Makyaj bağımlılığı / "tanıyamadım seni"

Aklıma haber
Herkese merhaba. Size küçük gelebilecek olan ama bende artık travma ve bağımlılık yaratan makyajdan bahsetmek istiyorum. Yıllar önce lise son gibi makyaja başladım. Sadece şeffaf bir maskara ile.. yaş ilerledikçe ay gözümün altını da kapatayım ay soluk duruyorum bir allık ruj da süreyim, biraz da aydınlatıcı, biraz far diye diye yüzümü tamamen makyaja alıştırmış bulundum. Oysa ki cildimde zerre kadar sivilce ve sorun yoktu, hiçbir zaman da olmadı. Makyajsız halim artık çok ama çok çirkin gelmeye başladı gözüme. Tamamen iki farklı insan gibi. Göz altı koyuluğum o kapatıcıları süre süre sanki daha da arttı, kapatıcı sürmeden çıkmak imkansız hale geldi. Kaliteli şeyler kullansam bile şuan yüzüm alerjiden geçilmeyecek durumda. Kortizonlu krem ve iğneler kullanıyorum doktor kontrolünde. Üniversitede çok sevdiğim bir erkek arkadaşım oldu. E makyaja alışmışım ya, gösteremiyorum makyajsız halimi soğuyacak da sevmeyecek artık diye. Yıllarca öyle devam ettim. Sonra bir gün inanılmaz hasta oldum, ailem uzakta olduğu için beni alıp hastaneye götürmesini rica ettim. İlk o gün gördü makyajsız. O panikle endişeyle tabi bir şey demedi ama ertesi gün "ne kadar değiştiriyor makyaj seni, çok ama çok şaşırdım. Neden bunu kendine yapıyorsun ki? keşke saklamasaydın benden, tanıyamadım seni" dedi. Çok utandım, çok üzüldüm. Çünkü kocaman bir hayal kırıklığı yaşadı. Göz alışıyor o bir miktar kusursuzluğa, doğalı haliyle kötü geliyor. Hem bana hem çevremdekilere. O erkek arkadaşımla da kısa bir süre sonra başka bir sebeple ayrıldık. Belki de bu yüzden soğukluk girdi.

Okul öncesi öğretmeniyim. Okula makyajsız gittiğim günler elbet oluyor. Öğretmen arkadaşlarım muhabbet arasında "maskara sürseydin daha canlı dururdun canım, aa bak şu kapatıcı sana iyi gider yeni çıkmış, bugün hasta mısın çok solgun duruyorsun" gibi samimiyetsiz ifadelerde bulunuyorlar istisnasız. Küçük bir yeğenim var. "teyze bugün neden çirkin olmuşsun ki " diyor bir şey sürmediğimde. :) Ve üstelik şimdi nişanlıyım. Nişanlım da makyajsız görmedi. Bunca tepkinin üzerine daha da sakladım kendimi, çok korktum. Mart ayına nikah tarihi aldık. Hep makyajsız görmek istediğini her halimle seveceğini söylüyor ve şaşırıyor bu tavrıma haklı olarak. Ama cesaretim yok. Adam şok olacak. Çok güzel olduğumu söylüyor hep. Bunu iltifat olarak kabul edemiyorum ne zaman söylese çok üzülüyorum. Çünkü güzel gördüğü şey bir tabaka. Tabi ki porselen makyaj yapmıyorum ama yadsınamayacak kadar değiştiriyor makyaj insanı. Yıllar boyunca pahalı kremler, maskeler, serumlar cilt bakımları, maskaralar, kapatıcılar, makyaj ıvır zıvırları derken inanılmaz yoruldum ruhen. Kendime yabancılaştım.

İnstagramda gördüğüm profillerde beni etkiledi, herkes kusursuz gözükmeye başladı gözüme. Ceylan iri gözler, mis gibi ciltler, aydınlık göz altları, sütun gibi fizikler, incecik beller, dolgun dudaklar, makyajsız bile dupduru yüzler.. Güzellik algım bile değişti. Şimdi en büyük korkum ben evlenince ne yapacağım? ona yaşatacağım hayal kırıklığıyla ya beni artık sevmezse,soğursa. Gerçekten psikolojim bu konuda hiç iyi değil. Fikirleriniz ve tecrübeleriniz benim için çok ama çok önemli.
Belki sizlerde bir zamanlar böyle düşüncelerde olmuşsunuzdur ve aşmışsınızdır, bilemiyorum. Fikirlerinizi çok merak ediyorum.
Aklıma haberlerde gördüğüm kadın geldi Evleniyor sabah esi yatakta kadını makyajsız görünce tanıyamıyor şok yasıyor sonra kadın uyanınca soruyor. ONDAN sonra da hemen adam bosanma davası acıyor😂

