Londra'da doğum ve NHS

biped

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ocak 2011
149
1
Arkadaşlar,
Çok ama çokkkkk mutluyum. Geçen hafta hamile olduğumu öğrendik. Ama ben İstanbul'dan Londra'ya taşınalı daha 4 ay oldu ve açıkçası buradaki doğum kontrollerinden geçmiş, burada doğurmuş Türk henüz tanımıyorum. İngiliz arkadaşlarım buradaki sistemi normal buluyor ama ben kızkardeşimin 2 gebeliğinde de yanındaydım ve kontrollerideki ultrasonu ve özel ilgiyi kendim de görmek istiyorum :))))

Burada hamile kalıp doğum yapan var mı? Bana biraz bilgi verebilir misiniz? Neler güzeldi, neler sizi rahatsız etti? Bugün akşamüstü GP'mi görmeye gideceğim, umarım en azından sağlıklı bir gebelik mi onu söyler.

Herkese selamlar...

Merhaba arkadasim oncelikle hamileligin hayirli olsun ,
ben yaklasik 14 senedir bu ulkedeyim ve 15 ay once dogum yaptim bu arada ben londranin disinda kaliyorum yaklasik 1 saat uzaklikta. Bu ulkede saglik konusunda hic bir sekilde memnun degilim dolayisiyla ayni sekildede dogum konusundada oyle soyleki hamilelegim boyunca sadece 2 kez ultrasona girdim oda ilk aylarda ve 5. ayda daha sonra 9. aya kadar ebe ler kontrol etti eski koy usulu yontemler ile sadece elleriyle karnina dokunuyolar birde mezurayla karnini olcuyolar kac haftaliksan karninda o kadar haftalik cm cikmasi lazim eger 3 cm eksik veya fazla cikarsa ancak seni ultrasona gonderiolar yoksa baska sekilde malesef hepsi bundan ibaret . ve ben doguma gidene kadar hatta o gecesi hastanede kaldigim sure boyunca bana cocugun dondu demislerdi meger donmemis ve beni acil sezeryana aldilar e tabi elleriyle kontrol ederlerse ancak bukadar olur. yani ne dogumdan once nede dogumdan sonra hic bi sekilde memnun kalmadim pek ilgi alaka yok:KK47: turkiyenin gozunu seveyim 9 ay boyunca kontrol altindasin ve malesef burda hic birini yasiyamiyosun:18:
Bu yazdiklarim seni korkutmasin :) hamileliginin guzel gecmesi ve saglikla bebegini kucagina alman dilegiyle...

Çok teşekkür ederim Bebeğimyağmur.
Çok geçmiş olsun, neyse ki başka bir aksilik olmadan almışsın bebeğini kucağına. Çok şükür. Bebeğin koskocaman olmuştur şimdi, sağlıkla, mutlulukla, huzur ve bolluk içinde, annesi-babasıyla büyüsün inşallah.
Geçen hafta GP'mi görmeye gittim ve inanamadım adamın tavrına. Eve geldim sinir bozukluğundan saatlerce ağladım.
Adam bir tutturmuş sigara içme, alkol alma, başka bir şey bildiği yok hamilelik konusunda. İyi de dedim, nereden biliyoruz gerçekten hamile miyim yoksa bir hastalığım falan mı var. Test yapmışsın, hamile farz edeceğiz seni, dedi :)))) Ebe de ancak 12. haftada görecekmiş. Allah için bir hastalığım var mı, ilaç kullanıyor muyum, onu bile sormadı. Vallahi dediğin gibi, en küçük köy hastanesinde daha iyi bakılır insan.
Neyse en azından yazın Türkiye'ye tatile gitmeyi planlıyoruz, orada girerim 3-5 ultrasona :))))) Artık bebeğin sağlığı için dua etmekten başka çare yok burada.
Çok teşekkür ederim yine verdiğin cevap için.
Bebişe ve sana mutluluklar dilerim.

