köpek bakımı

O alan sadece kendisine ait olsa çok merak ediyorum aynı hareketi yapacak mı? Hiç sanmıyorum. Eşim köpek baktığı zamanlarda gidip gezdirmesini dışarıda uzun bir yürüş alanında yaptırırdı. Kaka ve çiş olayını saymıyorum bile... İnsanları rahatsız etmeye, üstüne üstlük haksız çıkarmaya çalışmak doğru değil. Ama anlatabilirsen işte.

500 e yakın daire var, köpek besleyen 3 kişi. diğer ikisinden biri bahçe katında olmasına site içinde dolaştırmıyor. sadece arada bahçede oynarken görüyoruz hatta biz de katılıyoruz.
3 kişi için böyle bir alan yapılır mı onu da bilemedim.
ortak alan düşündüğünün aksine çok da geniş değil.
bir yarı olimpik yüzme havuzu ve cevresi, havuz basketbol sahası, çocuk parkı ve bildigin 10-15 kişinin aynı anda sıkış sıkış oturacağı bir çardak :) yeşil alan da bunların toplamı kadar var yok...
köpek oynatmak için olabilir ama gezdirmek için pek uygun değil bence. ki bahçede genelde çocuklar oluyor. örneğin benimkiler üstüne atlıyor sevmek için, bir kısmı da korkuyor.
iki türlü de hayvan için konforlu değil bence.

yarın uğrayayım yönetime. ya site çok sessiz sakin yönetiliyor bizim :) yönetmelik var mıdır emin değilim. sadece işler yürüyor, güvenlik, temizlik, peyzaj, havuz vs.. onun dışında aktif değiller,

iskanı 2010 dan beri olan dairelerimiz için geçen yıl belediyede değişiklik olmuş, kredi çıkmıyor artık onu bile çözmek için heyet kuracaklar 7-8 ay oldu :)
bu kadınla da uğraşacaklarına temizletmeyi kolay buluyorlar muhtemelen.

Aslında daha site yapılırken evciller için ayrı bir bölüm düşünülmeliydi, her sitenin bir yönetmeliği olmalı, kanunen zorunluluk diye biliyorum çünkü İstanbul'da butik sitede oturdum ki bizim site sizin sitenin yanında çok küçüktü, bizim bile yönetmeliğimiz vardı, sizin yönetim lakayttır, normalde site avukatının devreye girmesi gereken konular bunlar, temizlemek de temizlik elemanlarının işi değildir, o hanımefendiye köpekciğe de zarar vermeden uygulanacak bir cezai yaptırım vardır mutlaka, bu gibi durumlarda adli para cezası uygulanıyordur bence.
Medeni kanunun 737. maddesi var komşuluk haklarıyla ilgili ama tabii köpeğin zarar görmesine sebep olacak bir madde midir çok inceleyemedim açıkçası.

ben de koyun koyuna yattığın hayvanın kakasını alsa ne olur diye düşünüyorum açıkçası.
zaten o hayvanlar bakanın çocuğu gibi olmuyor mu?
Aynen öyle, evladınız gibi oluyor, hatta gibisi fazla bayağı çocuğunuz gibi davranıyorsunuz, daha dün başıma geldi, kemik, oyuncak vb aldığımız bir petshop var, oraya gittik, benim cadı etrafı koklarken petshop'ın önündeki alana küçük tuvaletini koyverdi, hemen oraları sildikleri viledayı alıp sildim, sahibi nezaketinden aman abla sorun değil dedi ama olmaz, bizim temizlememiz gereken birşeyi başkasına temizlettirmek ayıptır.

