Nasıl yapabilirim

Terapi almak çok uzun süredir aklımda. Ama çalışma saatlerim çok yoğun. Maalesef sokağa çıkma yasagindan dolayı haftasonu da alamam.
Online almayı düşündüm ama ilk kez terapi almayı düşündüğümden çok zorlanırım diye düşünüyorum
Mahremiyet saglarsaniz online iyi olur sizin icin ,
Hep sunu dusunun ben yapabiliyorsam onlarda yapar diyin

Hangi şehirdesiniz aynı şehirde isek psikolog önerisi alabilirim
Ben psikiyatriste gittim devlet hastanesinde şansıma doktorum çok iyiydi ama doğum iznine ayrılmış :KK43: bence siz de önce psikiyatra gidin o gerek görürse psikologa yönlendirir. mesela bazı durumlarda normal psikologlar değil klinik psikologlar bakmalıymış bilmeden normal psikologa giderseniz belki daha kötü bir sonucu olur. ama devlette iyi psikiyatr bulmak da zor bazıları kısacık dinleyip ilaç verip gönderiyo. sizi gerçekten dinleyen bir doktor bulun ve o gerek görürse ilaç kullanın bence. ruhsal çöküntü depresyonun bir alt basamağıymış mesela ben doktora gitmeseydim depresyona da girebilirdim ve çok ağır sonuçları olabilirdi.

Hangi şehirdesiniz aynı şehirde isek psikolog önerisi alabilirim
ben bir de ilişkiler konusunda seda diker'in kitaplarını önereceğim size. kendine değer vermenin önemini, ilişkilerin de bir matematiği olduğunu sürekli veren taraf olursanız o matematiği bozduğunuzu ve nice bu tarz bilgiyi ve iyileşme yollarını yazıyor. Benim kendime güvenimin artmasında " aslında giden erkek yoktur" kitabı baya fayda sağlamıştı iyi gelmişti. Yeni bir kitabını da sipariş ettim geçenlerde hatta.

Sizin konularınıza denk gelmiştim önceden sevgiliniz çalışmıyor çalışma konusunda da gönüllü değildi siz zaten en başından beri onun bu tavırlarını görmezden gelmeniz, ilişkiyi devam ettirmeye çalışmanız bence onun kafasına bu kız benim için her şeye evet der diye yerleşmiş. Çalışmıyor olması için sizin büyük sorun ama hala rahatsız olduğunuz bu konu hakkında adım atmıyor gerekeni yapmıyorsunuz mesela, ilişki gitsin yürüsün düzelsin diye bekliyor kabulleniyorsunuz. Kaybetme korkusu şu şekilde olur bu şekilde olur diye taktik veremem ama ilişkide sınırlarınızı çizmeli neler beklediğinizi söylemelisiniz. Ha olmuyorsa da yolumuza bakalım diyebilmelisiniz. Bunu karşınızdaki kaybetme korkusunu yaşasın diye değil, kendinize olan saygınızdan ve önceliğinizden yapmalısınız.
Gerisi gelir diye düşünüyorum.
Kendisinin bi iş olma durumu oldu. Bi tanıdığı orada çalışıyordu diyeyim. Ailesinden bir yakını orada müdür pozisyonundaydı ve patronlar ile çok anlaşamıyordu. Sonra patronlar sevgilimin gelip çalışmasını istediler. Başta patronların huyunu bildiğinden pek istemedi oraya girmeyi daha sonra alıştı bu fikire. Bu pazartesi başlayacaktı fakat tanıdığı kendisinin de istifa edeceğini söyledi o yüzden sen de gelme dedi. Pazartesi işe gittiğinde ise ikna edilmiş ve çıkmaktan vazgeçmiş. Sevgilime de sen de başla demiş fakat sevgilim kabul etmedi. Ben de nasıl etmezsin diye tartıştım. Bu işten çok soduğuduğunu, çocuk oyuncağına döndüğünü o yuzde n başlamak istemediğini söyledi. Mezun olalı neredeyse 2 sene olacak ve bu yaptığı bana o kadar şımarıkca geldi ki. Zaten bu tartışmadan sonra ipler gerildi. Ve ben artık bu adamda biraz olsun kaybetme korkusu olsun istiyorum.

