Ne yapmalıyım, lütfen yardım edin

idflr

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
18 Mayıs 2021
2
-3
Merhaba, ben 22 yaşında Türkiye'nin en iyi üniversitelerinin birinde okuyan bir kızım. Muhtemelen bir çoğunuz benden büyüksünüz. Yaşam tecrubelerinize çok ihtiyacım var.
Her şeyin başında söylemek istiyorum ki, ar namus meselesi diyip beni daha da çok üzecek olanlar rica ediyorum içinden konuşsun. ben yeterince duydum bu sözleri. Sadece bir abla bakış açısıyla tavsiyeye ihtiyacım var.

2019 yazında, 20 yaşındayken en yakın arkadaşımın yazlığında bir çocukla tanıştım. Sadece 2 gün geçirdik birlikte, sahilde oturup uzun uzun konuştuk ve ona ilişki düşünmediğimi söylememe rağmen benimle ilgilenmeye devam etti. O başka bir şehirde okuyor, ben ise istanbulda okuyordum. Her ne kadar uzak mesafe ilişkinin mantıksız olduğu düşünsem de bilmiyorum aşk mı derler etkilenmek mi ama onuna konuşmaya devam etmek istedim. Aradan 6 ay geçti biz artık sevgiliydik ve hiç yaşamadığım o sevgiyi ondan gördüm, ben de öyle sevdim. 2019 Kasım ayında bulunduğum şehire geldi. öyle bir şeyi belirtmek istiyorum ki, hayatımın hiçbir döneminde bekaret benim için hiç önemli olmadı. ama sevdiğim güvendiğim bir insanla yaşamak istiyordum. ve onu çok sevdim. hayır desem asla dokunmazdı ama istedim. ve bir ilişki yaşadık. asla pişman değilim yaptığımdan ve hiç utanmıyorum. O okuluna döndü ben de öyle. Derslerimin hepsini geçiyordum, bir yandan da seviliyordum burada ne problem olabilir ki? Eğer isteseydim kendi okulumda da bir çok şey yaşardım ama yapmadım.

Pandemi araya girip biz şehirlerimize döndüğümüzden beri dünyam karardı benim. Ailem, iyi yerlerde üniversite bitirmiş, babam iyi bir şirkette çalışıyor ama maalesef kendi sınırları var ve hiçbir fikri benimle uyuşmuyor. Özet geçmek istiyorum. Bu bir buçuk yıl içinde, sevgilimi öğendiler, babam defalarca bekaretini koruyacaksın diktesinde bulundu bana. her seferinde tamam babacım dedim. karşı çıkmanın anlamı yoktu. Dün eski bir sd kartımı bir telefona takıp sevgilimle fotoğraflarıma videolarımı görmüş, bu babam için bir ilk ama annem zaten bunu sürekli yapıyor, günlüklerimi okuyup bilgisayarımı karıştırıyor. onun da gördüğü şeyler olmuştu, ama babamın verdiği tepki hayatım boyunca bende yara kalacak.

Dün bu fotoğrafları gördükten sonra, ne orospuluğum kaldı, ne eskortluğum. Kendim için çektiğim bikinili fotoğraflarıma laf ederek tam eskortsun dendi. Dövüldüm. Bakire misin ne yaptın diye defalarca soruldu, sustum. "Cesaretin varsa bekaret kontrolü yaptırmaya gidelim yarın." dedi. Dehşetle yüzüne baktım. Yasal değil baba ne kadar ayıp ve küçük düşürücü olduğunun farkında mısın dedim ve daha çok dayak yedim. Soruyorum size 22 yaşında bir kızın kendi isteğiyle cinsel birliktelik yaşaması eskortluk mudur? Ben sevgilimle hala birlikteyim. Her zaman da yanımda olacağını söylüyor. Sorun değil, biz ayrılabiliriz de. Ben istemediğim hiç bir şeyi yapmadım. Asla yaptıklarımın hiçbirinden utanmıyorum. Sadece aileme acıyorum. Bu kadar modern görünümlü cahiller, kızını bekaret kontrolüne götürecek kadar.
Kendime zarar vermeyi düşündüm. Üniversiteye gidemeyeceğimi söylediler yüzüme. Ben bu üniversiteyi çok çalışarak uykusuz kalarak kazandım. 22 yaşındayım. Aile bağımı bozmak istemiyorum ama gerekirse yaparım. Şimdilik sustum her şey yuttum, kabul ettim. Cesaretim olsa, kaçıp giderdim. Belki de bunu yapmalıyım. Kalan 2 senelik üniversite hayatımda nasıl yaşayacağım bilmiyorum halihazırda psikolojim bu derece bozukken daha fazla burada kalmak beni nasıl etkileyecek bilmiyorum. Defalarca intiharı düşünüyorum gün içinde. Her ayak sesinden korkuyorum. Ben bunları hak edecek bir şey yapmadım. Ar namus bu olmamalı. Eğer buysa da öyle namus olmaz olsun.

