köpek bakımı

İnsanlarin surekli kopegini alip uzun yuruyusler yapmaya vakti olmuyor, kopek icin de elbet yeşil alan onemli ama asil onemli olan disarda nefes alip hareket edip egzersiz yapmasi.
Dişkisini tabiki almasi gerekiyor onda kesinlikle hemfikiriz, iki kopegim var ve bi kere bile gezdirirken dişkilarini herhangi bir yerde asla birakmadim, birakanlarla da cok kavga ettim.

Ne guzel dediniz, diskisini birakinca “2 nefes alcak cocugu” yapma dur diye darliyoruz diye. Bir de bunu kopek sahibi tarafindan dusunun. O da “cocugunu” gezdirmeye cikariyor ama cocuklar ya korkup kaciyor ya sevmek istiyor darliyor ve o iki nefes alacak köpek de rahat edemiyor. Kopek sahibi yonetime sikayet edip cocuklarinizi parka cikarmayin deme hakkina sahip mi? Degil. O yuzden baskasi da onun bu hakki elinden almakta hakli degil.

Başkasinin ozgurlugunu kisitlayarak ozgur olunmuyor demissiniz ama biz sokaktaki hayvanlarin agactaki kuşlarin bortulerin boceklerin hepsinin ozgurlugunu ellerinden aldik. Oturdugunuz site yapilmadan once kim bilir orasi kac tane hayvanin yuvasiydi.
Hayvanlara yaşam alani birakmadik, kuşlara siginacagi agac, kopeklere koşacagi yeşil alan, kedilere avlanacagi bir yer birakmadik. İnsanoglu bencilligiyle kac canlinin sonu oldu.
Sokaklar, yaşam alanlari sadece insanlara ait degil, oyle olsa Allah dunyada bir tek insanlari yaratirdi.
Ayrica siz suan cocuklariniz icin bu kopegin disarda gezmesine engel olacaksaniz siz de kendi ozgurlugunuz için o kopegin ve sahibinin ozgurlugunu ihlal etmiş olacaksiniz.
Bir de bu acilardan bakin lutfen

bunu söyledim ben de, köpek için de konforlu değil o alana çıkmak.
açıkcası 15 kadar çocuğun bulunduğu yere evcil hayvanım olsa çıkarmazdım. ya sabah erken yada geç çıkarırdım. zaten 6-7 den sonra kimse kalmaz bahçede bu havada. kabul edilebilir bir zaman dilimi diye düşünüyorum.

zaten çoğu kişi yazdı, çişine yapacak bir şey yok diye, eyvallah dedim :) dışkısı konusunda siz de bırakılmamalı diyorsunuz, ama kadın bunu da kabul etmiyor. eğer çocugu gibiyse, biz nasıl çoçuğumuzun pisliğini topluyorsak, o da bu sorumluluk bilincinde olmalı
bırakın bezi yada tuvaletini yaptırmayı üzerinden kıyafetin ipi çıksa çöp arıyor oğlum. 3.5 yaşında.

yaşam alanı bırakmadığımız konusunda hemfikiriz. aynı şeyi bende söylüyorum . hani kadına git şurada gezdir de diyemedim. siteden çıkınca geniş bir bulvar yürüyüş yolu ve bisiklet yolu da var ama öyle yeşil alan falan tabiki yok. tek tük ağaçlar.

bunu söyledim ben de, köpek için de konforlu değil o alana çıkmak.
açıkcası 15 kadar çocuğun bulunduğu yere evcil hayvanım olsa çıkarmazdım. ya sabah erken yada geç çıkarırdım. zaten 6-7 den sonra kimse kalmaz bahçede bu havada. kabul edilebilir bir zaman dilimi diye düşünüyorum.

zaten çoğu kişi yazdı, çişine yapacak bir şey yok diye, eyvallah dedim :) dışkısı konusunda siz de bırakılmamalı diyorsunuz, ama kadın bunu da kabul etmiyor. eğer çocugu gibiyse, biz nasıl çoçuğumuzun pisliğini topluyorsak, o da bu sorumluluk bilincinde olmalı
bırakın bezi yada tuvaletini yaptırmayı üzerinden kıyafetin ipi çıksa çöp arıyor oğlum. 3.5 yaşında.

