Kontakt Lens Lens takamıyorum

Uygun markayi bulamamışsıniz bence, astigmatim var goz numaram oldukca yuksek ama 4 yildir her Allahın gunu lens takıyorum asiri rahat.
Ben ilk takmaktan korkunca 16 yaşında falandım lensi aldigim optisyen abi takmisti gozume aglamistim onun ustune 4 5 sene hic takamadim zaten kendiniz takmaniz daha kolay illa ki alisirsiniz.

Doktoru 1 ay lensin gözde kalmasına nasıl müsaade ediyormuş ben şok 😱 1 hafta hiç çıkarmayan, uyuyan insanlar biliyorum ama çok yanlış bunu doktor bilgisinde yapmak epey şaşırtıcı.
Galiba bilginiz yok ama aylık lensler var. 1 ay boyunca çıkartmadan kullanıma uygun. Denize, havuza falan da girilebiliyor hatta. Sürekli tak çıkar uğraşmak istemeyenler için ideal☺️

Galiba bilginiz yok ama aylık lensler var. 1 ay boyunca çıkartmadan kullanıma uygun. Denize, havuza falan da girilebiliyor hatta. Sürekli tak çıkar uğraşmak istemeyenler için ideal☺️
Aylık lens demek ayda bir kez çıkacak demek değildir. 10 senedir aylık lens kullanırım her ayın 20sinde paketi açar 1 ay boyunca her gece çıkarır solüsyona koyarım. Bir dahaki ayın 20sinde o lensi çöpe atarım. Aylık lens bu demektir.
Başkasının lens takıp çıkarması da sürekli mümkün değil. Alacaksınız bir tepsi bir güzel dezenfekte edeceksiniz o tepsiyi kucağınıza koyacaksınız. Önünüze de bir ayna alıp sürekli takmayı deneyeceksiniz. İlk başta çok refleks olur gözü kırpıp lensi elinizden düşürme durumu olur en azından temiz tepsiye düşer solüsyon sıkar tekrar denersiniz. Zamanla alışılıyor. Ellerinizi mutlaka sabunla yıkayıp kağıt havluyla kurulayın takıp çıkarırken. Kullanıma dikkat edin uyumayın lenslerle. 10 küsür yıldır lens kullanıp kornea haritası yemyeşil olan biri olarak tavsiye ediyorum bunu.
Bilgim var mı bilmem ama 12 senelik deneyimim bu yönde. Hiçbir zaman tek doktora bağlı kalmadım ve her sene 1 veya 2 kez muayene olduğumu düşünürseniz bence benim bilgim biraz vardır.
Bu arada ben de denize havuza giriyorum lenslerle su altında gözümüzü açmadıkça her lensle girilir ancak bu da yapılması doğru bir şey değildir. Havuz suyunda bakteri varsa bu lense yapışıp bakterinin üremesine göz iltihaplarına kadar gitmesine sebep olur. Belki 1 ay lens de gözde durabilir ben onu denemedim maksimum 2 gün çok zorunlu halde geçirmişimdir ama yapılması uygun bir şey değildir yanlış bilgi vermeyelim herkese açık alanda.
Size acilen başka bir doktora gitmenizi öneririm bir de eşiniz muhakkak kornea topografisi yani kornea haritası çektirsin. Umarım çok turuncu-kırmızı durumda çıkmaz.

Son düzenleme:
Aylık lens alacağım ayda bir kez çıkacak zamanla alışırım diye umut ediyorum aa demek sana doktor taktı ay inşallah bende senin gibi alışırım
Aylik lens ayda sadece bir kez mi takılıyor dogru mu anladım? Bence onun kullanim süresi bir aydır. Yine geceleri cikarin

Yıllardır lens kullanırım. Hep dr muayenesiyle, çap vs ölçtürerek aldım. Ama hiçbir zaman gözümde lens yokmuş gibi hissetmedim. Birçok marka denedim, sanırım göz yapımla alakalı, olmuyor rahat edemiyorum ama yine de dışarda takıyorum lens.
Bir ay boyunca hiç çıkarılmadan kullanılanlar var, benimki de ondan. Ama benim sabah takıp gece geç saatlere kadar gözümde kaldığında gözümden alevler fışkırıyor, aşırı kuruyor gözlerim. Hiç hayal edemiyorum gözümde bir ay kalsa neler olabileceğini.
Konu sahibi, lensi takıp çıkarması işin en basit kısmı, hiç strese girme. Youtube da bile videolar var. İlk seferler zordur ama sonrasında çok rahat halledersin merak etme.