Sizden akıl istiyorum, bu evde kalmalı mıyım? 22 yaşında telefonumdaki resimler bile her gün kontrol edilirken. Dayak yiyorken ve bir "eskort" olduğum düşünülüyorken...

Dediğim gibi ne olur yargılamayın, haklı olduklarını da düşünebilirsiniz. Ama hiçbir şey, hiçbir şey bu derece şiddeti haklı çıkarmamalı. Beni üstü kapalı öldürmekle tehdit etti bu adam. Ne olur buna göre yorum yapın.

Son düzenleme:
Ben ailenizin hiç haklı olduğunu düşünmüyorum
Kendilerine göre haklı da olsalar üslupları ve yöntemleri berbat
Sırf bunun yüzünden bile asla haklı görülemezler

Kendinize zarar verme fikrini de bir an önce atın kafanızdan
Kendinize zarar verince hiçbir şey daha iyiye gitmeyecek
Hele ki çok iyi bir üniversitede okurken ve gerçekten güzel bir gelecek şansınız varken elinizde

Ben olsam mutlaka okuluma devam ederdim
Gerekirse ki bence sizin durumda gerekiyor ailemle bağlarımı da koparırdım
Kadın sığınma evine gidilebiliyor mu bilmiyorum
Hem oraya gidip hem okula devam ediliyorsa öyle yapın bence
Diğer türlü iş bul, ev kur, kira öde epey zorlayıcı olur sanırım
Mutlaka daha güzel bir sürü fikir çıkacaktır burdan

Kendi bedenin kendi kararın tabi ki onları ilgilendirmez
Şiddet devam eder ve babanın üstü kapalı tehdidinin olasılığı olduğunu dusunursen çek git hatta koruma kararı aldır hakkında
Keşke şu okullar açılsa da rahat edebilsen
Asla ve asla eğitim hakkını engellemelerine izin verme şimdilik cok muhatap olma eylüle kadar sabret
22 yaşında bir kıza yapılır mı hiç bu
Sakın ola ki ümidini kaybedip kendine bişey yapayım deme beteri annenle baban hayatında olmayıverir sen hayatına bal gibi de çok güzel bir şekilde devam edersin
Sen iyi bir meslek sahibi olduğunda ve iyi bir yuva kurduğunda yaptıklarına pişman olacaklar emin ol

O kadar eğitimli olup bi o kadar da boğucu bir aile olması 🥺 hadi benim ailem muhafazakar olduğu için beni sıkıyordular diyelim ama çok çok elit gibi görünen aileler de böyle anlamadım gitti kendi sıkıntılarımı aklıma getirdi bu konu ne yapılacağını ben de bilmiyorum konuyı takipteyim

Ben hem okudum hem çalıştım.
Sende yaparsın zor olmuyor.
Zaten çalıştığın yerlerde sana ayrıcalık tanıyorlar.
Kaç kurtar kendini o evden.

Gerekirse ailenle görüşme ama sakın okulunu bırakma.

Babanız sizi öldürmeklemi tehdit ediyor? Eğer okulunuzu engellerse ve gitmenize izin vermezse okulunuzu seçin hiç düşünmeden. İki üç düşer ama bir kere kalkarsınız sağlam kalkarsınız sonrada kimse size bir şey yapamaz.
Muhtemelen babanız daha eskisi gibi davranmaz size sürekli bir kısıtlama, hakaret, şiddet devam eder azalır ama devam eder. O yüzden herhangi bir kısıtlamaya kadar sabredin ve her an gitmeye hazır olsun çantanız eşyalarınız. Kısıtlama olduğu an gerekirse polise haber verin ve çıkın gidin o evden.

Dünyanın bütün anlamını bacak arasına sığdıran anne babalar ve mutsuz çocukları. Aynı şeyi erkek çocuk olarak yapsan ne derlerdi acaba . Bu kadar tepki almazdın.
Şu dünyada kadının yükü yeterince varken bir de namus diye diye namus bekçileri gibi tepemizdeler.
Evlilik öncesi ilişkiyi doğru bulmuyorum ama bu benim görüşüm. Ve hiç kimse yaptığı tercih nedeniyle şiddet görmeyi, ölümle tehdit edilmeyi , intiharın eşiğine getirilmeyi, kötü muameleyi hak etmez. Hele bu tavır tutum anne babadan gelince acısı katlanıyor.