yaşam alanı bırakmadığımız konusunda hemfikiriz. aynı şeyi bende söylüyorum . hani kadına git şurada gezdir de diyemedim. siteden çıkınca geniş bir bulvar yürüyüş yolu ve bisiklet yolu da var ama öyle yeşil alan falan tabiki yok. tek tük ağaçlar.
Evciller çocuklardan korkuyor zaten, en azından bazı ırklar çocuklardan kaçar, bizim ufaklık pekinez, bazı pekinezler dişli oluyor ama bizimki ciddi derecede ürkek, çocuklar üstüne gelirse korkup kucak ister, sesinin tonunu ayarlayamazsan azarlandığını sanıp yutkunmaya başlar :)) o yüzden evet aslında evcillere göre değil kalabalık çocuk topluluklarının olduğu yerler.

Küçük tuvalet konusuna da açıklık getireyim, köpekler kediler gibi değildir, kedi küçük tuvaletini tek seferde yapıp işini bitirir ama köpekler biriken çişlerini parça parça yapar, biraz oraya, biraz buraya :))) bu sebeple ona cidden evcil besleyenlerinde yapabileceği bir şey yok.

Yalnız siteler apartman bahçeleri için bir şey demiyorum, mülk sahiplerini köpeklerin dışkısıyla rahatsız etmeye hakkımız yok fakat sokaklarda gezdirdiğimizde küçük tuvaletini yapan köpekler için azarlanmak hoş olmuyor, dünya yalnızca bize ait değil, solucanından kirpisine, kuşundan kedi köpeğine tüm canlılara ait, köpeğin çişine kızan amca çok afedersiniz burnunun veya gırtlağının en derinlerinden çıkardığı vücut atıklarını sokağa bırakmakta bir sakınca görmüyor veya kendi bir ağaç dibine çişini yapmaya çekinmiyor ama konu köpek çişi olunca ıyyyyy mikrop yuvası.

Hayatım boyunca köpek baktım, şu an da da 7 yaşında bir kuçucuğum var. Yurt dışındayım şu an ve kaldığım yer koccaaaman bir parka yakın olduğu için ben de sık sık köpek sahipleriyle polemiğe giriyorum. Ağızlık olmadan köpek çıkartmak bile (küçük ırklar hariç) yasak! Gelelim çiş konusuna:) benim evladım eskiden beridir çiş yaparken rahatsız edilmemek için sanırım, çalıların arasına kaka yapıyor ve alamıyorum o kakayı ordan:p ama almak gerekiyor. Eğer park çocuk parkıysa asla ama asla köpeği o bölgede gezdiremez. Net. Çişi ise öğrettim ben ota, çiçeğe bırakıyor kızlara mesajını:p bir kere az kalsın binaya girerken duvara yapıyordu hoooop diye bastım yaygarayı daha kalkışmadı çocuk.
Bu konuyla ilgili neler yapilabilinir; lütfen yargılayarak ya da eleştirel yaklaşmayalım çünkü bizim insanımız ay bi garip inat! Utanmıyor hiç, inat ediyor. Ceza yazdıracaksınız çevreyi kirletiyor diye ya da büyük bir ırksa, ağızlık yok diye, sitece bir araya gelip ceza almasını sağlayın. Mektup yazın resmi ve yargılayıcı olmayan, kuralları belirten bir dille, site yönetimine mektup yazdırın.

Hayatım boyunca köpek baktım, şu an da da 7 yaşında bir kuçucuğum var. Yurt dışındayım şu an ve kaldığım yer koccaaaman bir parka yakın olduğu için ben de sık sık köpek sahipleriyle polemiğe giriyorum. Ağızlık olmadan köpek çıkartmak bile (küçük ırklar hariç) yasak! Gelelim çiş konusuna:) benim evladım eskiden beridir çiş yaparken rahatsız edilmemek için sanırım, çalıların arasına kaka yapıyor ve alamıyorum o kakayı ordan:p ama almak gerekiyor. Eğer park çocuk parkıysa asla ama asla köpeği o bölgede gezdiremez. Net. Çişi ise öğrettim ben ota, çiçeğe bırakıyor kızlara mesajını:p bir kere az kalsın binaya girerken duvara yapıyordu hoooop diye bastım yaygarayı daha kalkışmadı çocuk.
Bu konuyla ilgili neler yapilabilinir; lütfen yargılayarak ya da eleştirel yaklaşmayalım çünkü bizim insanımız ay bi garip inat! Utanmıyor hiç, inat ediyor. Ceza yazdıracaksınız çevreyi kirletiyor diye ya da büyük bir ırksa, ağızlık yok diye, sitece bir araya gelip ceza almasını sağlayın. Mektup yazın resmi ve yargılayıcı olmayan, kuralları belirten bir dille, site yönetimine mektup yazdırın.

