Düğün Kuran ve sohbetle düğün önerileriniz

Kuran okunur,birkac ilahi biraz sohbet sonrasinda Sema gosterisi oluyor.

Ama coook sIkIcI oluyor. Boyle yapmaktansa dugun tercih etmem nikah yaparim.
Önce ilahî, sonra nikah sonra kurandan sureler.. arada sema gösterisi. . Tekrar ilahi.. bence gayet eğlenceli oluyor. Benim düğünümde böyle oldu.. sıkıcı değildi. . Çok güzel anlamlı ilahiler var gerçekten. .

+100000 diyorum seni tebrik edip alnindan opuyorum.
Dini konu açmanın yasak olmasını gayet mantıklı buluyorum. Birincisi burası bir derdim var.. İkincisi herkesin inancını yaşayış şekli farklı.. bu forumda da her kesimden insan var. Tartışmaya çok açık br konu ve din üzerine tartışmayı doğru bulmuyorum. .

Ama bu konunun dinle alakası yok lütfen başka yerlere çekmeyin.

Mevlid denen şey bir şairin yazdığı edebi bir eserden ibarettir dinde yeri yoktur. Böyle bişey yapacaksanız hiç yapmayın boşuna insanlar sıkılmamış olur. Aynı şekilde anlamını bilmediğimiz için ve kalabalık ortamda gürültüde saygısızlık olacağı için kuran dinletisi yapılmasını da pek doğru bulmuyorum. Elbette takdir sizin.

Onun dışında (günün anlam ve önemine binaen :KK53:) kurandan açıklamalı ayetlerle aile hayatına ilişkin insanları sıkmadan kısa bir sohbet yapılıp daha sonra düğün faslına geçilebilir.

Dini konu acmak neden yasak? Din zaten bizim yaşam bicimimiz değil mi?
Bu sitenin kuralları var, burada dini konu yasak zira siz din deyince sadece İslam dinini baz alıyorsunuz, oysa bu sitede yalnızca Müslümanlar yok, burada yazıştığınız, sizlere fikirler veren, dertlerinizi dinleyen üyeler arasında yahudi, hıristiyan, budist, ateist ve deistlerinde olduğunu biliyor musunuz?

Siz belki onların inançlarına saygı duyabilirsiniz ama herkes aynı hoşgörüde olmuyor, ki hangi inanca sahip olunursa olsun bu siteye üye olan herkesin dinine saygı yönetimimiz için önemlidir.
Kimsenin inancına saygısızlık olmaması, dinine laf söylenmesini engellemek adına bu sitede dini içerik yasaktır.

Ufak tartışmalar okudum konunun içinde merakım din ile ilgili değil düğün tarzı ile ilgiliydi... Lütfen yorumlarımızı da dine değil düğün şekline yapalım teşekkür ederim

Merhaba arkadaşlar bu tür düğünlerde hiç bulundunuz mu veya kendiniz katıldınız mı? Bir tanıdığa bu tür düğün önerecek olsanız ne önerirsiniz... Şöyle ki fikir almak isteyen çiftin tanıdıklarının çoğu şehir dışından gelecek o yüzden katılımcıların da keyif aldığı bir program istiyorlar, bu düğünlere katıldıysanız katılımcı olarak neleri beğendiğinizi, nelere dikkat etmemiz gerektiğini bir de fiyat bilgisi verebilir misiniz
Özür dilerim ama böyle düğünler bana hiç hoş gelmiyor .bir defa çoğunluğun dışardan geldiği bir cemiyet ..herkes birbirini özlemiş girgir, şamata, kahkaha ve arka fonda kuran, ilahi yada benzer bir ezgi ....İki uc kisiden fazlasi dinlemiyor.dinleyen de bir sure sonra sikilip sohbete daliyor ..davetlilerin %99 unun müslüman olduğunu var sayarsak : büyük saygısızlık ! Bir yerde kuran okunuyorsa dinlenmeli eğer dinlenmiyorsa da okunmamali. ..aşırı muhafazakar görüşe sahip olan insanlar illa da düğün yapacak diye bir kaide yok .müzik doğasına aykiriysa kıyar bir nikah ,yapar arkasından bir taki toreni (uygun görülürse) devamında da bir restoranda yemek yenir .düğünden daha da güzel olur .kırdıysam tekrar özür dilerim .dışardan hoş görünmüyor ,onu belirtmek istedim fikrimce. .bu arada ben lazım :) kanımız deli akar ,düğün dedin mi horon da olacak :) Riv Riv Riv :)))))

Önce ilahî, sonra nikah sonra kurandan sureler.. arada sema gösterisi. . Tekrar ilahi.. bence gayet eğlenceli oluyor. Benim düğünümde böyle oldu.. sıkıcı değildi. . Çok güzel anlamlı ilahiler var gerçekten. .
Merhaba kaç saat sürdü size daha detaylı bilgi almak için msj atabilir miyim? Düğüne yakın

Düğün hediyesi olarak da köşesinde baş harflerinizin işlendiği eşarp şal gibi bir şey dağıtabilirsiniz. Toptan alımda yardımcı olabilirim

Benim kizkardesime yapildi ama kucuk capta. Kizkardesimin evinde toplandi kadinlar o da en fazla 30 kisiydik. Dua edildi, yemek yenildi ve dagildi herkes. Buyuk bir toplulugun uzun bir sure bir hocayi dinleyecegini sanmam. Dikkati uzerinde tutmak kolay birsey degil. Tabi hocaya da bagli olabilir. Daha kucuk capta birseyler yaparsaniz olur belki. Allah mesud etsin şimdiden.