Son düzenleme:
Bizim sitede de vardı bu durumlar. Kuralsızlik genel kaide olduğu için sitede köpeğini parka, yeşil alana özellikle yaptıran birkaç kişi vardı. Birgün yeşil alana çok yakinimiza yaptırdığında biz de uyarma gafletinde bulunduk ama ne hayvan düşmanlığımiz kaldı ne bilgisizligimiz. Küçük emekleyen çocuklarda da vardı yanımızda. Örtü sermiştik yeşil alanda oynasın cocuklar dedik. Oynanabilecek park yaninda bir alan. Bize dedi ki burası piknik alanı değil (termosla çayımız var diye) ben köpeğimi buraya yaptırırım ve almam asıl siz burada oturmayın. Sadece binanin merdiven girisine yaparsa alırım. Dedi. :KK53:
Sonuç olarak cocuklarimizla yeşil alanda oturamadik bir daha.

iki köpeğm var ankarada apartman da yaşıyoruz köpekler sabah akşam çıkartılması gereken yürüyüş yapması gereken canlılar ama sizin komşularınız gibi bahçeye dışkı çiş olayı saygısızlık ve etik olmayan bir harekettir
siz nasıl yapıyorsunuz derseniz elimizde poşetle almak şartıyla yeşil alan olan park yada yol kenarındaki alanlara yaptırıyoruz maalesef artık yeşil alan ve hayvanlar için beton harici yerler kalmadı ama ben çocuklarını parka kaka çiş yaptıran anneler de görüyorum ve ona rağmen bize kızıyorlar :) bu da ilginçtir.
komşunuz uzak bir alana apartmanı rahatsız etmeyecek şekilde bir yere yaptırmalı en azından insani görevi rahatsızlık vermemek

Diğer köpekler nereye dışkılıyor?
sitenin dışına çıkıyorlar. çıktığı yer hemen cadde. bisiklet yolu, geniş yaya yolu olan bir bulvar. ara ara da ağaçlar var. sanırım orada yürüyüş yaptırıp oralara yaptırıyorlar.
sorup öğrenmeyi düşünüyorum. belki diğer köpek sahipleri diyalog kurarsa daha anlaşılır olur

Köpeğin dışkısı alınır. Senelerdir üstelik iki köpekle yaşıyorum, bir kere kakasını bıraktığımı bilmem.

Çocuk parkı, çardak vb ortak alanlar köpek gezdirme alanı değildir ama çimenlik alanı kullanmasından niye rahatsız olduğunuzu anlayamadım eğer oralar oyun alanı değilse?

Ortak alanda köpek gezdirmek yasaklanabilir ama o köpekler illa ki site içinde yürüyecek siteden çıkmak için uçamayacaklarına göre. Dolayısıyla yine o çişler yapılacak :KK70:

Aynen öyle, evladınız gibi oluyor, hatta gibisi fazla bayağı çocuğunuz gibi davranıyorsunuz, daha dün başıma geldi, kemik, oyuncak vb aldığımız bir petshop var, oraya gittik, benim cadı etrafı koklarken petshop'ın önündeki alana küçük tuvaletini koyverdi, hemen oraları sildikleri viledayı alıp sildim, sahibi nezaketinden aman abla sorun değil dedi ama olmaz, bizim temizlememiz gereken birşeyi başkasına temizlettirmek ayıptır.

Senin kız çişli imiş :))))

şaka bir yana köpeklerin çişi kontrol edilemiyor anladığım kadarı ile bir damla da olsa bırakıyor uygun gördüğü yere

bizim kız çişini bolca tuttuğu için bilemiyoruz

hatta yazın tatile giderken kedinin çişi gelir mi, arabaya kum mu koysak demiştik

bir de yolda kaza olmuş gideceğimiz yere 2 saat geç gittik ama tutmuştu çişini hatta kumunu koyduktan sonra da hemen yapmamıştı

Çok haklısınız, o yavruya bakan her sorumluluğunu alacak.
Şimdi poşetli tasmalar var unutma sorunuda kalmıyor.
Kakasını almamak gibi bir davranış kabul edilemez ancak çiş konusunda her ağaç altı onlar için en az bir damla koku bırakma yeri oluyor onu engellemek gerçekten zor.
Hayvanlarla ilgili fazlaca tartıştım burada birçok üye ile , çok düşkünüm ve çok severim ancak evcilin bakımını üstlenemeyecek insanlar da sahiplenmesin.
Demek ki o zavallıya da öylesine bakıyordur, kakasını toplamaktan aciz biri.

