinde ki sese hayran mı acaba? O zamana benim başım ses kaldırmıyor diye komşum gündüz ev süpürmesin. Kabul ediliyor mu bu?ya da çamaşır makinesi,bulaşıl makinesi ses yapıyor diye elinde yıkasın benim keyfim için olur mu? Çocuk olunca karışma hakkını kim veriyor ?
Akşam 9-10 u neye göre belirlediniz?

Benim üst komşum 30 yasinda bile isteye sabah 7 den 11 e kadar hiç durmadan zıpladı yemin ederim avize düştü. Videoya aldım uyardım kapısına gittim bilerek yapıyorum ,yapacağım hadi bakalım dedi. Ev sahibi geldi ,polis geldi aranızda halledin dedi 😂 ben olsam yalan beyandan dolayi kadından şikayetçi olurdum.
O nasıl üst komşu ya? Size de sabırlar diliyorum. Gerçi sabırdan daha fazlasına ihtiyacınız var. Umarım bi çözüm yolu bulursunuz.

Neyse ki ülke sizin koyduğunuz kurallara göre yönetilmiyor. İşi bilenler kanun, yönetmelik falan oluşturmuşlar. Buyrun;

Birden fazla mesken sakininin birlikte ikamet ettiği apartman gibi yerlerde kişilerin uyması gereken bazı kurallar bulunur. Asansör kullanımından çöplerin atılmasına kadar her apartmanın kendine ait kuralları mevcuttur ve kişilerin belli başlı sorumlulukları olur.

Bu kurallar arasında gürültü miktarı da yer alır ve kişilerin gürültü miktarına dikkat etmeleri gerekir. Kat Mülkiyeti Kanununun 18. maddesine göre kat malikleri, ikamet ettikleri apartmanın gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklenti ve ortak yerlerini kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla yükümlü sayılır.

Apartman Gürültü Yönetmeliğine göre;

• Mesai günlerinde 13:00-15:00 saatleri arasında ve 19:00-07:00 saatleri arasında yüksek sesle müzik dinlemek ya da yüksek sesli elektrik süpürgesi çalıştırmak gibi uygulamalar yasaktır.
  • Aynı yasaklar hafta sonlarının ise tamamını kapsar.
  • Evde kullanılan müzik aletlerinin seslerinin diğer evlere duyurulacak şekilde yüksek sesle kullanılması da yasaktır.
Yasal olarak her apartmanda belli oranda gürültü yasağı mevcuttur. Uyarılara rağmen gürültü yapmaya devam eden kat malikleri ise idari para cezasına çarptırılabilir. Apartmanda gürültü yapmanın cezası, Kabahatler Kanunu ve Çevre Kanunu kapsamında değerlendirilir.

Allah komşularınıza sabır versin

O nasıl üst komşu ya? Size de sabırlar diliyorum. Gerçi sabırdan daha fazlasına ihtiyacınız var. Umarım bi çözüm yolu bulursunuz.
Yeni doğum yapmıştım bebeğim bir iki kez gece ağladı :) haftası cikmamis bebe ,öyle 2 yaş falan da değil 😂 üst komşu da onun halini anlamam için yapmış, " nasıl bir duyguymus öğren " dedi 😂 Taşındım, daha doğrusu kaçtık şimdi ev sahibinin Kendi oğlu oturuyor, "abla evi sattiracak bunlar bana sen nasıl dayandin." dedi 😂😂

Burası tüm kadınlara açık bir forum. Ve herkes yazdığı birşeylerle vebal alabilir aynı şekilde siz de .
Kapısına dayansın kavga etsin demiyorum. Yorum sahibi kavgacı biri gibi de görünmüyor burda fikir soruyor. Ayda yılda gittkleri bir ev. 1 saat gürültülü bir oyuncakla oynadılarsa kavga dövüş ölüm kalım olacaksa kardeşi evlenip de çocukları olup ses yaptıklarında vay hallerine . Gelin hanım burda yorum sorsa taşının diyeceksiniz sanırım ☺️ ben kavgacı biri değilim ama susulduğunda çok üzerine gelinildiğini defalarca deneyimledim diyelim.
Evet kapısına dayansın kavga etsin demiyorsunuz da onların kapısına dayanılıp kavga çıkartmayı körükleyecek bir tavsiye veriyorsunuz. Tabii ki verdiğimiz tavsiye yanlış olabilir de daha aklıselim yorumlar lazım, en basit sonucu düşünerek gitmek zor değil. Ben kimseyi git daha çok gürültü yap milleti iyice delirt diye gazlamıyorum? Daha yeni manyağın teki gürültü bahanesiyle bir aileyi katletti.

Bebeğin ağlamasına laf etmek manasız hiçbir anne baba çocuğu ağlasın istemez zaten. Koşma sesi nonstop devam ediyorsa evet bir saat uzun. Kaldı ki yemek hazırlanıp yenmiş, bir saat olma ihtimali düşük ve 3 çocuk var. Konu sahibinin günahını almayayım, bana tek çocuğun 10 dakika koşup zıplamasının polisi arayarak şikayet edilmesinin ihtimali düşük geldi.

2 yaş çocuğun evde koşması gelişimi gereği(!) ne kadar doğal ve normalse bir ergenin yüksek sesle müzik dinlemesi gelişimi gereği(!) o kadar normal ve doğal, bir çiftin sevişirken ses çıkarması olayın doğası gereği normaldir. Birine karşı çıkmıyorsanız öbürlerine de çıkamazsınız.

