Nişanı attık ama ne kadar doğru bir karardı bilemiyorum arada kaldım

Kendimcebirseyler

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Mayıs 2021
15
9
27
Arkadaşlar 1 ay önce nişanlımın memleketine ailemle birlikle eşya bakmak ve almak için gittik. Gittiğimiz de gördüğümüz özen ve değer bizim onlara gosterdigimizin yanından bile geçemezdi. Neyse kayinvalidem bana altın olarak ne istediğimi sordu bende set ve günlük takmak için bileklik kolye tarzı şeyler düşünüyorum dedim ve kayinvalidemin tepkisi ben sadece ince bir set alabilirim dahasına para kalmadı dedi(düğün arefesinde size ev aliyoruz diye ev almaya kalkıştılar ve aldılar ama her defasında bunu öne sürmektende vazgeçmediler) Neyse ben yani bize ev aldıkları için altını falan maddi şeyleri sorun etmemek adina bir sey demedim. Eşya bakmaya gittik tv sehpası veya büfe istiyorum diyorum görümcem ve kayinvalidem her şeye "NE GEREK VAR" dediler. Buna da laf etmedim nişanlımla bu konuyu aramda halletmiştim çünkü (yada öyle sanmışım). Sonra kayinvalidem balayı istiyorsun biz balayı yaparak mi evlendik siz de şimdi gitmez de evlendikten 2 3 ay sonra gidersiniz, ee şimdi alınmaz sonra alınır gibi her şeye bir şey bulmaya başladı(her şey ev aldık para yok diye ve biz demiştik düğün yapmak kolay olmaz ev alındı diye problem olmasın diye düğün kendini çevirir demiislerdi) Neyse ben her şeyi nişanlımı seviyorum diye sineme çektim ve ailem de sen istiyorsun madem biz bir şey demiyoruz ama biz bu tepkileri beğenmedik dediler ama ben yine nişanlımı seviyorum dedim geçtim. Bir akşam hep beraber (babalar yok) otururken nişanlımla kendi aramızda sakalaşıyorduk(onlara göre biz kendi içimizde gerilmişiz ve herkesi germişiz) bende komikli bir şekilde nişanlıma sen kimsin ya dedim birbirimize baktık güldük ve o an aniden kayinvalidem bağırmaya başladı. Bu ne demekmiş böyle olacaksa en baştan bitsinmis falan sürekli bağırdı. O bağırinca bende bagirdim çünkü o an onu ilgilendiren yada o tepkiyi vermesini gerektiren bir sebep yoktu ve bu bağırma olayını annem ve kardeşimin yanında yaptı. Sonra da ben ikinize bağırdım anlık bi sinir yaşadım tansiyonum çıktı dedi. Bu tepkiden sonra ailem için hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Annem ben buradayken bunu yapan ben yokken neler yapar dedi (memleketlerimiz farklı) Kayinvalidem sürekli kendini savunuyor sürekli kendini haklı çıkarıyor. Evdeki ve cevresindeki herkese dedigini yaptirmaya alismis. O ne derse her sey oyle oluyor ve o bugunlere nasil geldiyse bende oyle geleyim istiyor. Neyse ben yine nişanlımla aramdaki ilişki çok iyi biz beraber çok iyiyiz mutluyuz dedim sineme çektim. Eşyalar perdeler her şey seçildi artık bizim kendi memleketimize dönme vaktimiz geldi. Nişanlım sen gitme, biran önce evlenelim artık olan olumsuzluklarla kafani bulandirma diye sürekli beni tembihliyordu. Biz memleketimize döndük ve ertesi günün akşamı nişanlım düşünmek istediğini bu olayların onu çok yorduğunu söyledi ve benim başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Daha sonra benimle hic konuşmadı. Bana hicbir açıklama yapmadan sosyal medyan resimlerimizi kaldırdı günde günde. Sonra ben dayanamayıp mesaj attım bu yaptığını unutmayacağım diye bana hep annesinin ağzı ile konuştu. Ben ve ailem suçluymuş ben nisanlimin arkasında duramamışim bana olan güveni bitmiş. Ardından o kafasında her şeyi bitirdi ve şuan sosyal meydan baska kızları takip etmeye başladı beni engelledi. 6 yıllık bir birlikteliğimiz vardı ve o her şeyi bir kere de sildi. Bizim yuvamızı kayinvalidem yıktı. Şuan çok mutlular. Ama ben harap oldum. Ne yapmalıydım yanlış yapan ben miydim diye diye yedim kendimi. Olayı duyanlar erkenden kurtulmuşsun öyle kayinvalide ile ömür geçmez diyorlar. Sizler ne düşünürsünüz bana yardimci olursaniz cok sevinirim