Öncelikle telefonunda özel videolar tutmamanı tavsiye ederim nacizane... bu sadece ailenle alakalı degil. Allah korusun.

bunun dısında özel videolar cekmemeni de tavsiye ederim, insanoglu cig süt emmis sevgiline bile güvenme.

ailen konusuna gelince yaptıkları a dan z ye kadar yanlıs. Su an online sekilde devam et ama okulun açılınca basıp git. Hem okur hem calısırsın, herkes yapıyor sen de yaparsın.

son olarak canın cok degerli, ömrün kıymetli. Kötü şeyler düşünme ❤️

Merhaba, ben 22 yaşında Türkiye'nin en iyi üniversitelerinin birinde okuyan bir kızım. Muhtemelen bir çoğunuz benden büyüksünüz. Yaşam tecrubelerinize çok ihtiyacım var.
Her şeyin başında söylemek istiyorum ki, ar namus meselesi diyip beni daha da çok üzecek olanlar rica ediyorum içinden konuşsun. ben yeterince duydum bu sözleri. Sadece bir abla bakış açısıyla tavsiyeye ihtiyacım var.

2019 yazında, 20 yaşındayken en yakın arkadaşımın yazlığında bir çocukla tanıştım. Sadece 2 gün geçirdik birlikte, sahilde oturup uzun uzun konuştuk ve ona ilişki düşünmediğimi söylememe rağmen benimle ilgilenmeye devam etti. O başka bir şehirde okuyor, ben ise istanbulda okuyordum. Her ne kadar uzak mesafe ilişkinin mantıksız olduğu düşünsem de bilmiyorum aşk mı derler etkilenmek mi ama onuna konuşmaya devam etmek istedim. Aradan 6 ay geçti biz artık sevgiliydik ve hiç yaşamadığım o sevgiyi ondan gördüm, ben de öyle sevdim. 2019 Kasım ayında bulunduğum şehire geldi. öyle bir şeyi belirtmek istiyorum ki, hayatımın hiçbir döneminde bekaret benim için hiç önemli olmadı. ama sevdiğim güvendiğim bir insanla yaşamak istiyordum. ve onu çok sevdim. hayır desem asla dokunmazdı ama istedim. ve bir ilişki yaşadık. asla pişman değilim yaptığımdan ve hiç utanmıyorum. O okuluna döndü ben de öyle. Derslerimin hepsini geçiyordum, bir yandan da seviliyordum burda ne problem olabilir ki? Eğer isteseydim kendi okulumda da bir çok şey yaşardım ama yapmadım.

Pandemi araya girip biz şehirlerimize döndüğümüzden beri dünyam karardı benim. Ailem, iyi yerlerde üniversite bitirmiş, babam iyi bir şirkette çalışıyor ama maalesef kendi sınırları var ve hiçbir fikri benimle uyuşmuyor. Özet geçmek istiyorum. Bu bir buçuk yıl içinde, sevgilimi öğendiler, babam defalarca bekaretini koruyacaksın diktesinde bulundu bana. her seferinde tamam babacım dedim. karşı çıkmanın anlamı yoktu. Dün eski bir sd kartımı bir telefona takıp sevgilimle fotoğraflarıma videolarımı görmüş, bu babam için bir ilk ama annem zaten bunu sürekli yapıyor, günlüklerimi okuyup bilgisayarımı karıştırıyor. onun da gördüğü şeyler olmuştu, ama babamın verdiği tepki hayatım boyunca bende yara kalacak.