Hayatım da biri yok ama eski ben olmayacağım kendimi gereksiz triplere sokmayacagim
Darısı başıma :) yani ben de artık yapmaya çalışıyorum. Örneğin aramız limoni sevgilimle. Fakat ben hep adım atardım artık atmıyorum. O bana 3 saat geç mi cevap atmış ben 4 saat geç cevap atıyorum. Aramıyorum da. Önceden dayanamaz arardım. Kendimi oyalayacak şeyler buluyorum.
Kendimi anlatmak için çabalardım ama görmek isteyen görür artık diyorum. Işte 2 3 gündür böyleyim ama. Önemli olan sürekliliği sağlamak .

Terapi almak çok uzun süredir aklımda. Ama çalışma saatlerim çok yoğun. Maalesef sokağa çıkma yasagindan dolayı haftasonu da alamam.
Online almayı düşündüm ama ilk kez terapi almayı düşündüğümden çok zorlanırım diye düşünüyorum

Hiç almamaktan daha iyidir. Iyi bir psikolog bul ve online olsa daha terapiyi basla. Özgüven konular üzerine kitap oku.

Cünkü su an asil problemin sevgilin degil. Cünkü bu davranis sadece sevgililer için degil, herkese sergiliyorsun. En önemlisi, kendine sergiliyorsun. Kendine deger vermiyorsun. Yetistirme seklinde, aile dinamiklerinde kesinlikle birseyler vardir ki bu sekilde beyninde kodlandi.

Kendine deger vermedikçe, kimse kendine sana deger vermez. Ilk önce bu sorunu çözmen lazimsin.

Ve bu iliskiden umutlanma. Ite kaka iliskiler, evlilige döndügünde, mutsuz evlilik oluyor. Adam sorumsuz ise, sorumsuzdur. Simdi biraz trip attin diye degismez. Kim bilir is bulur, ama bir kaç asy sonra yine birakir. Tekrar kendine deger ver. Kendi isteklerini küçümseme. Sorumlu, çalisan/çaliskan birini istemekte hakkindir. Yani yerinde olsam iliskiyi bitirirdim ve bir müddet kendim ile bas basa kalirdim. Bu degersizlik/özgüven sorunlarini çözmeye çalisirdim.

Kendisinin bi iş olma durumu oldu. Bi tanıdığı orada çalışıyordu diyeyim. Ailesinden bir yakını orada müdür pozisyonundaydı ve patronlar ile çok anlaşamıyordu. Sonra patronlar sevgilimin gelip çalışmasını istediler. Başta patronların huyunu bildiğinden pek istemedi oraya girmeyi daha sonra alıştı bu fikire. Bu pazartesi başlayacaktı fakat tanıdığı kendisinin de istifa edeceğini söyledi o yüzden sen de gelme dedi. Pazartesi işe gittiğinde ise ikna edilmiş ve çıkmaktan vazgeçmiş. Sevgilime de sen de başla demiş fakat sevgilim kabul etmedi. Ben de nasıl etmezsin diye tartıştım. Bu işten çok soduğuduğunu, çocuk oyuncağına döndüğünü o yuzde n başlamak istemediğini söyledi. Mezun olalı neredeyse 2 sene olacak ve bu yaptığı bana o kadar şımarıkca geldi ki. Zaten bu tartışmadan sonra ipler gerildi. Ve ben artık bu adamda biraz olsun kaybetme korkusu olsun istiyorum.

Seni kaybedeceginden dolayi bir ise girmesi çok tuhaf bir düsünce. Insan karsindakini kaybeder diye ise girmez. Bu sana deger vermesi ile alakasi yok. Adam sorumsuz iste. Calismak istemiyor. Tembel. Olgunlasmamis. Adini ne koyarsan koy. Daha önceki yazdigim yorumdaki gibi, simdi senin tripinden dolayi bir ise girer sonra yine çikar. Evlenirsen, ev isinde yardim etmez, sorunlarini anlamaz, tekrar isi birakir,..

Yani israr ile karsindaki insani niye degistirmek istiyorsun? Olmayacak seyleri zor ile oldurma. Sonu hep hüsran oluyor.

Seni kaybedeceginden dolayi bir ise girmesi çok tuhaf bir düsünce. Insan karsindakini kaybeder diye ise girmez. Bu sana deger vermesi ile alakasi yok. Adam sorumsuz iste. Calismak istemiyor. Tembel. Olgunlasmamis. Adini ne koyarsan koy. Daha önceki yazdigim yorumdaki gibi, simdi senin tripinden dolayi bir ise girer sonra yine çikar. Evlenirsen, ev isinde yardim etmez, sorunlarini anlamaz, tekrar isi birakir,..