Son düzenleme:
Yapıyorsam oğlum içinse eğer ne yapacağima daha yeni tanidigım el kizı karar veremez. Oğlanda mobilyasını bile ailesi alacak kadar ailesine bagliyken adam da ailesi kizı istemeyince niye adam değil? hem maddi olarak ailesine baglı olsun hem ailesi hicbir seye karısmasın.

Benim anadoluda gordugum oğlunun her ihtiyacını alan aileler evlenecegi kızinda kim olduğuna karısıyor. Kimse oğlum kimi istiyorsan al gerekirse saygısız olsun ben sana ev alirim düğün yapari altin takarim mobilya alirim hicbir seye karısmam demiyor. yapanlarda gidip mobilyayi biz aldik evi biz aldık diye gelin evine yerlesip hizmet bekliyor.

Oglumun gelecegı icin calisiyoruz tabi ama oglumun gelecegi el kızınin bufe istemesinden ibaret değil. Ben oglumu en iyi sekilde yetistiririm egitime para harcarım kendi ayakları uzerinde durur calisir istediği kızla evlenir istedigi mobilyayı alır ben de gönlumden ne kopuyursa yaparım yaptıgım yapmadigim oglumla benim aramdadır el kizını ilgilendirmez.
“El kızı” ne ya? Ne saçma bir tabir. Şu kaynanaların gelinle yarışması hep komiğime gitmiştir. İki farklı kulvarda insansınız.

Karşılıklı olarak tamamen geleneksel ve mantık dışı bulduğum hareketler var ama saygı duyuyorum altın takı vs maddi konular saçma geliyo bana. Anladığım kadarıyla sizin beklentilerinizi karşılamıyorlar ve zaten yeternce yüz göz olunmuş bundan sonrasındada eski nişanlınızın sürdürebileceğini sanmam ki ben olsam bende bu kaostan kaçarım altın veya büfe olmasa evlenilmiyo mu cidden bu mantık doğru mu sizce? Sizin mantığınızda bu işin kötüsü karşı tarafta öyle almasanız aman ucuza kaptık kızı kafasına girecekler yani o taraftada biraz geri kafalılık var iki ucu pis değnek 🙄
Kesinlikle size katılıyorum

Başta bunlar yaşanıyorsa evlenince kim bilir neler yaşanır ucuz atlatmışsınız bu ayrı ama sizde de hatalar var bunu belirtmek isterim

Bir tane takı seti alınacakmış ekstra bileklik kolyeye ne gerek var altinin gr olmuş 500 lira Allah aşkına özel günlerinizde esiniz alırdı sonra gelin alınıyor diye bu kadar yüklenmek niye anlamadım

Bu siralar yok pirlanta set isteyenler yok su kadar bilezigim olsun diyenler hayretle dinliyorum

Ayrica insanlar bir ev alabilmek icin en az 10 yıl kredi ödüyorlar ne güzel böyle bir sıkıntıya girmeyecekmissiniz buna ragmen ev aldiklari icin herseyi bedavaya getirmeye calisiyorlar demek çok nankörce

Ayrıca sizin aileniz neler alacaktı merak ettim.

