Kv neden böyle

Büyütmeye gerek yok bence..dağınıklık bulaşık falan bunlar halledilebilir..çok mükemmel bir kayınvalide olmayabilir ama en azından kalkmış gelmiş yardım ediyor..alttan alın idare edin olur böyle seyler

bebeğinize alışma sürecinde her şey istediğiniz gibi gitmeyebilir, bir de bu "aç bu çocuk aç" lafı her ailede defalarca geçiyor herhalde o yüzden dikkate almayın derim. başka bir evin düzenine de alışmak zordur, bu süreçte bebeğe odaklanıp neresi kirleniyor neresi dağılıyor takılmayın bence. sonuçta bebeğinize alışınca siz de iş yapmaya başlayacak ve dağılan yerleri paşa gönlünüze göre düzenleyebileceksiniz, hep böyle gitmeyecek. ben huzur bozucak bir şey göremedim, eşiniz annesiyle konuşsa ne olacak ki? ablanız hakkında söylediği evet saçma, kayınvalide neden iyi yetiştirsin ne kadar emeği olabilir yetişmesinde ama söylemiş işte. boşverin.

Nekadar buyutuyorsunuz kadin size yardima gelmis dolaplarin duzeni degismis diye uzun uzun yazmissiniz nedir yani degissin herseyin yerini bilmek zorundami? Annenize dedigi sey patavatsizca olabilir ama ana kiz abartmayinve bahane bulmayi belliki seviyorsunuz. Kayinvalideye soyleyip huzursuzluk cikaracak bir sey goremedim siz cok fazla beklenti icindesiniz

Çok takılacak bir şey göremedim ilk anlattıklarinizda. Anneniz de size yetiştirmese hemen iyiymiş 2 ay sonra söylesin mesela çok istiyorsa. Babanızın lafları hele... Bana birbirine benzeyen aileler var gibi geldi. Boşverin bebeğinizin ilk günlerinin keyfini çıkarın. Bardağın değişen yerini fark etmeyin bile.

Bence kayinvalidenizin kiymetini bilin. Benimkisi yardim etmek bi yana dursun, iftira atar, yalan soyler utanmaz o yasta... daha neler neler. Iyi niyetli deyin cabaliyo ama bu kadarini yapiyo deyin. Hem daginik olsa be olur en fazla bir ay sonra herseyin ustesinden gelirsiniz. Ayrica o bebegi siz dogurdunuz sizden daha dogrusunu kimse bilemez hissedemez. Onlar ne derse desin siz bildiginizi yapin.

Anneniz keşke o an "kızımı kaynanası niye yetiştirmiş olsun canım, evellallah onu kapı gibi annesi yetiştirdi" deyip kahkahayı bassaydı. Zamanında söylenmemiş lafın, sonradan ağda gibi uzatılması ortalığı germekten başka hiçbir işe yaramaz. Kayinvalidenizin mutfak malzemelerini yerleştirme şeklinden rahatsız oluyorsanız, sebebini açıklayıp kibarca kendinizin halledebileceğini söyleyebilirsiniz. Burada sıkıntı yok. Sıkıntı kayinvalidenizin bunu annenize söylemesi, annenizinde size söylemesi. Anladığım kadarıyla sizin ailenizde "o onu dedi, bu bunu dedi" çok dönüyor. Bu sizi çok yorar.

Buyutme buyuttukce kar topu gibi olur

Gerçekten melek gibi kayinvalideleri buluyorsunuz ama daha daha daha. Bak yardıma gelmiş bardağı düzgün koymamış falan bunlar dert edilecek seyler degil. Ben olsam sagolsun makineyi boşaltıyor diye düşünürüm. Siz biye böyle düşünmüyorsunuz. Birde kimseye neden diye sormayin cahil diyorsunuz zaten sorunca daha mantıklı bir cevap alamamaniz da muhtemel

Babama cahil demedim ki, babam kv için "cahil, gerikafalı senin kv" dedi. Annem bu laf söylediğinde ortamda yok ki, annem yokken söylüyor, bu laf ablam tarafından anneme geliyor. Annem de ablamdan öğreniyor. Ben tepki göstermeseydim kırkıma kadar kalırdı. Ben doğumdan önce o ladae kalınmasını abartı olduğunu söyleyince kalmadı.

