Misafir odaklı dekorasyon sorunu

Yavrusum

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
3 Kasım 2016
1.179
2.651
37
Selam kızlar. Öncelikle bu konuyu dekorasyon bölümüne açtım sabah fakat malum burası kadar okunmuyor. Yöneticilerden çok özür diliyorum. Buyuk bir dert degil ama Gercekten fikir almak istiyorum. inşallah sorun olmaz.
Misafiri severim fakat misafire gore ev dosemeyi sacma buluyorum. Mesela yatiya gelen az olur fakat illa yatakli kanepe olmali. Olmasa bile yatak yorgan olmak zorunda. E o zaman onlari nereye koyacagim. Kanepelerin altı müsait olmali ya da dolap olmali. Misafir yemek takımı ayrı olmali vs. Gibi birçok şey var. Benim sorunum şu:
Salonuma eşya alacağım. Şu an ki eşyalarım çok eski değil fakat yanlis secim. Hem estetik değil hem çok kaliteli degil. Salonumda klasik olarak koltuk takımi tv ünitesi yemek masası ve konsol var. Her salonda olan şeyler yani. Düşünüyorum yemek masasını evlendigimden beri yani 3 senede belki 10 kez kullanmisimdir. Yaşadığım şehirde ailem yok. Akrabam da çok az. Dolayısıyla yemeğe gelen çok az. Anneler geldiğinde 3 hafta falan kalıyorlar ve burdaki akrabalarla bir arada olmak adına yemeğe çağırıyoruz ancak o zaman kullaniyorum. Konsolda yine çeyizim olan yemek takımım var az kullandığım. Vitrin yok şükür. Esyalarim sigiyor ve ortada da bos alan var cok buyuk olmasada. Yeni şeklinde yemek masası koymasam çok ferah olacak. Salon çok kucuk degil ama yemek odasi takimi olunca tek sekilde yerlestirebiliyorum. az kullandığım bir eşyaya da yer ayırmak istemiyorum. Gönlüme göre döşemek istiyorum. Mesela tv unitesini alcak konsol seklinde alsam yemek takimini icine koyarim. Konsola ayrica gerek de kalmaz. Salonda sadece oturma alani olursa Genis ve ferah olacak belki kitaplık da olacak. Istedigim yonde de yerlestirebilecegim. 1 bebegim var ona bile daha rahat hareket edebileceği alan kalaçak.
Malum zaten cocuklu ev cok dagiliyor. Esim de sagolsun asiri dagitir. Pantolonu bir odada gomlegi baska odada cikarir. Bir de eşya fazla olunca iyice kalabalık geliyor.
Size sorum yemek masasi olmazsa yemeğe misafir aldığımda ne yapacağım :) tamam çok onemli degil sehpalar da iş görür ama çok da fonksiyonel olmaz. Bir de hem gonlumuze gore olacak hem de is gorecek dekorasyon onerileriniz var mi ? Benim durumumda dusuncemde olan fikir verebilecek olan var mı?

