Misafir ağırlarken kendinizi harap ediyor musunuz?

Bu yaşadıklarınız hep aşırı beklentili misafirler yüzünden oluyor. Temizlikte fazla yorulmamak icin haftanın belirli günleri işleri mutlaka yapın. Mesela benim dipbucak toz alma zamanım regl dönemidir. Mutlaka yapmaya çalışırım o bir hafta içinde. Sonra da günlük işleri haftanın belirli günlerine sartlarsan, banyo ve lavaboyu her gitis çıkışta kontrol edip yıkamasini özel zaman ayirma değilde hemen elinin altında deterjanlarla halledersen, mutfak kapaklarını kirli gördükçe tezgah gibi düşünüp yağsız fıslayıp silersen, misafir gelecwgi zaman sadece malzeme ve yemeğe odaklanıp atlatırsın. Günlük çocukların oyuncakları dalan ufak daginikliklar göze görünmez bile.
Bu arada özel hazırlık yapmak için uğraşma pasta börek poğaça küçük cocukla yorar insanı. En azından cocuk büyüyen kadar pratik fırında patates pilav şeklinde yemek ikramları geç bi çay kek yeter. Bakma kaynananin ayip olur demesine. Kendine kolay geleni yap.
Misafirin zulmü bile günah bence .

Selam kızlar🌸
Benim icin artik bir dert oldu bu konu
Misafir agırlarken kendinizden geçiyor musunuz🥴
Sanirim annemden gorduklerim ve kendimle harmanladiklarimi da ekleyince misafir bende korku panik tedirginlik yaratiyor
Annem her misafir geleceginde evi temiz olmasina ragmen tekrar temizlerdi 2 saatte corbasindan tatlisina herseyi hazir ederdi. Bizde misafiri harika agirlama mecburiyeti var sanki. Benim de elim agirdir. Ozenli yaparim ama saatler sürer.

Evlendim baska bi yere geldim burada da birileri misafirlige gidecekse misal oglen 1de gelecekseler 11de ariyorlar. Ve ben asla hazir olamiyorum
Dilerseniz yarin agirlayayim sizi diyorum tabi o gece 2lere kadar pogacalar tatlilar ev temizligiyle geciyor benim icin misafir bir nevi stres oluyor
misafirler zili calana kadar kosturma halindeyim iceri girdiklerinde ise rahat moddayim sohbet muhabbet gırla. Cocuktan once bu problem olmuyordu ama cocuk olunca cok zorlasti. Kvnin ablalari bana geleceklerdi esim dedi tatli borek alayim disardan, ugrasma. Kv dedi olur mu oyle ayiplarlar falan :olamaz: evde yemek hazirladim🥴 misafirler huyumu ogrendiler onceden ariyorlar bende hazirlik yapiyorum :hamarat:
Gece 1 olmus ben firindan pogaca cikariyorum gidip cocugu emziriyorum sonra bulasiklari halledip yatiyorum falan
O saate nasil kaliyorum? Aksam yemek hazirla ye bulasiklari hallet cocugu yika uyut derken gec oluyor mutfaga giriyorum yorgun argin
Esim diyor bi kek cirp gec ne ugrasiyorsun
Yok olmaz diyorum 1 gun once haber verdiler :mapus:

dun aksam tatlinin kremasini cirparken bebegim esimin kucaginda agliyordu, krema pissin hemen geliyorum dedim ama o an birseyler dank etti
Kendimi enayi gibi hissettim
sunu yazarken bile sinirlendim kendime
Degismem lazim dimi? Siz nasil yapiyorsunuz bu ikram islerini? Normal miyim yoksa? Biri beni sarssin :KK67:
Bu şey değil mi ya bennnn 😅 bir tek ben böyleyim sanıyordum ama yalnız değilmişim ben buna ek olarak eşimi de darliyorum😅

Yalniz buzluga kek atma olayini ilk kez duydum, denicem
Bende kek yapinca esim 2 dilim yer geri kalan 85 dilimi ben yerim kalmasin bayatlamasin diye :KK53:

Atiliyor. Ben kek dilimlerini tek tek streç filmle sarıp öyle poşete atiyorum.
Oğluma tek parça olarak çıkartıp ertesi günü yediriyorum.
Kuru meyveli ve sade/kakaolu keklerde sorun olmuyor.

Çalışan bir kadınım.

Yıllardır derin dondurucumda poğaça , börek , anne kurabiyesi , tatlı tuzlu kurabiye hali hazırda bulunur.

İllaki misafir için değil kendimiz için boş zamanda yapar atarım ara ara

Börekleri genelde çiğden koyuyorum diğerlerini pişmiş olarak fırın gerektirecek olanları az atıyorum pamuk gibi

Sadece kek atmadım şimdiye kadar dondurucuya

Aynı gün hem ev işi hem hamur işi çok zor oluyor.

Ben böyle yapıyorum .