Evet bu acidan hic dusunulmuyor bir de. O takilmayacak perdelerin parasi odenecek, o esyalarin parasi odenecek. Yeni gelin belki o perdeleri esyalari istemeyecek. Baska eve taksalar belki o eve kisa gelecek. Konu sahibi kendisini dusunuyor sadece de, olan kayinvalideye oldu. Kizimiz ceyizlerini baska yerde de kullanabilir onun icin sorun yok.
Hep diyorum yine diyecegim evlilik ehliyeti olmali bence. Evlilik sorumluluguna giremeyecek ciftler evlendirilmemeli. Sadece seviyorumla yurur saniliyor. Sevgililikle evliligi es goruyorlar. Iki esya icin bu kadar tantana yapiliyorsa, yarin en ufak bir sorunda zaten bu evlilik sarsilirdi.
Esyalar eksik olsa ne olurdu? Yavas yavas alsalar, evlerine calisip kazanmanin keyfini yasalar olmaz miydi? Iste biz cektik evladimiz cekmesin diye analar babalar herseyi dort dortluk yapmaya calisiyor gucu yettigince ama yeni nesil kendi kazanip almadigi icin boyle kiymet bilmiyor.
Annemle babam 50 yillik evliler. Ben evlendigimde 30 yasindaydim. 30 sene onlarla yasadim. Bir gun kavga da etseler birbirlerinin adamliklarina laf ettiklerini duymadim. Sen kimsin hic demediler. Kavgalari bile saygiliydi. O yuzden sevgileri de hic bitmedi.
Evet şakada bile sınır olur, kimbilir neyin şakasını yaptı sen adam değilsin diye
Ben anne olsam evladıma böyle saygısızlığı reva görmezdim
Ailenin verilmiş sadakası varmış, herşeyi yapcaksan ama prenses adamdan saymayacak

Hizmeti de gelinden beklemek hakkı. Düğün vakti geleneklerimize sıkı sıkıya bağlı gelinler düğün sonrası en eşitlikçi feministler oluyor ne hikmetse.

Düğünden önce bireyselliğe önem veren eş aileleride, düğünden sonra gelenekçi oluyorlar o zaman. Ne yapıyorsam oğlum için yaparım o el kızını ilgilendirmez, ne alacağım beni ilgilendirir benimle oğlum arasındadır diyorsa ve oğlunun mutluluğu için aldığı evin karşılığında hizmet bekliyorsa kendisine hizmet edecek kişi de oğlu olmalıdır, el kızı değil

Evet şakada bile sınır olur, kimbilir neyin şakasını yaptı sen adam değilsin diye
Ben anne olsam evladıma böyle saygısızlığı reva görmezdim
Ailenin verilmiş sadakası varmış, herşeyi yapcaksan ama prenses adamdan saymayacak
Ben 15 yasindaki oglumun hele ki bu ergenlik triplerinde beni cok kizdirdiginda bile gururunu kiracak tek kelime etmiyorum. Herkesin bir izzeti nefsi vardir. Saka bile olsa bazi seyler kaldirilmaz. Ki bunu annesinin yaninda soylemesi cok utanc verici. Kendi cizgisini belli etmis. Insan biraz agır olmali bence. Benim de gelinim benim yanimda ogluma soylese ya da kizima damadim boyle birsey dese bundan sana hayir gelmez derim. Evlilik saygi ile yurur cunku. Saygi biterse sevgi coktan biter. Bir insan saygi duymadigi birisine bu tip sakalar yapabilir sadece. Konu sahibi mesela annesine ya da babasina sen kimsin ya diyebiliyor mu? Ben ogluma bile demem.

Ayrıca bu hizmet neden hep kadından bekleniyor ? Oğlunun mutluluğu için ev alan illa karşılığında hizmet bekliyorsa el kızından değil de oğlundan beklesin
Ben de bir şey sormak istiyorum. Bu düğün masrafının çok büyük bir kısmı, altınlar, setler, takılar, ev kurarken çoğu eşya neden hep erkekten, erkek tarafından bekleniyor? Kızın ailesi neden hep ''el oğlundan'' ve ''el oğlunun ailesinden'' bekliyor? İşimize gelince gelenekçi işimize gelince yıl bilmem kaç olmuş muhabbeti ile çelişkiye düşmüyor muyuz?