Çok teşekkür ederim Bebeğimyağmur.
Çok geçmiş olsun, neyse ki başka bir aksilik olmadan almışsın bebeğini kucağına. Çok şükür. Bebeğin koskocaman olmuştur şimdi, sağlıkla, mutlulukla, huzur ve bolluk içinde, annesi-babasıyla büyüsün inşallah.
Geçen hafta GP'mi görmeye gittim ve inanamadım adamın tavrına. Eve geldim sinir bozukluğundan saatlerce ağladım.
Adam bir tutturmuş sigara içme, alkol alma, başka bir şey bildiği yok hamilelik konusunda. İyi de dedim, nereden biliyoruz gerçekten hamile miyim yoksa bir hastalığım falan mı var. Test yapmışsın, hamile farz edeceğiz seni, dedi :)))) Ebe de ancak 12. haftada görecekmiş. Allah için bir hastalığım var mı, ilaç kullanıyor muyum, onu bile sormadı. Vallahi dediğin gibi, en küçük köy hastanesinde daha iyi bakılır insan.
Neyse en azından yazın Türkiye'ye tatile gitmeyi planlıyoruz, orada girerim 3-5 ultrasona :))))) Artık bebeğin sağlığı için dua etmekten başka çare yok burada.
Çok teşekkür ederim yine verdiğin cevap için.
Bebişe ve sana mutluluklar dilerim.

Cok saol guzel dileklerin icin ayni sekilde insallah sende sagsalim kucagina alirsin . evet malesef aynisinida ben doktora gittigimde sormustum onlarda ayri bi test yapiyolarmi diye fakat dediki senin yaptigin yeterli deyip gondermislerdi . Yok ya sacma sapan bi ulke inan kac kilo ile hamile oldum kac kilo verdim hic bilmiorum cunki tartmiyorlar bile ancak kisinin kendisine soruolar boyunu kilosunu:KK42:yani daha cok sasirirsin nasil oluyoda bu gibi avrupa ulkesinde bu sekilde oluyo diye:KK9: bizim Turkiyenin koylerinde bile daha gelismis bi saglik hizmeti vardir neymis adi Londra:KK47: amannn neyse sIkMIm seninde canini insallah kurallari degismistir ve istedigin gibi bi hizmetle karsilasirsin eh bari trye gidicem demissin gitmisken iyi bi bakilda oyle gel :) tekrar hayirli olsun bebisin Allah simdiden hayirli dogumlar nasip etsin...
Kendine vede ozellikle bebisine iyi bak:KK1:

okuyunca inanamadim gercekden.ben almanyada yasiyorum burda gercekden süper bi sistem var 9 ay boyunca cok düzenli kontrollerden geciyorsun her ay düzenli ultrasondan yapiliyor ,7.ayindan sonrada 2 haftada bir gidiyorsun ultrason yapiliyor bebegin kalp atislarini falan takip ediyorlar vs..cok ilgileniyorlar,

Sevgili Diyar1986 ve BebeğimYağmur,

Ben de doktorumla ilk konuştuğumda (zaten ikinci diye bir şey yok :))) aynen Bebeğimyağmur'un dediklerini söyledim, o da bana bir arkadaşının Almanya'da hamile olduğunu ve iki haftada bir bebeği görüp, içinin rahat ettiğini söyledi :)
Fransa'da da durum öyleymiş. Bir burada ve sanıyorum ABD'de 40 sene öncenin yöntemleri geçerli. Zavallı eşim de o kadar üzüldü ki bu durumda, ne yapacağını şaşırdı adam :) Çok üzülüyor garibim onun ülkesi diye biraz da suçluluk duyuyor galiba :)
Ben de kimseciklere hamile olduğumu söyleyemiyorum çünkü kendi kendime hayal kurmuşum gibi geliyor :)))) 12. haftadan sonra söyleyeceğiz arkadaşlarımıza. En azından kalbini duymuş oluruz bebişin.

Neyse, dün eşimle onu konuştuk :)))) inşallah Türkiye'ye tatile gittiğimizde her gün ayrı bir ultrason çektirelim diye :))))) Her şeyine baktıralım bebeğimizin :) Ama yaza daha çok var...