Selam kızlar. Öncelikle bu konuyu dekorasyon bölümüne açtım sabah fakat malum burası kadar okunmuyor. Yöneticilerden çok özür diliyorum. Buyuk bir dert degil ama Gercekten fikir almak istiyorum. inşallah sorun olmaz.
Misafiri severim fakat misafire gore ev dosemeyi sacma buluyorum. Mesela yatiya gelen az olur fakat illa yatakli kanepe olmali. Olmasa bile yatak yorgan olmak zorunda. E o zaman onlari nereye koyacagim. Kanepelerin altı müsait olmali ya da dolap olmali. Misafir yemek takımı ayrı olmali vs. Gibi birçok şey var. Benim sorunum şu:
Salonuma eşya alacağım. Şu an ki eşyalarım çok eski değil fakat yanlis secim. Hem estetik değil hem çok kaliteli degil. Salonumda klasik olarak koltuk takımi tv ünitesi yemek masası ve konsol var. Her salonda olan şeyler yani. Düşünüyorum yemek masasını evlendigimden beri yani 3 senede belki 10 kez kullanmisimdir. Yaşadığım şehirde ailem yok. Akrabam da çok az. Dolayısıyla yemeğe gelen çok az. Anneler geldiğinde 3 hafta falan kalıyorlar ve burdaki akrabalarla bir arada olmak adına yemeğe çağırıyoruz ancak o zaman kullaniyorum. Konsolda yine çeyizim olan yemek takımım var az kullandığım. Vitrin yok şükür. Esyalarim sigiyor ve ortada da bos alan var cok buyuk olmasada. Yeni şeklinde yemek masası koymasam çok ferah olacak. Salon çok kucuk degil ama yemek odasi takimi olunca tek sekilde yerlestirebiliyorum. az kullandığım bir eşyaya da yer ayırmak istemiyorum. Gönlüme göre döşemek istiyorum. Mesela tv unitesini alcak konsol seklinde alsam yemek takimini icine koyarim. Konsola ayrica gerek de kalmaz. Salonda sadece oturma alani olursa Genis ve ferah olacak belki kitaplık da olacak. Istedigim yonde de yerlestirebilecegim. 1 bebegim var ona bile daha rahat hareket edebileceği alan kalaçak.
Malum zaten cocuklu ev cok dagiliyor. Esim de sagolsun asiri dagitir. Pantolonu bir odada gomlegi baska odada cikarir. Bir de eşya fazla olunca iyice kalabalık geliyor.
Size sorum yemek masasi olmazsa yemeğe misafir aldığımda ne yapacağım :) tamam çok onemli degil sehpalar da iş görür ama çok da fonksiyonel olmaz. Bir de hem gonlumuze gore olacak hem de is gorecek dekorasyon onerileriniz var mi ? Benim durumumda dusuncemde olan fikir verebilecek olan var mı?

Benim amcam salon oturma odasi olacak sekilde yaptirdi. Tv unitesinin bi kenari raflik icinde ise yemem takimi koymus yengem ski konsolu atmisti. Masa ise 6 kisilik alms ancak acilinca 8 10kisi oturabiliyo. Cok begenmistim. Koltuk ise L seklinde yaptirmis 3kisi yatabiliyo ve ortalik genis. Yaptirabilirsiniz

Ben yemek masasını seviyorum şahsen ama illa evime uymuyor diyorsan Mutfağın genişmi mutfak masan varmı belki orda halledersin yemek işini

Yemek icin yer sofralari var ayakli ondan kullanabilirsiniz .zaten geri kalanina cozum bulmussunuz.
Yada mutfak musaitse oraya koysaniz masayi.
Birde acilip kapanan kapandiginda cok az yer kaplayan masalar var onlardan alsaniz mutfaktada cok rahat kullana bilirsiniz

Valla neredeyse her düşüncenize katıldım,ayda yılda bir misafir gelecek diye ben de nelere katlandım da geldi aklıma.

Yalnız yemek masasında farklı düşünüyorum. Olmalı bana kalırsa. Kapalı iken çok yer kaplamayan bir model olabilir.
İlle olmasın diyorsanız mutfak masanız büyük ve kullanışlı olsun.

Benim eltimin de salonda masası yok.
Mutfakta yeriz.
Kalabalıksak salonda yer sofrası açar. Ayaklı, katlanabilen sofralardan.

Katlanır masa kullanabilirsiniz ama sık durur mu bilmem. Duvara doğru katlananlari var bir de sanırım, monteli. Onlara bakabilirsiniz.

Katlanabilir yemek masası kullanın küçülüyor hiç yer kaplamıyor :) bundan
Screenshot_2017-04-25-20-09-05.png

Masa sigiyor salona. Ufak da koyabilirim. Sadece cok az kullanoyorum ve anlamsiz geliyor. Onun kaplayacagi alani daha şık ve kullanisli bir seye mesela okuma kosesine kitapliga vs ayirabilirim. Mutfak masam var normal buyuklukte ama duvara yasli sigiyor. Acilir kapanir olanlar salona yakismaz zaten koyacak olsam normal masa koyarim. Ama misafir geldiginde mutfak masasina ilave edebilirim. Genlerime islemi sanirim istemesem tabi koymam ama acaba mi diyorum cunku simdi doserim yarin almak istersem duzeni tekrar olusturmak zor olur. Zaten anneme kayinvalideme kalsa mutlaka olmalı. Zaten her geldiklerinde eşyaların yerini değiştirmeye çalışırlar :)
Ne kadar az eşya o kadar mutluluk aslında.
Bir de döşek sorunu var mesela onu yazmadım. İlla hazir yatagin uzerine döşek de serilip yatilacak. Misafır için de var. O kadar döşek ve yatağı nereye koyayım hadi koydum yıllık bakımlarını nasıl yapayım. Bir çarşaf bir battaniye neden yetmez bilmiyorum. Üstelik ev de sıcak oluyor. Çeyize konulmuş bir kere atamıyorum da. Öyle işte :)