Selam hanımlar gözlerim miyop astigmat bozuk 3. 75 numara bu yıl üniversite sınavına hazırlanıyorum dershane de maske yüzünden gözlük aşırı buğu yapıyor derse odaklanamıyorum aşırı geriliyorum bu sefer. Bundan 1 2 yıl önce de lens almıştım ama takmakta aşırı zorlanmışımtım hatta bayılmıştım stres olduğum için. Cuma günü tekrar bi doktorla görüşücem doktora rica etsem takar mı yada takabilecek eczacı vs olur mu nolur şuan ki stresimi düşünerek yorum yazın zaten oldukça gerginim
Astigmat lensleri normal lenslerden farklı torik lens diye geçiyor. Gözlukten kesinlikle daha rahattır diye alıp asla rahat edememiştim. Öyle ki bir kutuda 3 çift lens vardı sadece 1 çiftini açıp kullandım. Bende de 2.75 astigmat var gözlük de takmıyorum lens de takmıyorum kör kör geziyorum.

Bilgim var mı bilmem ama 12 senelik deneyimim bu yönde. Hiçbir zaman tek doktora bağlı kalmadım ve her sene 1 veya 2 kez muayene olduğumu düşünürseniz bence benim bilgim biraz vardır.
Bu arada ben de denize havuza giriyorum lenslerle su altında gözümüzü açmadıkça her lensle girilir ancak bu da yapılması doğru bir şey değildir. Havuz suyunda bakteri varsa bu lense yapışıp bakterinin üremesine göz iltihaplarına kadar gitmesine sebep olur. Belki 1 ay lens de gözde durabilir ben onu denemedim maksimum 2 gün çok zorunlu halde geçirmişimdir ama yapılması uygun bir şey değildir yanlış bilgi vermeyelim herkese açık alanda.
Size acilen başka bir doktora gitmenizi öneririm bir de eşiniz muhakkak kornea topografisi yani kornea haritası çektirsin. Umarım çok turuncu-kırmızı durumda çıkmaz.
Hanımefendi 12 yıldır lens kullanıyor olmanız, bu konuda her şeyi sizin bildiğiniz anlamına gelmiyor. Bunca dünya devi şirketten daha bilgilisiniz galiba, aylık olan lenslerin aslında aylık olmadığı konusunda☺️ aylık lens alıp da her gün çıkarmak sizin tercihinizdir. Bir tane bilgili, doğru düzgün bir doktorla görüşmüş olsanız bu konuda bilginiz olurdu diye düşünüyorum. Bence siz burada kendi alışkanlıklarınızı doğrusu bu diye insanlara dikte etmeye çalışmayın. Adı üstünde aylık lens☺️

Hanımefendi 12 yıldır lens kullanıyor olmanız, bu konuda her şeyi sizin bildiğiniz anlamına gelmiyor. Bunca dünya devi şirketten daha bilgilisiniz galiba, aylık olan lenslerin aslında aylık olmadığı konusunda☺️ aylık lens alıp da her gün çıkarmak sizin tercihinizdir. Bir tane bilgili, doğru düzgün bir doktorla görüşmüş olsanız bu konuda bilginiz olurdu diye düşünüyorum. Bence siz burada kendi alışkanlıklarınızı doğrusu bu diye insanlara dikte etmeye çalışmayın. Adı üstünde aylık lens☺️
Gülücüklerinizle çok tatlısınız ama lensin gözde sağlıklı kalma süresinin günde maksimum 8 saat olması gerektiği somut bir gerçek. Dünya devi şirketler de risk almamak için bunu önerir. Evet aylık lenslerde çok güzel hava geçirgenliği olan markalar var artık ama üzerinde protein, toz birikmesi diye bir gerçek var. Solüsyon dediğimiz sıvı bu sebeple var.
Siz ister yanlış kullanır 1 ay çıkarmadan kullanırsınız bu sizin kornea sağlığınız için kendi tercihiniz olur tıpkı sigara içmek gibi. Bu da burada insanlara "sigara için ben içiyorum hiçbir şey olmuyor içmeyenler sizin kendi alışkanlığınız" demek gibi bir şey.
Bir değil bir çok bilgisiz(!) doktora gitmiş olacağım ki hepsi muayeneye lenssiz gitmemi ister, eğer lensle gidersem lensi çıkartıp 1 saat sonra muayene etmenin sağlıklı sonuç vereceğini söyler. Çünkü göz kuruluğuma bakmak isterler. Hepsi yılda bir kornea kalınlığıma bakmak için kornea topografisi çekti bu zamana dek ve şükürler olsun ki sonucum yemyeşil çıkıyor. Hayatında bir kez bile korneasına baktırmayan kimse doğru yaptığını iddia etmemeli bence. İleri vadede kornea nakline giden bir çok lens kullanıcısı var. Lensin anında çıkarılması gereken bir çok durum da var örneğin yangın, biber gazına maruz kalmak gibi bu durumlarda lens çıkarılmazsa körlüğe gider bana bunu bizzat doktorum söylemişti. Hal böyle olunca bir doktorun hastasının lens takıp çıkarma yetisi olmadığını bilerek bunu onaylaması bana garip geldi sadece.

