Minik Kedimcim

Mutlu, güzel sabahlar kk :)
Yine kedicigimle ilgili bir konu acıyorum buraya. Benim kızım cins bir kedi, bu şekilde sahiplendik, özellikle para verip almadım. Ve tüy sorunu da çok yok, iyi bakmaya çalışıyorum tüyleri çok dökülmüyor. Tabi ki fıtrat olarak bizim saçımızın döküldüğü gibi, az da olsa dökülüyor.
Bazen ağzımda falan tüyünün olduğunu farkediyorum. Ama kimi zaman da eminim ki farketmeden yutuyorumdur.
Ailem, eşimin ailesi vs haliyle felaket tellallığı yapıyorlar, bu sebepten vefat eden tanıdıklarını vs anlatıyorlar. Kedim dışarı hiç çıkmadı. İlk aşılarını yaptırdık ama sürekli asilatmiyorum açıkçası. Bir sıkıntı hissetsem sürekli giderim veterinere, bundan dolayı asilatmiyorum değil. Çok araştırdım bu konuyu, sürekli parazit aşılarını yaptırmak gereksiz diyor bazı veterinerler. Dışarıya çıksa kesinlikle yaptırırım. Ama çiğ et vs yemediği için, sürekli evde olduğu için şimdilik böyle karar verdim neyse..
Sonuç olarak bu tüyler bize zarar verir mi?
Ve en son konuyu şuraya baglayacagim. Benim kızımdan ayrılmam gibi bir durum söz konusu değil inşallah kesinlikle bunu düşünmüyorum ama geçenlerde bir arkadaşım bana, eltisinin bebeğinin olmadığını ve doktorların (?) sebep olarak evde kedi beslemesini gösterdiğini söyledi. Ve gariptir ki ailesinde pek çok kişi bunu yaşamış, öyle söyledi. Şaşırdım açıkçası pek ihtimal veremedim.
Birkaç gün önce düşük yaptım, biliyorsunuz burda paylaşmıştım. Çok büyük bir yıkımdı benim için.. Üzülerek soruyorum ama sizce kızımla uzaktan yakından bir ilgisi olabilir mi?
Kedim var 17 günlük bebeğim var ne alaka kedi ve hamilelik?
biri büyük oğlum diğeri küçük oğlum hatta ben öyle görüyorum şu saçma sapan şeylere inanmayın lütfen

Yine kedicigimle ilgili bir konu acıyorum buraya. Benim kızım cins bir kedi, bu şekilde sahiplendik, özellikle para verip almadım. Ve tüy sorunu da çok yok, iyi bakmaya çalışıyorum tüyleri çok dökülmüyor. Tabi ki fıtrat olarak bizim saçımızın döküldüğü gibi, az da olsa dökülüyor.
Bazen ağzımda falan tüyünün olduğunu farkediyorum. Ama kimi zaman da eminim ki farketmeden yutuyorumdur.
Ailem, eşimin ailesi vs haliyle felaket tellallığı yapıyorlar, bu sebepten vefat eden tanıdıklarını vs anlatıyorlar. Kedim dışarı hiç çıkmadı. İlk aşılarını yaptırdık ama sürekli asilatmiyorum açıkçası. Bir sıkıntı hissetsem sürekli giderim veterinere, bundan dolayı asilatmiyorum değil. Çok araştırdım bu konuyu, sürekli parazit aşılarını yaptırmak gereksiz diyor bazı veterinerler. Dışarıya çıksa kesinlikle yaptırırım. Ama çiğ et vs yemediği için, sürekli evde olduğu için şimdilik böyle karar verdim neyse..
Ve en son konuyu şuraya baglayacagim. Benim kızımdan ayrılmam gibi bir durum söz konusu değil inşallah kesinlikle bunu düşünmüyorum ama geçenlerde bir arkadaşım bana, eltisinin bebeğinin olmadığını ve doktorların (?) sebep olarak evde kedi beslemesini gösterdiğini söyledi. Ve gariptir ki ailesinde pek çok kişi bunu yaşamış, öyle söyledi. Şaşırdım açıkçası pek ihtimal veremedim.
Birkaç gün önce düşük yaptım, biliyorsunuz burda paylaşmıştım. Çok büyük bir yıkımdı benim için.. Üzülerek soruyorum ama sizce kızımla uzaktan yakından bir ilgisi olabilir mi?

