Mevzuu 50 kişiye pilav yapmak

SirriEyvan

Aşkimiz 4 kişilik
Kayıtlı Üye
12 Haziran 2013
8.544
8.175
Merhaba.. Evet konu pilav 😁
Pilavım hep çok beğenilir, doğrusu bende güveniyorum pilavıma lakin 50 kişilik hiç yapmamıştım. Eşim askere gidiyor kayınvalidemlerde adettir yemek vermek. Kızım senin pilavın çok güzel oluyor sen yapsan olur mu dedi. O diğer yemekleri hazırlayacak. Olur dedim, 25 kişi civarı sandım ama 50 kişiymiş.
Kaç kg pirinç yeterli olur onca kişiye pilav yapmak için var mı fikri olan?🤨

Yanlış hatırlamıyorsam ben 10 kişiye 2 su bardağı pirinç ile yapıyordum. Sizde 50 kişiye 10 su bardağı ile yapsanız. 200 gramdan hesaplarsak 2 kilo yeter sanırım. :KK15:
Şimdiden kolay gelsin:KK36:

Yanlış hatırlamıyorsam ben 10 kişiye 2 su bardağı pirinç ile yapıyordum. Sizde 50 kişiye 10 su bardağı ile yapsanız. 200 gramdan hesaplarsak 2 kilo yeter sanırım. :KK15:

2 su bardağı az değil mi nasıl yettiriyorsunuz :) ben 4 kişiye 2 bardak pirinçle yapıyorum

Ben kendimize pişirince 1 buçuk bardaktan yaparım. 2 gün yiyoruz 3 kişiyiz. Biz mi fazla yiyoruz ki 😁😁

2 su bardağı az değil mi nasıl yettiriyorsunuz :) ben 4 kişiye 2 bardak pirinçle yapıyorum
Aboooo :KK70: :KK70: :KK70: :KK70: :KK70: :KK70:
Ben Ramazanda yaptığım ölçüyü söyledim. Genelde tabakta börek dolma et vs olduğu için yanına, pilav kalıpları ile koyuyorum ve gerçekten 10 kişilik çıkıyordu:halay::halay:

Ama kuru fasulyenin yanına yapsam pilav belki az olurdu:KK70::KK70:

Ahahh yani yanındaki yemekten ötürü demekki:KK70:

200 mllik 30 bardak pirinç yeterli olur bence, tek seferde ayarlamak zor olur 3-4 tencereye bölerek yapın suyunu tuzunu ayarlamak daha kolay olur
Evet daha önce o şekilde yapmıştım ama bu sefer kayınvalidem diğer yemeklerden yer olmaz tek tencere yapman gerekecek dedi. Bir İlk yaşayacağım. Olacak inşaAllah, 😁

Aboooo :KK70: :KK70: :KK70: :KK70: :KK70: :KK70:
Ben Ramazanda yaptığım ölçüyü söyledim. Genelde tabakta börek dolma et vs olduğu için yanına, pilav kalıpları ile koyuyorum ve gerçekten 10 kişilik çıkıyordu:halay::halay:

Ama kuru fasulyenin yanına yapsam pilav belki az olurdu:KK70::KK70:

Ahahh yani yanındaki yemekten ötürü demekki:KK70:

Tabi yanında çeşit çoksa normal olabilir ama sadece etle pilav verilse pilav bol olur gibi düşündüm ben 😁

10 kişiye 1 kilo diye hesaplarız biz , 1 kiloya 1 paket tereyağı ile yaparız . Üzerine tavuklu yapılacaksa pilava birazda tavuk suyu katılır .

Evet daha önce o şekilde yapmıştım ama bu sefer kayınvalidem diğer yemeklerden yer olmaz tek tencere yapman gerekecek dedi. Bir İlk yaşayacağım. Olacak inşaAllah, 😁

Konu komşunuz varsa tencere isteyin bence yoksa 3-4 kilo pirinci bir tencerede pişirmek çok zor olur sizin için 😅

Ben on kişi için dört su bardağı yapıyorum. 50 kişi için de 20 olur sanırım. 25 sanıyorsanız garanti olması için iki ayrı tencerede pişirebilirsiniz. Yag ölçüsü hakkında fikrim yok. Kolay gelsin şimdiden

Pilav tarifinizi alabilirmiyiz :)
Tabii ki.
Pirinçleri biraz suda bekletip iyice yıkıyorum.
Sıvıyağ koyup şehriyeyi kavuruyorum., kavrulmaya yakın tereyağ koyarım. Ardından Pirinçleri 2 3 dakika kavuruyorum.. Suyu 2parmak su geçecek kadar ekliyorum tuzu da hep göz kararı koyarım. Kapağını yandan hafifi açık bırakacak şekilde kapatırım ve ocağın orta gözünde en küçük ateşte pişiririm. Suyunu neredeyse tam çektiğinde kapağını kapatırım ve demlemeye alırım. Birde muhakkak çelik tencere kullanırım.
Bu kadar 😁😁

X