Belki bir yardımım dokunur diye yazdım.
bende çalışıyorum, hafta sonları anca misafir kabul edebiliyorum. ama dediğiniz gibi hem temizlik hem hazırlık çok zor oluyo bende buzluğa yapıp atayım bari fırsat buldukça büyük derin dondurucumda var

Buzluğa ettiği lafa bak ya sanki çöpten çıkarıp veriyoruz. Gelme kardeşim. Senin gibi insanları 3-4 yıl önce çıkarttım hayatımdan iyi ki diyorum hala.
Don tadi oluyor hamurlarda. Anlaşılıyor yani yüzyilin buluşunu bulmus gibi dondurucuya atin deyip duruyosunuz. Keki bile atan var çok ilginc. Hicbir sey koyma daha iyi. Gelen de eli bos gelmesin bi zahmet.

Cok cesit olmasina hamur yemeye falan da gerek yok saglikli 1 yemek/snack yanina salata yeter. Biraz global düşünün çağa ayak uydurun. Beklemis hamuru kim ne yapsin ya. Önemli olan kalitedir göz boyama degil.

Don tadi oluyor hamurlarda. Anlaşılıyor yani yüzyilin buluşunu bulmus gibi dondurucuya atin deyip duruyosunuz. Keki bile atan var çok ilginc. Hicbir sey koyma daha iyi. Gelen de eli bos gelmesin bi zahmet.

Cok cesit olmasina hamur yemeye falan da gerek yok saglikli 1 yemek/snack yanina salata yeter. Biraz global düşünün çağa ayak uydurun. Beklemis hamuru kim ne yapsin ya. Önemli olan kalitedir göz boyama degil.

Katiliyorum bu arada. Bir kac ust yorumda da yazdim kvdem ekmegi bile dondurucuya atiyor evine giderken aç gitmiyorum pek, cok sevdigim sarma dolmayi bile dondurucudan cikarilmis olunca yemiyorum normalde sarmaya asigim. 😃

Sanki insanlarin evine zorla gidiyormuşuz gibi yazmiş, ben en azindan kendi adima durduk yere ben geliyorum hadi 10 cesit yemek hazirlayin diyerek gitmiyorum kimsenin evine cagiriyorlar ki gidiyoruz misafir agirlayacak vaktin yoksa cagirmazsin olur biter.

Dondurucudan cikmiş hamur, sarma gibi urunleri yiyecegime oturup soslu salata yemeyi tercih ederim, karnimizi doyurmaya gitmiyoruz misafirlige zaten.

Katiliyorum bu arada. Bir kac ust yorumda da yazdim kvdem ekmegi bile dondurucuya atiyor evine giderken aç gitmiyorum pek, cok sevdigim sarma dolmayi bile dondurucudan cikarilmis olunca yemiyorum normalde sarmaya asigim. 😃

Sanki insanlarin evine zorla gidiyormuşuz gibi yazmiş, ben en azindan kendi adima durduk yere ben geliyorum hadi 10 cesit yemek hazirlayin diyerek gitmiyorum kimsenin evine. Cagiriyorlar ki gidiyoruz misafir agirlayacak vaktin yoksa cagirmazsin olur biter.
Gercekten dondurucudan cikmiş hamur, sarma gibi urunleri yiyecegime oturup soslu salata yemeyi tercih ederim, karnimizi doyurmaya gitmiyoruz misafirlige zaten.
Bence dondurucudan çıkan simit ve ekmek daha lezzetli oluyor ama. Hamur işinde fark var mı bilmem ama ben ekmek atarım hep. Ekmek alınca bir iki dilim ayırıp kalanını atıyorum. Dışarda bir gün beklese bayat olan ekmek dondurucudan çıkınca taze gibi oluyor.

bende çalışıyorum, hafta sonları anca misafir kabul edebiliyorum. ama dediğiniz gibi hem temizlik hem hazırlık çok zor oluyo bende buzluğa yapıp atayım bari fırsat buldukça büyük derin dondurucumda var

Yapın zaman bulursanız biri gelecek diye değil kendiniz için yapın koyun yerinizde müsaitmiş nasılsa

Kimse gelmese bile bazen çayın yanında isteniyor bizde.

Eşim portakallı anne kurabiyesini çok sever.

Bazen o yokken yapar atarım dondurucuya olsa da yesek dediğinde bazen oluverir işte :))

Bence dondurucudan çıkan simit ve ekmek daha lezzetli oluyor ama. Hamur işinde fark var mı bilmem ama ben ekmek atarım hep. Ekmek alınca bir iki dilim ayırıp kalanını atıyorum. Dışarda bir gün beklese bayat olan ekmek dondurucudan çıkınca taze gibi oluyor.

Bilmiyorum dondurucuya ekmek koymayi hayatimda ilk kez kvdemden gormustum ve bi defa denedim bana lezzetli gelmedi. 🙄

Sen mi karar veriyorsun kaliteye ? Kendi üstümüzde deneye deneye neyi güzel neyin kötü olduğunu bile söylemişim. Gelmiş insanların iki gram bi işini kolaylaştırıcı olayı var onu b.kluyor. Üzgünüm ama benim evime halamda geliyor dayımda geliyor teyzemde geliyor en genci 55 yaşındadır. Onlarında önüne global olucam diye 'yulaf' ya da 'bowl' falan koyayım değil mi. Onlar da aynen global düşünüyordur kesinlikle.

