Makyaj bağımlılığı / "tanıyamadım seni"

Millet makyajla kendini değiştiriyor ben ayda yılda bir fondoten süreyim diyorum yüzüm Bülent Ersoy’a dönüyor 🤦🏼‍♀️

çalıştığım zamanlarda makyaj yapardım ama beni hiç değiştirmedi. yine de nişanlıyken eşimde farklı bir algı oluşturmamak adına makyajsız durmaya çalıştım yanında. sizde fazla makyaj yapıyorsanız azalta azalta gösterebilirsiniz kendinizi.çünkü gerçekten büyük travma oluyor erkeklerde

ben sarıya donuk notr alt tonluyum betim benzım atık duruyor hasta gıbı :KK70: kesınlıkle bır renk ıstıyor bırseyler ıstıyor yuz
bu nedenle kendı dogal sac rengımın dısınada cıkamıyorum hep yansımalı kumrallardayım :KK70: bır ton acmaya kalkayım benı goren ahanda zombıler dunyayı basmıs derler
Ben de aynı durumdayım. Halbuki buğday tenli filan değilim, bildiğiniz Sevimli Hayalet Casper beyazlığındayım ama cilt alt tonundan kaynaklanıyor sanırım. Doğal saç rengim kumral. Hiç sarı saç denemedim. Bir kere doğal rengimi sarıyla açmışlığım var ki bir ton anca fark etmiştir. Mezardan kalkıp gelmiş gibi oldum tövbe 🤦‍♀️ Nasıl özeniyorum avatarımdaki saç rengine.

Ben makyaj yaptigimda degusmiyorum. Ben mi makyaj yapmayi bilmiyorum, anlamadim.
Valla ben de okudugumda bunu dusundum ben de hic degismiyorum :)) hatta bazen biraz abarttigimda cirkinlestirmis gibi geldigi bile olur. Sanirim ben de makyaj yapmayi bilmiyor olabilirim

Ben makyaj yaptigimda degusmiyorum. Ben mi makyaj yapmayi bilmiyorum, anlamadim.
Bende ayniyim ama bilmiyorumda kuafor bana goz makyaji yapinca gorme o gozleri aman allahim bu ne guzellik diyosun
Silincede ne bicim gozum var biri birine benzemiyo diyosun
Goz makyajini iyi yapinca cok degisiyor insan bide dudaga hile flnda varsa vuuuv
Daha bunun golgelendirmesi burnu kucultmesi elmacik kemiklerini belirginlestirmesi derken bayagi degisiyosun

Beni eşim evlenene dek değil evlendikten sonra da makyajsız görmedi. Buğday tenli renksiz bir cilde sahibim. Ama eşim makyaj yaptığımı fark etmezdi. Hafif ince bir kapatıcı, dipliner ve dudağa pembelik verecek kadar parmağımın ucuna sürdüğüm ruju yayardım tüm makyaj buydu ama acayip değiştirirdi. Evlenince de devam ettim sabah erken kalkar tazeledim:halay:
Sonra hamileliği öğrendiğim gün bıraktım. Kimyasallardan uzak durma kararı aldım. Bir anda ilk defa esim görünce hamilelik seni gerçekten çok halsiz yaptı yüzünün rengi soldu diyip üzüldü:KK45: açıkladım tabi sonraları ama makyajsız daha güzel olduğumu belirtir çünkü artık elinden bir şey gelmez her şey için çok geçtir kendisini teselli etmesi gereklidir.
Makyajı azaltarak hem kendi gözünüzü hem de çevrenizi buna alıştırabilirsiniz. Kendinize güvenin.