Geçtiğimiz yaz birini uyardım.
Köpeği dışkıladı ve yürüyüp gittiler ki ben seslendim, dışkıyı almayacak mısınız diye.
"yoo" dedi :)
Kısa süren bir münakaşa oldu aramızda, almadı ama.

Aynı çimlere hem köpekler pisliyor, hem de çocuklar orada oynuyor.
Dolayısıyla çocuklarımı orada oynatmıyorum.
Ama bu durum canımı sıkıyor.
Öncelik insana ait.
Herkes gibi belli yerlerde gördürseler ihtiyaçlarını sorun olmayacak.
Var böyle tipler, sivrilen tipler.
Sonra da hayvan düşmanı ilan ederler insanı, öyle de çirkeftirler.

Köpeğin dışkısı alınır. Senelerdir üstelik iki köpekle yaşıyorum, bir kere kakasını bıraktığımı bilmem.

Çocuk parkı, çardak vb ortak alanlar köpek gezdirme alanı değildir ama çimenlik alanı kullanmasından niye rahatsız olduğunuzu anlayamadım eğer oralar oyun alanı değilse?

Ortak alanda köpek gezdirmek yasaklanabilir ama o köpekler illa ki site içinde yürüyecek siteden çıkmak için uçamayacaklarına göre. Dolayısıyla yine o çişler yapılacak :KK70:

çimenlik alan büyük bir alan değil zaten. 20metreye 30 metre bir alandır tahminen gezdirebileceği yer. geri kalan yeşil alan 20şer metrekare kadar giriş katta oturanların burnunun dibi 20 daire var bu şekilde peyzaja bakan.. saygısızlık bence o da.
ben çocukları ilaçlandığı için yeşil alanla pek haşır neşir etmemeye çalışıyorum ama orada oynayan çocuklar da var.
dışarı çıkan yürüme yolu parkın ve çardağın ters yerinde.

ama zaten çıkarken olsa yasa en azından dışkısını kaldırsa ses edecek değilim :)

bence sahibinin dışkısını alması lazım poşetle. öyle dışarı yaptırırım oh pisliğini çekmem kafası doğru değil.

ben titiz insanım o yüzden park bahçelerde kedi köpek idrarı pisliği olduğunu bildiğimden çocuğumu rahat oynatamayacağım muhtemelen. aynı sebepten kendi köpeğim olsa daha arazi yerlerinde dolandırırım site çimleri yerine ve dışkısını toplardım. ama sanırım köpekler ihtiyaçtan öte içgüdüsel olarak işaretleme yapıyorlar. doggy was here gibi bir haberleşme yöntemi diğer köpeklerle. birbirlerinin kokusunu alıp çevredeki köpekleri algılıyorlar böylece. bizim böyle bir burun yapımız olmadığı için algılayanıyoruz belki de.

bir de bunu engellemek çok mümkün değil bence sokak köpeklerinden dolayı. ha ben sokakta da kedi köpek olması taraftarı değilim açıkçası modern ülkelerde böyle şeyler yok çünkü hem hayvana hem insana sıkıntı (bu ölsünler demek değil tabi ki sahiplendirilsinler bakılsınlar istiyorum). yani doğanın bir dengesi vardır bence. eğer doğanın dengesini bozarsanız ki biz bozduk hem yeşil alanları azaltarak hem de gereğinden fazla kedi köpek üreterek mutlaka sorun çıkar.