Bence yaşadığınız kaybın kızınızla bir ilgisi yok gibi. Ama söylemeden geçemedim. Bebeğim 50 günlükken enfeksiyon geçirdi, ihtimaller çok kötüydü. Doktorun bana sorduğu sorular arasında evde kedi besleyip beslememem vardı. Hatta sizin evde olmasa da bebekle birlikte kedi beslenen bir eve gittiniz mi, evinde kedi ya da köpek besleyen bir kişi bebeğinizin kişisel bakımıyla ilgilendi mi gibi sorular sordu. Bebeğin vücudunda bir kesi, çizik olursa risk oluşturur gibi şeyler söyledi. Ve ekranında bu soruların cevaplarını işaretledi.

Takip eden sorularına bakarak hasta olan kedi yahut köpekten, vücudunda bir çizilme vs olan bebeğe geçebilecek bir virüs/bakteri gibi bir şeyden şüphelendi. Onun dışında kıl ve tüyden bahsetmedi. 🤷

Ben kedimi sahiplendiğimde üniversite ve özel veteriner aşılarını ilk sene yaptırın sonra sadece parazit tedavisi yapın dediler. Hatta hala sakladığım elimde onların vermiş olduğu çizelgede de bu şekilde. Lösemi yaptırmadım, bulunduğum şehirde aşı yoktu ve getiremedim de. 3 ayda bir iç parazit hapını evde kendim veriyorum, dış parazit bir kere taşınıyoruz diye yaptırdım, dışarı çıkmadığı için boşuna maruz bırakmak istemedim. Siz de böyle yazınca şüpheye düştüm. Bu şekilde 6 yılı devirdik kedimle, sağlığı şu an gayet iyi. İnş yanlış yapmamışımdır. Bebeğim de oldu sonradan, iç parazit hapıyla bazen eziyet ettiğimi düşünsem hiç ihmal etmedim. Diğerlerini bilmiyorum ama iç parazit şart, çiğ besin verilmese de öyle bir tehlike yaratmanın alemi yok diye düşünüyorum.

Bazı insanlar karma kuduz falan ilk sene yaptırıyor sonra yaptırmıyor ama ben en azından üç sene yaptırmayı tercih ediyorum. Dış parazit daha tehlikeli ama. Dışarıdan bizim getirdiğimiz parazitler geçebilir kediye. İçi de dışı da yapın bence. Zaten dış parazit daha kolay enseye bir damla sadece. Kiste sebep olan da tüylerdeki parazitler zaten.

Bazı insanlar karma kuduz falan ilk sene yaptırıyor sonra yaptırmıyor ama ben en azından üç sene yaptırmayı tercih ediyorum. Dış parazit daha tehlikeli ama. Dışarıdan bizim getirdiğimiz parazitler geçebilir kediye. İçi de dışı da yapın bence. Zaten dış parazit daha kolay enseye bir damla sadece. Kiste sebep olan da tüylerdeki parazitler zaten.
Bu şekilde bilmiyordum ben yoksa ihmal etmezdim, o dönem iki veteriner de öyle söyleyince bu talimatlara uydum açıkçası. Bir de bit, kene, pire gibi dış parazitler iç parazitlere taşıyıcılık yaptıkları için dış parazit aşısı tavsiye ediliyor diye biliyorum. Aslında ilk zamanlar onu da bazen iğne, bazen de damla şeklinde yaptırıyordum, evden çıkmadığı için bu kimyasalı da vermeyim dedim açıkçası, bir kere hastalandı götürdüğüm veteriner de benzer şey söyledi, yoksa asla ihmal etmem. Bir daha bakıcam, Teşekkür ederim cevabınız için. Bizim şansızlığımız çok sık taşındık, şehir değiştirdik, ilk veterinerlerimin tavsiyelerine uydum, yenilerine güvenmem zaman aldı.

