Londra'da doğum ve NHS

Arkadaşlar,
Çok ama çokkkkk mutluyum. Geçen hafta hamile olduğumu öğrendik. Ama ben İstanbul'dan Londra'ya taşınalı daha 4 ay oldu ve açıkçası buradaki doğum kontrollerinden geçmiş, burada doğurmuş Türk henüz tanımıyorum. İngiliz arkadaşlarım buradaki sistemi normal buluyor ama ben kızkardeşimin 2 gebeliğinde de yanındaydım ve kontrollerideki ultrasonu ve özel ilgiyi kendim de görmek istiyorum :))))

Burada hamile kalıp doğum yapan var mı? Bana biraz bilgi verebilir misiniz? Neler güzeldi, neler sizi rahatsız etti? Bugün akşamüstü GP'mi görmeye gideceğim, umarım en azından sağlıklı bir gebelik mi onu söyler.

Herkese selamlar...
Selam ben simdi goruyorum sizin yazinizi sanirim artik bebeginiz buymustur. Bende uzun yillardir londrada yasiyorum me yazikki bende NHS kurbaniym hatta onunla kalamyp ozele gittim iki defa inanin nhs den hic bir varki yoktu;( kendimizi sordum kendim cevapladim ve ciktim doktordan dun aksam! Ben 22.5 hafalik hamileym dun doktor bana bebeginiz basi birazcik buyuk haftasida 2 hafta ileride AMA korkulacak bir durum yok dedi kafam zaten karisk daha da karistirdi ;( bu normakmi butun londrada nhs kurgan olmus ya da olmamis tum bayanlara soruyorum cavaplarsaniz cok sevinirim
Note: cok saglikli ve duzenli besleniyor bol su ve sivi tuketiyorum

Selam ben simdi goruyorum sizin yazinizi sanirim artik bebeginiz buymustur. Bende uzun yillardir londrada yasiyorum me yazikki bende NHS kurbaniym hatta onunla kalamyp ozele gittim iki defa inanin nhs den hic bir varki yoktu;( kendimizi sordum kendim cevapladim ve ciktim doktordan dun aksam! Ben 22.5 hafalik hamileym dun doktor bana bebeginiz basi birazcik buyuk haftasida 2 hafta ileride AMA korkulacak bir durum yok dedi kafam zaten karisk daha da karistirdi ;( bu normakmi butun londrada nhs kurgan olmus ya da olmamis tum bayanlara soruyorum cavaplarsaniz cok sevinirim
Note: cok saglikli ve duzenli besleniyor bol su ve sivi tuketiyorum

Selam..
Ben sadece 1 yıldır İngiltere'de yaşıyorum ve 18 haftalık hamileyim.
NHS hakkında çok ilgisizler kötüler vs yorumlar okumuştum ilk haftalarda.
Türkiye'deki sisteme alışık olduğumuz için aynı ilgiyi bekliyoruz sanırım.
Burada doktor göremediğimiz ve her ay ultrasona giremediğimiz için Türkiye'deki doktorumla da iletişim halindeydim ben.
İngiltere için 1950'lerin sistemini kullanıyorlar demiş ve yetersiz bulmuştu.
İngiltere hamileliği hastalık olarak görmüyor ve mümkün mertebe ilaçtan müdahaleden uzak tutuyor sizi de bebeği de.
Kan sonuçlarınızı bile öğrenemiyorsunuz. Türkiye'de sağlık ocaklarında aile hekimlerinde yaptırıp ertesi gün öğrendiğiniz bir bilgi burda devlet sırrı gibi..
Neden dediğimde kötü birşey varsa hemen ulaşılır size ama herşey iyi ise bilmenize gerek yok demişlerdi. Diğer annelerle kıyaslayıp strese sokarsınız kendinizi de bebeğinizi de. Her anne hatta her annenin her gebeliği farklı demişlerdi.
Down sendromu testi isteğe bağlı burada. Hakkınız var. İlgili tarihte bir hatırlatma yapmıyorlar ama scan için gittiğinizde istiyorum demeniz yeterli oluyor.

Ben istedim. Genelde istemiyorlarmış. Çünkü sonuç ne olursa olsun aldırmadıklarını söylediler. Yine stres istemedikleri için yani.
Ben yaptırdım ama down sendromu değeri için aralıkları bile Türkiye'den farklı. Benim bebeğimde 2,6 mm çıkmıştı. Türkiye 13+6 için biraz kalın dedi (sınır 3mm) ama İngiltere sorunsuz dedi.. (sınır 3.5mm)

12+6 ile girdiğim scandan bebek önde diye 13+6 olarak çıktım yani..
Bebeğin eli kolu iç organları cinsiyeti.. hiçbirşeyi siz sormazsanız söylemiyorlar..
Bu sebeple Türkiye'de dörtlü taramasını ve cinsiyetini öğrendik biz.

Son aylarda sadece ebe kontrolünde olmak sanırım başlı başına stres sebebi.

Bebeğinizin 2 hafta önde olması sebebiyle bence ense kalınlığı normaldir. Tabi ki doktor değilim ama şu sebeple söylüyorum. Türkiye'deki doktorum sonucun 3,01 mm çıktığında riskin %6 demişti.. Yani %100 doğruluğu olmayan bir testten bi ihtimal olabilir sonucunu almak aklına takılmasın derim.
Sağlıklı beslenen birisin, hareketsiz kalma sporunu yap yürüyüş yap derim.. Gülümse iyi hisset.
Aldır bu bebeği denilen bebeklerin ne dahi ne zeki çocuklar olarak doğduklarını gördüm ben.
Allah'a emanet olsun yavrularımız :)

X