Demekki seni degistirecekmkadar yapmiyosun ama ben konu sahibine inaniyorum kuzenimin eşini nisanliyken tanimistim ve evlenene kadar hic makyajsiz gormedim tabi kizi ....neyse bunlar evlendiler bigun bize ziyarete geldiler ve kiz makyajsiz geldi gözlerime inanamadim başka bi kız geldi sandim yuuh dedimm wooohhh dedim icimden cok şaşırdim nasil bukadar degişebilir bir makyajla diye tabi icimden ..meger dudaklar ince kirpikler yok gözleri iri degil kucucuk ....goz rengi ela degil koyukahve ve yuzu bembeyaz aslinda yine guzel kiz ama makyajla cok farkli

Eklentiler

• Max-Factor-Panstik-Kapatici-Stik-Fondoten-12-True-Beige-3.jpg
    Max-Factor-Panstik-Kapatici-Stik-Fondoten-12-True-Beige-3.jpg
    59,6 KB · Görüntüleme: 38
Benzer bir sorun bende yaşadım. Bende fondöten sürmeden asla sokağa hatta bakkala bile gidemem diyordum. Üstüne üstelik cildimde hiç bir sorun kusur olmamasına rağmen sürekli sürüyordum. Cildim de herhangi bi lekelenme ya da sivilce sorunum yoktu fakat ben hep daha da pürüzsüz olsun daha kusursuz görünsün isterdim. Kendimi bildim bileli de cildimle uğraşırım. Lise son sınıfa gelene kadar kullandım. Son sınıfta sınav stresiyle birlikte yıllardır sürdüğüm o fondötenlerinde acısı çıktı. Acayip derece de sivilce patlaması yaşadım. Roaccutane kullanmaya başladım. Ve doktor asla yüzüme makyaj yapmamam konusunda beni uyardı. Bende bu uyarısını dikkate aldım. Ben bile şaşırdım bir sene boyunca yüzüme fondöten sürmeyi geçtim ruj bile sürmeden o sivilceli yüzümle dolaştım. Sürekli soru tufanına tutulmak, bak şunu yap bunu yap diye tavsiye verenlere maruz kaldım. Hepsine kulak tıkadım, bakışları görmezden geldim. Çünkü ben bir tedavi süreci içerisindeydim ve eni sonu geçecekti. Geçti de fakat asla eski cildim gibi olmadı yine de buna da şükür ediyorum ve şimdi ki kusurlarımı gizlemek yerine görmezden geliyorum. Çünkü kimse göründüğü gibi değil bunu gördüm. Özellikle ınstagramda, buna emin olabilirsiniz. Çok iyi uygulamalar var, kendim de kullanıyorum. Sivilceleri kapatıyor, yüzü pürüzsüzleştiriyor ve bunu o kadar doğal bir şekilde yapıyorlar ki, filtre falan değil hani resmen kendi cildinmişçesine. Gözlerini büyüten mi dersiniz, dudakları büyüten mi, burnuna şop yapan mı belini, bacağını incelten mi... Allah aşkına Kendal Jenner bile o fiziğiyle şop yapıyor. Niye çünkü herkes olduğundan daha iyi görünmenin peşinde. Sosyal medya algısı böyle bir şey ama sahte hemde oldukça.. Fotoğraf çekim açısına kadar her şey ayarlı ya. Gerçekte 150 cm boya sahip olan arkadaşım resmen ınstagramda 170 boyu varmış gibi duruyor. Size tavsiyem kesinlikle sosyal medya da gördüklerinize aldırış etmeyin. Evet kolay değil herkes bu kadar mükemmel resimler çizerken, günde milyon kere bizde bunlara maruz kalınca istemsizce insanın modu düşüyor fakat sahte bunu hatırlatın kendinize.. Sizin içinde şöyle bir tavsiye verebilirim, gerçekten çirkin göründüğünüzü sanmıyorum makyajsız. Sadece kendinizi makyajsız görmeye gözünüzün alışması gerekiyor. Sizin ve çevrenizin. Yavaş yavaş bırakın. O göz altı kapatıcıları tam bir facia, insanı içinden çıkılmaz bir döngüye sokuyorlar zaten. Onun dışında bence bir ruj ve bir maskara yeterli olacaktır. Doğal cilt renginizi değiştirecek ürünler kullanmaktan kaçının. İki üç hafta gibi bir süre de herkes alışacaktır.