Gülücüklerinizle çok tatlısınız ama lensin gözde sağlıklı kalma süresinin günde maksimum 8 saat olması gerektiği somut bir gerçek. Dünya devi şirketler de risk almamak için bunu önerir. Evet aylık lenslerde çok güzel hava geçirgenliği olan markalar var artık ama üzerinde protein, toz birikmesi diye bir gerçek var. Solüsyon dediğimiz sıvı bu sebeple var.
Siz ister yanlış kullanır 1 ay çıkarmadan kullanırsınız bu sizin kornea sağlığınız için kendi tercihiniz olur tıpkı sigara içmek gibi. Bu da burada insanlara "sigara için ben içiyorum hiçbir şey olmuyor içmeyenler sizin kendi alışkanlığınız" demek gibi bir şey.
Bir değil bir çok bilgisiz(!) doktora gitmiş olacağım ki hepsi muayeneye lenssiz gitmemi ister, eğer lensle gidersem lensi çıkartıp 1 saat sonra muayene etmenin sağlıklı sonuç vereceğini söyler. Çünkü göz kuruluğuma bakmak isterler. Hepsi yılda bir kornea kalınlığıma bakmak için kornea topografisi çekti bu zamana dek ve şükürler olsun ki sonucum yemyeşil çıkıyor. Hayatında bir kez bile korneasına baktırmayan kimse doğru yaptığını iddia etmemeli bence. İleri vadede kornea nakline giden bir çok lens kullanıcısı var. Lensin anında çıkarılması gereken bir çok durum da var örneğin yangın, biber gazına maruz kalmak gibi bu durumlarda lens çıkarılmazsa körlüğe gider bana bunu bizzat doktorum söylemişti. Hal böyle olunca bir doktorun hastasının lens takıp çıkarma yetisi olmadığını bilerek bunu onaylaması bana garip geldi sadece.
Ben zaten 1 ay boyunca lens gözde kalmalı, bu çok sağlıklı falan diye savunmuyorum. Ama aylık kullanım için olan lenslerin de gözde 1 ay civarı kalabileceğini söylüyorum. Mümkünse her gün çıkartılabilir tabiki bu daha sağlıklı.
Sigara örneğinin bence konumuzla hiç alakası yok. Sigara sağlığa zarar veren bir ürün. Aylık lens ise insanlara kullanım kolaylığı, pratiklik, zaman kazandırma vb özellikleri olan, sağlık için üretilen, aylık olarak değiştirmeye müsait bir ürün. Alakasız bir örneklendirme olmuş.
Göz muayenelerinde tabiki lenssiz olmanız gerekir. Sonuçta gözünüzü kontrole gidiyorsunuz, lensinizi değil. Sonuçta gözlükle de muayene olunmuyor.
Lens kullanılmaması gereken özel durumlar tabiki var ama bunun da aylık kullanım için üretilmiş bir lensi aylık olarak değiştirmekle bir alakası olduğunu düşünmüyorum.
Muhabbet bana göre çok boş ilerliyor. İyice polemiğe dönüyor. O yüzden daha fazla cevap yazmayacağım size. Sağlıklı günler dilerim.

Selam hanımlar gözlerim miyop astigmat bozuk 3. 75 numara bu yıl üniversite sınavına hazırlanıyorum dershane de maske yüzünden gözlük aşırı buğu yapıyor derse odaklanamıyorum aşırı geriliyorum bu sefer. Bundan 1 2 yıl önce de lens almıştım ama takmakta aşırı zorlanmışımtım hatta bayılmıştım stres olduğum için. Cuma günü tekrar bi doktorla görüşücem doktora rica etsem takar mı yada takabilecek eczacı vs olur mu nolur şuan ki stresimi düşünerek yorum yazın zaten oldukça gerginim
Canım lensi başta doktora taktırsanda uyurken çıkarıp uyanınca tekrar takacaksın.. Yani bunu kendin halletmen lazım ama 🥺 bu kadar stres yapacak ne var ki.. Yavaş yavaş alışırsın .. Ailen destek olabilir.. Lens takması kolay birşey.. Benim kardeşim olsan ben takıp çıkarırdım lensini🤗 ailenden biri bu işi yapabilir senin için..

Kızlar elegance green tone 3 lensi. Ben çok memnun kaldım. Bunu optikten almıştım renk çok doğal geldi ekliyorum. Gözüm orta kahve çok lens kullanan biriyim. Biri günışığında biri de normalde çekim. Kendi gözüm de bir miktar bile koyu olabilir.

Eklentiler

• image.jpg
    image.jpg
    61,2 KB · Görüntüleme: 41
  • 2DE03B5B-C235-479B-A81D-8BCCF28361D7.jpeg
    2DE03B5B-C235-479B-A81D-8BCCF28361D7.jpeg
    65,7 KB · Görüntüleme: 48
  • image.jpg
    image.jpg
    57 KB · Görüntüleme: 47
X