Bu konudaki herkesin de gözü Türkay Soray gözü galiba. Ben sırıttım çıkıyorum çünkü gercekten Filiz akin a benziorum.
Benim de gözlerim öyle sadece saçlar filiz akın dudakları benzetecek ünlü bulamadım 😁😁😆

makyaj senı cok degıstırmıs demısler ve barı bır rımel surseydın boyle cok cansızsın sozlerı o kadar aptalca kı
makyajın degıstırmeyecegı hıc bır sey yok tabıkı degısırsınız bu cok normal sıze aslında cok cırkınsın makyajla bırseye benzıyorsun der gıbı konusmuslar ınanılmaz sınır oldum o ınsanlara
etrafınızda boyle dusunenler varken kendınızı sureklı makyaj yapmak zorunda hıssetmenızı cok normal buldum bu yuzden
ipek kıprık, kaş boyama, kalıcı eyelıner, bb glow gıbı uygulamalardan faydalanabılırsınız
ama yok ben makyajdan yoruldum ama ınsanların bu soku benı daha cok yoruyor dersenız yaptıgınız makyajı hafıfleterek gozlerı ve kendı gozunuzu alıstırabılırsınız
once kontur uygulamalarını elersınız sonra allık sonra fontoten derken tek rımele kalırsınız :)

ben dugunumde bıle fondoten surmedım ruj ıle hıc aram yok sursem 5 dk sonra yola yola yalaya yalaya bıtırırım :KK70:hıc makyajla aram yok yanı ama amelıyata gıderken bıle rımelsız gıdemem rımel takıntım var kalkar kalkmaz yuzumu yıkar ve hemen rımelımı surerım rımelsız kelaynak gıbı hıssedıyorum kendımı
kocam bıle daha benı rımelsız gormedı :KK70: 6 yıllık evlıyım gordugunde de ay bu ne hasta gıbısın dese sen don totona bak derım acıkcası . cevrenızdekı ınsanların konusmaları cook futursuz oyle bır konusuyorlar kı makyaja mecbur hıssetmıssınız bu cok yorucu

Kesinlikle öyle, etrafımda bir kişi bile böyle de güzelsin dese sanki rahatlayacakmışım da bir daha yapmayacakmışım gibi bir his. Değişik. Evliyken bende sadece rimele indirgeyebilirim..ama aynı evin içinde nasıl 6 yıl rimelsiz görmedi ki eşiniz? duştan sonra, sabah kalkınca özellikle. bende böyle olacağım çok büyük ihtimalle.🙈 Çok merak ettim, eşinizin tepkisi ne oluyor? yada sizin için hep rimel sürme zorunluluğu yorucu olmuyor mu? ben ruhen çok yoruluyorum, makyajsız zahmetsiz de güzel ve canlı bir yüzüm olsa keşke diyorum. Yorumunuz için de çok teşekkür ederim. ☺️💕

Hepinizin yorumlarını okudum, ilgilenip yardımcı oldunuz. Ne kadar teşekkür etsem az. Dediklerinizi mutlaka uygulamak istiyorum, özellikle yavaş yavaş azaltmak konusunda. Fondöten vs boca etmiyorum yüzüme. Yani burnumu küçülteyim, çenem sivrileşsin gibi gibi uğraşmıyorum. Renk canlılık katmak hoşuma gidiyor. Umarım bir an evvel kurtulurum. Tekrar çok teşekkür ederim.

Bir de keratosis pilaris var bende. Tavuk derisi cildi gibi, pütür pütür. Yüzümde yok ama tüm vücudumdalar. En az makyajsız olmam kadar takıyorum bu durumu. Çünkü genetik tamamen, düzelmiyor. Hepsi birleşince ultra öz güvensizim şuan, çok üzgünüm. Kıl tüyü geçtim sırf şu ciltteki pütürcükler için lazere gitmek istiyorum. Bir nebze de olsa pürüzsüzleştiriyormuş sanırım. Siz önerir misiniz, lazer epilasyona gidenlerin fikirlerini merak ediyorum.
Dediğin ne diye merak edip baktım. Cildi nemli tutmak, sert temizleyicilerden uzak durmak, banyodan sonra nemlendirmek gerekiyormuş. Ayrıca nemlendiricinin laktik asit ve üre içermesi gerekiyormuş.