Yani israr ile karsindaki insani niye degistirmek istiyorsun? Olmayacak seyleri zor ile oldurma. Sonu hep hüsran oluyor.
Ben insanların değer verdiği insanlara karşı ama en önce kendilerine karşı bazı sorumlulukları olduğunu düşünüyorum. Ve bence insanlar sivri köşelerinden sevdiklerini incitmemek adına kurtulmak için yapılarını değiştirebilmeliler. Keza ben bunu yaptım. Eskiden kıskanç sayılabilecek bir insanken şuan bunu minimuma indirdim.
Sorumluluk alma bilinci de bence biz diyebileceği bir ilişki yaşıyor ise bunu kaybetmemek adına olmalı. Yani bu insan bu durumdan rahatsız ve çözüme ulaşmazsa işsizlik durumu ben bu kişiyi sonsuza dek kaybedebilirim motivasyonu ile edinilmesi gerekiyor.
Karşımdaki insanda bu yok. Kaldı ki bu rahatlığı büyük ihtimalle ben verdim. Çünkü zaman zaman evlenmekle alakalı konuşulduğu zaman daha dur işin yok ancak öyle düşünürüm diye set çekmektense hevesli göründüm. Şuan öyle miyim değilim ama üzerine düşerek bunu onun bilinçaltına işledim. Yanı belki de hataların büyüğünü ben yaptım

Ben insanların değer verdiği insanlara karşı ama en önce kendilerine karşı bazı sorumlulukları olduğunu düşünüyorum. Ve bence insanlar sivri köşelerinden sevdiklerini incitmemek adına kurtulmak için yapılarını değiştirebilmeliler. Keza ben bunu yaptım. Eskiden kıskanç sayılabilecek bir insanken şuan bunu minimuma indirdim.
Sorumluluk alma bilinci de bence biz diyebileceği bir ilişki yaşıyor ise bunu kaybetmemek adına olmalı. Yani bu insan bu durumdan rahatsız ve çözüme ulaşmazsa işsizlik durumu ben bu kişiyi sonsuza dek kaybedebilirim motivasyonu ile edinilmesi gerekiyor.
Karşımdaki insanda bu yok. Kaldı ki bu rahatlığı büyük ihtimalle ben verdim. Çünkü zaman zaman evlenmekle alakalı konuşulduğu zaman daha dur işin yok ancak öyle düşünürüm diye set çekmektense hevesli göründüm. Şuan öyle miyim değilim ama üzerine düşerek bunu onun bilinçaltına işledim. Yanı belki de hataların büyüğünü ben yaptım

Senin ile alakasi yok. Niye kabul etmek istemiyorsun karsindaki insanin sorumsuz oldugunu? O kadar kendine deger vermiyorsun ki, onun hatalarini bile kendine yüklüyorsun, farkindamisin?

Insan evlenmek için yada sevgilisi istedigi için çalismaz. Hayat görüsü bu sekildedir. Sorumluluk alir. Olgun olur. Bu kendini törpülmek ile alakali degil. Calismak gibi seyler sadece karakter ile alakali degil, hayat görüsü ilede ilgilidir. Ha kim bilir 4-5 yil sonra olgunlasmis olur ve is hayatina sarilir. Ancak kim bilir bu olgunlasma hiç gelmeyebilir ve hep islerden girip çikabilirde. Ki bence ikincisi olma sansi yüksek.

Adam torpilli oldugu ise bile girmek istemedi. Bu sana deger vermedigi için degil, hayat görüsü bu sekilde oldugu için.

Ve iliskiler "karsindakini kaybetmeme adina biseyler yapmak" üzeri kurulmamalidir. Birbirini kabul edemedigin iliski, mutsuz bir iliski olur. Ve sevgilini bu sekilde kabul et demiyorum kesinlikle. Sadece degistiremezsin diyorum ben.

Senin ile alakasi yok. Niye kabul etmek istemiyorsun karsindaki insanin sorumsuz oldugunu? O kadar kendine deger vermiyorsun ki, onun hatalarini bile kendine yüklüyorsun, farkindamisin?

Insan evlenmek için yada sevgilisi istedigi için çalismaz. Hayat görüsü bu sekildedir. Sorumluluk alir. Olgun olur. Bu kendini törpülmek ile alakali degil. Calismak gibi seyler sadece karakter ile alakali degil, hayat görüsü ilede ilgilidir. Ha kim bilir 4-5 yil sonra olgunlasmis olur ve is hayatina sarilir. Ancak kim bilir bu olgunlasma hiç gelmeyebilir ve hep islerden girip çikabilirde. Ki bence ikincisi olma sansi yüksek.

