Düğün Kuran ve sohbetle düğün önerileriniz

İşte düğün de güzel olaydır diye mevlütlü yapalım diyorlar sanırım.

Bizde düğün sonrası yapılıyo,gelin evinde yapılır tercihen, ama kv evi de olabiliyo,düğün bizde çalgılı çengili olur,sünnet falan da öyle,önce düğününü yaparsın sonra mevlidi olur

Gerçekten çok sıkıcı oluyor önce onu söyliyeyim...
Önce dua,aralarda ilahi,semazen gösteri...misafirler çatlıyor...genelde yemekli oluyor...millet aç geliyor,önünde yemek var ama kuran okuma bitmeden yenmiyor...hoca uzattıkça uzatıp araya mevlüt sıkıştırıyor.
Valla ben mümkünse gitmiyorum...

Bir kere gittim çok sıkıcıydı gelen herkes aynı zevki almayabilir bence çok çok iyi kaliteli birilerini ayarlamadıktan sonra insanlar sıkılabilir

Bizim burada önceki yillarda kınada sohbet yapmaya bir bayan hoca geliyordu.misafirin yarisi dinliyor yarisi konusuyordu.arkasindan da gelin kaynana skeçleri yapan bir ekip vardi bak o kısım cok eglenceliydi.ertesi gün de gelin alma töreni oluyordu orda da bir erkek hoca dua okuyordu.son yillarda ise genellikle nikahla birlikte semazen gösterisi olmaya ve ilahi kuran okunmaya basladi. ben cok sıcak bakmıyorum böyle düğün yapmaya.gerci ben çalgılıya da sicak bakmiyorum sadece nikah daha iyi.kısacası düğüne karşıyım.

Tamamen sohbetli olmasa da bir kısmı sohbet olan düğüne gittim.
Önce mehter takımı girdi, bir süre o çaldı.
Sonra uzun sayılmayacak bir sürede bir hoca geldi, biraz konuştu, dua edildi.
Sonra da yemekler yendi, sonrasında da eğlenceye geçildi. Gerisi Ankara havası, vur patlasın çal oynasındı valla. Düğün de çok lüks bir otelde, çok şık sayılabilecek bir salonda idi.
Dönüşte annemin yorumu şu oldu, saray konsepti miydi, yoksa sohbetli miydi, yoksa bildiğimiz İç Anadolu düğünü müydü çözemedim. :KK70: Gerçekten üçü bir aradaydı, geçişler de hızlı olunca şaşırıp kaldık. Galiba aile bireyleri konseptte anlaşmaya varamamışlardı. :KK70:

Ben tercih etmezdim, Ancak yapacaksanız davetiyeye bu şekilde olacağını yazın, çünkü insanlar bilmeden ortalama bir düğün nasıl olursa ona uygun giyinip hazırlanıp gidiyor, ben mesela böyle bir düğüne bilmeden gittim, birden kuran okunmaya başladı, nasıl davranacağımı bilemedim, bilenler baş örtü falan getirmiş, benim gibi getirmeyenler vardı, kalsak mı çıksak mı , uygun mudur değil midir bilemedik, davetiyede belirtin, gelecek olan ona göre gelsin.

Yanlışlıkla gitmiştim böyle bir düğüne. Normal düğün zannediyordum, eteği dizime gelen kısa kollu, aslında normal bir elbise giymiştim. Herkes bana ters ters bakıp durmuştu. Eşimin arkadaşının düğünüydü. Aynı iki şarkıyı çalıp durmuşlardı, birisi ilahiydi birisi normal şarkı. Bir hoca bir şeyler anlattı, kısaydı çok sıkmadı. Nikah oldu sonra takı fotoğraf. Yemek fena değildi en azından.
Mutlaka davetli herkese söyleyin nasıl bir düğün olacağını benim gibi kırmızı elbiseyle kimseyi tanımadığı bir yerde ilgi odağı olmak durumunda kalmasınlar. Kadın erkek ayrı mı olacak bilmem, olsun veya olmasın diyemem ama bir de öyle olsaydı ben eşime tamam sen takıl beni bir alışveriş merkezine bırakıver derdim kesin katılmazdım düğüne.