çok teşekkür ederim :)
çocuk parkı konusunda ben de yaşadığınız yerin kurallarında olduğu gibi düşünüyorum açıkcası. ikilemde kalıyor olma sebebim sonuçta çocuklar bu hayvanlarla bir yerlerde karşılacak, alışmaları, sevmeleri, sahiplenildiğini görmeleri güzel. öte yandan hijyen delisi değilim ama orası çocuk parkı.

EC923AA8-8503-4A15-BA7C-4208FC125F73.jpeg

sitemizin planı :KK70: en güzel böyle olacak.
sarı alan çocuk parkı, hemen sol tarafında çardak var. kırmızı basketbol sahası, mavi havuz. yeşil ile boyalı yerler yeşil alan. büyük bir alandan bahsetmiyoruz derken durum bu :) şimdi o çocuk parkının etrafında yeşil bitkiler var, köpek bazen parkın içinden bazen dışından oraya çişini yapıyor. hanımefendi sol orta bloklardan birinde. oradan yeşil alana geleceğine diğer yöne de yürümeyi seçebilir. ki yine yol boyu yürüme yolu yeşillendirilmiş.
ama parkı tercih ediyor :)
durum bundan ibaret. dışkısını alması konusunda zaten herkes hemfikir :)

çocuk parkı konusunda ben de yaşadığınız yerin kurallarında olduğu gibi düşünüyorum açıkcası. ikilemde kalıyor olma sebebim sonuçta çocuklar bu hayvanlarla bir yerlerde karşılacak, alışmaları, sevmeleri, sahiplenildiğini görmeleri güzel. öte yandan hijyen delisi değilim ama orası çocuk parkı.

Eki Görüntüle 2237971

sarı alan çocuk parkı, hemen sol tarafında çardak var. kırmızı basketbol sahası, mavi havuz. yeşil ile boyalı yerler yeşil alan. büyük bir alandan bahsetmiyoruz derken durum bu :) şimdi o çocuk parkının etrafında yeşil bitkiler var, köpek bazen parkın içinden bazen dışından oraya çişini yapıyor. hanımefendi sol orta bloklardan birinde. oradan yeşil alana geleceğine diğer yöne de yürümeyi seçebilir. ki yine yol boyu yürüme yolu yeşillendirilmiş.
Çocuk parkına giremez köpekle. Yok öyle bir seçeneği yok zaten. Bu her yerde böyledir olmalıdır. Geçen nerede birisi söyledi "o da benim çocuğum" diye parka inatla sokan birisi varmış:) işte zihniyet bozuk anacım. Kakayi alacak mecbur o da bir seçenek değil. Ağızlık takacak mecbur! Bakın tıpkı yemek vermek, dışarı çıkarmak gibi, bunlar da mecburiyetler.
Çişi evet kontrol edemeyebiliyoruz sonuçta bu sıpalar bizim gibi sadece tuvalet yapmak için yapmıyor:) mesaj amacı var. Onu nasil kontrol edersin; çocuk parkına sokmayarak. Bu saygısızlıkta diretmek ne aptalca birşey. Burada da 70 kg köpek parkın ortasına afedersiniz bir insan gibi yapıyor kakasını hadi mama yiyor, aşılı evet ama hijyenik değil ve ben o parkta cimlere uzanıp yatıyorum:) mecbur alacak.
Siz yönetimle konuşun gerekirse buna ceza yazacak birim neresiyse haber verdirin yetkililer uğraşsın madem. Çocuk parkına giremez köpek. Evet benim köpegim evde benimle yatıyor, yeğenlerimle yatıyor ama bu başkasının çocuğuyla olacak ilişkisine karışmam anlamına gelmez. Saygısız ya.