Kaltanabilir masa mantıklıymis bu arada çok teşekkür ederim. Başka odaya koyar gerekose cikarabilirim

Kaltanabilir masa mantıklıymis bu arada çok teşekkür ederim. Başka odaya koyar gerekose cikarabilirim

Evet zaten amaç o gerektiğinde çıkarırsınız bunun beyaz lake olanları da satılıyor katlandığı için iki koltuk arasına orta sehpa niyetine kullanabilirsiniz sıkıntı olmaz.
İşinizi anca katlanır masa görür 6 kişi rahat oturuluyor :)

Yemegi yer sofrasinda yiyoruz , misafirim gelsede ayni ...

Açılır masa eklemiş bir arkadaş onlardan olabilir normal zamanda orta sehpa olarak kullanırsın. Yada hafif katlanır plastik masalar var. Al 1 yada iki tane zaten yer kaplamaz. Üstüne şık bir örtü koydunmu plastik olduğu anlaşılmaz bile.Sandalyede iç içe geçen model al sorun tamam. Bu arada döşek ne. At gitsin napcam onu. Pansiyonmu orası çok rahatını isteyen evinde kalsın. Aldığın koltuğu sert alma sadece milleti fıtık etme. Sert koltuk eskimez diye birşey yok. hem salonda yumuşacık koltukta rahatla oturursun. Fazla eşyalarınıda at kurtul. Napcaksın onları. Boşu boşuna toz, Külfet. Benim evde orta sehpa bile yok. İkeanın sehpaları var. 25 tl kare salonda eşimle yemek yersek yan yana koyunca rahatla yiyorsun. Ortada rahatla alan kalıyor. Dekorasyon için ikea da gezebilrsin. Çok güzel yaşam alanları var.

İkeada katlaninca incecik olan dresuar gibi duran bir masa vardı. Açılınca baya büyük oluyor ama. Ona bakabilirsiniz. Resim yukleyebilirsem koyayım buraya.

Benim konsolum yok gerek de görmedim masa ve sandalyeler var. Masam çok küçük görünüyor yer kaplamıyor misafir gelince açıyorum 15 kişi sığdığı oldu normal hali 4 kişilik gibi. Yani farklı kullanım şekilleri olan ve küçülen bir masa güzel olur sandalye çok almazsınız sandıklı puf alırsınız hem alan açılır hem fazlalıkları koyacak fazladan yer olur. Ama illa istemem masa beğenmiyorum diyorsanız kültürümüzde mis gibi yer sofrası var.

Misafiri yemeğe değil çaya çağır

Anneler yabancı değil mutfakta da yer

Misafirler de çaya gelir oldu bitti

Misafiri yemeğe değil çaya çağır

Anneler yabancı değil mutfakta da yer

Misafirler de çaya gelir oldu bitti
evet aslında bu kadar basit ama büyütüyoruz işte ağırlama işini.
Cevaplarınıza teşekkür ederim sanırım masa koymayacagim benim evim benim hayatım. Mutfakta da yenir sonuçta birşey eksilmez.

Birzamanlar aynı düşünce ile güzelim yemek odası takımımı atıp bu sehpadan almiştım, ohh ne guzel salon ferahladı derken yemege gelen misafirleri nereye oturtacsgım derdi başladı, çunkü sandalyeleri de atmıştım, mutfaktaki sandalyeler + balkondaki sandalyeler + birkaç tabure ile idare ediyordum ama özel bir misafir grubu davetliyse iyi olmuyordu, sonuçta yeni bir takım alıp koyduk salona

X