Burda hic sevmem bu tarz dugunleri diyenleri de anlamiyorum. Sevip sevmemenizi sormamislar zaten. Yapsak nasil yapabiliriz diye fikirler sorulmus. Sevmiyorsaniz ne ala. Ama bu sekil evlenenler de var. Kaba ve kirici olmaya gerek yok.

Benim kizkardesime yapildi ama kucuk capta. Kizkardesimin evinde toplandi kadinlar o da en fazla 30 kisiydik. Dua edildi, yemek yenildi ve dagildi herkes. Buyuk bir toplulugun uzun bir sure bir hocayi dinleyecegini sanmam. Dikkati uzerinde tutmak kolay birsey degil. Tabi hocaya da bagli olabilir. Daha kucuk capta birseyler yaparsaniz olur belki. Allah mesud etsin şimdiden.

Burda hic sevmem bu tarz dugunleri diyenleri de anlamiyorum. Sevip sevmemenizi sormamislar zaten. Yapsak nasil yapabiliriz diye fikirler sorulmus. Sevmiyorsaniz ne ala. Ama bu sekil evlenenler de var. Kaba ve kirici olmaya gerek yok.
+1

Dini siteler mevcut :KK66: google dan bakabilirsiniz kk değil :KK66:
Valla neden boyle yazdiniz hic anlamadim. Din neden bir insanin yasam bicimi olsun ki? Ya da ben mi yanlis anliyorum ki yazdiginizi? Mesela ibadet etmek icin mi yasiyorsunuz?
Ne kadar yanlış anlamissiniz. Dini konunun neden yasak olduğunu sordum? Yaşam bicimimiz değil mi dedim.
Benim dinim islam dini. Sizinkini bilemem. Bende islamın gerekliliklerine uygun yasama ya gayret ediyorum bu kadar.

Bu sitenin kuralları var, burada dini konu yasak zira siz din deyince sadece İslam dinini baz alıyorsunuz, oysa bu sitede yalnızca Müslümanlar yok, burada yazıştığınız, sizlere fikirler veren, dertlerinizi dinleyen üyeler arasında yahudi, hıristiyan, budist, ateist ve deistlerinde olduğunu biliyor musunuz?

Siz belki onların inançlarına saygı duyabilirsiniz ama herkes aynı hoşgörüde olmuyor, ki hangi inanca sahip olunursa olsun bu siteye üye olan herkesin dinine saygı yönetimimiz için önemlidir.
Kimsenin inancına saygısızlık olmaması, dinine laf söylenmesini engellemek adına bu sitede dini içerik yasaktır.
Anladım.
Islam ülkesinde yaşayıp da islamı yaşamaktan kaçan başka bi ülke daha yeryuzunde yoktur herhalde.
Bende böyle müslümanlığın azaldığını görünce çok üzülüyorum...
Elbet başka ülkelerden yazanlarda vardır onlara diyecek birseyim yok.

Yazdıklarım muneye değil.
Fakat böyle din konusu açılınca islamla ilgili bisey yazılinca kucumsercesine yorumlar yazmak sizleri üstün kılmıyor.
Ateistim deseydim hepiniz alkış tutardınız.
Müslümanlıktan bu kadar kacmayin ve bu kadar kucumsemeyin..

Anladım.
Islam ülkesinde yaşayıp da islamı yaşamaktan kaçan başka bi ülke daha yeryuzunde yoktur herhalde.
Bende böyle müslümanlığın azaldığını görünce çok üzülüyorum...
Elbet başka ülkelerden yazanlarda vardır onlara diyecek birseyim yok.

Yazdıklarım muneye değil.
Fakat böyle din konusu açılınca islamla ilgili bisey yazılinca kucumsercesine yorumlar yazmak sizleri üstün kılmıyor.
Ateistim deseydim hepiniz alkış tutardınız.
Müslümanlıktan bu kadar kacmayin ve bu kadar kucumsemeyin..

Müslüman bir ülkede değil müslümanlarım çoğunlukta olduğu ama laik bir ülkede yaşıyoruz hala, çok şükür.
İnanmayanı kim neden alkışlasın! Kendi seçimi sadece onu bağlar. Sizin müslüman olmanızın sadece kendinizi bağlaması gibi.
İnanmamasına gerek yok ayrıca. İnanan ama hayatında dini gereklilikleri yerine getirmemeyi tercih eden insanlar da mevcut mesela.
Siz dini yaşayışı olmayana üzüldüm diyebilme hakkını kendinizde buluyorsunuz mesela. Size ne inancından, yaşayışından insanların neden polemik ister gibi bunları inatla yazıyorsunuz ki?
Siz yaşayın gönlünüzce ama yine kendi gönlünce yaşayana buradan bir şeyler yazma hakkınız yok
Not: Kimlikte müslüman yazan ama inancı olmayan ve Türkiye'de yaşayan insanlar da var. Sadece yurtdışındakiler inançsız değil. Çok sığ bir bakış açısı.

X