Mutfak Püf Noktaları naparsam yapayım kekim olmuyor

gingerr

Guru
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2008
444
7
arkadaşlar vestel mini fırınım var . evlenirken aldım. evlendiğimden beri keklerim olmuyor. kabarır gibi oluyor ama sonra çöküyor. bekarken ne güzel kekler yapardım. ama bu lanet fırında beceremiyorum. her seferinde yeni kek tarifleri uyguluyorum ama sonuç aynı. boşa giden malzemelere acıyorum.yardım edin lütfen. bu tür fırınlarda benim gibi sorun yaşayıp da sonradan kek yapabilmeye başlayan varsa lütfen benimle paylaşsın. aynı tarifleri annemin büyük fırınında deniyorum muhteşem oluyor ama benimkinde maalesef...

canım tam kabardıgında acıp bakarsan söner kapagı acmadan anlaman lazım

fırından kaynaklanan bir sorun bence ,benim fırınım 16 senelik arçelik mini fırınlardan çok ta güzel pişiririr kekleri

Canım sen zaten sorunu tespit etmişsin,fırını değiştirmeden şart gibi görünüyor:KK43:

bazı fırınlar gerçekden iyi pişirmiyor...fırından kaynaklanıyordur muhtemelen...
pişerken kapağı açmıyorsanız..bir de pişdikden sonra 5-6 dk kadar kapağı açmamayı deneyin:KK66:

benim arkadaşımın fırınıda vestel mini fırın vallahi bende onun keklerine hastayım hatta ben lüxsel fırın almıştım oda vestel ama onunki harika pişiriyor

e bende de fırında da bir sorun yoksa niye olmuyor bu mübarek keklerim. kek yapmayı çok severdim ama artık soğudum.

Eğer tariflerinden eminsen yani ölçülerde falan sorun yok sorun fırın diyorsan; bence 150 derecede pişir, daha yüksek ısıda değil, önceden ısıt, mümkünse ortası delik kalıp kullan...

Kek yapımının püf noktalarından biri de malzemeleri dolaptan erken çıkarıp birkaç saat oda sıcaklığında beklettikten sonra yapmakmış. Daha doğrusu bütün hamur işleri için geçerli bu. Ben kek sevmem, yapmam da ama yumurta falan oda sıcaklığında kullanıldığında cidden çok fark ediyormuş, aklınızda bulunsun.

Bir de keki fırında pişirirken ısıyı önce sadece alttan vermek, kek biraz kabarıp kendine gelince üstten de açmak gerekir diye de okumuştum. Böyle yapınca kabarır çatlarmış falan.

fırınların yemek pişiriminde çok önemli yeri var mesela benimki bosh büyük fırın normalde fırınlarda 150-140da kek pişirirsiniz ya ben 100ün altına çekiyorum hatta yoğurt yapma sıcaklığından biraz daha sıcak oluyor ama o derecede tam pişiyor balık olsun kek olsun biraz fazla açsam hemen üstü yanıyor

fırının dilinden anlmak lazım bende deneye deneye öğrendim önce nefret geliyordu şimdi alıştım kaydirigubbakcemile3

sıcaklık ayarlarını değiştirerek yapmanı tavsiye ederim...

X