her neyse siz de köpeklerin olamayacağı oyun alanlarında oynatın çocuğunuzu. benim çocukluğumu geçirdiğim sitede hiç kedi köpek yoktu çok nadiren 1 kedi görürdük 90larda ama yılan çekirge vs bile vardı. ben bütün gün deli dembesek sokakta oynardım annem de akşam duşa sokardı. gayet de iyiyim hatta buna rağmen alerjik bi bünyem var.

tasmalara takilan kucuk torba aparatlari var ben kullaniyorum, icinde rulosu ile torbasi da var. Bu komsu kisisine bundan hediye edilebilir :KK31: benim de kopegim evde pedine yapmaya alisik ama disari cikinca da kakasini, cisini yapabilecegi yerler o kadar az ki, ama nereye yapsa kakayi toplariz, ama diger arkadaslarin dedigi gibi cise pek bisey yapilamiyor.

bence sahibinin dışkısını alması lazım poşetle. öyle dışarı yaptırırım oh pisliğini çekmem kafası doğru değil.

ben titiz insanım o yüzden park bahçelerde kedi köpek idrarı pisliği olduğunu bildiğimden çocuğumu rahat oynatamayacağım muhtemelen. aynı sebepten kendi köpeğim olsa daha arazi yerlerinde dolandırırım site çimleri yerine ve dışkısını toplardım. ama sanırım köpekler ihtiyaçtan öte içgüdüsel olarak işaretleme yapıyorlar. doggy was here gibi bir haberleşme yöntemi diğer köpeklerle. birbirlerinin kokusunu alıp çevredeki köpekleri algılıyorlar böylece. bizim böyle bir burun yapımız olmadığı için algılayanıyoruz belki de.

bir de bunu engellemek çok mümkün değil bence sokak köpeklerinden dolayı. ha ben sokakta da kedi köpek olması taraftarı değilim açıkçası modern ülkelerde böyle şeyler yok çünkü hem hayvana hem insana sıkıntı (bu ölsünler demek değil tabi ki sahiplendirilsinler bakılsınlar istiyorum). yani doğanın bir dengesi vardır bence. eğer doğanın dengesini bozarsanız ki biz bozduk hem yeşil alanları azaltarak hem de gereğinden fazla kedi köpek üreterek mutlaka sorun çıkar.

her neyse siz de köpeklerin olamayacağı oyun alanlarında oynatın çocuğunuzu. benim çocukluğumu geçirdiğim sitede hiç kedi köpek yoktu çok nadiren 1 kedi görürdük 90larda ama yılan çekirge vs bile vardı. ben bütün gün deli dembesek sokakta oynardım annem de akşam duşa sokardı. gayet de iyiyim hatta buna rağmen alerjik bi bünyem var.

sitede 4-5 kedi hariç sokak hayvanı yok. köpek girebileceği bir alan da yok. ha sokak köpeği ha benimki diyebileceği bir yer değil.
ben sokaktan izole büyümüş çocuklardanım. ama çocuklarım mümkün olduğu kadar sokakta. bugün 10 derece hava yine dışarıya çıktılar.
köpek b.ku var diye evde tutacak değilim.
ve dediğinize çok katılıyorum. dengeyi bozup yaşam alanı bırakmadık. şimdi de sokaklarda ne onlar rahat ne insanlar.
belediyelerin kiminin ne yaptığı belli değil kimi barınak diye götürüyor, imkanları sınırlı, şartları kötü çoğunun.
geçen haftalarda haberlerde 7-8 kere köpeklerin saldırısına uğrayan insanlar vardı. kimi kadın geneli çocuk.
mağdur insanlar gibi gösteriliyor ama kimse doğaya verdiği tahribattan bahsetmiyor.
onlara da yazık.
çocuklar uyusun da bir yönetimle görüşeceğim bugün.