İyi ki söyledin Bebeğimyağmur, ben de bugün tartılayım bari. Kendi kendimize izleyeceğiz artık gelişimi.
Siz de kendinize ve bebişlerinize çok iyi bakın. Başka bakan yok valla burada :)

Sevgiler,

iğrenç bir sağlık sistemi var, bıktırdılar beni. hastalıklarımı biriktirip tr ziyaretlerinde topluca gidiyorum doktora :KK9:

inşallah hamileliğin sıkıntısız geçer de muhtaç olmasın bunlara

Merhaba arkadasim oncelikle hamileligin hayirli olsun ,
ben yaklasik 14 senedir bu ulkedeyim ve 15 ay once dogum yaptim bu arada ben londranin disinda kaliyorum yaklasik 1 saat uzaklikta. Bu ulkede saglik konusunda hic bir sekilde memnun degilim dolayisiyla ayni sekildede dogum konusundada oyle soyleki hamilelegim boyunca sadece 2 kez ultrasona girdim oda ilk aylarda ve 5. ayda daha sonra 9. aya kadar ebe ler kontrol etti eski koy usulu yontemler ile sadece elleriyle karnina dokunuyolar birde mezurayla karnini olcuyolar kac haftaliksan karninda o kadar haftalik cm cikmasi lazim eger 3 cm eksik veya fazla cikarsa ancak seni ultrasona gonderiolar yoksa baska sekilde malesef hepsi bundan ibaret . ve ben doguma gidene kadar hatta o gecesi hastanede kaldigim sure boyunca bana cocugun dondu demislerdi meger donmemis ve beni acil sezeryana aldilar e tabi elleriyle kontrol ederlerse ancak bukadar olur. yani ne dogumdan once nede dogumdan sonra hic bi sekilde memnun kalmadim pek ilgi alaka yok:KK47: turkiyenin gozunu seveyim 9 ay boyunca kontrol altindasin ve malesef burda hic birini yasiyamiyosun:18:
Bu yazdiklarim seni korkutmasin :) hamileliginin guzel gecmesi ve saglikla bebegini kucagina alman dilegiyle...

yani ne kadar katilsam az gelir .Ben de kizimi burda dunyaya getirdim.ebe kontrolleri bir kere cok ilkel doktor yuzu gormek icin ciddi bir sorunun olmasi gerekiyor.tum hamileligin boyunca 2 kez ultrasona giriyorsun.benim kizim cok kucuk dogdu ve 7 yada 8 ayda olcum yapmadiklari icin bilemediler.daha dogrusu kontrol etmedikleri icin onlem alamadilar.arkadasimin oglu cok buyuk dogdu kanalda sikisti gene bilemediler cunku para harcanmasindan odleri koptugu icin arkadaslarin elle olctuler dolayisi ile sonuc bu.Kesinlikle memnun kalmadim cevremde memnun kalan da cok az insan var.Turkiyede cok daha ozenli yapiyorlar bu isi.ama yinede hamilelik dogum herkesin kendi yolculugu dolayisi ile bireyden bireye degisebilir bu anlattiklarim ve hersey cok iyi de olabilir biraz sans.

Ben de doktorumla ilk konuştuğumda (zaten ikinci diye bir şey yok :))) aynen Bebeğimyağmur'un dediklerini söyledim, o da bana bir arkadaşının Almanya'da hamile olduğunu ve iki haftada bir bebeği görüp, içinin rahat ettiğini söyledi :)
Fransa'da da durum öyleymiş. Bir burada ve sanıyorum ABD'de 40 sene öncenin yöntemleri geçerli. Zavallı eşim de o kadar üzüldü ki bu durumda, ne yapacağını şaşırdı adam :) Çok üzülüyor garibim onun ülkesi diye biraz da suçluluk duyuyor galiba :)
Ben de kimseciklere hamile olduğumu söyleyemiyorum çünkü kendi kendime hayal kurmuşum gibi geliyor :)))) 12. haftadan sonra söyleyeceğiz arkadaşlarımıza. En azından kalbini duymuş oluruz bebişin.

Neyse, dün eşimle onu konuştuk :)))) inşallah Türkiye'ye tatile gittiğimizde her gün ayrı bir ultrason çektirelim diye :))))) Her şeyine baktıralım bebeğimizin :) Ama yaza daha çok var...