O gitti çoktan. 10 15 gün kaldı doğumdan sonra ama, doğumdan 1 hafta önce filan sürpriz yapma bahanesiyle habersizcs geldi, küçük birşey gibi görünüyor ama kv her geldiğinde böyle. Birde oğullarını evlenmeden önce dolduruyor. Eltim için de onun mutfağına rshat giremediğini söylemiş eşime halbuki giriyor herşeyi hapoyor her patabatsızlığı da yapıyor yani. Annesinin yaptığı bir kerelik birşey değşl ki. Ben hamileyken annemlerle memlekete gidiyordu, annemlere "siz böetecinenin ablasını börtecime ve abisinden daha çok seviyorsunuz" demiş. Annem de "biz evlat ayırmıyoruz, bütün çocuklarımı çok seviyorum, sen o zaman diğer çocuğunu daha çok mu seviyorsun demiş. O da şaks yaptım yaa fşlan. Aslınds kv herşeyi söyleyip söyleyip şaka dedim ya diyerek şakaya vuruyor.

Bence sen sadece bebeginle ilgilensenmi acaba. Lütfen eşine babanın söylediklerinide ekle durumu anlatırken. Kadın yardıma gelmiş evine toparlaninca kendin duzeltirsin mutfağını ne var bunda bukadar gerilecek. İş yapmasınami sizde kalmasinami gerildin? Ayrıca ise kimseylede konuşmasın ufacık şeyleri dağ yapıp kuşluk yaratmaya ortalık karıştırmaya ne kadar meraklisiniz. Lohusa kafan kaldirmiyorsa herkese by by ben kendi işimi kendim görürüm bir ay sonra görüşelim diyeceksin bukadar basit

Yaa yardımcı olmasına birşey demiyoruz ki. Allah razı olsun o konuda çok faydası oldu. Ama giderken de evde arkasını eşimle biz topladık yine. Yani ben kendi yemeğimi kendim yapıyordum yine doğumdan sonra. Makineyi boşaltıyor vs sonuçta oğlunu da biliyor benimde halimi görüyor, bşr yere gittiğinizde o evin düzenini bozar mısınız? Yardımcı oluyor diye zaten dğzeltilmiş bir şeyi neden bozarsın dağıtıesın ki düzgün koymak varken. Ayrıca ben kal diye zorlamadım. Ben annemin gelip ilgşlenmesini istiyordum. Kv eltimde ne yaptıysa onunyapmak istediği için aman bakmadı etmedi demesinler diye kalmak istedş. Bsna her seferinde " eltşme baktın, bana bakmadın dersin sonra" dedi ve ben de her defasında "ben öyle bşrşey demem anne." derdim. Eşime de annemşn yanında rahat ettiğimi, kendi annemin ilk zamanlar kalmasını istediğimi söylemiştim. Hatta 7 aylık hamileyken kv ye şlk zamanlar annem kalacak, toparlandıktan sonra siz gelirsiniz dememe rağmen emrivaki yaptı. Melek gibi kv diyorsunuz ama melek gibi kv arkadan böyle şeyler söylüyorsa ben onda art nşyet ararım. Doğum sonrssı sürekli bu çocuk aç, doymamış olayı oldu. Çocukta sarılık başlangıcı olsa eltimi arayıp ona söyler ondan tavsşye almamı isterdi, mastit olsam eltimi arardı eltşmde beni arayıp tavsiyelerini yağdırırdı şöyle yap diye, bebeğin göbeği kanar eltimş arar, eltim de ben ona birşey sğrme demiştim der yine beni arar şunu yapma bunu yap vs der. Yani ben tavsiye almak istesen eltimi arar sorarım, doktorlar ne derse onu uyguluyorum zaten eltimden tavsiye almaya ihtiyscım yok. Birde onların dediğini yapmanız için üstüne geliyorlar insanın. Bebeğimi hastaneden çıkınca göbeğş kurumadan yıkamadım, illa göbeğş kurumadan hemen çıkınca yıkamak istiyormuş diğer torunlarını hastaneden çıkınca hemen yıkamış bşrşey olmazmış vs, onlarda olmamış bunda da olmazmış, hastanede de göbeği düşmeden yıkamayın dedikleri halde ısrarla soruyor yıkayayım mı diye. İstemediğimi söyledim yıkatmadım çocuğu. Ona bile laf ediyor. Boynundan sallandıracakmış yıkarken çocuğu, kırkı çıkana kadar her banyosunda kırklayıp abdest aldıracakmış çocuğa, ben öyle yapmıyorum dşye ben çocuğu yıkanmış saymıyorum vs diyor. Ben kırkım çıkana kadar her banyoda kırklayacakmışım banyoda kendimi, bende gerek yok dedim, eltin yapıyordu iki doğumunda da yaptı vs. Eltimle kıyaslıyor hep beni.

