Makyaj ve abdest

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Benim anlamadığım, bütün gün yüzünüzde suyla seyrelmiş bb kremle, sulanmış kurumuş rimelle mi dolaşıyorsunuz?
Terlemek bile yeterince kötüyken elinizle orayı burayı ıslatıp hayatınıza öyle devam mı ediyorsunuz?
Bakterilere sıcak bir yuva oluyordur bütün yüzünüz gözünüz.
Yüzümü siliyorum ıslak ıslak dolaşıyorum, abdest sonrasıı siliyoruz, ben daha çok rimeli sormuştum zaten, o çıkmıyor diye, az önce makyaj mendili ile abdest aldıktan sonra baktım bb krem kalmamış yüzümde, ama rimel kalıyor ister isteemez

Konuya son yorumumu yapayım banlanmak istemiyorum çünkü.

"Gel, gel, ne olursan ol yine gel
İster Kâfir, ister Mecusi, ister puta tapan ol, yine gel
Bizim dergâhımız, ümitsizlik dergâhı değildir
Yüz kere tövbeni bozmuş olsan da yine gel..."

Kızcağızın tek günahı(!) rimelle abdest almak. Bu kadar bağnaz ve yobaz olmayın lütfen. İnsanları dine yaklaştırın, uzaklaştırmayın. Yargılayacak olan Allah'tır. Belki şu an rimelle namaz kılıyo ama ileride namaz ona öyle güzel gelecek ki içinden gelerek dikkat edecek ayrıntılara. İnsanları yargılamak hele ki din konusunda çok çirkin. Bakıyorum rimelle namaz kılınmaz diyenlerin yorumlarına nefret ve kin kusuyor sanki.
İnşallah sizin de başınıza gelir diyeceğim tek şey bu, insanların günahını alın sonra da akıl verin, bu mudur, ben rimelle namaz kıl diyenlere değil, nazik cevap verenlere mutlu oldum, ama gözünüzü sizin kin bürümüş ki tanımadığınız bir insanın günahını almakta hiç gecikmiyorsunuz

Merhaba hepinize.
İnternette konuyu araştırırken sayfaya denk geldim bir de sizlere sormak istedim.
Aslında internette konuyla ilgili fetva buldum ama emin olamadım.
Bilenler bana lütfen yardım etsin.
BEN makyaj yapıyorum, rimelim, bb kremim mutlaka sürerim.
Markaları helal sertifikası olan bir marka.
İşyerinde abdest alınca, yüzümü yıkayınca zaten bb krem gidiyor, rimel de sulanıyor, su bazlı zaten, akmıyor ama ıslak ıslak oluyor ıslandığı, suyun geçtiği belli.
Ama ben yüüzmü güzelce yıkayıp rimeli çıkarmadan namaz kılıyorum çünkü işyerinde olmuyor.
Namaza karşı büyük bir istekle doluyum ve saba namazına bile kalkıyorum.
Ama bu makyaj konusu içime vesvese oluyor, vazgeçemiyorum da makyajdan.
Hocalar eğer pis bir madde değilse su geçiriyorsa kılınabilir diyor ama aranızda bu konuda yine de bana yol gösterecek vardır diye yazmak istedim.
Abdestin geçmesine engel değil demişsiniz, tabaka oluşup islanmasini engellemiyosa sorun olmaz, ha bu suphe rahatsiz ediyosa silip abdest alip geri sürersiniz, çok zor değil, makyaj yuzunuzdeyken namaz kilabilirsiniz, kendinize zorlastirmayin ibadetlerinizi, Allah kabul etsin.

İnşallah sizin de başınıza gelir diyeceğim tek şey bu, insanların günahını alın sonra da akıl verin, bu mudur, ben rimelle namaz kıl diyenlere değil, nazik cevap verenlere mutlu oldum, ama gözünüzü sizin kin bürümüş ki tanımadığınız bir insanın günahını almakta hiç gecikmiyorsunuz

Aynı gemideyiz biz kız sanırım yanlış oldu😊

Kızcağızın tek günahı(!) rimelle abdest almak. Bu kadar bağnaz ve yobaz olmayın lütfen. İnsanları dine yaklaştırın, uzaklaştırmayın. Yargılayacak olan Allah'tır. .
Bu yobazlık değil esasen :) Aslindaki sizinkisi ; dini bir reform oluşturmaya çalışmak.
Namaz mekanli ve zamanlı ibadettir.
Kılık kıyafet nizami gerektirir.
İman ve ihlas ister.
Namazın sahibi zaten uyulması gerekli kuralları bildirmiştir.
Buna rağmen konu sahibi namaz kılmak için bile makyaj pazarlığı yapıyor.
Eğer dediğiniz gibi içinden gelmiş olsa idi ; makyajıni düşünmez,siler ve ibadetini gönül rahatligi ile yapar idi.

Bu yobazlık değil esasen :) Aslindaki sizinkisi ; dini bir reform oluşturmaya çalışmak.
Namaz mekanli ve zamanlı ibadettir.
Kılık kıyafet nizami gerektirir.
İman ve ihlas ister.
Namazın sahibi zaten uyulması gerekli kuralları bildirmiştir.
Buna rağmen konu sahibi namaz kılmak için bile makyaj pazarlığı yapıyor.
Eğer dediğiniz gibi içinden gelmiş olsa idi ; makyajıni düşünmez,siler ve ibadetini gönül rahatligi ile yapar idi.
Çok terbiyesiz bir insansınız siz kim oluyorsunuz ki benim niyetimi sorguluyor sunuz kendinizi ne sanıyorsunuz belki imkanım yok, sizin gibiler yüzünden insan dinden de soğur herşey den de, siz önce kendinize bakın, hadsizsiniz

Çok terbiyesiz bir insansınız siz kim oluyorsunuz ki benim niyetimi sorguluyor sunuz kendinizi ne sanıyorsunuz belki imkanım yok, sizin gibiler yüzünden insan dinden de soğur herşey den de, siz önce kendinize bakın, hadsizsiniz
Teşekkürler,senin ağzından da bal damlıyor..😊
Bir daha sen sen ol,sakın sahibi olmadığın şeyler hakkında olur/kabul gorur/uygundur diyerek insanları yonlendirme.

Son düzenleme:
düzgün abdest almaya üşeniyorsunuz, dindende hemen soğumaya hazırsınız
enteresan...

Siteye peygamber indiğini düşünmüyorum. Bunu dini bilgili yetkili kişilere sormalısınız. Daha iyisini bilen ne demek yemek tarifi mi alıyosunuz?

Çok ayıp ediyorsun, sitede bir peygamber var o da benim. :deli: Cevap veriyorum: konu sahibesi suya dayanıklı ürün kullanmamalı, abdest alacaksa da makyajını çıkarmalı.

Cherry Mezarcı olarak hizmetinizdeyim :sampiyon:

Abdestin kelime manası su tutmak, yorumu temizlenmek olduğuna göre yüz su tutmalı ve temizlenmeli diye düşünüyorum:)

Bize zamaninda vücudu/teni bütün kir ve baska seylerden tamamen temizlemek diye ögretmislerdi. Ama bizim zamanimizda helal makyaj/oje ile kadinlari kandiranlar da yoktu

Bize zamaninda vücudu/teni bütün kir ve baska seylerden tamamen temizlemek diye ögretmislerdi. Ama bizim zamanimizda helal makyaj/oje ile kadinlari kandiranlar da yoktu
Zaten doğru olanı öğrenmek istemiyor , kendiyle aynı fikirde olanları bulup içini rahatlatacak . Kimse olmayınca da kızdı.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X