Ben de makyajsız kendimi kötü hissedenlerdendim. Neden sonra bunu değiştirmek istedim, cildim zarar görmeye başlamıştı, önce kapatıcıları bıraktım, bir iki ay sonra allığı, daha sonra ağır farları. Sonra bakkala, markete derken, dışarıya bazı günler sıfır makyajla çıkmaya başladım. En son maskeleri takmaya başladığımızda rujdan da vazgeçtim.
Meğer ne büyük bir rahatlıkmış, çıkmadan önce 20 dakika uğraşmadan olduğun gibi çıkabilmek..
Şimdi yalnızca özel günlerde makyaj yapıyorum, cildim güzelleşti, hem de krem, jel vs. kullanmadan. Aşamalı bırakmanı tavsiye ederim.

Nasıl bir makyaj ki bu , ben kapatıcı sürdüğümde hiçbir şey degismiyor🤔

Oyle demeyin, bazini bir rimel, bir kapatici bile cok degistirebiliyor. Benim lisedeyken yakin sayilacak bir arkadasim vardi. Kizi hic makyajsiz gormemistin. Makyajda rimel ve ruj idi. Tabi benim gozlemledigim. Birgun kantinde oturdugum masanin yanina kadar geldi, ben hala onu taniyamamisim. Boyle yazinca sacma geliyor kulaga ama aynen oyle oldu. Seni taniyamadim ne oldu sana diye cikti agzimdan. Hasta oldugu icin makyaj yapmamis. Sonradan keske oyle demeseydim dedim ama iste 🙊 Beni makyajsiz gormesinler diyerekten makyajla uyuyanlari bile biliyorum🙄

Bende tam tersine hic makyaj yapmadigim icin ayda yilda bir ruj sursem oha ruj surmus ne o var sende bir haller derdi is arkadaslarim. Hayir ya oylesine desem bile inanmazlardi..Boyle olunca hic kullanmamaya basladim. Belki orta yolu bulmak en iyisi olurdu:))

Kesinlikle öyle, etrafımda bir kişi bile böyle de güzelsin dese sanki rahatlayacakmışım da bir daha yapmayacakmışım gibi bir his. Değişik. Evliyken bende sadece rimele indirgeyebilirim..ama aynı evin içinde nasıl 6 yıl rimelsiz görmedi ki eşiniz? duştan sonra, sabah kalkınca özellikle. bende böyle olacağım çok büyük ihtimalle.🙈 Çok merak ettim, eşinizin tepkisi ne oluyor? yada sizin için hep rimel sürme zorunluluğu yorucu olmuyor mu? ben ruhen çok yoruluyorum, makyajsız zahmetsiz de güzel ve canlı bir yüzüm olsa keşke diyorum. Yorumunuz için de çok teşekkür ederim. ☺️💕
gercekten hıc rımelsız gormedı dogururken bıle rımellıydım :KK70: gece 2 de uyuyup sabah 7 de kalkan bırıyım sanırım en son ben uyuyup en erken ben uyandıgımdan denk gelmedı :KK70: sartlar ne olursa olsun ama ne olursa olsun diş fırcalamak gıbı bırsey kıprıklerımı fırcalamak :KK70: rımelsız bır halta benzemıyorum bence :KK70:

makyajın pırıltısına goz alısınca dıger turlu bos gıbı gorunuyor goze bende mesela fondoten kullanabılenlerın sabrına hayran kalıyorum 34 yasımdayım maksımum 2 kez surmusumdur onda da yuzumde tonlarca agırlık tasıyormus gıbı hıssettım sankı yanaklarım asagıya dusecektı :KK70: tuhaf bır hıs sanki kil maskesı surmusum yıkamayı unutmus cıkmısım gıbı nasıl surup yuzlerınde unutuyorlar nasıl fondotenle yasanır bılmıyorum ama rımelsız yasayamam sanırım :KK70:

bu arada cıltde tavuk derısı cılt gorunumu ıcın ozel urelı kremler kullanılıyor
yuz cıldı ıcın cıldıyecıye sormanız lazım ama vucutda yanı bacakta omuzda sırtda boyun bolgesınde olanlar ıcın en azından okuyanlar ıcın krem onerırım
kremlerın ıcerıgınde tazaroten,tretinoin glikolik,laktik,salisilik,en az yuzde 10 üre olmasına dıkkat edın