İyi ki söyledin Bebeğimyağmur, ben de bugün tartılayım bari. Kendi kendimize izleyeceğiz artık gelişimi.
Siz de kendinize ve bebişlerinize çok iyi bakın. Başka bakan yok valla burada :)

Sevgiler,[/QUOTE

arkadasim selam,umarim hala takip ediyorsundur,Turkiyede bikac ultrasona girecegni soylemisiin ama ust uste bikac ultrasona girmek yeterli degilki her ay girmek gelisimini kilosunu gormek gerek,yani tabi sen gittiginde gene gir ama doguma yakin gorebilme sansin varsa en dogrusu bu olur

iğrenç bir sağlık sistemi var, bıktırdılar beni. hastalıklarımı biriktirip tr ziyaretlerinde topluca gidiyorum doktora :KK9:

inşallah hamileliğin sıkıntısız geçer de muhtaç olmasın bunlara

al benden de o kadar ben de aynen ole yapiyorum.kizimda turkiyeye gittikce goturuyorum kontrol ettiriyorum.bisey doktara gidiyosun sana ay soroya randevu veriyolar hadi o gun hastasin bisey oldu gidemedin iptal ettireceksin bir 4 ay daha bekliyorsun:) yani bu saglik sistemiyle bu kadar insani nasil idare ediyolar pes.turkiyede insanlar kazan kaldirirdi vallaha simdiye kadar:)

Sevgiler,[/QUOTE

arkadasim selam,umarim hala takip ediyorsundur,Turkiyede bikac ultrasona girecegni soylemisiin ama ust uste bikac ultrasona girmek yeterli degilki her ay girmek gelisimini kilosunu gormek gerek,yani tabi sen gittiginde gene gir ama doguma yakin gorebilme sansin varsa en dogrusu bu olur

Çok teşekkür ederim. Gerçekten son zamanlarda burada duyduklarım doğrultusunda da, gerçekten dediğin gibiymiş. Doğuma yakınken ultrasona grmek, başka şansın yoksa en doğrusu galiba. Burada bir arkadaşımızın bebeğini sezeyanla vaktinden önce almışlar. Anlaşılır gibi değil :KK43: Biz de Türkiye'de bir kere adam gibi uzun bir ultrason, sonra da burada doğuma yakın özel doktorda ultrasona karar verdik. 12. haftamızdayız daha ilk ultrasonumuz bile yok :KK43: Dur bakalım, haftaya Perşembe ilk randevumuz.

Çok teşekkür ederim ilgin için. Haydin bakalım, öyle körlemesine gidiyoruz :))) Allah sonumuzu hayretsin...

al benden de o kadar ben de aynen ole yapiyorum.kizimda turkiyeye gittikce goturuyorum kontrol ettiriyorum.bisey doktara gidiyosun sana ay soroya randevu veriyolar hadi o gun hastasin bisey oldu gidemedin iptal ettireceksin bir 4 ay daha bekliyorsun:) yani bu saglik sistemiyle bu kadar insani nasil idare ediyolar pes.turkiyede insanlar kazan kaldirirdi vallaha simdiye kadar:)

Ya bu nasıl iş anlamadım ki? Ne biçim sağlık sistemi... Biz de öyle yapacağız besbelli...
İki gündür bir virüs kapmışım, ateşim çıktı, migrenim tuttu. Bir de bulantılar eklendi mi bunlara... Geberiyordum. Dün akşam artık dedim ki eşime, ne olur hastaneye gidelim. Çok fenayım. Susuz da kaldım kusmaktan. Günlerdir bir şey yediğim yok. Zavallım da dedi ki, 'Gidelim tatlım ama orada beter olacaksın. Saatlerce koridorlarda bekletecekler. Kimse bakmayacak. Sürüneceksin. Çok pişman olursun :)' Ya Türkiye'de olsa, git bir hastaneye, verirler serumu, bir saat uyuturlar, sapasağlam dönersin eve... Oy oyyyy, bebiş olunca hastalanırsa ne yapacağız biz????
Vallahi Tükiye'de olsa ben şimdiye Sağlık Bakanlığı'nın altını üstüne getirmiştim :))))))

