Laparoskopi ve Histeroskopi Hikayem­čĆĘ

Histeroskopiden sonra

• Normal hamile kald─▒m

OY: 4 25,0%
  • A┼č─▒lama ile hamile kaldim

OY: 0 0,0%
  • T├╝p bebek ile hamile kald─▒m

OY: 1 6,3%
  • Halen Tedavi G├Ârmedim

OY: 11 68,8%

• Ankete Kat─▒lan
    16

Amanita

Kullan─▒c─▒ ├╝yeli─čini pasifle┼čtirmi┼čtir.
├ťyelik ─░ptali
Pro ├ťye
7 Aral─▒k 2019
5.284
24.441
Rabbim mucizenize kavu┼čmay─▒ nasip etsin. Ben de endometriozis hastas─▒y─▒m. Siz de kist yokmu┼č ama bende 3 cm ve 2cmlik kist var sa─čda. O kadar ├žok korkuyorum ki ba─č─▒rsaklar─▒ma ya da ba┼čka yerlere s─▒├žrayacak diye. Bununla ya┼čamak ger├žekten ├žok zor. Allah ┼čifa versin hepimize
Amin in┼čallah.
Evet kist yok bende rahim arka duvarinda odak olu┼čmu┼č neyseki bagirsaklara yada tuplere sicramaisti. Ger├žekten zor bir illet rabbim yardimcimiz olsun ­čĄ▓­čĆ╝

tiniminihaniim

K├╗n Fe Yek├╝n ­čĄ▓­čĆ╗­čĹ╝­čĆ╗ÔŁĄ´ŞĆÔÇŹ­čę╣
Pro ├ťye
Do─ča Severler Kul├╝b├╝
20 Aral─▒k 2020
2.346
9.000
A─čustos 2019 da evlendim ve ekim 2019 itibariyle ├žocuk d├╝┼č├╝nmeye ba┼člad─▒k ve seruvenimiz b├Âyle ba┼člad─▒.

E┼čimle ilk karar verdigimizde gidip b├╝t├╝n tetkikleri yapmak ve varsa bir sorun onu ├ž├Âzmek sonra hamile kalmak istiyordum.

15 ya┼č─▒mda ilk regl oldum o gunden beridir de s├╝rekli a─č─▒r adet d├Ânemleri ya┼čad─▒m sonu hastane ile biten, serumlar igneler ila├žlar derken ├ž├Âz├╝m bulamadim hic bir zaman. Lise d├Âneminde ├žikolata kisti ge├žirmi┼čtim 4-5 mm ilac kullanarak atlatip sonras─▒nda hic ya┼čamad─▒m.

Neyse kadin dogum doktorum rahmimde kist iltihap vs bisey olmadigini vajinanin da iyi oldugunu soyleyip eve gonderdi aylarca korumasiz ili┼čkiden sonra hamile kalamadim. Esimle tup bebek merkezine gidip o spermiyogram bende Hsg ├žekmek istedik.
Sonu├ž ileri hareketlilik d├╝┼č├╝k morfolojide yuzde 2 ila 5 arasi ├ž─▒kt─▒. Moraller yerlerde tabi bizde o zaman. ­čĄŽ­čĆ╗ÔÇŹÔÖÇ´ŞĆ

Benimde Hssg temiz ├ž─▒kt─▒ kanallar acik dendi ama endometriozis olabilir dendi al sana ikinci bir dert. ­čĄŽ­čĆ╗ÔÇŹÔÖÇ´ŞĆ

Yedigimize ictigimize dikkat ettik surekli ama tabi stres yapmamayi beceremedik. 1 yil ge├žti halen sonuc yok her ay negatif testler agrili regl, iki ay klomen+catlatma igneleri ve tabiki sonuc yine negatif derken ├Âyle devam etti artk yeter dedik ve tupe ba┼člayal─▒m madem niye bekliyoruz ki.

T├╝p bebek merkezine gittik doktoruma kadin dogumcumun endometriozis suphesinden bahsettim. Varsa bir engel onu cozmeden baslayamayiz dedi. Ve bana 'Tanisal Laparoskopi + Histeroskopi' olmam gerektigini varsa bir p├╝r├╝z operasyon esnasinda haledilecegini s├Âyledi tamm dedik madem bir yola girdik tamamina ersin hersey.

Randevumu ald─▒k ve ameliyat yapacak doktorun ├Ân muayenesine girdim. Vajinal karin ultrason bakti sirtimdan bile. Kist miyom bisey yok rahim ici temiz.
Sonra ameliyat gunum geldi yatis yapildi ameliyattan 2 saat oncesine bir ilac verildi adini yazmam dogru olur mu bilmiyorm. Rahim agzini yumu┼čatmasi i├žin verildi o da kanama ve adet sancisi gibi agri yapti. Histeroskopi yapilacagi ve daha ├Ânce dogum yapmadigim icin dar olan rahim agzindan aletin gecmesine yardimci oluyormus neyse.