svr xerial 30 krem
topicrem
isana med korper milch
isi pharma secalia

bu kremler ıyı gün aşiri kullanılmalı

sert lıf ve tanecıklı peelıng kullanmayın sulfatlı urunlerden kacının

Arkadaşlara katılıyorum, kesinlikle az az azaltın makyajı ve kendinizi cildinizi daha sağlıklı hissetmek isterseniz bence bir dermatologdan yardım alın, hem gozeneklef daha sıkı olur hem uygulamalarla daha canlı ışıl ışıl bir cildiniz olur. Eş adayınızin da güzellik anlayışı onemli ve onun görüşü de sizin davranişlarinızı etkileyecektir. Zira şu zamana kadar karşınızda ki insanların tutumları, beklentileri sizi bu duruma daha çok itmis gibi, unutmayalım ki bizim kendimize olan öz güvenimiz en ışıltılı makyajımız.
Eş adayınızla bu konular üzerine sohbetler açın, ne düşündüğünü anlayın ve kendinizi makyajsız aynada seyredin, sevin ,inceleyin. Makyajsız illa derbeder olmaniza gerek yok, hafif yağlı bir krem, biraz dudak renklendirici ve saçı başı toparlamak bile kendinizi makyajsız izlerken iyi hissettirecektir ve son olarak aynada kendinoze bakarken kendi kendinize şefkatle gülümseyin!

Makyajı Azaltın, kirpik lifting, kalıcı eyeliner, kaş için bir işlem ve kalıcı ruj sizi acayip rahatlatır. Ben yaptırdım makyaj yapmama gerek kalmıyor hem doğal hem bakımlı hem rahatim.
Bu şekilde makyaj yapan birine bunlar yetmez bence. Bende konu sahibi gibiyim ordan biliyorum. 😣

gercekten hıc rımelsız gormedı dogururken bıle rımellıydım :KK70: gece 2 de uyuyup sabah 7 de kalkan bırıyım sanırım en son ben uyuyup en erken ben uyandıgımdan denk gelmedı :KK70: sartlar ne olursa olsun ama ne olursa olsun diş fırcalamak gıbı bırsey kıprıklerımı fırcalamak :KK70: rımelsız bır halta benzemıyorum bence :KK70:

makyajın pırıltısına goz alısınca dıger turlu bos gıbı gorunuyor goze bende mesela fondoten kullanabılenlerın sabrına hayran kalıyorum 34 yasımdayım maksımum 2 kez surmusumdur onda da yuzumde tonlarca agırlık tasıyormus gıbı hıssettım sankı yanaklarım asagıya dusecektı :KK70: tuhaf bır hıs sanki kil maskesı surmusum yıkamayı unutmus cıkmısım gıbı nasıl surup yuzlerınde unutuyorlar nasıl fondotenle yasanır bılmıyorum ama rımelsız yasayamam sanırım :KK70:

iyi ki yazdın, kendimi şu dünyada yapayalnız hissediyordum bu konuda. :) benim içinde en önemlisi maskara. ne yaparsam yapayım diğer makyaj malzemelerini yüzüme döşeyim rimel sürmediğimde o makyaj tırt gibi geliyor. Gözlerim küçücük kel gibi kalıyor. En önemlisi o yüzden benim için de. Peki eşiniz bu duruma ne diyor? Bi rimelsiz göreyim artık gibi isteği olmuyor mu? 🙈

Bu şekilde makyaj yapan birine bunlar yetmez bence. Bende konu sahibi gibiyim ordan biliyorum. 😣

Eşiniz makyajsız gördü mü hiç peki? Tepkisi ne oldu? Tamamen gözümüz alıştığı için mi yoksa makyajsız gerçekten çok kötü olduğumuz için mi bilemiyorum. Ruhen çok yıpratıcı.

Bazı insanlar makyaj güzeli oluyo bende öyleyim, yani makyaj aşırı değiştiriyo doğal halimizle alakamız yok, kimine de hiç farketmiyo. Benim eşim de makyajlı aşırı güzelsin doğal da güzelsin de der, oradaki ‘de’ bile durumu anlatıyo😄 ama ben sorun etmiyorum evde de makyajlı geziyorum, bazen uzun süre yapmıyorum kafama göre yani, bence nişanlın da sorun etmez sonuçta seni tanıdı ve karakterine bağlandı, yine de makyaj yaparsın evde de ama dert etme yani sürekli olacak iş değil, arada şaşırtmak da iyidir😁

bu arada cıltde tavuk derısı cılt gorunumu ıcın ozel urelı kremler kullanılıyor
yuz cıldı ıcın cıldıyecıye sormanız lazım ama vucutda yanı bacakta omuzda sırtda boyun bolgesınde olanlar ıcın en azından okuyanlar ıcın krem onerırım
kremlerın ıcerıgınde tazaroten,tretinoin glikolik,laktik,salisilik,en az yuzde 10 üre olmasına dıkkat edın