sitede 4-5 kedi hariç sokak hayvanı yok. köpek girebileceği bir alan da yok. ha sokak köpeği ha benimki diyebileceği bir yer değil.
ben sokaktan izole büyümüş çocuklardanım. ama çocuklarım mümkün olduğu kadar sokakta. bugün 10 derece hava yine dışarıya çıktılar.
köpek b.ku var diye evde tutacak değilim.
ve dediğinize çok katılıyorum. dengeyi bozup yaşam alanı bırakmadık. şimdi de sokaklarda ne onlar rahat ne insanlar.
belediyelerin kiminin ne yaptığı belli değil kimi barınak diye götürüyor, imkanları sınırlı, şartları kötü çoğunun.
geçen haftalarda haberlerde 7-8 kere köpeklerin saldırısına uğrayan insanlar vardı. kimi kadın geneli çocuk.
mağdur insanlar gibi gösteriliyor ama kimse doğaya verdiği tahribattan bahsetmiyor.
onlara da yazık.
çocuklar uyusun da bir yönetimle görüşeceğim bugün.

siteyse içinizde karar alınabilir şurda burda gezdirilsin diye. bir de hani zıtlaşmadan çözmeye çalışın önce. ben de komşu derdi çektiğimden zıtlaşınca tadı kaçıyor insanın. belki rica etseniz güzelce dikkat eder. ama bencil bana ne yaaa modunda biriyse tabi site yönetimine gitmekte fayda var.

Senin kız çişli imiş :))))

şaka bir yana köpeklerin çişi kontrol edilemiyor anladığım kadarı ile bir damla da olsa bırakıyor uygun gördüğü yere

bizim kız çişini bolca tuttuğu için bilemiyoruz

hatta yazın tatile giderken kedinin çişi gelir mi, arabaya kum mu koysak demiştik

bir de yolda kaza olmuş gideceğimiz yere 2 saat geç gittik ama tutmuştu çişini hatta kumunu koyduktan sonra da hemen yapmamıştı
Köpekler 12 saate kadar tutabiliyor ama dışarı çıktıklarında diğer köpeklerin tuvalet kokusunu alınca aynı bölgelere yapıyorlar, kızım evde yapmaz, bahçeye de yapmaz ama dolaşmaya çıkınca tutabilene aşk olsun :-)

Dişkisini almasi lazim, aksi halde ayip.
Ama çişine de karisilmaz yani.
Ben bi kere kopegimle gezerken çalilara çişini yapmişti ki park falan da degil yani duz yoldu, amcanin biri beni azarladi kopeklerinizin tuvaletini yaptirmayin yapiyosa da silin diye. Valla amca falan dinlemedim “napayim elime sari bezi alip çalilarin yapraklarini tek tek sileyim mi” diye cikiştim.

Ayrica yaşadigim sitede biri bana kopegini burda gezdiremezsin git disarda gezdir derse cıngar cikaririm.
Ben de kimsenin cocugunun gurultusune bayilmiyorum mesela, o zaman onlarin da cocuklari parkta bağrış çağrış oynamasin.

Buyuk tuvalet konusunda haklisiniz geri kalan icin fikirlerim bu sekilde.

Dişkisini almasi lazim, aksi halde ayip.
Ama çişine de karisilmaz yani.
Ben bi kere kopegimle gezerken çalilara çişini yapmişti ki park falan da degil yani duz yoldu, amcanin biri beni azarladi kopeklerinizin tuvaletini yaptirmayin yapiyosa da silin diye. Valla amca falan dinlemedim “napayim elime sari bezi alip çalilarin yapraklarini tek tek sileyim mi” diye cikiştim.

Ayrica yaşadigim sitede biri bana kopegini burda gezdiremezsin git disarda gezdir derse cıngar cikaririm.
Ben de kimsenin cocugunun gurultusune bayilmiyorum mesela, o zaman onlarin da cocuklari parkta bağrış çağrış oynamasin.

