Nasil görmezden gelinir?

Ayni ilgi onlarda olmak zorunda degil koca insanlarsiniz hala yaşlılar size baksin istiyorsunuz. Anne babasinın faturasini odesin evladi degil mi. Sizin o gözunüze batiyor adamlar size iyiki para vermiyor. Yazik bir de gelecek ay versek olur mu falan demisler. Eşinizin ne demek baba hic vermeyin sizin rahat etme yasiniz yiyin gezin hakkiniz demesi lazim

Merhaba 5 yıllık evliyiz ikimzde çalışıyoruz. eşimin ailesi kaç yıldır biz sağken ev alın destek oluruz dediler. Ev aldik 4 aydır kayınpeder maaşı çekiyo eşime hiç bir desteği yok. Elektrik ve telefon faturaları otomatik eşim ödüyo..Geçen hafta maaş cekmek icin bizdelerdi..bugun köye gittik kömür soyliycez ama paramiz yok önümüzdeki ay versek ilk taksidi olur mu diye esime sordular. Esim de siz 1 haftada maasi naptnz diye sormadi bile.. köyde kira yok bişey yok ya kahvede harciyo yada gorumceme veriyo diye düşünüyorum ama eşimin bişeyleri sorgulamamasi beni rahatsz ediyo. Bn ailesine karşı bişey sorunca hemn ters ters konuşmaya basliyo.. eşime nasıl bişeyleri fark ettirebilirim..
emekli maaşı sadece aylık mutfak giderlerine yeter
eşiniz sadece elektrik telefonlarını ödüyormuş o da köy yerinde 2 yaşlı kişinin faturası çok küçük bir miktardır zaten sizi asla yormaz
bir emekli maaşıyla ev kredisi ödenmez onlar bu teklifi yaptığında sizin geliriniz belli düşündünüz yinede sağolun biz kendi yağımızda kavrulmalıyız demeliydiniz
şimdi onlar ağzımızdan çıktı bir laf düşünemedik söz verdik çocuklara destek olmalıyız diye sıkıntıdalardır
görümcenin yiyeceği bir maaş yok emekli maaşı 10 bin falan sanıyorsunuz sanırım siz kıyamam :KK70:
eşiniz dikkat edin de sizi sorgulamaya başlamasın

Aslında ev işleri yemek çocuk bakımı kadının üzerinde oluyor. ( bir de biyolojik yük var doğurmak lohusalık emzirmek onu saymıyorum bile ) Çok büyük oranda durum bu. Bence de öyle evlerde evi geçindirmek erkeğin sorumluluğu olmalı. Her evin sistemi farklı.
Bir tane tanıdığım hariç tanıdığım tüm çalışan kadınlar akşam koştur koştur eve yemek yapmaya koşuyorlar.
Türkiye’de çoğu ailenin standartları farklı. Erkekler bu konuda kendileri adım atmalı. Masraflara ortak olmaya gelince eşitlik akıllarına geliyor.

benim çevremde karı koca çalışan ve beraber hayatın tadını çıkarmaya zaman kalsın diye ev işini beraber yapan bir sürü çift var. ve çoğunda da kadının dik duruşu sayesinde bu düzen oturmuş durumda. yani bu kadınlar mükellef sofra kurmak için kasmadılar. işten gelince yapamadıklarında bir şey, yumurta kırdılar.
evi temizleyecek halleri olmayınca o hafta saldılar.
1, 2, 3 derken eşleri yardım etmeleri gerektiğini anladı.
ha olması gereken zaten erkeğin o evde yaşayan bir birey olarak sorumluluk sahibi olduğunu bilmesi.
apartmanımızda tüm komşularımızın oğulları var, ortaokul yıllarından beri kendi ütülerini kendi yapıyor bu çocuklar. kendi odalarının camlarını siliyorlar mesela.
verdiğiniz örneklerde adamların sorumluluk alması sağlanmamış muhtemelen. kadınlar "mükemmel eş" olmak için uğraşmış durmuş. bunu tercih edip kendini paralayanın da şikayet etmesini anlamlı bulamıyorum.

Ama borclarini biz oduyoruz mesele bu ve eşim bunu gormuyo.bn evde çocuğumu bırakıp işe gidiyorum ve eşime destek oluyorum. Benm kendi annem sırf benm çocuğuna bakmak için sigortalı işe girip calismiyo. Ama aynı ilgi eşimin ailesinde yok

Annenizi de salmanız gerekirken siz "Eşimin ailesini neden kendi annemi sömürdüğüm gibi sömüremiyorum" diye dertleniyorsunuz resmen.