Benzer bir sorun bende yaşadım. Bende fondöten sürmeden asla sokağa hatta bakkala bile gidemem diyordum. Üstüne üstelik cildimde hiç bir sorun kusur olmamasına rağmen sürekli sürüyordum. Cildim de herhangi bi lekelenme ya da sivilce sorunum yoktu fakat ben hep daha da pürüzsüz olsun daha kusursuz görünsün isterdim. Kendimi bildim bileli de cildimle uğraşırım. Lise son sınıfa gelene kadar kullandım. Son sınıfta sınav stresiyle birlikte yıllardır sürdüğüm o fondötenlerinde acısı çıktı. Acayip derece de sivilce patlaması yaşadım. Roaccutane kullanmaya başladım. Ve doktor asla yüzüme makyaj yapmamam konusunda beni uyardı. Bende bu uyarısını dikkate aldım. Ben bile şaşırdım bir sene boyunca yüzüme fondöten sürmeyi geçtim ruj bile sürmeden o sivilceli yüzümle dolaştım. Sürekli soru tufanına tutulmak, bak şunu yap bunu yap diye tavsiye verenlere maruz kaldım. Hepsine kulak tıkadım, bakışları görmezden geldim. Çünkü ben bir tedavi süreci içerisindeydim ve eni sonu geçecekti. Geçti de fakat asla eski cildim gibi olmadı yine de buna da şükür ediyorum ve şimdi ki kusurlarımı gizlemek yerine görmezden geliyorum. Çünkü kimse göründüğü gibi değil bunu gördüm. Özellikle ınstagramda, buna emin olabilirsiniz. Çok iyi uygulamalar var, kendim de kullanıyorum. Sivilceleri kapatıyor, yüzü pürüzsüzleştiriyor ve bunu o kadar doğal bir şekilde yapıyorlar ki, filtre falan değil hani resmen kendi cildinmişçesine. Gözlerini büyüten mi dersiniz, dudakları büyüten mi, burnuna şop yapan mı belini, bacağını incelten mi... Allah aşkına Kendal Jenner bile o fiziğiyle şop yapıyor. Niye çünkü herkes olduğundan daha iyi görünmenin peşinde. Sosyal medya algısı böyle bir şey ama sahte hemde oldukça.. Fotoğraf çekim açısına kadar her şey ayarlı ya. Gerçekte 150 cm boya sahip olan arkadaşım resmen ınstagramda 170 boyu varmış gibi duruyor. Size tavsiyem kesinlikle sosyal medya da gördüklerinize aldırış etmeyin. Evet kolay değil herkes bu kadar mükemmel resimler çizerken, günde milyon kere bizde bunlara maruz kalınca istemsizce insanın modu düşüyor fakat sahte bunu hatırlatın kendinize.. Sizin içinde şöyle bir tavsiye verebilirim, gerçekten çirkin göründüğünüzü sanmıyorum makyajsız. Sadece kendinizi makyajsız görmeye gözünüzün alışması gerekiyor. Sizin ve çevrenizin. Yavaş yavaş bırakın. O göz altı kapatıcıları tam bir facia, insanı içinden çıkılmaz bir döngüye sokuyorlar zaten. Onun dışında bence bir ruj ve bir maskara yeterli olacaktır. Doğal cilt renginizi değiştirecek ürünler kullanmaktan kaçının. İki üç hafta gibi bir süre de herkes alışacaktır.