Sizin ne yaptığınız, çocuklarınız, şikayet alıp almadığınız inanın beni hiç ilgilendirmiyor.
Hani siz kendi çevrenizden örnek verdiniz ya burda bir konuyu tartışıyoruz ya ben de kendi çevremden örnek verdim. Tabi ki sizi ilgilendirmez. Sizin çevreniz de beni hiç ilgilendirmiyor . ☺️ Ama tartışıyoruz yani şurda. Bir savı destekliyoruz.

Bir ergen kulaklıkla istediği gibi müzik dinleyebilir. Bunun dışında ergen olsun yetişkin olsun komşudan rahatsız olunacak şekilde duyulacak yüksek rahatsız edici sesler toplum kurallarına aykırıdır . Ve bunun farkında bilincinde olmalıdır. Bu yüzden 2 yaş çocuk davranışı ile kıyaslanamazlar.

Hani siz kendi çevrenizden örnek verdiniz ya burda bir konuyu tartışıyoruz ya ben de kendi çevremden örnek verdim. Tabi ki sizi ilgilendirmez. Sizin çevreniz de beni hiç ilgilendirmiyor . ☺️ Ama tartışıyoruz yani şurda. Bir savı destekliyoruz.

Bir ergen kulaklıkla istediği gibi müzik dinleyebilir. Bunun dışında ergen olsun yetişkin olsun komşudan rahatsız olunacak şekilde duyulacak yüksek rahatsız edici sesler toplum kurallarına aykırıdır . Ve bunun farkında bilincinde olmalıdır. Bu yüzden 2 yaş çocuk davranışı ile kıyaslanamazlar.
Biz de onu diyoruz işte toplum kurallarına aykırıdır gürültü yapmak. 2 yaş çocuğun davranışlarından da yetişkin olduklarını ümit ettiğimiz ebeveynleri sorumludur.

Yalnız üstünde tepinmekten toplum kurallarına geçiş hızınız gözlerimi yaşarttı 😂😂😂

Evet kapısına dayansın kavga etsin demiyorsunuz da onların kapısına dayanılıp kavga çıkartmayı körükleyecek bir tavsiye veriyorsunuz. Tabii ki verdiğimiz tavsiye yanlış olabilir de daha aklıselim yorumlar lazım, en basit sonucu düşünerek gitmek zor değil. Ben kimseyi git daha çok gürültü yap milleti iyice delirt diye gazlamıyorum? Daha yeni manyağın teki gürültü bahanesiyle bir aileyi katletti.

Bebeğin ağlamasına laf etmek manasız hiçbir anne baba çocuğu ağlasın istemez zaten. Koşma sesi nonstop devam ediyorsa evet bir saat uzun. Kaldı ki yemek hazırlanıp yenmiş, bir saat olma ihtimali düşük ve 3 çocuk var. Konu sahibinin günahını almayayım, bana tek çocuğun 10 dakika koşup zıplamasının polisi arayarak şikayet edilmesinin ihtimali düşük geldi.
Burada varsayımlarla yorum yapamayız ki. Yorum sahibi çocukların çok hareketli yaramaz olduğundan bahsetmemiş öyle olsaydı söylerdi. O da 2 yaşındaki çocuğunun ağlamasına verilen tepkiye şaşırmış ve ne yapacağı konusunda fikir soruyor. Altında oturan kişi kaba bir adam olsa ben de eş olmayın kardeşinize gitmeyin diyebilirdim. Anlaşılan cazgır bir teyze. 2 yaş çocuk sesi için polis çağırmış. Uzlaşmacı olmayan biri. Her iki durumda uygulanacak yöntemler farklı tek bir doğru yok. Yorum sahibi kardeşinin evinde temelli ikamet ediyor olsaydı tüm gün çocuklarına yapma etme dur sus konuşma oynama diye mi gününü geçirecekti? Neden ? Abartı oynamayı demiyorum olağan günlük yaşantıyı kastediyorum.

Misafir gittiginiz evde kimseyi bu sekilde rahatsiz edemezsiniz. Saat vs birsuru ayrinti var 2 yasinda cocugun aksam 8den sonra ayakta isi ne mesela?
Neyse ben laf anlatmayi birakali cook oldu, siz edin ben kimseyi aksam vakti tepemde kosturmam boyle konusan anneyi de anlayisla karsilamam
Anne cozecek, saate evin sartlarina misafir gittigi yere herseye bakacak cocugu alt komsu ile ortak buyutmek zorunda havasina girmeyecek
Kuzum cocuk bu, paketli oyuncak degil ki fisini cekip kutusuna kaldirasin. Misafirlikte uyutamamistir. Ayrica uzaktan kumandali bisey degil cocuk, otur kosma dediginde bir dinler 2 dinler ama 2 yasinda bi cocuk 20 yas kafasinda olmadigi icin ucuncu de kalkip gene kosar. Napican dovup kapatamazsin ki bebek bu daha

Kuzum cocuk bu, paketli oyuncak degil ki fisini cekip kutusuna kaldirasin. Misafirlikte uyutamamistir. Ayrica uzaktan kumandali bisey degil cocuk, otur kosma dediginde bir dinler 2 dinler ama 2 yasinda bi cocuk 20 yas kafasinda olmadigi icin ucuncu de kalkip gene kosar. Napican dovup kapatamazsin ki bebek bu daha

Konunun ondan ibaret olmadigi cok belli acces 3 oglan cocugu var abiye hayran yaslar 10 yas 5 yas sence kirlent gibi sessizmiydi?
Sessiz olsa diğer çocuklari ekstra yazardi emin ol

X