Adam torpilli oldugu ise bile girmek istemedi. Bu sana deger vermedigi için degil, hayat görüsü bu sekilde oldugu için.

Ve iliskiler "karsindakini kaybetmeme adina biseyler yapmak" üzeri kurulmamalidir. Birbirini kabul edemedigin iliski, mutsuz bir iliski olur. Ve sevgilini bu sekilde kabul et demiyorum kesinlikle. Sadece degistiremezsin diyorum ben.
Kesinlikle haklisiniz. Demek istediğim sey şu. Ben adamın bu tavır ve davranışlarının anormal olduğunu hissettirmedim. Yanı ben böyle gidersem katlanmaz düşüncesi olmadı. Yoksa sorumsuz olduğu konusunda bence asıl problem ailesi. Küçüklükten bazı şeyler aşılanmalı. Adam hayatı boyunca buna tepki veren birini görmemiş

Kesinlikle haklisiniz. Demek istediğim sey şu. Ben adamın bu tavır ve davranışlarının anormal olduğunu hissettirmedim. Yanı ben böyle gidersem katlanmaz düşüncesi olmadı. Yoksa sorumsuz olduğu konusunda bence asıl problem ailesi. Küçüklükten bazı şeyler aşılanmalı. Adam hayatı boyunca buna tepki veren birini görmemiş

Bak halen adamda "suç" görmüyorsun. Senik tepkin ile ailesinin tavri ile olacak bisey degil bu.

Adam tembel işte. Çalişmak istemiyor. Herkes zor iş bulurken, adamin işi hazirken bile gitmedi. Hadi senin tepkin ile gitseydi, be kadar sürerdi? 1-2 ay sonra "anlaşamadim, başka birinin altinda çalişamam" derdi.

Hayati boyunca tepki görmemiş biri ise, paşa zihniyeti olan biridir. Sen bile onu paşa olarak görüyorsun, onda hiç bir suç bulamiyorsun.

Sana diyeyim, bu adamla cok mutsuz olursun. Ev işlerinde parmak kaldirmaz. Işe bir girer bir çikar. Bir paylaşimin olmaz. Üstüne kv'de baskisi görürsün, paşasini paylaşmak istemiyor diye.

Yerinde olsam kisaca ayrilirdim yani

Aksine başak burcu hizmet etmesiyle ünlüdür çalışır didinir toparlayıcıdır ve kolay kolay itiraz etmez. Neyse ki siz gözünüzü açmışsınız devamının gelmesini diliyorum
Açıldı açılmasına da sevgim yüzünden tamamen koparamıyorum. Karşımdaki insan da hatalarının farkında değil . Bu şekilde bir kısır döngü halindeyiz. O yazmıyor ben de yazmıyorum 1 haftadır günaydın nasılsın iyi geceler şeklinde konuşmamız ve normalde ben dayanamaz arardım sorunları konuşalım diye yazardım uzun uzun artık onu da yapmıyorum çünkü çok yoruldum. O da hiç bir adım atıp düşüncelerini söylemiyor.

Bak halen adamda "suç" görmüyorsun. Senik tepkin ile ailesinin tavri ile olacak bisey degil bu.

Adam tembel işte. Çalişmak istemiyor. Herkes zor iş bulurken, adamin işi hazirken bile gitmedi. Hadi senin tepkin ile gitseydi, be kadar sürerdi? 1-2 ay sonra "anlaşamadim, başka birinin altinda çalişamam" derdi.

Hayati boyunca tepki görmemiş biri ise, paşa zihniyeti olan biridir. Sen bile onu paşa olarak görüyorsun, onda hiç bir suç bulamiyorsun.

Sana diyeyim, bu adamla cok mutsuz olursun. Ev işlerinde parmak kaldirmaz. Işe bir girer bir çikar. Bir paylaşimin olmaz. Üstüne kv'de baskisi görürsün, paşasini paylaşmak istemiyor diye.

Yerinde olsam kisaca ayrilirdim yani
Ayrılmayı düşünüyorum ama duygusal boyutu da ağır geliyor. Bir de içimde hala minik bir umut var. Bunca zaman sabrettin bir işe girdiğini gör ve o zamanki hali ve tavrına göre karar ver diyor.
Ama çok yorulduğumu hissediyorum. Çünkü az bir süre değil yaklaşık 5.5 yıl oldu

X