Çok teşekkür ederim tavsiyelerin için 💖
Bende sivilce ile değil ama alerji ile uğraşıyorum. Yüzümün tamamı nokta nokta kabarcıklarla dolu. Ve üstelik inanılmaz kaşınıyor. Doktor makyajı bırak dedi ama daha da beter hale getiriyorum durumu kullanmaya devam ederek. Kendimde en kötü gördüğüm yer göz ve göz çevrem. Maskara ve kapatıcısız çok yorgun ve bitkin duruyorum. Çok koyu halkalar var. Bir süredir alerji sebebiyle fondöten kullanmıyorum, çıplak gibi hissediyorum :) Dediğiniz tavsiyelere mutlaka uyacağım tekrar teşekkür ederim.

Demekki seni degistirecekmkadar yapmiyosun ama ben konu sahibine inaniyorum kuzenimin eşini nisanliyken tanimistim ve evlenene kadar hic makyajsiz gormedim tabi kizi ....neyse bunlar evlendiler bigun bize ziyarete geldiler ve kiz makyajsiz geldi gözlerime inanamadim başka bi kız geldi sandim yuuh dedimm wooohhh dedim icimden cok şaşırdim nasil bukadar degişebilir bir makyajla diye tabi icimden ..meger dudaklar ince kirpikler yok gözleri iri degil kucucuk ....goz rengi ela degil koyukahve ve yuzu bembeyaz aslinda yine guzel kiz ama makyajla cok farkli

Ay üzüldüm şu an :)
Gerçekten çok fark oluşuyor. Bence bir maskara bile insanın havasını değiştiriyor. En büyük endişem nişanlımın yaşayacağı hayal kırıklığı. 🙈

Beni eşim evlenene dek değil evlendikten sonra da makyajsız görmedi. Buğday tenli renksiz bir cilde sahibim. Ama eşim makyaj yaptığımı fark etmezdi. Hafif ince bir kapatıcı, dipliner ve dudağa pembelik verecek kadar parmağımın ucuna sürdüğüm ruju yayardım tüm makyaj buydu ama acayip değiştirirdi. Evlenince de devam ettim sabah erken kalkar tazeledim:halay:
Sonra hamileliği öğrendiğim gün bıraktım. Kimyasallardan uzak durma kararı aldım. Bir anda ilk defa esim görünce hamilelik seni gerçekten çok halsiz yaptı yüzünün rengi soldu diyip üzüldü:KK45: açıkladım tabi sonraları ama makyajsız daha güzel olduğumu belirtir çünkü artık elinden bir şey gelmez her şey için çok geçtir kendisini teselli etmesi gereklidir.
Makyajı azaltarak hem kendi gözünüzü hem de çevrenizi buna alıştırabilirsiniz. Kendinize güvenin.

Bende diyorum evlenince nasıl sürekli makyajlı olacağım, sabah uyanınca nasıl ondan önce kalkıp elimi yüzümü toparlayacağım, duştan sonra ne olacak. Hadi hepsini yaptım bu adam hiç mi demeyecek bi sil şunları artık diye. Ya da ben çok yorulmayacak mıyım bunlara bağımlı olmaktan. Peki makyajı bıraktıktan sonra doğal haliniz daha iyi gelmeye başladı mı? Yani o kadar da kötü değilmiş gibi bir düşünce. 🙈 yorumun için çok teşekkür ederim 💕

Aslında sarı renk saç değil de sarı alt tonlu cilde sahip olanlar yani buğday tenliler vs makyajsız çok "renksiz" dururlar. Kişi kendinden bilir işi.:KK70: bir buğday tenli olarak gençlik yıllarımda saçımı sarıya boyamak gibi bir gaflete düştüm ki kafama sıksam yeriydi:KK70: kendimden korkardım makyajsizkenki tipimle tövbe allah korusun:KK70:
Hani derler ya "kibariye'nin annesi gibi".. heh aynen öyle oldum:KK70:
O yüzden bence sarı saç beyaz tenlilere göre bir iş.
Yaa çok hoşsunuz😅😂Hangimiz düşmedik o hatalara gençken😀