Ya bu nasıl iş anlamadım ki? Ne biçim sağlık sistemi... Biz de öyle yapacağız besbelli...
İki gündür bir virüs kapmışım, ateşim çıktı, migrenim tuttu. Bir de bulantılar eklendi mi bunlara... Geberiyordum. Dün akşam artık dedim ki eşime, ne olur hastaneye gidelim. Çok fenayım. Susuz da kaldım kusmaktan. Günlerdir bir şey yediğim yok. Zavallım da dedi ki, 'Gidelim tatlım ama orada beter olacaksın. Saatlerce koridorlarda bekletecekler. Kimse bakmayacak. Sürüneceksin. Çok pişman olursun :)' Ya Türkiye'de olsa, git bir hastaneye, verirler serumu, bir saat uyuturlar, sapasağlam dönersin eve... Oy oyyyy, bebiş olunca hastalanırsa ne yapacağız biz????
Vallahi Tükiye'de olsa ben şimdiye Sağlık Bakanlığı'nın altını üstüne getirmiştim :))))))

cok gecmis arkadasim cok uzuldum boyle olduguna ama keske gitseydin hastaneye.gerci esinin dedigi de dogru acilde seni cok uzun bekletirlerdi,hem sikayet etmende burda bir ise yaramiyorki birine bisey desen calisana saldiridan bir iceri atmadiklari kalir yani hic bu kadin hasta hamile demezler:) su da var viral enfeksiyon geciriyorsan seni hastaneye zaten kabul de etmezlerdi,yakin arkdaslarimdan biri 4 3 ay oncesinda hamileydi viral enfeksiyon gecirdi aynen bu sekilde 2 gun ishal kusmasi vardi aradi nhs direct i hastaneye almayiz dediler.cunku viral enfeksiyon getirimis hastaneye.evde kendi kendine gecirdi o da yani.dolayisi ile saglik acisindan ingiltere bilemem kacinci sinif dunya ulkesi yani varin siz karar verin,ama kendine iyi bak derim dusme bunlarin eline:)

bie de biped arkadasim,mide bulantilarina karsi zencefilli biskuviler var burda bana iyi gelmistsi bir dene,zencefil cayi da var ama o cok aciydi onun zencefil ve limon karisik olani var markatlerde onu da bir deneyebilirsin.bende biraz ise yaramisti.umarim iyi gelir.

Çooook teşekkür ederim arkadaşlar...
Bir şekilde atlattım bu gribi de, çok şükür vallahi tek başıma yaptım.
Şansıma tüküreyim, evliliğimizin 6. ayını kutlamak için Londra'daki arkadaşlarımıza parti verelim demiştik. Nikahı İstanbul'da yapmıştık çünkü. Neyse,benim viral enfeksiyonun tam ortasında vuku bulunca bu parti, bir türlü iyileşemedim. Bir şekilde o gün ateşimi düşürüp, gelinliğimi giyip, en cesur yüzümü takınıp gittim partiye. Uzun uzun da herkesle ilgilenebildim ama gece eve döndüm ve 1 saat sonra ateşim 39'a fırladı. Eşim de İrlanda'dan parti için gelen arkadaşlarını ağırlamak zorunda kaldı 2 gün. Ben yatak odasında tek başıma kalakaldım valla... Neyse, bunu da atlattık ya, ödüm koptu ateşi düşüremezsem de bebişe bir şey olursa diye... Ama sadece 1 saat ateşli kaldım, olmamıştır herhalde bir şey...

Sonunda günü geldi, yarın bütün gün hastanedeyiz :) İlk kontroller ve ultrason yapılacak. Hayırlısı bakalım.

Destekleriniz için çok sağ olun. Zencefilli her şeyi denedim valla, biraz yarıyor gerçekten de. Bir de grissini buldum, başucumda tutuyorum sürekli. Artık olduğu kadar. Dün şu yorganı bir düzelteyim dedim, 2. sallamamda kusmaya başladım yine. Offff....

Neyse, bunlar da geçecek ve inşallah buranın sağlık sistemine fazla muhtaç olmadan atlatacağız bugünleri de.