Bu şekilde bilmiyordum ben yoksa ihmal etmezdim, o dönem iki veteriner de öyle söyleyince bu talimatlara uydum açıkçası. Bir de bit, kene, pire gibi dış parazitler iç parazitlere taşıyıcılık yaptıkları için dış parazit aşısı tavsiye ediliyor diye biliyorum. Aslında ilk zamanlar onu da bazen iğne, bazen de damla şeklinde yaptırıyordum, evden çıkmadığı için bu kimyasalı da vermeyim dedim açıkçası, bir kere hastalandı götürdüğüm veteriner de benzer şey söyledi, yoksa asla ihmal etmem. Bir daha bakıcam, Teşekkür ederim cevabınız için. Bizim şansızlığımız çok sık taşındık, şehir değiştirdik, ilk veterinerlerimin tavsiyelerine uydum, yenilerine güvenmem zaman aldı.

Valla ben de güvenmediğimden hemen hemen her kontrolde farklı veterinere gidiyorum. Aralarından aklıma yatanların kombinasyonunu yapıp kullanıyorum.

Merhaba 4 kedim var 2 defa hamile kaldim ama kismet degilmis henuz cocugum yok ama olmasini ve 4 evladimla buyumesini cok istiyorum. Hamilelikte ilk olarak toxoplazma testi yaptirmaniz gerekiyor eger negatifse gebelikte riskiniz oluyor ama bu illa kediden gececek diye birsey yok iyi pismemis etten iyi yikanmamis sebzedende toxo olabilirsiniz. Benim cocuklugumdan beri kedim kopegim var ama bana hic toxo bulasmamis. Gebelik doneminde ozellikle kumlarini temizlerken eldiven ve maske kullaniyordum. Komple temizligi ise gelen bayana yaptiriyordum. Tuy kinusuna gelirsek kedilerin bagisaklarinda yasayan bazi bakteriler diski yoluya tuylerine bulasiyor her canli parazit veya yumurta yuttugunuz tuyde varda kist riski var. Bu sebeple halk arasinda genelde dis parazit olarak dusunulsede onemli olan ic parazittir hap/ igne vs duzenli kullanmaniz onemlidir. Dis parazit ise pire kene vs icindir. Hurafleredr inanmayin lutfen bana doktorum onlarin bakimini duzenli yapiyorsaniz ve bir daha dikkat ederseniz hic bir sorun yok hatta cok sansli cocuk olacak demisti.

Aşılarını zamanında yaptırırsaniz bişey olmaz ben sadece lösemi aşısını bir kere yaptırdım veterinerimiz ona her sene gerek yok dedi ama diğer tüm asılarını zamanında yaptırıyorum..kızım var 1 yaşında kedim onunla da oynar herşeyini zamaninda yaptırın hamileyseniz mümkunse siz kumunu değiştirmeyin

Aşılarını zamanında yaptırırsaniz bişey olmaz ben sadece lösemi aşısını bir kere yaptırdım veterinerimiz ona her sene gerek yok dedi ama diğer tüm asılarını zamanında yaptırıyorum..
Benim 4 kedim var ve her biri birer defa asi yapildi. 6-5-4-2 yasindalar. Ulkemizde kuduz vakasi onyillardir gorulmuyor zaten her ihtimale karsi 1 defa yaptirdim. Diger asilarida 1er defa oldular. Benim cocuklarimdan 3 tanesi corona pozitif ve biri fip malesef asi yaptirmak onlarin bagisikliginin dusmesine ve hastaliklarin hortlamasina neden oluyor. Kedileriniz saglikla olsa bile lutfen asi yaptiracaksaniz 10 gun onceden bagisiklik yukseltici takviyelerde bulunun vitamin vs. Onlari koruyacaginizi dusunurken lutfen olumsuz etkilenmelerine izin vermeyin.