Ne sürüyorsunuz ki günlük hayatta yüzünüze ?
Okula giderken gerçekten çoğu zaman makyaj yapmaya halim olmuyor. Çocukların etkinlikleriyle büyük zaman harcıyorum, geç yatıyorum. Sabahta o yorgunlukla mecal kalmıyor. Ama nişanlımla görüşeceğim zaman epey özeniyorum. Fondöten, maskara, allık, far, kapatıcı... Allah ne verdiyse kullanıyorum kısacası. :) ama beni en çok değiştirenin maskara olduğunu düşünüyorum. Ne sürersem süreyim maskara yoksa makyaj bir işe yaramıyor gibi geliyor.

Herkese merhaba. Size küçük gelebilecek olan ama bende artık travma ve bağımlılık yaratan makyajdan bahsetmek istiyorum. Yıllar önce lise son gibi makyaja başladım. Sadece şeffaf bir maskara ile.. yaş ilerledikçe ay gözümün altını da kapatayım ay soluk duruyorum bir allık ruj da süreyim, biraz da aydınlatıcı, biraz far diye diye yüzümü tamamen makyaja alıştırmış bulundum. Oysa ki cildimde zerre kadar sivilce ve sorun yoktu, hiçbir zaman da olmadı. Makyajsız halim artık çok ama çok çirkin gelmeye başladı gözüme. Tamamen iki farklı insan gibi. Göz altı koyuluğum o kapatıcıları süre süre sanki daha da arttı, kapatıcı sürmeden çıkmak imkansız hale geldi. Kaliteli şeyler kullansam bile şuan yüzüm alerjiden geçilmeyecek durumda. Kortizonlu krem ve iğneler kullanıyorum doktor kontrolünde. Üniversitede çok sevdiğim bir erkek arkadaşım oldu. E makyaja alışmışım ya, gösteremiyorum makyajsız halimi soğuyacak da sevmeyecek artık diye. Yıllarca öyle devam ettim. Sonra bir gün inanılmaz hasta oldum, ailem uzakta olduğu için beni alıp hastaneye götürmesini rica ettim. İlk o gün gördü makyajsız. O panikle endişeyle tabi bir şey demedi ama ertesi gün "ne kadar değiştiriyor makyaj seni, çok ama çok şaşırdım. Neden bunu kendine yapıyorsun ki? keşke saklamasaydın benden, tanıyamadım seni" dedi. Çok utandım, çok üzüldüm. Çünkü kocaman bir hayal kırıklığı yaşadı. Göz alışıyor o bir miktar kusursuzluğa, doğalı haliyle kötü geliyor. Hem bana hem çevremdekilere. O erkek arkadaşımla da kısa bir süre sonra başka bir sebeple ayrıldık. Belki de bu yüzden soğukluk girdi.

Okul öncesi öğretmeniyim. Okula makyajsız gittiğim günler elbet oluyor. Öğretmen arkadaşlarım muhabbet arasında "maskara sürseydin daha canlı dururdun canım, aa bak şu kapatıcı sana iyi gider yeni çıkmış, bugün hasta mısın çok solgun duruyorsun" gibi samimiyetsiz ifadelerde bulunuyorlar istisnasız. Küçük bir yeğenim var. "teyze bugün neden çirkin olmuşsun ki " diyor bir şey sürmediğimde. :) Ve üstelik şimdi nişanlıyım. Nişanlım da makyajsız görmedi. Bunca tepkinin üzerine daha da sakladım kendimi, çok korktum. Mart ayına nikah tarihi aldık. Hep makyajsız görmek istediğini her halimle seveceğini söylüyor ve şaşırıyor bu tavrıma haklı olarak. Ama cesaretim yok. Adam şok olacak. Çok güzel olduğumu söylüyor hep. Bunu iltifat olarak kabul edemiyorum ne zaman söylese çok üzülüyorum. Çünkü güzel gördüğü şey bir tabaka. Tabi ki porselen makyaj yapmıyorum ama yadsınamayacak kadar değiştiriyor makyaj insanı. Yıllar boyunca pahalı kremler, maskeler, serumlar cilt bakımları, maskaralar, kapatıcılar, makyaj ıvır zıvırları derken inanılmaz yoruldum ruhen. Kendime yabancılaştım.