Odada g├Âz├╝m├╝ a├žt─▒m g├Âbek deligi ve sag ve sol bi tik kasik ustunden 1 yada 2 dikislik kesiler ile Laparoskopi yap─▒lm─▒┼č ve pansumanli idi. Sa─č taraftakinde hortum vardi karnimdan serum verip temizlenmesi icin. Sondaj denilen torba takiliyordu serumdan sonra o su sefaflasana kadar 3 defa serum verildi takildi. O a─čr─▒y─▒ anlatamam berbatti son serum karnimi davul gibi yapm─▒┼čt─▒ an─▒nda geri alindi su zaten.

Dosyamda Laparoskopinin goruntuleri vardi rahmimi g├Ârd├╝m insan bi tuhaf oluyo tabi ­čśů doktorum ertesi gun gelip rahim arka d─▒┼č duvarinda endometriozis odagi oldugunu temizledi─čini s├Âyledi ve sol tupumun kanalinin kapali oldugunu , sa─č tup├╝mde de yuzde 30 civar─▒ bir hasar g├Ârm├╝┼č oldugunu s├Âyledi endometriozisden dolayi.
Hasarli tek t├╝p ile yoluma devam edecektim artik.

Iyilesme sureci kisaydi. 2 gun hastanede kaldim. Doktorum ameliyat ertesi bile s─▒k s─▒k y├╝r├╝memi ve bol su i├žmen gerek dedi. Verilen agri kesicilerin yardimi ile az da olsa y├╝r├╝yordum hareket edebildi─čim kadar. Dikisler kendiliginden d├╝┼čt├╝ su an k├╝├ž├╝k leke olarak kaldi izleri. 1 hafta evden disari ├ž─▒kmad─▒m takiben 1 ay boyunca da ayakta uzun durmakda zorlandim cabuk yoruluyordum. Agir is yapmak fazla ayakda durmak iyi gelmiyor Yasak. 1 ay cinsel ili┼čki yasak. 2 hafta dus almadim kismi temizlendim.

Ilk adet ve sonras─▒nda eskisi gibi a─čr─▒ ya┼čamad─▒m. Cok ┼č├╝k├╝r agrili adetlerim sona erdi. Sadece hafif sancilar hissediyorm ona bile ┼č├╝k├╝r Ôś║

─░lgin├ž olan ben klomen tedavisg├Ârd├╝─č├╝mde sol tarafdan hep yumurtam b├╝y├╝rd├╝ sagda hic buyumezdi sebebi ├ž─▒kt─▒ ortaya e solun yolu da kapali dolay─▒s─▒yla bosuna aldim o ilaclari hormonlar─▒. Histeroskopi yapilmasaydi bilemicektim. Hsg de sorun yok denilmi┼čti demekki bu yuzde yuz sonuc vermiyor rahim filmi.

12 nisan da a┼č─▒lama yap─▒ld─▒ simdi g├╝n├╝m├╝ bekliyorum hayirlisi ile. Negatif olursa da t├╝pe baslicaz artik. Anlatmasi kolay yasamasi zor... 1 bucuk yil boyunca goz yaslari stres kaygi endise milletin sorularina maruz kalmak cok yordu bizi.

Rabbim dileyen isteyen herkese hayirlisi ile anne olmayi nasip etsin in┼čallah ­čĄ▓­čĆ╝

Burda bunu yasayacak yasamis olan arkada┼člara bi nebze yardimci olmak istedim. Sorulariniza elimden geldigince cevap verip yardimci olucam. Aklima baska unuttugum seyler geldikce g├╝ncellerim konuyu.
├çok g├╝zel anlatm─▒┼č─▒─▒n­čą░ G├╝zel haberlerini alaca─č─▒m─▒z yaz─▒lar─▒n─▒ da g├Âr├╝r├╝z in┼čAllah her┼čey g├Ânl├╝nce olsun can─▒m beniim.Dualar─▒m─▒z senle

Amanita

├ťyelik ─░ptali
Pro ├ťye
7 Aral─▒k 2019
5.284
24.441
├çok g├╝zel anlatm─▒┼č─▒─▒n­čą░ G├╝zel haberlerini alaca─č─▒m─▒z yaz─▒lar─▒n─▒ da g├Âr├╝r├╝z in┼čAllah her┼čey g├Ânl├╝nce olsun can─▒m beniim.Dualar─▒m─▒z senle
Te┼čekk├╝r ederim can─▒m benim Rabbim hakkimizda hayirlisi neyse onu versin in┼čallah :KK60:

Rumikkkk

Yeni ├ťye
Kay─▒tl─▒ ├ťye
12 Aral─▒k 2020
46
11
27
Merhaba bende ayni ameliyatlar─▒ oldum ocak ay─▒nda bende yarim rahimlliyim sa─č taraf─▒mda tup yok sol taraf─▒mda ki de hasarl─▒ bende suan hasarl─▒ olan tek tuple yola,devam ediyorum dedi─čin gibi klomen vs hersey kulland─▒m somuc g├Âremedim
Normal ┼čartlardan ramazandan ├Ânce asilama yapal─▒m demisti doktorum ama benim a┼č─▒lamaya,hic inanc─▒m yok ├ž├╝nk├╝ ayn─▒ zamanda pcos hastas─▒y─▒m sizde durum nedir gebelik olu┼čtu mu Allah hepimize hay─▒rl─▒ evlatlar nasip etsin