Kediler parazit üreten hayvanlar diye duymuştum...herkesin bünyesi aynı olucak diye bir şey yok ama siz kendi bunyenizi tanıyorsanuz sorun yok..kimisi kediler içinde yaşar bişey olmaz ,kimisi kediye dokunur hasta olur anlatabildim mi. Siz yinede uzman doktorlarla görüşün derim

Tabii ki ihtimaller vardır ve önemler alınır ama "bu kesin böyle" denecek bir şey olsaydı ortada sağlam veteriner olmazdı ya da hepsi çocuksuz olurdu.
Üstelik onlar sokakta yaşayan hayvanlarla da haşır neşir oluyorlar.

Siz yine testlerinizi yaptırın, önleminizi alın ama çok dinlemeyin insanları.

+

Ek olarak, McGrath McGrath konunuzu sabote etmiş olmak istemem ama bu kadar çok kedi anasını bulmuşken bir şey sormak istiyorum izninizle.
Hepinizin pencereleri telli mi? Ev temizlenirken, kapı pencere açılınca balkona çıkmıyorlar mı? Balkonlar da mı kapalı?
Bu miniklere nasıl sahip çıkıyorsunuz?

Ben de uzun zamandır kedi sahiplenmek istiyorum. Sürekli araştırma yapıyorum, henüz cesaretimi toplayamadım.
Ve güvenlik konusu kafamı çok kurcalıyor. Uygun ortamı sağlamadan bu işe kalkışmak istemiyorum.
Yardımcı olan olursa çok sevinirim :KK16:

Çok uysal uslu, evi birbirine katmayan bir kızım var. Yüksekten de ödü patlar. Sahiplenilen kedinin karakterine göre değişir pencerede sineklik olması gerekip gerekmediği bence. 3. katta oturuyorum, ben kızımı biden fazla pencereleri açıp 24 saatten uzun süre evde yalnız da bıraktım. 3.5 yaşını geçti. Ne ailemin evinde ne de benim evimde sineklik olmamasına rağmen bir kazamız olmadı. Babamın kedisi balkon korkuluklarına çıkıp geziyordu mesela, tam bir zıpırdı. Bir arkadaşımın kedisi ise tam bir teröristti. Öğrenci evinden 6 defa, yazın kızın ailesinin yanındayken de 4 defa camdan balkondan atladı. Platin vs takıldı yine de durulmadı.

Benimki hayatını kurtaracak olsa dahi cama balkon demirlerine atlamaz. Tabi kiracıyım, ileride kendi evim olursa sineklik taktırırım, güveniyorum öyle bir çılgınlık yapmayacağına ama yine de yazın haricinde odada kendim yokken camı açmamaya özen gösteririm. Bir kez kızgınlığa girdikten sonra kısırlaştırdım. Belki onun da yararı vardır böyle çılgınlıklar yapmamasında. Bir de Fransız balkonum var onun ucuna doğru yaklaştığında bağırdım bir kaç kez. Ondan beri çok sarkmaz ucuna yaklaşmaz. Uslu uslu geriden izler. Öyle kelebek kuş peşinden atlayacak bir kedi de değil gözlemlediğim kadarıyla.

Kısacası önlemler almak, onun güvenliğini sağlamak çok önemli ama sineklik olmasa da sıkıntı yaratmayacak kediler var.

Tabii ki ihtimaller vardır ve önemler alınır ama "bu kesin böyle" denecek bir şey olsaydı ortada sağlam veteriner olmazdı ya da hepsi çocuksuz olurdu.
Üstelik onlar sokakta yaşayan hayvanlarla da haşır neşir oluyorlar.

Siz yine testlerinizi yaptırın, önleminizi alın ama çok dinlemeyin insanları.

+

Ek olarak, McGrath McGrath konunuzu sabote etmiş olmak istemem ama bu kadar çok kedi anasını bulmuşken bir şey sormak istiyorum izninizle.
Hepinizin pencereleri telli mi? Ev temizlenirken, kapı pencere açılınca balkona çıkmıyorlar mı? Balkonlar da mı kapalı?
Bu miniklere nasıl sahip çıkıyorsunuz?