tasmalara takilan kucuk torba aparatlari var ben kullaniyorum, icinde rulosu ile torbasi da var. Bu komsu kisisine bundan hediye edilebilir :KK31: benim de kopegim evde pedine yapmaya alisik ama disari cikinca da kakasini, cisini yapabilecegi yerler o kadar az ki, ama nereye yapsa kakayi toplariz, ama diger arkadaslarin dedigi gibi cise pek bisey yapilamiyor.
Benim köpeğim günde 10 kere çiş yapiyor bu aralar ped dediginiz nedir hasta bezi gibi bir bezmi evde bu pedle belli bir yeremi alistirdiniz.Çok yoruldum ben en az 19 kere çişmi yapar bir köpek hemde azıcık falan degil.Köpek tuvaleti gördüm int. De bilsem alisacak ondan alacagim.Mwcburen arar ara bebek bezi baglamaya başladim

Benim köpeğim günde 10 kere çiş yapiyor bu aralar ped dediginiz nedir hasta bezi gibi bir bezmi evde bu pedle belli bir yeremi alistirdiniz.Çok yoruldum ben en az 19 kere çişmi yapar bir köpek hemde azıcık falan degil.Köpek tuvaleti gördüm int. De bilsem alisacak ondan alacagim.Mwcburen arar ara bebek bezi baglamaya başladim
Bence ped e alıştırmayın. Yani benim tavsiyem sokağa alışsın. Benim oğlan neredeyse 2 yaşına kadar ara ara kaçırdı hatta bence bilerek yapıyordu:) gözüme baka baka halıma kakasını yapmışlığı var eniğin:) kac yaşında sizin ki? Köpeklere yaşlaninca tutamiyor diye bez bağlanıyor evdeyken ama gencse alıştırmayın çünkü tuvalet eğitimi vermek, yanlış eğitimi düzenlemekten daha kolay. Tavsiyem olsun size.

4 yasinda 10 kere sokaga cikartmam imkansiz.Her seferinde getirip ayaklaruni poposunu yikiyorum cunku ve okula giden cocugum var.Sabah kostur kostur kizimi hazirliyor kahvaltisi kendim hazurlanip okula goturuyorum kopek cisini nasil tutsun

Eki Görüntüle 2237971

Ahahjsjs site planına bayıldım. Bunu söyleyip çıkıyorum ahsjsjs.

4 yasinda 10 kere sokaga cikartmam imkansiz.Her seferinde getirip ayaklaruni poposunu yikiyorum cunku ve okula giden cocugum var.Sabah kostur kostur kizimi hazirliyor kahvaltisi kendim hazurlanip okula goturuyorum kopek cisini nasil tutsun
4 yaşındaysa artık tutmayı öğrenmiştir köpekler çok uzun süre çişlerini tutabilir sadece eve yapmamayı öğrensin yeter. 2 kere yeterli.

4 yaşındaysa artık tutmayı öğrenmiştir köpekler çok uzun süre çişlerini tutabilir sadece eve yapmamayı öğrensin yeter. 2 kere yeterli.
Ya evi işaretledi o tutmaz hadi tuttu diyelim bu aralar 10 kere diyorum ya işte her seferi bir ton çiş yapiyor zor tutar.

Ya evi işaretledi o tutmaz hadi tuttu diyelim bu aralar 10 kere diyorum ya işte her seferi bir ton çiş yapiyor zor tutar.
Siz bilirsiniz tabiki belki idrar yollari enfeksiyonu vardir. Ama dediğim gibi köpekler uzun cok uzun sure çiş tutarlar ama sıkıntı olmasın rahat olsunlar e bi de hava alsınlar diye gunde 2 kere ideal deriz yoksa istediginiz kadar çıkarın.

Köpeğinizi veterinere götürmelisiniz, normalde köpekler günde 2-3 sefer tuvalet için dışarıya çıksa kafi, 10-12 saate kadar tuvaletlerini tutma potansiyelleri var, sizin köpeğiniz eve devamlı tuvaletini yapıyorsa ya idrar yollarında bir sorun vardır veya eve yapmaya alışmıştır, kendi tuvalet kokusunu aldıkça yapıyordur, evdeki eşyaları kazıyarak temizlesenizde hayvanların burunları hassastır kendi tuvalet kokularını alırlar.

