Mutsuz ve umutsuz olmak?

agresifkiz

Güzelbirşeylerolsun
Kayıtlı Üye
17 Şubat 2013
3.112
1.752
Tayin olmama 1.5 sene kaldı çok bunaldım olduğum yerde çok mutsuzum. Evden çıkıp sosyalleşmek bile istemiyorum. Hayat enerjim kalmadı resmen. Aile özlemi ağır basıyor, yalnızlık zorluyor, ev değiştireceğim yakında o ayrı canımı sıkıyor. İlişkim sallantıdaydı onu toparladık ciddi anlamda ama uzaktan yürüttüğüm için o da etkiliyor. Bilmiyorum aşırı mutsuz umutsuz hissediyorum. Belki ekonomik açıdan etkileniyor olabilirim. Memurum 18-20 bin arası para geçiyor elime ama sanki eskisi gibi yaşayamıyorum ay sonunu zor görüyorum. Evlilik planları yapıyoruz ama maddi açıdan önceden kafaya takmazdım şimdi her şey o kadar uçmuş ki canım sıkılıyor. Sevgilimin 2 yıl yurt dışına gidip çalışma ihtimali var bu ayrı canımı sıkıyor. Önceden yurt dışı tatil planları yapardık ama artık onlar hayal oldu bu kurla. Yurt içinde bile yapamıyoruz hatta bu yaz için kararsız kaldık. Olduğum yerde kafama uyan pek kimse yok 1-2 arkadaşım dışında bu yüzden genel anlamda yalnızım. Çok ama çok bunaldım sanki yarın için hiç umudum yok. Mutsuz ve enerjisizim. Bunlar dert mi diyen de olabilir tabi ama bunun için yazdım zaten. Nasıl kurtulacağım bu ruh halinden? Terapi aldım ama henüz faydasını göremedim. Var mı bu ruh halinde olan ne yapmalı nasıl tekrar umut etmeli bir şeyler için? Zaten 1.5 yıl o kadar gözümde büyüyor ki sanki 10 yıl daha burdayım :KK43:

Ülke olarak genellikle bu durumdayız. Ben şahsen umutsuz ve mutsuzum.
Maddi açıdan 3 senedir ilk kez şu an çok zor durumda hissediyorum kendimi. Ev değiştireceğim küçük bir şehirdeyim ve en ucuz ev 5binden başlıyor. Canım sıkılıyor cidden. Birikim mi yapayım, evlilik için geleceğe yatırım mı yapayım, tatile mi gideyim, aç karnımı mı doyurayım bilemedim.

Maddi kaygılarınızda haklısınız. Gücünüzün yettiği kadar yaparsınız sıkmayın canınınızı. Önemli olan sevdiğinizle bir arada olmak. Benim de eşim yurtdışında. Gerçekten ayrı kalmak çok zor. Ama sevgi bazen böyle fedakarlıklar gerektiriyor. Bir çok arkadaşım eşleriyle farklı şehirde yaşayıp git gel yapıyorlar. Herkes eş durumundan atanamıyor çünkü. Kendinize bir meşgale bulmaya çalışın. Kitap okuyun, varsa imkanınız kurslara katılın, spor yapın. Mecburuz, hayat devam ediyor

kredi kartı borcum var 7 binde kredi ödüyorum bir senesi kaldı kira fatura mutfak masrafı derken bana bir şey kalmıyor birikim yapacak
konunuza gelirsek 1,5 yıl zaten kısa bir süre değil ,bu ruh hali ile gecer elbette ama çok zor geçer.
tavsiyem içinizden gelmese de bulunduğunuz yerin güzel şeylerini sık sık bir defter alıp yazın. kufrederekte olsa sık sık yapın bunu
işinizi evinizi bulunduğunuz şehri vs vs
bı müddet sonra bakış açınız değişebilir.

yoksa dediğim gibi zaman geçer ama zorlanırsınız bu zorlanmalar iz bırakır sizde
öyle ya da böyle şu an oradasiniz ve bundan biraz bile olsa minnet duyabileceğiniz bir seviyeye gelmek için cabalayin

Maddi kaygılarınızda haklısınız. Gücünüzün yettiği kadar yaparsınız sıkmayın canınınızı. Önemli olan sevdiğinizle bir arada olmak. Benim de eşim yurtdışında. Gerçekten ayrı kalmak çok zor. Ama sevgi bazen böyle fedakarlıklar gerektiriyor. Bir çok arkadaşım eşleriyle farklı şehirde yaşayıp git gel yapıyorlar. Herkes eş durumundan atanamıyor çünkü. Kendinize bir meşgale bulmaya çalışın. Kitap okuyun, varsa imkanınız kurslara katılın, spor yapın. Mecburuz, hayat devam ediyor
Maddiyatı evet bir şekilde halletmeye çalışıyorum hallederim de. Kesinlikle en zor kısmı ayrı olmak galiba. Dişimi sıkıp 1.5 sene sabretmem lazım ama gözümde büyüyor işte. Özlüyorum.