“El kızı” ne ya? Ne saçma bir tabir. Şu kaynanaların gelinle yarışması hep komiğime gitmiştir. İki farklı kulvarda insansınız.

Daha 30 yasindayım oğlumda 5 yasinda kayinvalide olmama cok var niye gelinle yarısayım. oğlumu okutup egitip buyutup kendi ayakları ustunde duran bir birey yetistirip veriyorum iste istedigiyle evlenip istedigi esyayı alabilirler isterlerse evlerine 3 tane bufe alsınlar isterse maldivlerde balayina gitsinler bana ne karısmam.

el kizi lafı niye sacma olsun. bende gelinim
evet el kızıyım. ayrica iyi anlaşiriz kayinvalidemle simdiye kadar hicbir beklentim olmadı. esimle beraber calisip ne yaptiysak yaptik ustune bizim onlara maddi yardımimiz dokundu.

El kızı olduğumu bildiğim icin kendi aileme bile siralayamadıgım istekleri kayinvalideme sıralamadım hicbir zaman.

Bunun yarışmakla ne alakası var?

Ben de bir şey sormak istiyorum. Bu düğün masrafının çok büyük bir kısmı, altınlar, setler, takılar, ev kurarken çoğu eşya neden hep erkekten, erkek tarafından bekleniyor? Kızın ailesi neden hep ''el oğlundan'' ve ''el oğlunun ailesinden'' bekliyor? İşimize gelince gelenekçi işimize gelince yıl bilmem kaç olmuş muhabbeti ile çelişkiye düşmüyor muyuz?

Yorumumun en başında belirttim zaten tabiki yanlış bir şey. Aileler yapacaksa karşılıklı olur. Konu sahibi belirtmemiş kendi ailesi ne yapmış veya yapmamış. Elinden geleni yapmadılarsa haksızlar. Böyle şeyler konu olmamalı dedim. Kim elinden ne geliyorsa yapar ama burda nişanlının ailesinin konuşmalarını pek hoş ve iyi niyetli bulmadığım için yazdım bazı şeyleri. Konu sahibininde hataları var

Düğünden önce bireyselliğe önem veren eş aileleride, düğünden sonra gelenekçi oluyorlar o zaman. Ne yapıyorsam oğlum için yaparım o el kızını ilgilendirmez, ne alacağım beni ilgilendirir benimle oğlum arasındadır diyorsa ve oğlunun mutluluğu için aldığı evin karşılığında hizmet bekliyorsa kendisine hizmet edecek kişi de oğlu olmalıdır, el kızı değil

siz benim mesajimi hic anlamamişsiniz.

Ben dedim ki anadoluda oğlunun evini dügünü esyasini altınını her seyi yapan aileler gelinden hizmette bekler.

Ben ne yaparim oğlumu okuturum eğtimine para harcarım bir meslek sahibi olamasi bir maaşı olması kendi ayakları üzerinde durmadı icin uğrasırım. oglumun gelecegini dusunmek budur benim icin. evlenirken ona bufe almak değil.

Sonra oğlum istediği kızla evlenir ellerinden geleni esiyle beraber yapar ben destek olmak sitersem olurum destek. Sonra istedikleri yere balayina gidip istedikleri evi alabilirler. Ne ogluma ne gelinine karışmam gelinden hizmette beklemem.

Sizin veya nisanlinizin geliri yok muydu? Altin balayi esya dugun ev her seyi erkek ailesi ustlenmis gibi. Balayina gitmeyin diyince en azindan "biz ayarliyoruz siz endiselenmeyin" diyecek kadar bile söz hakkiniz olmamis. Parayi veren dudugu calar hesabi olmus.
En son tam calmislar dudugu.