Ben zaten bebeğimle ilgilendim. Kimseyi de istemiyordum doğumdan sonra. Kalırsa annem kalsın istiyordum. Zorla gel bana bak demedim. Kendisş bakmsk içşn zorlsdı. Zaten eşimde temizlik hastası. Dağınıklığs vs gelemez. Ben karnım burnumda 9 aylık hamileyken o mutfağı temizlemek toparlamak için uğraştım o halde uğraştığım şeyinde bir günde düşüncesizce bozulmasından hoşlanmam. Şimdi bşle çocuktan yemek yerken wc giderken bşle zorlanıyorken ne ara o dağıttığı yerlerş toparlayacağjm. Eşime söyledşm de o toparladı. Sizin ufacık dediğinşz şeuleri kv başkalarına söylüyor arkamızdan yapıyor kulapa gelince hiç hoş olmuyor ama. Sizin anneniz için veya sizin içşn kv aynısını yapsa hoşunuza gider mi? Kv her zaman böyle. Neymiş ablamı ailem benden bizden daha çok seviyor ayrımcılık yapıyormuş, bu araya nifak sokmaktan nsşka birşey değil. Gider ablamın kayınvalşdesinşn annesine kızınız gelinini iyi yetiştirmiş der yani annesi kızını yetiştirememiş de kaynanası yetiştirmiş demek ister bu da dilden dile dolaşır. Hoş mu? Ablamdan bebek kıyafetş alırım, eltimden de alacağım halde ablamdan kıyafet alıyorum diye kıskanırlar alınırlar. Bebeğimin herşeyinş kendim yapıyordum. Altını alıyorum eşim geliyo niye anneme yaptırmıyorsun birazda annem yapsın diye laf ediyor, altnı alırken çocuk çok ağlıyo diye gelşr altı açıkken çocuğu öyle kucağına alırdı altını almak 1 dklık işken 5 dk sürerdi. Her seferinde bebek ağlıyo altını alırken diye gelir altını aldığım sırada kucağına alır bırakınca ağlama seansları devam ederdi. Sütüm olduğu geldiği hslde çocuk doymuyor süt az geliyo heralde derdi de eşşm anne süt geliyor sütü çok derdi de yinede anlamazdı. Ben kendi yemeğimi bebek uyuyuncs kendim yapıyordum zaten kendime.

Eşim inanır çünkü annesini biliyor. Kv köyde de çoğu kişiyle böyle patavatsızlıkları vs yüzünden küs. Ne dediğini bilmiyor. Herkesle kavga ediyor. Gidip milletin ağzına laf vermesin. Dünürlerş hakkında konuşuyor kızlarını yetiştirememiş demek istiyo vs diye milletin ağzına laf vermesin. Kendini küçük düşürmesin. Dediği lafların nelere sebep olduğunu anlasın görsün diye eşimle konuşmak istiyorum. Her yaptığı patavatsızlığı hoş gördüğümüz lsf etmediğimşz için böyle yapıyor zaten.