Amanita

├ťyelik ─░ptali
Pro ├ťye
7 Aral─▒k 2019
5.284
24.441
Merhaba bende ayni ameliyatlar─▒ oldum ocak ay─▒nda bende yarim rahimlliyim sa─č taraf─▒mda tup yok sol taraf─▒mda ki de hasarl─▒ bende suan hasarl─▒ olan tek tuple yola,devam ediyorum dedi─čin gibi klomen vs hersey kulland─▒m somuc g├Âremedim
Normal ┼čartlardan ramazandan ├Ânce asilama yapal─▒m demisti doktorum ama benim a┼č─▒lamaya,hic inanc─▒m yok ├ž├╝nk├╝ ayn─▒ zamanda pcos hastas─▒y─▒m sizde durum nedir gebelik olu┼čtu mu Allah hepimize hay─▒rl─▒ evlatlar nasip etsin
Amin in┼čallah ­čĄ▓­čĆ╝
12 nisanda a┼č─▒lama oldum negatif sonu├žland─▒ du an adetimin 3. G├╝n├╝ dunden beri asiri kanamam var pihtili bir sekilde. Doktorum.ve esimin israru ile tekrar asilama yapaca─č─▒z. Haftaya randevim var bu da tutmaz ise tup diyoruz hay─▒rl─▒s─▒ ile bilemiyoruz ne olacagini.
Ne zamandan beri istiyorsunuz ?

Rumikkkk

Yeni ├ťye
Kay─▒tl─▒ ├ťye
12 Aral─▒k 2020
46
11
27
1 bucuk olacak ben bilmiyorum ya asilama normal yumurtlamadan farkl─▒ olmiyor ki insAllah olur sizin ki Allah emeklerinizi bo┼ča ├ž─▒karmas─▒n
Doktor size ameliyattan sonra su kadar zaman ge├žmesi veya zaman ge├žmeden yapman─▒z gerekiyor gibi birseu dedi mi

Amanita

├ťyelik ─░ptali
Pro ├ťye
7 Aral─▒k 2019
5.284
24.441
1 bucuk olacak ben bilmiyorum ya asilama normal yumurtlamadan farkl─▒ olmiyor ki insAllah olur sizin ki Allah emeklerinizi bo┼ča ├ž─▒karmas─▒n
Doktor size ameliyattan sonra su kadar zaman ge├žmesi veya zaman ge├žmeden yapman─▒z gerekiyor gibi birseu dedi mi
A┼č─▒lama spermlere zaman kazandiriyor ve yolunu kisaltiyor, vajinadan yumurtaya kadar giden yolda ├žo─ču oluyor veya engellere takiliyor ama asilamada direkt olarak yumurtan─▒n yanina birakildiklari i├žin sans artiyor.
Bende endometriozis oldugu i├žin sadece tedavi ile sansimizin yuksek oldu─ču s├Âylendi su zamana kadar yapin demedi ama ne kadar erken o kadar iyi

Rumikkkk

Yeni ├ťye
Kay─▒tl─▒ ├ťye
12 Aral─▒k 2020
46
11
27
A┼č─▒lama spermlere zaman kazandiriyor ve yolunu kisaltiyor, vajinadan yumurtaya kadar giden yolda ├žo─ču oluyor veya engellere takiliyor ama asilamada direkt olarak yumurtan─▒n yanina birakildiklari i├žin sans artiyor.
Bende endometriozis oldugu i├žin sadece tedavi ile sansimizin yuksek oldu─ču s├Âylendi su zamana kadar yapin demedi ama ne kadar erken o kadar iy

yelissimo

Pop├╝ler ├ťye
Kay─▒tl─▒ ├ťye
11 Aral─▒k 2013
285
184
31
ben de 7 sene sonra histereskopi sonras─▒ hamile kald─▒m
├žok zor bir s├╝re├žti ama sonu g├╝zel oldu
┼čimdi k─▒z─▒m var 1 ya┼č─▒nda
Allah herkese nasip etsin

Hamilelik g├╝nl├╝─č├╝ : Do─čumdan bu g├╝ne 463 g├╝n ge├žti.

Amanita

├ťyelik ─░ptali
Pro ├ťye
7 Aral─▒k 2019
5.284
24.441
ben de 7 sene sonra histereskopi sonras─▒ hamile kald─▒m
├žok zor bir s├╝re├žti ama sonu g├╝zel oldu
┼čimdi k─▒z─▒m var 1 ya┼č─▒nda
Allah herkese nasip etsin
Ne mutlu size Allah hayirli ├Âm├╝rler nasip etsin in┼čallah