svr xerial 30 krem
topicrem
isana med korper milch
isi pharma secalia

bu kremler ıyı gün aşiri kullanılmalı

sert lıf ve tanecıklı peelıng kullanmayın sulfatlı urunlerden kacının
Çok iyi oldu bu öneriler. Çok ama çok teşekkür ederim. Kremlere bakacağım hemen. Salisilik asit en iyi gelen şey imiş. Dermatologa bu sebeple çok gittim. Genetik olduğunu, görünümünü nemlendiricilerle bir nebze hafifletebileceğimi ama tekrar eski haline geri döneceğini söyledi. Verdiği tüm kremler düz nemlendirici losyon. Acaba dedim lazere gitsem bir nebze işe yarar mı. Onu araştırıyordum.

Bence başkalarından çekinmeyin. Siz kendiniz alışık değilsiniz yalnızca makyajsız halinize, gözünüze tuhaf geliyor. Kardeşimin eşini de biz hiç makyajsız görmedik. Bekarken her gün makyaj yapardı, evde bile. İlk kez makyajsız gördüğümüzde, oğlum tanımamıştı onu. Ama hiç yadırgamadık. Makyajlı da güzel, makyajsız da. O şimdi bizim aramızda her zaman makyaja gerek olmadığını gördü, bayağı bıraktı. Yalnızca özel bir yere gittiğinde yapıyor. Eskiden sabah uyanıp makyajsız Görünce, kendimi yabancı gibi hissediyorum, hemen makyaj yapıyorum diyordu. O sebeple, bu yalnızca kafanızdaki imaj, emin olun eşiniz ya da başkası zamanla alışacak ve çok normal gelecek. Sizin gözünüz alışınca siz de devamlı yapmanız gerekmediğini göreceksiniz.

Yavaş yavaş azalta azalta gözünü alistirin adamın bence. Mesela bir süre fondöten sürmeyin, göz altı kapaticisi, allık , rimel,ruj falan... Zamanla gözü alışır, göz altı kapaticisina da güle güle dersiniz...
Şu sevgililerin makyajsız görmeme olayı bana çok tuhaf geliyor ya. Hiç mi birlikte denize gitmediniz, bir haftasonu tatile gitmediniz , duş sonrası saça havlu sarılı oturmadiniz? İnsan sevgilisini nasil makyajsız gormez?
Konuyu okuyunca aklıma bir film geldi
Nappily ever after
Küçüklüğünden beri kıvırcık saçları annesi tarafından duzleştirilen, küçükken yağmur yagip saçları kabarinca herkeisn ona güldüğü afro Amerikan bir karakter var. Artık takıntı yapmış saçı. Aynı evde yaşadığı sevgilisi onu bir kere duştan çıkmış halde görmemiş, yağmurdan deli gibi kaçıyor, hep mükemmel olmaya çalışıyor, adamdan bir saat önce uyanıp saçlarını yapıyor falan..en sonunda terkediliyor. O da olayın açısıyla vuruyor saçlarını üç numaraya... Böyle bir film. İzlersen belki ruh haline yakın bulup sevebilirsin, Netflix'te vardi
Sonunu anlatmasaydınız iyiydi 😀

Sonunu anlatmasaydınız iyiydi 😀
Hahahah😅😅 yok yok burası daha başı.
Afişte bile saçsız hali var,spoiler değil😅😅
images (20).jpeg

Gönül rahatlığıyla izleyebilirsin

Ilk olarak psikoloğa gitmelisiniz. Bende sizin kadar olmasa da makyajsız kötü hissediyodum. Sonra cilt bakımına yöneldim cildim o kadar güzelleşti ki şimdi hiç fondöten kapatıcı suremiyirum pislenecek diye. Önceden tonik kullanmadım ben mesela cildini iyi temizleyemiyormusum şimdi yağla makyajı çıkarıyorum sonra köpükle yıkıyorum artı tonik le siliyorum anca temizleniyor makyajım onu gördükçe pis gelmeye başladı makyaj yaptiysam eve geldiğim gibi çıkarıyorum rahat edemiyorum. Birde siz makyaj yaptıkça insanlar ona alışıyor ve tuhaf geliyor sadece. Mesela gözlük takmaya başladığını düşün insanlara tuhaf gelecektir gözleri alışana kadar. Alışınca da gözlüksüz tuhaf gelecek

X