Dün bu fotoğrafları gördükten sonra, ne orospuluğum kaldı, ne eskortluğum. Kendim için çektiğim bikinili fotoğraflarıma laf ederek tam eskortsun dendi. Dövüldüm. Bakire misin ne yaptın diye defalarca soruldu, sustum. "Cesaretin varsa bekaret kontrolü yaptırmaya gidelim yarın." dedi. Dehşetle yüzüne baktım. Yasal değil baba ne kadar ayıp ve küçük düşürücü olduğunun farkında mısın dedim ve daha çok dayak yedim. Ablalarım soruyorum size 22 yaşında bir kızın kendi isteğiyle cinsel birliktelik yaşaması eskortluk mudur? Ben sevgilimle hala birlikteyim. Her zaman da yanımda olacağını söylüyor. Sorun değil, biz ayrılabiliriz de. Ben istemediğim hiç bir şeyi yapmadım. Asla yaptıklarımın hiçbirinden utanmıyorum. Sadece aileme acıyorum. Bu kadar modern görünümlü cahiller, kızını bekaret kontrolüne götürecek kadar.
Kendime zarar vermeyi düşündüm. Üniversiteye gidemeyeceğimi söylediler yüzüme. Ben bu üniversiteyi çok çalışarak uykusuz kalarak kazandım. 22 yaşındayım. Aile bağımı bozmak istemiyorum ama gerekirse yaparım. Şimdilik sustum her şey yuttum, kabul ettim. Cesaretim olsa, kaçıp giderdim. Belki de bunu yapmalıyım. Kalan 2 senelik üniversite hayatımda nasıl yaşayacağım bilmiyorum halihazırda psikolojim bu derece bozukken daha fazla burada kalmak beni nasıl etkileyecek bilmiyorum. Defalarca intiharı düşünüyorum gün içinde. Her ayak sesinden korkuyorum. Ben bunları hak edecek bir şey yapmadım. Ar namus bu olmamalı. Eğer buysa da öyle namus olmaz olsun.

Sizden akıl istiyorum, bu evde kalmalı mıyım? 22 yaşında telefonumdaki resimler bile her gün kontrol edilirken. Dayak yiyorken ve bir "eskort" olduğum düşünülüyorken...

Dediğim gibi ne olur yargılamayın, haklı olduklarını da düşünebilirsiniz. Ama hiçbir şey, hiçbir şey bu derece şiddeti haklı çıkarmamalı. Beni üstü kapalı öldürmekle tehdit etti bu adam. Ne olur buna göre yorum yapın.
Aile,ozellikle de babalar bunu sindiremez zaten..Sen 22 yasinda da olsan 30 da olsan bu boyle.Ta ki evini ayirip kendin kazanmaya baslayana kadar.Onlara gore senin yapmis oldugun sana vermis olduklari egitim ve terbiyenin disinda kaliyor. Bunu baz aldiklari icin sana degil icten ice kendilerine kiziyorlar. Seni iyi yetistiremediklerini,senin kandirildigini dusunuyorlar.Problem de bu zaten henuz seni yetiskin bir birey gibi gormuyorlar.Yani benim kizim sevemez,kesin kandirilmistir,benim kizim bilmez birisi onu zorlamistir fikri hakim.Birazda elden gelen soze takintili gibi sizinkiler,duyulma ihtimalide tedirgin etmis muhtemelen.Tavirlari yanlis hatta cok yanlis ama Turkiye bu konularda hala cok hassas.Birde hergun haberlerde donen binlerce istismar var yine bu konularla alakali.Okulunu bitir,isine gir ve seviyorsanda evlen derim ben...Tabi henuz cok erken ama plan olmadan da yola cikilmaz.

Insanlar ne zorluklarla karşılaşıyorlar sen yine bir çok kişiden daha şanslısın en azından okuyorsun ve ne güzel ki bir geleceğin var geleceğinin guzel olucağını düşün şuan ki zorluklar geleceğin için yön versin daha ayakta durman için sana güç versin
Ne demek.kendime zarar vericem her zorlukla karşılaşan kendine kıysaydı ortalık mezarlikla dolardı
Bir çok başarılı insanın hayatına bak hep dibe vurmuş kişilerdir
Asla ama asla okulunu bırakma sabr-ı bırakm
Ve umutsuz olma çalış didin oku

