Kurye ile başım dertte

Benzer durumu, bizde komşumuzda yaşamıştık. Yeni taşınan, neredeyse babam yaşındaki komşumuz, eşimden 50 lira 100 lira borç para isterdi. Halbuki, oturduğumuz bölgenin yerlisi. Bir sürü eş dost akrabası varken, neden biz diye aklımdan geçmiyor değildi..
Kapıyı çalar, eşimi isterdi. Eşim de verirdi.. Bende eşim evde olmasına rağmen, eşimin evde olmadığını söyledim. Bir kaç sefer. Ama evde olduğu belli.. En sonunda pes etti.. Bu sefer de, başka komşuya sarmış durum da...
Bence arkadaşım hayır demesini bilmelisin. Ama sert bir şekil de değil de,, daha yumuşak bir şekil de.. Yoksa bu sefer de, sana düşman kesilir..

Genelde su sekilde oluyor, (kesin demiyorum karsilastiklarimin tamami oyle oldugu icin genelloyorum) bu kisiler saga sola surekli borclanan, hesabini bilmeyen insanlar. Artik cevresinden alamayip bu defa alakasiz kisilerden almaya calisirlar. Benim eski isyerimde de bir calisan musteriden borc istemis, musteri de vermis. Sonra ogrendik ki ucan kusa borcu varmis sonra adam ortadan kayboldu. Bir arkadasimin sevgilisi, arkadasimin baska bir arkadasinin calistigi marketten veresiye alisveris yapmaya calismis, bir akrabamiz dunurlerin komsularina kadar sarkmis vs... Simdi dusunun size kadar para isteyecek bir kisi bile mi kalmamis. En hatirsiz insan bile borc alacak bir suru yer bulur. Kargocularin calisma arkadaslari kalabalik olur, biri bile mi vermemis? Hic akrabasi bile mi yokmus? Onu gectim bankadan nakit avans bile mi cekemiyor?

Ben de sizi hiç anlamadım.
Anlaşılmayacak bir şey yok. Bastan konulması gereken tepkiyi koymayip iş isten geçtikten sonra ah vah yapıyorsunuz. Alt tarafi bir borç istemiş siz de vermissiniz. Kendinizi üzüp düşünecek bir mevzu yok ortada. Evet garip bir durum tutup yedi kat yabancidan para istemek ama belki birçok kişiden istemiş vermemiştir son çare siz aklina gelmissinizdir.

Benzer durumu, bizde komşumuzda yaşamıştık. Yeni taşınan, neredeyse babam yaşındaki komşumuz, eşimden 50 lira 100 lira borç para isterdi. Halbuki, oturduğumuz bölgenin yerlisi. Bir sürü eş dost akrabası varken, neden biz diye aklımdan geçmiyor değildi..
Kapıyı çalar, eşimi isterdi. Eşim de verirdi.. Bende eşim evde olmasına rağmen, eşimin evde olmadığını söyledim. Bir kaç sefer. Ama evde olduğu belli.. En sonunda pes etti.. Bu sefer de, başka komşuya sarmış durum da...
Bence arkadaşım hayır demesini bilmelisin. Ama sert bir şekil de değil de,, daha yumuşak bir şekil de.. Yoksa bu sefer de, sana düşman kesilir..

Bundan çekiniyorum ben de yüz göz olmayı hiç istemiyorum ona göre nasıl çözüm bulabilirim diyorum ama yanlış anladı bazı üyeler.

Eşinize söyleyince sizi koruma içgüdüsüyle fazla tepki vermiş ona önemli bişey olmadığını hissettirin önce kargocuya da nakit taşımadığını söylersin. açıklama yapmak zorunda değilsin.