Buyuk tuvalet konusunda haklisiniz geri kalan icin fikirlerim bu sekilde.

belki yaşadığınız site daha uygundur, burası bence kopek için de konforlu değil.
çok büyük bir yeşil alan yok, ve çocuklar var. yani köpek ayni yerde dönüp duruyor ve sürekli çocukların ya bağırarak kaçışmasına yada yanına gelip dokunulmaya maruz kalıyor. bence o da mutlu değil bu durumdan :)

alan büyük olmadığı için köpeğin çardağa, parka gelmesi kaçınılmaz. e çocukların oynadığı parkta yada hemen yanındaki çardakta çocuklar varken işemesi de rahatsız ediyor.

kaldı ki hadi köpektir işer, dışarı da çıkartmasın desek, en azından dışkısını alması gerekiyor. orada bırakıp gittiğinde, 2 nefes alacak çoçuğun peşinde dur oğlum basma kızım, dikkat et çocuğum diye çocukları darlıyoruz.
bir başkasının özgürlüğünü kısıtlayarak özgür olunmuyor.

belki yaşadığınız site daha uygundur, burası bence kopek için de konforlu değil.
çok büyük bir yeşil alan yok, ve çocuklar var. yani köpek ayni yerde dönüp duruyor ve sürekli çocukların ya bağırarak kaçışmasına yada yanına gelip dokunulmaya maruz kalıyor. bence o da mutlu değil bu durumdan :)

alan büyük olmadığı için köpeğin çardağa, parka gelmesi kaçınılmaz. e çocukların oynadığı parkta yada hemen yanındaki çardakta çocuklar varken işemesi de rahatsız ediyor.

kaldı ki hadi köpektir işer, dışarı da çıkartmasın desek, en azından dışkısını alması gerekiyor. orada bırakıp gittiğinde, 2 nefes alacak çoçuğun peşinde dur oğlum basma kızım, dikkat et çocuğum diye çocukları darlıyoruz.
bir başkasının özgürlüğünü kısıtlayarak özgür olunmuyor.
İnsanlarin surekli kopegini alip uzun yuruyusler yapmaya vakti olmuyor, kopek icin de elbet yeşil alan onemli ama asil onemli olan disarda nefes alip hareket edip egzersiz yapmasi.
Dişkisini tabiki almasi gerekiyor onda kesinlikle hemfikiriz, iki kopegim var ve bi kere bile gezdirirken dişkilarini herhangi bir yerde asla birakmadim, birakanlarla da cok kavga ettim.

Ne guzel dediniz, diskisini birakinca “2 nefes alcak cocugu” yapma dur diye darliyoruz diye. Bir de bunu kopek sahibi tarafindan dusunun. O da “cocugunu” gezdirmeye cikariyor ama cocuklar ya korkup kaciyor ya sevmek istiyor darliyor ve o iki nefes alacak köpek de rahat edemiyor. Kopek sahibi yonetime sikayet edip cocuklarinizi parka cikarmayin deme hakkina sahip mi? Degil. O yuzden baskasi da onun bu hakki elinden almakta hakli degil.

Başkasinin ozgurlugunu kisitlayarak ozgur olunmuyor demissiniz ama biz sokaktaki hayvanlarin agactaki kuşlarin bortulerin boceklerin hepsinin ozgurlugunu ellerinden aldik. Oturdugunuz site yapilmadan once kim bilir orasi kac tane hayvanin yuvasiydi.
Hayvanlara yaşam alani birakmadik, kuşlara siginacagi agac, kopeklere koşacagi yeşil alan, kedilere avlanacagi bir yer birakmadik. İnsanoglu bencilligiyle kac canlinin sonu oldu.
Sokaklar, yaşam alanlari sadece insanlara ait degil, oyle olsa Allah dunyada bir tek insanlari yaratirdi.
Ayrica siz suan cocuklariniz icin bu kopegin disarda gezmesine engel olacaksaniz siz de kendi ozgurlugunuz için o kopegin ve sahibinin ozgurlugunu ihlal etmiş olacaksiniz.
Bir de bu acilardan bakin lutfen

X