Ne yapsam? İş hayatında tecrübeli olanlar...

Yeni mezunların genelde yaşadığı klasik sorunlar yeni mezunsun deneyimin yok çırak muammelesi ... özel sektörde hep böyle gerçii deneyimlide olsan üstündeki heep bii kasma çabalarında o yüzden bu süreçleri yaşaayan ilkte değilsin sonda ama 6 ay sonra sigorta yapılmaması ayrıca saçmada neyse...

Merhaba hanımlar, benim derdim iş hayatımla ilgili ne yapacağımı bilmiyor olmam.
Özel bir üniversitede uluslar arası işletmeden geçen yıl mezun oldum. Bölümü birincilikle bitirdim ve akademik kariyer düşünüyorum. Bitirir bitirmez yüksek lisansa başladım. Bu arada da yüksek lisans sürecini boş geçirmemek için kariyer.netten başvurular yaptım.
Okul döneminde derslere fazla yoğunlaştığımdan, sürekli kulüp işleriyle uğraştığımdan, hem de tembelliğimden staj peşine düşmemiştim, bir kaç defa staj başlayacak gibi oldum o da bir türlü olmadı. Kısaca tecrübesiz sayılırdım, kısa süreli çalıştığım bir iki iş dışında.

Şimdi çalıştığım yerde yönetici asistanıyım iş tanımım dosya düzenleme, rezervasyon işleri, özel telefonlar, misafirlerle ilgilenme, fakat ben girerken ben yeni mezunum sektörü öğrenmek istiyorum dedim. Bu yüzden ithalat-ihracat müdürümüzle ortaklaşa çalışır oldum. İşin yarısını ben yapıyor sayılırım.

Yüksek lisansım işe girdikten 1 ay sonra başladı ve okula 1.5 saat uzaklıkta iş yerim. Haftanın 4 günü akşam olduğunu öğrendim ve bu 4 gün 1.5 saat erken çıkmam gerekiyordu.
Konuyu yöneticime açınca o zaman biz başka birine bakalım vs dedi. İzin konusunda aşırı katı bir iş yeri. Çoğu kişi geç çıkar, bazı çalışanların akşam 9'a kadar falan kaldığını biliyorum. E tamam dedim o zaman siz bakın yeni birine kabul ettim yani çıkmayı. Ama çıkarmadılar yeni birini de aramadılar, 6 ay oldu hala çalışıyorum. Hatta sigortam çıkacağım için yeni yapıldı yani 6 ay sonra. Şimdi yüksek lisansın ders dönemi de 3 ay sonra bitiyor, teze geçip okula sık gitmeyeceğim.

Sorunum ise maaş, işe başlarken asgari ücret 1400, benim maaşım ise 1650 liraydı. Şimdi asgari ücret 1600 lira oldu. Kendi maaşıma da zam beklentisi içerisine girdim ben de. Ama tabi ki öyle bir şey olmadı. Zaten benim başvurduğum iş için ileri derecede İngilizce, üni. mezunu vs gibi bir sürü şey sıralamışlardı. Şimdi ise kendi görevimden çok daha fazlasını yapıyorum. Yani hak ettiğim ücret bu değil. Fakat hem 6 aylık çalışan olmam, hem de işten sürekli erken çıkmam nedeniyle bunu söyleyemiyorum. Söylemeli miyim söylememeli miyim ne yapmalıyım bilmiyorum.

Bu arada üniversitede araştırma görevlisi olarak çalışmam için CV istediler. Hocalarım haber bekle falan dedi. Onun da gerçekleşme ihtimali var, ama ne zaman olur bilmiyorum. Belki yüksek lisans tamamen bittikten yani 1.5 yıl sonra da gerçekleşebilir.

İş hayatında deneyimli, yıllarını geçirmiş olgun kişilerin düşüncelerine ihtiyacım var... Ne yapmayılım? Bu şekilde çok sömürülüyor gibi hissediyorum :KK43:
Canim özel sektor boyle hep sömürürler insanı ayrica sigortasiz çalıstirmak yasak ilk aydan yapmaları gerekurdi sikayet etsen ceza yerler

şu an bu maaşı alman normal bu meslekte maaşın eksponansiyel artmaz, unvan alarak ve ya şirket değiştirerek maaşını arttırırsın. Bir süredir departmanımıza yeni personel almak için aday baktığımızdan şunu da söyleyeyim, ilk firmasında en az 2 sene çalışmamış kimseyi işe almak istemiyorlar. bu sebeple öyle düşünme derim.
yalnız dediğinizden aynı pozisyonda 10 yıl çalışan bir insanın bile ilk girdiği maaşı aldığını anlıyorum. Benim üstüm mesela 20 yıldır burada ve aynı pozisyonda çalışıyor.

Yeni mezunların genelde yaşadığı klasik sorunlar yeni mezunsun deneyimin yok çırak muammelesi ... özel sektörde hep böyle gerçii deneyimlide olsan üstündeki heep bii kasma çabalarında o yüzden bu süreçleri yaşaayan ilkte değilsin sonda ama 6 ay sonra sigorta yapılmaması ayrıca saçmada neyse...
Sigortam yapıldı, ama 6 ay sonra. Üstüm konusunda bir şikayetim yok. İşi öğretmeye çalışıyor, ayak işlerini yaptırmıyor. Girdiğim pozisyonunun fazlasını yapıyorum, bu da kendi tercihimdi. Dediğim gibi tek sorunum ücret...

X