Ben de uzun zamandır kedi sahiplenmek istiyorum. Sürekli araştırma yapıyorum, henüz cesaretimi toplayamadım.
Ve güvenlik konusu kafamı çok kurcalıyor. Uygun ortamı sağlamadan bu işe kalkışmak istemiyorum.
Yardımcı olan olursa çok sevinirim :KK16:

Bütün pencerelerde ve balkon kapısında tel var, balkona çıkarmıyoruz zaten. Buna rağmen nasıl becerdiyse teli açıp düştü bir kez. Tellere de tırmanıyor. Yaza kedilere özel yıpranmayan tellerle değiştiricez hepsi yırtıldı çünkü. Ki benim oğlan sakindir, şüşkodur, yerinden zorla kaldırırız, tırmalama ısırma huyu yoktur. Bi önceki kedim tam bir çılgındı mesela, kapalı camlara kafa atardı çıkmak için. En son kaşla göz arasında kaçtı evden bulamadık.

Çok uysal uslu, evi birbirine katmayan bir kızım var. Yüksekten de ödü patlar. Sahiplenilen kedinin karakterine göre değişir pencerede sineklik olması gerekip gerekmediği bence. 3. katta oturuyorum, ben kızımı biden fazla pencereleri açıp 24 saatten uzun süre evde yalnız da bıraktım. 3.5 yaşını geçti. Ne ailemin evinde ne de benim evimde sineklik olmamasına rağmen bir kazamız olmadı. Babamın kedisi balkon korkuluklarına çıkıp geziyordu mesela, tam bir zıpırdı. Bir arkadaşımın kedisi ise tam bir teröristti. Öğrenci evinden 6 defa, yazın kızın ailesinin yanındayken de 4 defa camdan balkondan atladı. Platin vs takıldı yine de durulmadı.

Benimki hayatını kurtaracak olsa dahi cama balkon demirlerine atlamaz. Tabi kiracıyım, ileride kendi evim olursa sineklik taktırırım, güveniyorum öyle bir çılgınlık yapmayacağına ama yine de yazın haricinde odada kendim yokken camı açmamaya özen gösteririm. Bir kez kızgınlığa girdikten sonra kısırlaştırdım. Belki onun da yararı vardır böyle çılgınlıklar yapmamasında. Bir de Fransız balkonum var onun ucuna doğru yaklaştığında bağırdım bir kaç kez. Ondan beri çok sarkmaz ucuna yaklaşmaz. Uslu uslu geriden izler. Öyle kelebek kuş peşinden atlayacak bir kedi de değil gözlemlediğim kadarıyla.

Kısacası önlemler almak, onun güvenliğini sağlamak çok önemli ama sineklik olmasa da sıkıntı yaratmayacak kediler var.

Cevap için teşekkür ederim :KK200:

Bazı kediler hiç yerinde durmuyor gerçekten.
Bizim bütün pencerelerde sineklik vardı ama panjur yaptırınca çıkarttırmak zoruna kalmıştık. Balkon kapılarında var ama hepsi tek kanat olduğu için sineklikler de tek kanat, dışarıya açılıyor. Bir pati atsa açılır. Hadi ona bir çözüm bulunur ama pencere işi sıkıntılı.
İnternette pencereye klips gibi bir şeyle tutturulan kedi sinekliklerinden gördüm ama ne kadar sağlıklı olur bilmiyorum.