İnstagramda gördüğüm profillerde beni etkiledi, herkes kusursuz gözükmeye başladı gözüme. Ceylan iri gözler, mis gibi ciltler, aydınlık göz altları, sütun gibi fizikler, incecik beller, dolgun dudaklar, makyajsız bile dupduru yüzler.. Güzellik algım bile değişti. Şimdi en büyük korkum ben evlenince ne yapacağım? ona yaşatacağım hayal kırıklığıyla ya beni artık sevmezse,soğursa. Gerçekten psikolojim bu konuda hiç iyi değil. Fikirleriniz ve tecrübeleriniz benim için çok ama çok önemli.
Belki sizlerde bir zamanlar böyle düşüncelerde olmuşsunuzdur ve aşmışsınızdır, bilemiyorum. Fikirlerinizi çok merak ediyorum.
Şunu söylemek gerekirse kesinlikle insanların gözünün alışmasıyla alakalı. Bende makyaj yapmıyorum gündelik hayatta (çünkü üşengecim) çok nadir bir bb krem bir allık. Ama kuaförde makyaj yapıldığında kimse beğenmiyor. Çünkü gözleri alışmış öyle görmeye. O yüzden zamanla azaltırsan ve bakımını da artırırsan bence aşabilirsin bu sorununu. Sağlıklı günler dilerim :)

Şunu söylemek gerekirse kesinlikle insanların gözünün alışmasıyla alakalı. Bende makyaj yapmıyorum gündelik hayatta (çünkü üşengecim) çok nadir bir bb krem bir allık. Ama kuaförde makyaj yapıldığında kimse beğenmiyor. Çünkü gözleri alışmış öyle görmeye. O yüzden zamanla azaltırsan ve bakımını da artırırsan bence aşabilirsin bu sorununu. Sağlıklı günler dilerim :)
Ki ben beyaz tenli sarışınım nasıl soluk duruyorum aslında. Sivilceden kaynaklı minik gözeneklerim de var yanacıklarımda :KK45:. Amannn diyorum bakım yapa yapa düzeliyor her şey yeter ki can sağlığı olsun.

Bende diyorum evlenince nasıl sürekli makyajlı olacağım, sabah uyanınca nasıl ondan önce kalkıp elimi yüzümü toparlayacağım, duştan sonra ne olacak. Hadi hepsini yaptım bu adam hiç mi demeyecek bi sil şunları artık diye. Ya da ben çok yorulmayacak mıyım bunlara bağımlı olmaktan. Peki makyajı bıraktıktan sonra doğal haliniz daha iyi gelmeye başladı mı? Yani o kadar da kötü değilmiş gibi bir düşünce. 🙈 yorumun için çok teşekkür ederim 💕
Fark etti ama hasta ve halsiz olduğumu düşündü makyaj aklına gelmedi.
Ben makyajı güzel olmak için değil kusur kapatmak için yaparım. Köntür aydınlatıcı allık far parlatıcı kullanmazdım bu yüzden olduğumdan çok da farklı olmazdım.
Kirpiğim seyrek diye dipliner
Renk dalgalanması var diye kapatıcı ama çok hafif
Dudağım renksiz diye rujdan bir noktacık yaymak hepsi bu
Siz de çeşitlerden azaltarak kurtulabilirsiniz.
Eşinizden erken uyanır ve uyursanız yine full makyaj yapabilirsiniz eşim isten dönmeden 15 dakika evvel makyaj yapmaya başlardım. Sıkıcı tabi ama nihayetinde evlenince çorabını yıkayacağınız kişi için pek de zahmete girmeyeceksiniz

X