Herkese bol sağlıklı günler diliyorum burada :))))))

ilk randevuyu 10. haftaya verdiler, o zamana kadar bebek ölü mu diri mi kan değerlerim nasıl onu bile bilemeyeceğim. :KK14:

ilk randevuyu 10. haftaya verdiler, o zamana kadar bebek ölü mu diri mi kan değerlerim nasıl onu bile bilemeyeceğim. :KK14:

Canım benim, sakın üzülme. Benim ilk randevumu 12. haftaya vermişlerdi. Delirdik o gün gelene kadar. Gerçekten bebek var mı, onu bile bilemiyor insan. Göz görmek istiyor. Bu ilk randevuyu beklemek gerçekten çok zor. Ama sonrası çorap söküğü gibi geliyor. Bak 20. hafta oldu, 2 kontrol, 1 scan, 1 kalp atışı :) ve 2 kan testi geçirdim. Gerçi hepsini 3 günde hallettiler :)))) Bu Cuma artık ayrıntılı ultrasonumuz var. Türkiye'ye gideceksen, orada da girersin bir ultrasona. Burası kadar pahalı değil nasılsa.

Biliyorum, ilk günler en zoru. Umarım bulantın falan yoktur. Olursa da üzülme, ben 13. haftaya kadar 2 kilo verdim, sonra birden kesildi bulantılarım. Bebişin iyidir, hiç kafanı takma. En kötü, çok canına tak derse gidiverirsin bir özel kliniğe. Ben çok pahalı diye gitmedim ama bir şey canımı sıkarsa gitmeyi düşünüyorum.

Bebişine ve kendine çok iyi bak. Arada gelişmelerden haberdar et.

Sevgiler,

Canım benim, sakın üzülme. Benim ilk randevumu 12. haftaya vermişlerdi. Delirdik o gün gelene kadar. Gerçekten bebek var mı, onu bile bilemiyor insan. Göz görmek istiyor. Bu ilk randevuyu beklemek gerçekten çok zor. Ama sonrası çorap söküğü gibi geliyor. Bak 20. hafta oldu, 2 kontrol, 1 scan, 1 kalp atışı :) ve 2 kan testi geçirdim. Gerçi hepsini 3 günde hallettiler :)))) Bu Cuma artık ayrıntılı ultrasonumuz var. Türkiye'ye gideceksen, orada da girersin bir ultrasona. Burası kadar pahalı değil nasılsa.

Biliyorum, ilk günler en zoru. Umarım bulantın falan yoktur. Olursa da üzülme, ben 13. haftaya kadar 2 kilo verdim, sonra birden kesildi bulantılarım. Bebişin iyidir, hiç kafanı takma. En kötü, çok canına tak derse gidiverirsin bir özel kliniğe. Ben çok pahalı diye gitmedim ama bir şey canımı sıkarsa gitmeyi düşünüyorum.

Bebişine ve kendine çok iyi bak. Arada gelişmelerden haberdar et.

Sevgiler,

Sonunda beni anlayan biri. Kocam bile anlamıyor :KK14:
Bekliyoruz artık napalım. :KK14:

Sonunda beni anlayan biri. Kocam bile anlamıyor :KK14:
Bekliyoruz artık napalım. :KK14:

Ay benimki de başta hiç anlamamıştı. Ne olacak, burada herkes böyle doğuruyor, diye. Sonra ben önce yemek yapmaktan, sonra ev işlerinden elimi çekince ve sürekli kusmaya başayınca paçaları tutuştu, doktor da doktor, diye kıvranmaya başladı :KK52::KK52::KK52: Şimdi doktor randevularımızı kendisi takip ediyor :KK52:

Ay benimki de başta hiç anlamamıştı. Ne olacak, burada herkes böyle doğuruyor, diye. Sonra ben önce yemek yapmaktan, sonra ev işlerinden elimi çekince ve sürekli kusmaya başayınca paçaları tutuştu, doktor da doktor, diye kıvranmaya başladı :KK52::KK52::KK52: Şimdi doktor randevularımızı kendisi takip ediyor :KK52:

ben de 2 gündür elimi çektim, midem feci bulanıyor :KK14:

yavaş yavaş anlamaya başladı sanki :)

doktorun mide bulantısı için verdiği bi hap var mı? :KK14:

X