Bana göre değil gitmem düğünlere bile zor gidiyorum zaten bence düğün değil mevlüt o yüzden ne gerek var sonra evde küçük bir mevlüt yapın :KK66:

Tamamen sohbetli olmasa da bir kısmı sohbet olan düğüne gittim.
Önce mehter takımı girdi, bir süre o çaldı.
Sonra uzun sayılmayacak bir sürede bir hoca geldi, biraz konuştu, dua edildi.
Sonra da yemekler yendi, sonrasında da eğlenceye geçildi. Gerisi Ankara havası, vur patlasın çal oynasındı valla. Düğün de çok lüks bir otelde, çok şık sayılabilecek bir salonda idi.
Dönüşte annemin yorumu şu oldu, saray konsepti miydi, yoksa sohbetli miydi, yoksa bildiğimiz İç Anadolu düğünü müydü çözemedim. :KK70: Gerçekten üçü bir aradaydı, geçişler de hızlı olunca şaşırıp kaldık. Galiba aile bireyleri konseptte anlaşmaya varamamışlardı. :KK70:
Mesela hristiyanlar dini töreni, duayı kilisede yapıyor, gitmek katılmak isteyen bilerek ona göre gidiyor, katılıyor, sonrasında düğün eğlence ayrı yapılıyor, ona katılmak isteyen yine bilerek ona uygun gidiyor. Bizde de olacaksa böyle bir ayrım olmalı, aksi taktirde bence biraz garip oluyor.

Merhaba arkadaşlar bu tür düğünlerde hiç bulundunuz mu veya kendiniz katıldınız mı? Bir tanıdığa bu tür düğün önerecek olsanız ne önerirsiniz... Şöyle ki fikir almak isteyen çiftin tanıdıklarının çoğu şehir dışından gelecek o yüzden katılımcıların da keyif aldığı bir program istiyorlar, bu düğünlere katıldıysanız katılımcı olarak neleri beğendiğinizi, nelere dikkat etmemiz gerektiğini bir de fiyat bilgisi verebilir misiniz
Neyzen Sema gösterisi oluyor şık olur

kina gecem eglenceli oynamali muzikliydi herkez mutluydu ve eglendiklerini soylediler.
Bi gun sonra nikahim aksam sohbetli ilahili ikramli pasta kesmeli taki takmali vs oldu.bir ablamiz vardi dini sohbetleri sevmez gitmezdi yakinim oldugu icin geldi ve dediki hayatimda boyle guzel sohbetli bir dugun gormedim cok begendim demisti.cunku konusmaci kisa oz ve espirili idi.arkadaslariyla enstrumantal dinlendirici muzikler de calmislardi ney de vardi..esim onlari baska bir sehirden getirtmisti.

Mesela hristiyanlar dini töreni, duayı kilisede yapıyor, gitmek katılmak isteyen bilerek ona göre gidiyor, katılıyor, sonrasında düğün eğlence ayrı yapılıyor, ona katılmak isteyen yine bilerek ona uygun gidiyor. Bizde de olacaksa böyle bir ayrım olmalı, aksi taktirde bence biraz garip oluyor.
Bence de öyle olsa iyi olur.
Yani şahsen ben sohbetli düğün tercih etmem. Açıkçası düğün denince de pistte gerdan kıran insanlar geliyor gözümün önüne.
Zaten düğün pek sevmem ben, ileride evlenecek olsam bana kalırsa hiç yapmamayı düşünüyorum.

Benim bildiğim önden mevlüt okunuyor sonra ney dinletisi sonra semazenler sonra ilahilerle devam ediyor. 1 kere bulundum bu şekilde oldu.
Sohbet ortamı bol oluyor gerçekten :) çalgı çengi olmadığından oynayanda yok millet birbiriyle konuşuyo.

Düğünde Kuran'ı Kerim okumak yada sohbet insanları sıkıyor Ve gördüğüm kadarı ile kimse dinlemiyor o yüzden tavsiye etmem

X