Makyaj ve abdest

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhaba hepinize.
İnternette konuyu araştırırken sayfaya denk geldim bir de sizlere sormak istedim.
Aslında internette konuyla ilgili fetva buldum ama emin olamadım.
Bilenler bana lütfen yardım etsin.
BEN makyaj yapıyorum, rimelim, bb kremim mutlaka sürerim.
Markaları helal sertifikası olan bir marka.
İşyerinde abdest alınca, yüzümü yıkayınca zaten bb krem gidiyor, rimel de sulanıyor, su bazlı zaten, akmıyor ama ıslak ıslak oluyor ıslandığı, suyun geçtiği belli.
Ama ben yüüzmü güzelce yıkayıp rimeli çıkarmadan namaz kılıyorum çünkü işyerinde olmuyor.
Namaza karşı büyük bir istekle doluyum ve saba namazına bile kalkıyorum.
Ama bu makyaj konusu içime vesvese oluyor, vazgeçemiyorum da makyajdan.
Hocalar eğer pis bir madde değilse su geçiriyorsa kılınabilir diyor ama aranızda bu konuda yine de bana yol gösterecek vardır diye yazmak istedim.
Makyaj namaza engel değil diye biliyorum ben de çoğu zaman makyajla namaz kılıyorum.

Yaşadığımız çağ itibariyle bu kadar çok uyaran varken içinden geliyo namaz kılıyo. Rimelini ve bb kremini çıkarıp abdest almak, namaz kılmak sonra tekrar rimel ve bb krem sürmek, bunu günde 3-4 defa tekrarlamak belki nefsine zor gelecek ve namaz kılmaktan tamamiyle vazgececek. Gerek var mı soğutmaya? Farz olan şey namaz kılmak ve bence dinde en önemli şey tertemiz bir niyet. Yapmayın Allah aşkına.
Her çağın uyaranları vardır,Dinde niyet çok önemlidir doğru.Namaz farzdır ,abdest namazdan önce zorunludur ve kuralları nettir. Eğer niyetle bu işi çözmeye çalışır ve kuralları esnetirseniz ileriki çağlarda insanlar niyetim temiz digerek abdestsiz namaz kılmaya başlar.

Yaşadığımız çağ itibariyle bu kadar çok uyaran varken içinden geliyo namaz kılıyo. Rimelini ve bb kremini çıkarıp abdest almak, namaz kılmak sonra tekrar rimel ve bb krem sürmek, bunu günde 3-4 defa tekrarlamak belki nefsine zor gelecek ve namaz kılmaktan tamamiyle vazgececek. Gerek var mı soğutmaya? Farz olan şey namaz kılmak ve bence dinde en önemli şey tertemiz bir niyet. Yapmayın Allah aşkına.
Hakkıyla yapmıyorsa yapmasın bir zahmet. Çocuk mu kandırıyor. Nefsine zor gelecek demişsiniz, kendisi için kılıyor sonuçta, onun namaz kılıp kılmaması Rabbimize bir şey kazandırıp kaybettirmez.

Şeytan : Kıl,bir şey olmaz..Zaten önemli olan niyettir.Makyaj olsa ne olur ?
Şeytan : İçin sıkılıyor biliyorum,ama gel forumları gezelim.Belki sana makyajlı olarak kil diyen birilerine denk gelebiliriz.Belki de senin gibi düşünen ne çok insan vardir..Onlardan güç alabiliriz.

Bence silip kılmak yerine ; buna bu kadar kafa yorup,sürekli makyajli kılmak için açık bir kapı araman da : Seytanın oyunu.
Şu an seni aratan,silmek yerine kapı kapi gezdirip millete sorduran da şeytan bence.

Ne dediğinizi anlamadım ilk cümle yanlışlıkla yazmışım yeni farkettim yani sonunu getirmemiş silinmiş, insnlara saldırmaya ne kadar meraklısınız, insan kınadığını yaşamadan ölmezmiş hepinize söylüyorum. İyi günler
Yani rimelle namaz kılmadan mı ölmez anlamadım

Siz niye buradaki insanlar kötü birşey yazıyormuş gibi lanse ediyorsunuz cidden ?
Gözleriniz doluyor falan.
Eğip büküp, bu zamanda namaz kılıyorsan yeterli dememiz mi lazım illa?
Mevzu din olunca herkesin kalbi kırılıp, gücenmeye yer arıyor resmen.
Boşuna yasak değil bu konular. Birkez daha anlamış oldum. 💆

Dünya için onca dakikalar saatler harcıyoruz İşinizi yaparken diyormusunuz Şu işimi şunu yapmadan yapayım çünkü çevrede çok uyaran var Eksik iş yaptığınızda karşılığı ne oluyor Yaşadığımız çağdan bunlarmı?
Yemek yaparken tuz atmasam deseniz üşenseniz yani Oturup tuzsuz yemek yersiniz
Ayrıca insanı severek yaptığı ibadetten kimse soğutamaz

Ne şartlarda olduğunu bilmediğiniz, sadece bir sorununun cevabını arayan bir insana bu üstten bakmalar, eleştirmeler, akıl vermeler, konuyla ilgisi olmayan herşeyi söylemezler, sırf ben ibadetini eksik yaşıyorum diye horgörmeler. Konuyu bilmeyen herkrs yazıyor, ben konuyu bilenlere sordum ama herkes fetva veriyor. Kalplerinize yazık, ayıp, başka birşey demiyorum. Siteye girdiğime bin pişman oldum.

Konuya son yorumumu yapayım banlanmak istemiyorum çünkü.

"Gel, gel, ne olursan ol yine gel
İster Kâfir, ister Mecusi, ister puta tapan ol, yine gel
Bizim dergâhımız, ümitsizlik dergâhı değildir
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel..."

Kızcağızın tek günahı(!) rimelle abdest almak. Bu kadar bağnaz ve yobaz olmayın lütfen. İnsanları dine yaklaştırın, uzaklaştırmayın. Yargılayacak olan Allah'tır. Belki şu an rimelle namaz kılıyo ama ileride namaz ona öyle güzel gelecek ki içinden gelerek dikkat edecek ayrıntılara. İnsanları yargılamak hele ki din konusunda çok çirkin. Bakıyorum rimelle namaz kılınmaz diyenlerin yorumlarına nefret ve kin kusuyor sanki.

Benim anlamadığım, bütün gün yüzünüzde suyla seyrelmiş bb kremle, sulanmış kurumuş rimelle mi dolaşıyorsunuz?
Terlemek bile yeterince kötüyken elinizle orayı burayı ıslatıp hayatınıza öyle devam mı ediyorsunuz?
Bakterilere sıcak bir yuva oluyordur bütün yüzünüz gözünüz.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X