Biliyor her şeyi tek tek gösterdim. Kv kendi evinde de böyle. Eşimle bu yüzden çok tsrtışırlardı. Kaç kere geldi kaldı yerini görüyor belli. Hepsinin yeri belli. Zor birşey değil çok dolap da yok zaten. Bildiği halde aman ne olacakmış karışık durursa yşne karışacak zaten diye bahane uyduruyor. Kim görüyor ki dağınık olsa ne olur diyor. Göz önğnde zaten bardak rafı açıkta. Zaten o da değşl sıkıntı olan. Ben sadece onların yeri orası değşl dediğim için arksmdan beni annemlere şikaywt etmiş. Yerini söylemem onu rahatsız etmiş. Onun dokunmasını istemşyormuşum ona dokunma buns dokunms demişim güya. Halbuki öyle bşrşey demedşm. Yani orda ayrıntı verirken asıl söylemek istediğim söylemediğim birşeyi söylemiş gibi gösterdiği olayı anlatıyorum.

Anladım sizin söylediğiniz lafı başka laflar ekleyerek farklı yerlere çekmiş ama hepsi böyle neredeyse her şeyi takıp hayatımızı mahvetmeye gerek yok bebeğiniz hayırlı olsun bu günleri güzel hatırlamaya bakın kimsenin bu anı mahvetmesine izin vermeyin

Siz çok yaşamazsınız. Ayrıntılarda inanılmaz boğuluyorsunuz.
okuduğum kadarıyla annenizde ikidir kayınvalidenin laflarını taşıyor.
benim kayınvalidem çocuk lafı geçince “ Aman ne bakacağım. Benim bakıma ihtiyacım var” demişti. Bu kadar hareketleri batıyorduysa da “annem geliyor deyip önünü keserdiniz.” Anne, abla, kayınvalide... ev otogar gibi olmuş.

Ya birşey demedim zaten. Allah tan normal doğum yaptım. Kolay bir doğum oldu da yırtıksız kesisiz atlatrım hemen ayağa kalktım yoksa işim çok zordu. Allah razı olsun yardımlsrı için. Bunu çok söyledim zaten. Ama mutfağa girince yerlerini de bilmşyorsa diye o dağınıklığı görünce bunların yeri burası değşl şurası anne diye gösterdim, o da ona dokunma buna dokunma dedi bana diye anlatmış annemlere ben yokken. Hatta banyoda giyinirken duyuyordum ablam siz onun bu halini görmezden gelşn, lohusa olduğu için çok duygusal, bende lohusayken kendi anneme kızıyordum, annemde alınmıştı ama bunu isteyerek yapmıyorduk. Bebek stresiyle ve lohusalığım yaptığı duygu karmaşasıyla yapıyorduk. O öyle demek yapmak istememiştir vs diye. kaynanamla konuşuyordu, sebepsiz yere de ağlayabilir lohusalıktan vs diyordu ablam kaynanama. Eşimden Allah razı olsun o düzenledi toparladı herşeyi. Hala da öyle. Kv gidince kafam rahatladı bebeğime kendi istediğim gibi daha rahat baktım. Kv kalsa bebeğime eltim nasıl baktıysa eltşm ne yaptıysa onları yapmaamı istiyordu. Ay birde hastanedeyken yanıma gelmişti ziyarete, hemşireler nasıl emzireceğimş göstermişti öyle emzirirken sen gel mememi elle çocuğun ağzından çıkmasına sebep ol. Hayır bir insan neden gelininin memesini eller daha sonra bebeğe memeyi tutturmak için çok uğraştık. Eşime gizlice annen bşr daha mememe dokunmasın söyle demiştim. Muhtemelen onun için de ona dokunma buna dokunma demiştir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…