Bu konu çok tedirgin ediyor beni. Öyle kenarda falan yürüdüğünü görsem yüreğime iner sanırım.
Karakterini de önceden bilemem ki. Belki delinin teki çıkar :KK48:

Düşük konusu eskiden vardı. Arkadaşımın annesi hayatı boyunca kedilere bakmış. Kedilerden geçen bir bakterinin rahmine yerleşmesi ve orayı kaplaması sonucu 9 düştükten sonra özel bir tedaviyle arkadaşımı doğurmuş. Ama bu 35 yıl önce. Bebek kedinin ilk aşılarında bu tarz bakteri ve virüslere karşı aşılandığını düşünüyorum, en azından köpekler aşılanıyor. Ayrıca o kisti yapanda yine bir bakteri. Kediden insana bulaşıyor. Yani tüy gitti, kist oldu değil. Tüyü sindirmek mide için 1 saniye. Olay bakterilerde. Veterinerinize bunu sorun bence detaylı anlatır.

Bütün pencerelerde ve balkon kapısında tel var, balkona çıkarmıyoruz zaten. Buna rağmen nasıl becerdiyse teli açıp düştü bir kez. Tellere de tırmanıyor. Yaza kedilere özel yıpranmayan tellerle değiştiricez hepsi yırtıldı çünkü. Ki benim oğlan sakindir, şüşkodur, yerinden zorla kaldırırız, tırmalama ısırma huyu yoktur. Bi önceki kedim tam bir çılgındı mesela, kapalı camlara kafa atardı çıkmak için. En son kaşla göz arasında kaçtı evden bulamadık.

Kaçan kediyi sokaktan mı sahiplenmiştiniz? Ev ortamı özgürlüğüne ters gelmiştir belki :KK43:

Yorumunuza hem sizin adınıza üzüldüm hem kendi adıma.
Hepsi tek kanat olduğu için ve hepsinde panjur olduğu için tel taktıramıyoruz maalesef.
Şöyle şeyler bulmuştum nette.

1578265349300.png

Gerçekten işe yarıyorlar mı emin olamıyorum. Ve pencerenin sabit camları nasıl silinecek hiçbir fikrim yok :)
"Ev uygun değil" deyip cesaret edemiyordum zaten, bir çözüm bulamazsam hiç cesaret edemeyeceğim :KK43:
Cevabınız için teşekkür ederim.

Kaçan kediyi sokaktan mı sahiplenmiştiniz? Ev ortamı özgürlüğüne ters gelmiştir belki :KK43:

Hepsi tek kanat olduğu için ve hepsinde panjur olduğu için tel taktıramıyoruz maalesef.

Eki Görüntüle 2573095

Gerçekten işe yarıyorlar mı emin olamıyorum. Ve pencerenin sabit camları nasıl silinecek hiçbir fikrim yok :)
"Ev uygun değil" deyip cesaret edemiyordum zaten, bir çözüm bulamazsam hiç cesaret edemeyeceğim :KK43:
İçe açılıyor bizim sineklikler. Panjur da var sorun olmuyor içe açılınca. Camlar da rahat siliniyor. Hatta sineklikler komple çıkıyor çıkarıp yıkıyorum ben banyoda.

Sokaktan sahiplenmiştik, annesi terk etmişti bir aylık anca vardı avucuma sığıyordu. Çok da güzeldi sıpa. Birbuçuk ay bizde kaldı ama gözü hep dışardaydı. Biraz toparlayınca kaçtı gitti işte. Sokak kızı olmak ruhunda vardı herhalde. Günlerce aradık bulamadık. Hem yavru hem çok güzel olduğu için biri almıştır diye teselli ediyoruz kendimizi 😌

Kedi besleyenlerin çevresindeki herkesin "kedi tüyü cigerine kaçtı kist oldu " hikayesi vardır :halay: benim kedimde cins ve uzun tüylü mevsimsel tüy döküyor ama sorun değil bizim için. Istediği yere kaçabilir :KK8:çocuk meselesine de asla inanmıyorum kedi besleyen birsürü kişinin bebesi var. Ayrıca yıllarca hastanede çalıştım hayvan yüzünden ölen hasta olan 1 kişi bile görmedim :işsiz:

Çok açıklayıcı oldu teşekkür ediyorum öncelikle. Hayır gebeligimde bu testi yaptırmadım ama en kısa sürede yaptırmayı düşünüyorum. Çünkü Allahim nasip ederse tekrar gebe kalmayı çok istiyorum ve küçük bir ihtimal dahi olsa aklımda soru işareti kalmasını istemiyorum bu konuyla alakalı.
Sık aşılamiyorum zaten, korkum da bu yüzdendi. Aşı nedeniyle ölen çok kedi var :KK43: korkuyorum kızıma zarar gelmesinden. Kızıma çiğ et vermiyorum, dışarı da çıkmıyor. Bir iki kez yanlışlıkla mutfak tezgahında unuttuğum eti hafiften yemişti, çok çok az bir miktar ama ona bile acaba diyorum şu anda. Test yaptırsam iyi olacak :)
Toksoplazma testini doktorunuz istemedi mi? Benimkini sağlık ocağı hemen yapmıştı mesela. Negatif çıktı iki şekli de. Veterinerle konuştuk kediniz de negatiftir hiç eziyet etmeyelim hayvana sadece tuvaletini temizlemeyin önlem olarak dedi. Ben biraz pimpirikliyimdir ama iç-dış parazit aşılarını yazın günü gününe kışın ise daha uzun aralıklarla yaptırıyorum. Kapı, cam kapalı, hava soğuk oluyor diye.

İçe açılıyor bizim sineklikler. Panjur da var sorun olmuyor içe açılınca. Camlar da rahat siliniyor. Hatta sineklikler komple çıkıyor çıkarıp yıkıyorum ben banyoda.

Sokaktan sahiplenmiştik, annesi terk etmişti bir aylık anca vardı avucuma sığıyordu. Çok da güzeldi sıpa. Birbuçuk ay bizde kaldı ama gözü hep dışardaydı. Biraz toparlayınca kaçtı gitti işte. Sokak kızı olmak ruhunda vardı herhalde. Günlerce aradık bulamadık. Hem yavru hem çok güzel olduğu için biri almıştır diye teselli ediyoruz kendimizi 😌

Yaa çok da minikmiş ama ev kedisi olmak içinde yoktu belki de. Yeni yerinde mutlu olmuştur umarım.

O yolladığım fotoğraftaki sistem komple monte ediliyor galiba. Normal sineklikler gibi aç-kapa olmadığı için sabitleri silmek sıkıtı.

Biz panjuru taktırırken sineklikleri söktüler. 10-12 sene olmuştur herhalde, tam hatırlamıyorum, ama tekrar yapamamışlardı.
Neden içe açılır yapmadılar bilmiyorum. Pencereler 20 yıllık, sistemleri mi müsait değil bilemedim şu an.
Açıkçası bu zamana kadar aklıma gelmemişti bunu sorgulamak :bicak:
Aydınlandım resmen, teşekkür ederim.
Yapılabiliyorsa öyle yaptırırız o zaman :KK73:

Hamilelik öncesi kedi kılı ile etkileşime hic girilmediyse kıl düşük yaptırabilir diyor bazı doktorlar.
Bence bir kadin dogum uzmanina sorun.
Kilin kist yapma sebebi çiğ et yemesi sokakta gezmesi değil. Vücutlarını dillleriyle temizledikleri için makat bölgesi dahil dışkısındaki maddeden kaynaklı. İster dışarı çıksın çıkmasın fark etmez aşı yaptirmaniz gerekiyor.

Eki Görüntüle 2573095

Sokaktan alınmanın etkisi olabilir belki evet ben hiç düşünmemiştim bunu. Benim kızım benden önce de ev kedisiydi. Tek gördüğü sokak veterinere giderken kutudan gördüğüydü. Dolayısıyla dışarısı ona yabancı ve çok korkunç geliyor. 1-2 kere kampüste güvenli bahçelere götürdük dışarıyı tanısın diye korkudan tir tir titredi 😂 ama mesela arabada kutusundan çıkardığımda çok güzel gezer bizimle.

Eski kedim de aşırı manyak bir şeydi, balkondaki sinekliklere tırmanırdı ama penceredekileri bilirdi, sineklikleri çıkarsak camdan dışarı bile bakmazdı 😂

X