konunuza gelirsek 1,5 yıl zaten kısa bir süre değil ,bu ruh hali ile gecer elbette ama çok zor geçer.
tavsiyem içinizden gelmese de bulunduğunuz yerin güzel şeylerini sık sık bir defter alıp yazın. kufrederekte olsa sık sık yapın bunu
işinizi evinizi bulunduğunuz şehri vs vs
bı müddet sonra bakış açınız değişebilir.

yoksa dediğim gibi zaman geçer ama zorlanırsınız bu zorlanmalar iz bırakır sizde
öyle ya da böyle şu an oradasiniz ve bundan biraz bile olsa minnet duyabileceğiniz bir seviyeye gelmek için cabalayin
Yapmak istediğim bu aslında. Kafamı dağıtmak güzel şeylere odaklanmaz bir şekilde anda kalmak 1.5 yılı güzel geçirmek istiyorum ama başaramıyorum. Kafam hep dağınık.Taşınmam gerekiyor 1-2 ay içinde bu iyice kafamı dağıtıyor toplayamıyorum düşüncelerimi sanki.

Tayin olmama 1.5 sene kaldı çok bunaldım olduğum yerde çok mutsuzum. Evden çıkıp sosyalleşmek bile istemiyorum. Hayat enerjim kalmadı resmen. Aile özlemi ağır basıyor, yalnızlık zorluyor, ev değiştireceğim yakında o ayrı canımı sıkıyor. İlişkim sallantıdaydı onu toparladık ciddi anlamda ama uzaktan yürüttüğüm için o da etkiliyor. Bilmiyorum aşırı mutsuz umutsuz hissediyorum. Belki ekonomik açıdan etkileniyor olabilirim. Memurum 18-20 bin arası para geçiyor elime ama sanki eskisi gibi yaşayamıyorum ay sonunu zor görüyorum. Evlilik planları yapıyoruz ama maddi açıdan önceden kafaya takmazdım şimdi her şey o kadar uçmuş ki canım sıkılıyor. Sevgilimin 2 yıl yurt dışına gidip çalışma ihtimali var bu ayrı canımı sıkıyor. Önceden yurt dışı tatil planları yapardık ama artık onlar hayal oldu bu kurla. Yurt içinde bile yapamıyoruz hatta bu yaz için kararsız kaldık. Olduğum yerde kafama uyan pek kimse yok 1-2 arkadaşım dışında bu yüzden genel anlamda yalnızım. Çok ama çok bunaldım sanki yarın için hiç umudum yok. Mutsuz ve enerjisizim. Bunlar dert mi diyen de olabilir tabi ama bunun için yazdım zaten. Nasıl kurtulacağım bu ruh halinden? Terapi aldım ama henüz faydasını göremedim. Var mı bu ruh halinde olan ne yapmalı nasıl tekrar umut etmeli bir şeyler için? Zaten 1.5 yıl o kadar gözümde büyüyor ki sanki 10 yıl daha burdayım :KK43:
Kur böyleyken daha çok terapiste gidersin. Herkes depresif. Önce korona çıktı ondan toparlanamadan kur fırladı. Yine iyiyiz valla. Antidepresanla mutlu olabiliyoruz

Ruh durumunuzu bulunduğuniz ile bağlamanız bence isabetli bir seçim değil.nereye gidersen git kendini de götüreceksin diye bir söz vardır.bunalmışsınız, ilişkinizde sıkıntı yaşamışsıniz.uzak mesafe ilişkisi olduği için hem fiziksel temas ihtiyacınız yeterince karşılanmıyor hem de yanlış anlasılmalar meydana gelebiliyor.sana tavsiyem.zaman zaman zor toparladığın bir ilişkin varsa evlilik hazılığına falan girişme.hele hele adam gibi yüzyüze bir süre görüşmeden hiç girişme.ben de yalnız yaşıyorum başka memelekette.arada sırada bu tarz şeyler hissediliyor ama bu durum bence yalnız yaşamaktan falan kaynaklanmıyor.ben ailemin yanına gidince daha çok bunalıyorum çünkü.kısaca her insan zaman zaman umutlarının kirıldığı dönemlerden geçiyor.zaman zaman. Hayatın kuralı gibi birşey bu zaten.yine de birkaç gün ailenin yanına gitsen iyi gelebilir belki.

Hepimiz bu durumdayızz sanırım. Hiç umudum kalmadı benim de. ekonomik olarak da zor günlerdeyiz. yine de bir şükür defteri tutmaya çalışıyorum. müzikle yürümek 30 dk falan bana iyi geliyor. sosyal platfotmlardan bana iyi gelecek pozitif psikolog, kişisel gelişimcileri takip ediyorum. Haberlerden uzak duruyorum. Benim yaptıklarım bunlar belki size de bir faydası olur.

X