2019 yazında, 20 yaşındayken en yakın arkadaşımın yazlığında bir çocukla tanıştım. Sadece 2 gün geçirdik birlikte, sahilde oturup uzun uzun konuştuk ve ona ilişki düşünmediğimi söylememe rağmen benimle ilgilenmeye devam etti. O başka bir şehirde okuyor, ben ise istanbulda okuyordum. Her ne kadar uzak mesafe ilişkinin mantıksız olduğu düşünsem de bilmiyorum aşk mı derler etkilenmek mi ama onuna konuşmaya devam etmek istedim. Aradan 6 ay geçti biz artık sevgiliydik ve hiç yaşamadığım o sevgiyi ondan gördüm, ben de öyle sevdim. 2019 Kasım ayında bulunduğum şehire geldi. öyle bir şeyi belirtmek istiyorum ki, hayatımın hiçbir döneminde bekaret benim için hiç önemli olmadı. ama sevdiğim güvendiğim bir insanla yaşamak istiyordum. ve onu çok sevdim. hayır desem asla dokunmazdı ama istedim. ve bir ilişki yaşadık. asla pişman değilim yaptığımdan ve hiç utanmıyorum. O okuluna döndü ben de öyle. Derslerimin hepsini geçiyordum, bir yandan da seviliyordum burda ne problem olabilir ki? Eğer isteseydim kendi okulumda da bir çok şey yaşardım ama yapmadım.
Dün bu fotoğrafları gördükten sonra, ne orospuluğum kaldı, ne eskortluğum. Kendim için çektiğim bikinili fotoğraflarıma laf ederek tam eskortsun dendi. Dövüldüm. Bakire misin ne yaptın diye defalarca soruldu, sustum. "Cesaretin varsa bekaret kontrolü yaptırmaya gidelim yarın." dedi. Dehşetle yüzüne baktım. Yasal değil baba ne kadar ayıp ve küçük düşürücü olduğunun farkında mısın dedim ve daha çok dayak yedim. Ablalarım soruyorum size 22 yaşında bir kızın kendi isteğiyle cinsel birliktelik yaşaması eskortluk mudur? Ben sevgilimle hala birlikteyim. Her zaman da yanımda olacağını söylüyor. Sorun değil, biz ayrılabiliriz de. Ben istemediğim hiç bir şeyi yapmadım. Asla yaptıklarımın hiçbirinden utanmıyorum. Sadece aileme acıyorum. Bu kadar modern görünümlü cahiller, kızını bekaret kontrolüne götürecek kadar.
Ben dar görüşlü biriyim evlilik öncesi ilişkiye sıcak bakmıyorum hata olarak görüyorum lakin benimde bir kızım var ileride böyle bir yanlış yapmış olsa çok kızardım ama bugün bunu meslek edinmiş insanlara bile hakaretler edilmezken bende kendi evladimi asla bu şekilde itham etmezdim ..kızardım ama bir süre sonra bundan sonrası için daha farklı yanlışlar olmaması adına evladının arkasında dururdum..hele hele öldürmekle tehditten bahsetmişsiniz belki öfkeyle söylenmiş ama oda çok yanlis..eğer sürekli dayak şiddet varsa bu durumu şikayette edebilirsiniz aslinda

Şiddet, ölüm tehdidi...
Deseniz ki ben böyle birşey istemedim ,hata yaptım ettim... O zaman farklı şeyler yazardım.
Ama kendi tercihiniz, kendi yaşamınız. Sevabı da günahı da sizin yani...Kaldı ki 22 yaş küçük bir yaşta değil.
Babanızın mantığını aklım almıyor.
İnsanın içinde yoksa bile yapası gelir o itham ettiği şeyleri
Eğitiminize ara vermeyin. Hem çalışıp hem okumak zor değil.
Ve bence babanız etraf ne der kısmına çok takılan biri gibi. Bu şekilde fiziksel- duygusal- psikolojik şiddet devam ederse o evde daha fazla kalamayacağınızı belirtin. Geri adım atacaktır. Çünkü ...... Bey'in kızı evden kaçmış cümlesi "onurunu" zedeler.:KK11:

Yaptığınızı tasvip etmesem de 22 yaşındaki bir insan özgürdür. Allah bile özgür kılmış, herkesin sevabı günahı kendine. Bu muameleyi tabi ki haketmiyorsunuz. Şiddet göreceğinizi düşünüyorsanız bir an evvel evi terkedin.

Ailenin tutumunu hiç doğru bulmadım.
Başka türlü yaklaşmaları gerekirdi.
Evden ayrılmanı tavsiye etmem.
Öncelikle Okuluna odaklanıp mezun ol.

Okulu bırakma gerekirse hem çalış hem oku. İnşallah önümüzdeki dönem yüz yüze eğitime başlanır. Başlarsa bütçene göre yurt veya bir kaç arkadaşla ev düşünebilirsin. Bu tavırları zamanla geçecektir.
Hâlâ dizilerde televizyonda bekaret sahnesi görmeye devam ediyoruz, bıktım gerçekten.
Ailene hak vermiyorum ama maalesef böyle aileler çok çok fazla. Sen kendini bilen bir gençsin bu çok açık bir şekilde belli oluyor anlatımlarından.
Geleceğinden vazgeçme, kendini de biriyle şuanki sevgilin bile olsa evlenmeye MECBUR HİSSETME.

Ailenizle sakince konuşmaya çalışabilir misiniz? En azından deneyin. Anneniz de olabilir...kim bir nebze de olsa daha ilimliysa artık.
Onlara deyin ki...sizi seviyorum ama ben 22 yaşında bir bireyim beni evden ayrılmak zorunda bırakmayın. Bu şiddet hakaret devam edecekse yurda yerleşeceğim en kısa zamanda deyin.

X