Başkasına güvenerek çocuk yapılmaz.
Başkasına güvenerek ev alınmaz.
El şeyiyle gerdeğe girilmez.
Kendi hayatınızın, kararlarınızın sorumluluğunu almayı öğrenin ve yaşlı başlı insanları rahat bırakın.

Ama borclarini biz oduyoruz mesele bu ve eşim bunu gormuyo.bn evde çocuğumu bırakıp işe gidiyorum ve eşime destek oluyorum. Benm kendi annem sırf benm çocuğuna bakmak için sigortalı işe girip calismiyo. Ama aynı ilgi eşimin ailesinde yok
Ozaman siz işten ayrılın evde oturun eşin tek başına evin giderlerine yetişmekten ailesine zırnık koklatmaz annenizde çalışır kendine birikim yapar.

benim çevremde karı koca çalışan ve beraber hayatın tadını çıkarmaya zaman kalsın diye ev işini beraber yapan bir sürü çift var. ve çoğunda da kadının dik duruşu sayesinde bu düzen oturmuş durumda. yani bu kadınlar mükellef sofra kurmak için kasmadılar. işten gelince yapamadıklarında bir şey, yumurta kırdılar.
evi temizleyecek halleri olmayınca o hafta saldılar.
1, 2, 3 derken eşleri yardım etmeleri gerektiğini anladı.
ha olması gereken zaten erkeğin o evde yaşayan bir birey olarak sorumluluk sahibi olduğunu bilmesi.
apartmanımızda tüm komşularımızın oğulları var, ortaokul yıllarından beri kendi ütülerini kendi yapıyor bu çocuklar. kendi odalarının camlarını siliyorlar mesela.
verdiğiniz örneklerde adamların sorumluluk alması sağlanmamış muhtemelen. kadınlar "mükemmel eş" olmak için uğraşmış durmuş. bunu tercih edip kendini paralayanın da şikayet etmesini anlamlı bulamıyorum.
Ben sizi anlıyorum. Haklı olduğunuz noktalar var zaten. Ama Erkeklerin yapıp yapmadığı herşeyden kadınlar sorumlu değil. onların da bir beyni var. Tek başlarına aldıkları kararlar var.
“Kadın şöyle davransın erkek ona göre düzelir “mantığı bana doğru gelmiyor. Erkek kendisi düşünsün. Düzelsin .
Aslında eğer aralarında iş bölümü varsa düzelecek bişey de yok.
Çalışan kadınlar ev işini ve çocuk bakımını eşleriyle ortak yapıyor olması gerekiyor.
Bu konuyla ilgili uzun süredir böyle düşünüyorum. Eğer evi idare etme ( temizlik yemek çocuk ) kadına yıkıldıysa kadından bir de evi geçindirmeyi beklemeye erkeğin hakkı yok. Ben öyle düşünüyorum.

Ben sizi anlıyorum. Haklısınız zaten. Ama Erkeklerin yapıp yapmadığı herşeyden kadınlar sorumlu değil. onların da bir beyni var. Tek başlarına aldıkları kararlar var.
“Kadın şöyle davransın erkek ona göre düzelir “mantığı bana doğru gelmiyor. Erkek kendisi düşünsün. Düzelsin .
Aslında eğer aralarında iş bölümü varsa düzelecek bişey de yok.
Çalışan kadınlar ev işini ve çocuk bakımını eşleriyle ortak yapıyor olması gerekiyor.
Bu konuyla ilgili uzun süredir böyle düşünüyorum. Eğer evi idare etme ( temizlik yemek çocuk ) kadına yıkıldıysa kadından bir de evi geçindirmeyi beklemeye erkeğin hakkı yok. Ben öyle düşünüyorum.

aynı düşünüyoruz. bahsettiğim kadının yaptırıyor olması durumu ne yazık ki annesinin bunu öğretmediği erkekler için geçerli.
evinde prens yapılınca karısından da otomatikman bunu bekleyen bir sürü erkek var. o zaman da bazı kadınlar öğretmek zorunda kalıyor.
yoksa o evi paylaşan iki insanın kadın çalışmasa dahi bence bir şeyleri ortak yapması lazım.
konu sahibi destek oluyorum'u sürekli vurguladığı için belirtmek istedim.
eşi zorla çalıştırıp üzerine 4-4lük hizmet bekliyorsa tepkim farklı olurdu.

X