Bilmiyorum dondurucuya ekmek koymayi hayatimda ilk kez kvdemden gormustum ve bi defa denedim bana lezzetli gelmedi. 🙄
Bizde ekmek hemen günlük bitmiyor. Beklese bayatlıyor. Derin dondurucuda tutuyorum ben. Sabahları tavada yada airfry da ısıtıyorum. Genelde çıtır güzel oluyor
Yakında simitçi yok mesela. Pazar için simit de tutarım ben aynı şekilde güzel oluyor

Sanki insanlarin evine zorla gidiyormuşuz gibi yazmiş, ben en azindan kendi adima durduk yere ben geliyorum hadi 10 cesit yemek hazirlayin diyerek gitmiyorum kimsenin evine cagiriyorlar ki gidiyoruz misafir agirlayacak vaktin yoksa cagirmazsin olur biter.

Dondurucudan cikmiş hamur, sarma gibi urunleri yiyecegime oturup soslu salata yemeyi tercih ederim, karnimizi doyurmaya gitmiyoruz misafirlige zaten.
Her şey buzluğa konur demedik zaten. Ancak şimdiye kadar çiğ bir şekilde buzluğa koyduğum sonrasında çıkarıp pişirdiğim sarmalara laf ettirmem :) Cidden pişirmesini bilmek lazım herhalde don tadı hiçbir şekilde olmuyor çünkü. Diğer türlü de soslu salatayı her insana ikram edemezsiniz. Herkesin misafir ağırlaması samimiyete göre zorla gidilmediğini herkes biliyor. Herkes sizin gibi medeni değil anlaşılan ki ağzıyla kendini davet ettirenler oluyor illa ki örnek kv görümce :')

Bizde ekmek hemen günlük bitmiyor. Beklese bayatlıyor. Derin dondurucuda tutuyorum ben. Sabahları tavada yada airfry da ısıtıyorum. Genelde çıtır güzel oluyor
Yakında simitçi yok mesela. Pazar için simit de tutarım ben aynı şekilde güzel oluyor

Bizde esimle sadece sandivic icin kullaniyoruz aksam yemekleri ekmekle yenmiyor.
Kucuk pakette minik snadiviclerden aliyoruz ama ekmegi en fazla dolaba koyuyoruz dondurucu kismina değil.

ben koyuyorum eşim alıyo bi arkadaşından köy ekmeği ekşi mayalı çıkarınca pamuk gibi oluyo poşetle koyuyorum ben

Her şey buzluğa konur demedik zaten. Ancak şimdiye kadar çiğ bir şekilde buzluğa koyduğum sonrasında çıkarıp pişirdiğim sarmalara laf ettirmem :) Cidden pişirmesini bilmek lazım herhalde don tadı hiçbir şekilde olmuyor çünkü. Diğer türlü de soslu salatayı her insana ikram edemezsiniz. Herkesin misafir ağırlaması samimiyete göre zorla gidilmediğini herkes biliyor. Herkes sizin gibi medeni değil anlaşılan ki ağzıyla kendini davet ettirenler oluyor illa ki örnek kv görümce :')

Soslu salata yemek istemeyen ve kendini zorla davet ettiren don tadi olsa bile hamur yiyebilir bence sorun yok aslinda. 😄

Bizde esimle sadece sandivic icin kullaniyoruz aksam yemekleri ekmekle yenmiyor.
Kucuk pakette minik snadiviclerden aliyoruz ama ekmegi en fazla dolaba koyuyoruz dondurucu kismina değil.
Mesela bende buzdolabında daha bayat tadı oluyor ekmeklerin. Ya taze hemen yemek lazım yada hemen tazeyken dondurmak. Kilitli poşette düzgün dondurulunca tat değişimi denk gelmedi bana. Ki superfreshin de pişmiş simitleri var. Tad değişimi olsa dondurucu firmaları da üretemezdi bence

Mesela bende buzdolabında daha bayat tadı oluyor ekmeklerin. Ya taze hemen yemek lazım yada hemen tazeyken dondurmak. Kilitli poşette düzgün dondurulunca tat değişimi denk gelmedi bana. Ki superfreshin de pişmiş simitleri var. Tad değişimi olsa dondurucu firmaları da üretemezdi bence

Ben de yumuşak pastahane simitini sevmem misal .

Odun ateşinde pişeni her yerde bulamam

Fazla olursa derin dondurucuya atarım pazar günleri kahvaltıda mis gibi oluyor

Belki simiti çok sevdiğimden o bana çok lezzetli gelir.

Ben değil de annem misafir ağırlama konusunda çok titizdir. Temizlikti ikramdı kendini çok yoruyor.

Uzun gunler kalmiyor zaten az ve kucuk bittikce aliyoruz cunku. Bana da o normal geliyor damak tadi demek. 😀
Superfreshten dondurulmuş simit vs hic denemedim dondurulmuş sebzeleri kullandim. Sebzeler dondurulunca güzel ama ekmek, hamur vs sevemedim.

X