Merhaba arkadaşlar. İlginç bir dertle karşınızdayım. Aslında dert de sayılmaz ama tuhaf bir durum diyeyim. İş yerimize bir kargo çalışanı gelip gidiyor yaklaşık 4 yıldır da bizim iş yerinin olduğu yere o kurye bakıyor. Gide gele ister ister istemez tanışıklık oluştu Biraz da konuşmayı muhabbet açmayı seven bir tip işini de düzgün yapıyor bu kadar zaman şikayetimiz olmadı. Geçenlerde internetten kapıda ödemeli bir şey aldım. Kargo geldi, ödemeyi yaptım. 50 lira bir şeydi ben 100 tl verdim. Kurye "paranın üstünü sonra versem olur mu fatura yatıracağım" dedi neyse tamam dedim. Bir kaç gün sonra da gerçekten getirdi. Buraya kadar bir sorun yok aslında. Aradan zaman geçti Bir gün beni aradı ve "hocam araba kaza yaptı 100-150 lira borç verebilir misiniz" dedi. Yanımda eşim vardı ve şehir dışındaydım. Müsait değilim dedim telefonu kapattım. Eşim biraz şaşırdı ama bir şey demedi. Bir kaç hafta sonra kurye beni yine aradı paraya sıkıştığını 100-150 lira kadar borç verip veremeyeceğimi sordu. O an hayır diyemedim niyeyse.Sürekli gidip geldiği için yüz yüze bakıyoruz yıllardır iş yerine geliyor ve herkesi tanıyor. Küçük bir şehirdeyiz. Geldi ve istediği parayı verdim. Ama çok rahatsız oldum bu durumdan. Parayı getirse bile muhtemelen bu şekilde borç istemeye devam edecek.
Sosyal medyadan bulup baktım bulunduğumuz şehrin yerlisi ve kalabalık bir akraba/arkadaş çevresi var. Yani ihtiyacı varsa bile bana kadar düşmüş olabileceğini sanmıyorum biraz da o yüzden rahatsız oldum.Olayı eşime anlattım bana çok kızdı adamın numarasını istedi şimdilik gerek yok dedim. . Ama eşim ısrarla numarasını istiyor, biliyorum ki pek hoş konuşmayacaktır. Eşim başka bir şehirde geçici görevde bu arada.Çalıştığı firmayla konuşayım diyor ama ben işinden de olmasını istemiyorum. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim? Bir daha borç istememesi için?

Esinizin o aradiginda rahatsiz olmus. Bunu söyleyin yeterli bir sebep.

Kusura bakma aramazsan iyi olur, bundan sonra yardimci olamayacagim dersiniz.

bir daha gelirse yok dersiniz, o sorun değil de sorun konuşkanlığı.. kendi çözümüm, bu tarz insanlar konuşurken ya bilgisayarda, ya telefonda ya da önümdeki evraklarda ciddi bir şey okuyormuş gibi yapıp "bir saniye döneceğim şimdi size" deyip dönmüyorum :KK53: ikinci seferden sonra sadece işini yapıp çıkıyor.. denedim 100% çalışıyor, böylece diyalog kurmuyorsunuz..

Doğu görevinde ben de yerli halktan esnafla bazı problemler yaşadığım için tahmin edebiliyorum durumunuzu. Nedense gereksiz bir samimiyet kurma gayreti içinde olabiliyor bazıları. Evli barklı olması ya da sizden büyük olması bir şey değiştirmez, duracağı yeri bilmeyen birine karşı net olmalısınız.

Küçük yerde yaptığınız her şey saçma sapan yorumlanır, hele ki memur kadınlar hakkında dedikodu yapmak hobi gibi algılanıyor sanırım. Neler neler duyuyorduk o zamanlar. Ummadığınız bir şey olur, bir dedikodu çıkar eşiniz kendine hakim olamaz iş açarlar adamın başına. Siz de olur ya tayin isteyemez orda kalırsınız büyük problem olur hem yaşadığınız yerde hem eşinizle aranızda.

Bir kere verdim ama bu böyle olmaz, akrabanız değilim komşunuz değilim kusura bakmayın gibi net, soğuk bir cevap verin gitsin. Hatta iş arkadaşlarınıza da bahsedin ki ne olur ne olmaz ilerde olayı bilen birileri olsun etrafınızda.

Aaa ne alaka ya çok saçma ilk aradığında bile ne munasebet derdim bu kadar samimimisiniz ki telinizi rahatlıkla arayabiliyor.
Eşin yanında mı değil mi ne düşünür düşünmuyor mu az gerizekalı galiba :deli::deli:

Kargo getirirken numaralarımızı gönderi bilgisi kısmından alıp yerinizde misiniz diye arayabiliyor sık sık da geldiği için herhalde numaramızı kayıt etmiş olmalı.
Ve evli olduğumu da biliyor çift soy adım var.
Eşim çok münasebetsiz buldu ve kendine saygısızlık olarak addetti milletin karısından niye para istiyor diyor...
Numarayı yolla yarın arayacağım diyor :KK43:

Kargo getirirken numaralarımızı gönderi bilgisi kısmından alıp yerinizde misiniz diye arayabiliyor sık sık da geldiği için herhalde numaramızı kayıt etmiş olmalı.
Eşim çok münasebetsiz buldu ve kendine saygısızlık olarak addetti milletin karısından niye para istiyor diyor...
Bence arasin esin

eşine ver numarasını eşin uyarsın. ya da birdaha böyle durum oldugunda eşim durumdan rahatsız lütfen daha samimi cevrenizden yardım almaya çalışın deyin bence. ben bu durumda kendi eşimi veya benm eşiem bunu biri yapsa kendimi düşünemedim şuan. ayrıca bir kurye kargonun üzerinde olan numarayı sadece kargoyu vermek için bulamadığında aramakla yükümlü onun dışında kaydedip arayamaz bu iş ahlaklarına ters. suç

Doğu görevinde ben de yerli halktan esnafla bazı problemler yaşadığım için tahmin edebiliyorum durumunuzu. Nedense gereksiz bir samimiyet kurma gayreti içinde olabiliyor bazıları. Evli barklı olması ya da sizden büyük olması bir şey değiştirmez, duracağı yeri bilmeyen birine karşı net olmalısınız.

Küçük yerde yaptığınız her şey saçma sapan yorumlanır, hele ki memur kadınlar hakkında dedikodu yapmak hobi gibi algılanıyor sanırım. Neler neler duyuyorduk o zamanlar. Ummadığınız bir şey olur, bir dedikodu çıkar eşiniz kendine hakim olamaz iş açarlar adamın başına. Siz de olur ya tayin isteyemez orda kalırsınız büyük problem olur hem yaşadığınız yerde hem eşinizle aranızda.

Bir kere verdim ama bu böyle olmaz, akrabanız değilim komşunuz değilim kusura bakmayın gibi net, soğuk bir cevap verin gitsin. Hatta iş arkadaşlarınıza da bahsedin ki ne olur ne olmaz ilerde olayı bilen birileri olsun etrafınızda.

Oda arkadaşım yanımdaydı bunlar olurken neyse ki o yüzden bir sıkıntı çıkmaz sanırım.
Evet küçük yerin böyle sorunları oluyor maalesef, dışardan gelmişsen dezavantajlı oluyorsun gereksiz bir küstahlık oluyor nasılsa buranın yerlisi değil diye
Daha öncesinde bir işi için telefonumu verdiğim bir esnaf rahatsız etmişti beni eşime söyledim olay çıkardı adam evli olduğumu bilmiyormuş bin kez özür diledi ama bu olaydan çok huzursuz olduk.

Benim eşimde arıza çıkarırdı fena eminim :olamaz: diyorum yaaz kafadan noksan galiba :oha: kendimi düşünüyorumda hemen söylerdim eşim rahatsız oldu bidaha arama diye, eşimede söylemezdim muhtemelen engellerdim iş yerinden ulaşsın mal ya :KK12:

ben samımı olmam borc da vermem kurye bu yanı ne kadar bir tanıdıgım olabılır ki bası sıkısan ınsan calısıyor sonucta halı hazırda gitsin ıhtıyac kredisi falan ceksın ne bileyim yanı...banane

Son düzenleme:
Kargocuyla adamın senden borç isteyeceği bir samimiyeti kurmuşsan seviyeyi ayarlama konusunda problem var gibi geldi.Borç istedi Yok diyemedim nedir ya? Adam kargocu. Ne münasebet demeniz lazımmış tabiki!

İlçede sadece tek bir tane kargo firması var ve a dan z ye gıda dışında tüm alışverişimi netten yapıyorum , 2 senede hiç görmediysem bizim kargocuyu 200 kere görmüşümdür ve aramızda oluşan tek samimiyet adamın adımı öğrenmesi beni gördüğünde "merhaba .... hanım" demesi.

Normalde eşin ilişkiye müdahalesine karşı çıkarım ama sizde eşin duruma el atsa iyi olacak...

"Eşim bu durumdan çok rahatsız oluyor, lütfen iş haricinde bir daha hiç bir sebeple rahatsız etmeyin beni" diye kestirip atabilirsiniz sert bir dille.

X