Kaldı ki 4 yaşında erişkin bir köpek bir sorun yoksa asla eve tuvaletini yapmaz, benim köpeğim 4,5 yaşında, idrar yollarını üşütmemiş, bağırsakları bozulmamışsa çatlayacak kadar tuvaleti de gelse ağlar kapıya gider yine de eve kaçırmaz, günde 3 kere dışarı çıkarıyorum yeterli geliyor.

O ev işaretleme sorununu da limonla silerek halledebilirsiniz. Amonyak camasir suyu falan daha cok ceker köpeği özellikle yapar çişini ama limon ve sirke en garanti.

Linç yemiyim ama bu denli bencil biri ile uğraşmaktansa apartmanca imza toplayın ve şikayetçi olun derim. Sorumluluğunu alıp güzelce bakıyorsa bakar.
Belliki güzel konuşmadan anlamıyor. O kadar aidat ödiceksiniz, çocuklarınız için sosyal alanınız olsun diye çocuk çimde düşücek karşılaştığı manzara dışkı olucak.
Diğer köpeklerde problem olmayıp bu hanımda sorun yaşanıyorsa bu köpekten kaynaklı değil hanımdan kaynaklı bariz.

Aynen hasta bezlerinden, bu kopek tuvaleti gibi olan kap gibi seyi var. Kucukken gazeteye de alisti, nereye bu seyleri serersem/koyarsam oraya yapiyor, cunku bir rahatsizligi var ve su icse yapiyor, mama yese yapiyor. Yani anlayacaginiz benimki de yapiyor ve yapiyor :) bundan dolayi yine disari cikartiyorum tabi onda sikinti yok ama gun icinde ben isteyken yapabildigim tek sey ped oluyor ama tabi ben de isterdim ki sokaga cikana kadar tutsun, tutamiyor yapacak bisey yok.

Bizim de bir köpeğimiz var , tabi ki sitede gezdiriyoruz. Fakat çıkar çıkmaz ilk önce yeşil alanda dolanıyoruz. Hayvanın çiş yapacağını bile bile parkın o tarafa da götürmeye gerek yok. Kakasını asla ulu orta bırakmayız çok çirkin bir davranış bu.
Bu hayvanlarında iyi şartlarda yaşamaya kabul edilmeye hakları var. Varlığından sesinden rahatsız olanlarla çok kavga ediyoruz. Sürekli havlayan pis kokan bir köpek istenmez buna okey. Fakat biz en iyi şartlarda mis gibi bakıyoruz yavrucaka :) Biz elimizden gelen saygıyı gösteriyoruz, minik oynamayı seven cinsten bizim ki kimi görse üstüne atlayıp oynamaya çalışıyor, rahatsız olana yaklaşmasına müsade etmiyoruz ve bunu anlıyoruz. Kapıyı çalan komşuya korkar mısınız diye soruyoruz. Hoşlanmayan biri olursa aynı ortama sokmuyoruz. Bu hayvan konuşamıyor , karnı acıkınca gelip 2 havlar , tutar çeker ağzıyla , çişi geldiğinde aynı şekilde. Çocuklarımız derdini ağlayarak ifade ediyorsa kedisi olanın evinden miyav sesi köpeği olandan hav sesi gelecek. İnadına inadına bundan rahatsızlık duyanlara sinir oluyorum. Köpeğim olmadan öncede fikrim aynıydı. Yeni taşındık ve yetkili birimlere söylediğimiz ilk şey ''bizim bir köpeğimiz'' var oldu.

türkiyede benim yaşadığım yerde de vardı böyle bir sıkıntı. toplam 200 dairelik iki blok şeklinde, altı avm olan, yeşil alan için bloğun arkasına geçmek gereken bir site. köpeğimin tuvalet ihtiyacını gidermesi için onu alıp taa site sınırlarının dışına götürüyordum. sonra da poşetle alıp çöpe. eski oturduğum site sizin siteye biraz daha benziyordu orada sitenin içinde gezdirirdim çünkü devasa bir siteydi gezilecek alan çoktu yine peşinden poşetle alırdım.

ama en son türkiyeye gittiğimde bir kadın köpeğini avm girişinin önünde tuvaletini yapması için birkaç kez çıkarmış o yüzden imza toplandı ve ev sahibine ulaşıldı kiracıymış kadın ona güle güle dedik. yanlış anlaşılmasın ama kadın kiracı ise daha kolay olur halletmeniz ev sahibine ulaşarak. uğraşamayacaksa köpek bakmasın çünkü.

uzun olmuş, uyarayım.
köpek bakımı ile ilgilenmeyen kimsenin de ilgisini çekeceğini sanmıyorum, bir uyarı da buna yapayım :)

bugün hayvan düşmanı ilan edildim.
hemde bağıra çağıra..
belki bilmiyorum ve bu konuda cahilim, bilenler de yardımcı olur öğrenirim. ben başımdan geçeni anlatayım :)
500 dairelik bir sitede yaşıyorum.
3 köpek var sitemizde. 2 si ile problem yaşamadım. hatta çocuklarım severler, sahipleri ile selamlaşırız.
1 i var ki köpek gezdirme işini sitenin bahçesinde yapmayı uygun görüyor...

sitede 10 blok var. bahçenin yarısı havuz ve basketbol sahası. bir kısmında çocuk parkı ve çardak var. geri kalan yeşil alan çimen ve ağaç ama öyle aman aman geniş bir alandan bahsetmiyorum. hani devasa sabah koşusuna çıkacağınız bir alan falan değil. oğlum 3.5 yaşında, bisiklet sürerken aynı yerde dönüp durmaktan şikayetçi diyeyim siz anlayın...

bu hanımefendi köpeğini bu alanda gezdirmeyi uygun görüyor... daha önce giriş katta oturanlar çok şikayetçi oldu çünkü köpek daireye dahil olan balkonlara doğru dışkılamış, ve orada öylece bırakılmış.
her gün birileri site görevlilerinden rica ediyor bu hanımefendinin köpeğinin dışkısı kaldırılsın diye..
bugün de köpek sitenin ortak kullanımı olan çardağa tuvaletini yaptı... hemen yanındaki çocuk parkının dibindeki çalılara da çişini yaptığına defalarca şahit oldum...
neyse, kadın bıraktı çardakta gidiyordu durdurdum. böyle olmaz, bir canlının sorumluluğunu alıyorsanız yerine getirin lütfen. çocukların temas edeceği yerde köpek dışkısı bırakamazsınız. hatta sizde ricam parkın etrafına da çişini yaptırmayın dedim.
sonuç,
saçım başım az kaldın yolunacaktı :)

şimdi sorum köpeği olanlara..
köpeklerinizi nerede gezdiriyorsunuz?
gezdirirken dışkısı için yanınıza poşet bulunduruyor musunuz?
ve köpeğin idrarının çocuğunuzla temas edeceğini bilmek sizi rahatsız eder mi?

ben köpeği evcil olarak beslemedim hiç.
yazlığımızda iki köpeğimiz hep var ama orası kırsal ve çiftlik şeklinde kendi arazimiz. evde köpek bakımını bilmiyorum. bu hayvanlar nerede gezdirilir ne yapar onu da bilmiyorum.
gerçekten şehirde köpek bakanlar nasıl yapıyorsunuz?
Ben de iki kopek sahibi biri olarak o insanlara hakkimi helal etmiyorum. Onlar gibiler yuzunden tasmasiz dolastirilmayan, toprak yere yapsa bile hemen arkasi toplanan, surekli temizlenen asisi parazit damlasi tam cocuklarimin sitede yasamadigi taciz kalmiyor. Kendiminkilerle birlikte baska kopeklerin kakasini toplamakla geciyor omrum.sitenin icinde geziyoruz. Kendimize belirledigimiz bir rotamiz var. Disari cikamiyoruz cunku sokak kopekleri benimkileri hic sevmiyor :KK43: hemen taciz:KK43:(Cocuklari cok seviyor bebislerim ama ona ragmen parka basket sahasina yaklastirmiyorum. Belki korkan cocuj vardir diye. Dogru yapmissiniz. Eger birakip gittigini gorduyseniz hemen yerinde uyarmak en iyisi.

X