Görücü usulu müydü bu nişanlık?
Eş kişisi çok zayıf karakterliymiş ❌👎🏻
hayır ben 2 evliliğimde de eşlerimle beraber organize ettik nişan, kına, nikah, seremonileri, davetiyeleri, gelinliği, yaşayacağımız evi.. Ama ben hiçbir zaman bana ev alın, bana takın alın... diye talep etmedim. O potalara girmedim. Ne takı aldılarsa da ona ses çıkarmadım. Allah’a şükür kimsenin bir şeyinde gözüm olmadı. Eş ailesinden tek beklentim saygı ve huzurumun bozulmaması.
isabet olmuş yol yakınken dönmeniz. Bu adayla sağlıklı bir evlilik gerçekleştiremezdiniz.

Daha 30 yasindayım oğlumda 5 yasinda kayinvalide olmama cok var niye gelinle yarısayım. oğlumu okutup egitip buyutup kendi ayakları ustunde duran bir birey yetistirip veriyorum iste istedigiyle evlenip istedigi esyayı alabilirler isterlerse evlerine 3 tane bufe alsınlar isterse maldivlerde balayina gitsinler bana ne karısmam.

el kizi lafı niye sacma olsun. bende gelinim
evet el kızıyım. ayrica iyi anlaşiriz kayinvalidemle simdiye kadar hicbir beklentim olmadı. esimle beraber calisip ne yaptiysak yaptik ustune bizim onlara maddi yardımimiz dokundu.

El kızı olduğumu bildiğim icin kendi aileme bile siralayamadıgım istekleri kayinvalideme sıralamadım hicbir zaman.

Bunun yarışmakla ne alakası var?
Ben kayınvalidemle alışverişe çıkar fıtı fıtı gezer oğlunun dedikodusunu yaparız diye hayal ediyorum hep :KK61:umarım el kızı değil canım kızım der yoksa kalbim çok kırılır...:cry:

Ben kayınvalidemle alışverişe çıkar fıtı fıtı gezer oğlunun dedikodusunu yaparız diye hayal ediyorum hep :KK61:umarım el kızı değil canım kızım der yoksa kalbim çok kırılır...:cry:
Güzel hayal. Ama her hayal gerçekçi olacak diye bir şey yok neyse ki. :)
Şaka bir yana umarım dilediğiniz gibi olur ama yine de büyük beklentide olmamak daha güzel.

Siz hiç bir abiye bir de günlük takı seti takan erkek gördünüz mü? Ya da “salonumda mutlaka büfe olacak” diyen erkek. Basbayağ geline alınıyor bunlar. Gerdanın kolların altınla dolmasının da bedeli var, hayatta hiçbir şey bedava değil.
Eş ailesi düğün sırasında bireyselse ve sonrasında geleneksel olmaya kalkarlarsa ağzının payını verirsiniz. Burada kadınlar erkek ve erkek ailesinin eline bakmasın diye bas bas bağırıyoruz. Başkasının eline bakmayınca o kadına seve seve saygı duyuyor, çekiniyor eş de ailesi de.
Ama balayına kadar kayınvalide eline bakan kadının gideceği balayına da karışırlar tabi. Ne de olsa parasını o veriyor.

Arkadaşlar 1 ay önce nişanlımın memleketine ailemle birlikle eşya bakmak ve almak için gittik. Gittiğimiz de gördüğümüz özen ve değer bizim onlara gosterdigimizin yanından bile geçemezdi. Neyse kayinvalidem bana altın olarak ne istediğimi sordu bende set ve günlük takmak için bileklik kolye tarzı şeyler düşünüyorum dedim ve kayinvalidemin tepkisi ben sadece ince bir set alabilirim dahasına para kalmadı dedi(düğün arefesinde size ev aliyoruz diye ev almaya kalkıştılar ve aldılar ama her defasında bunu öne sürmektende vazgeçmediler) Neyse ben yani bize ev aldıkları için altını falan maddi şeyleri sorun etmemek adina bir sey demedim. Eşya bakmaya gittik tv sehpası veya büfe istiyorum diyorum görümcem ve kayinvalidem her şeye "NE GEREK VAR" dediler. Buna da laf etmedim nişanlımla bu konuyu aramda halletmiştim çünkü (yada öyle sanmışım). Sonra kayinvalidem balayı istiyorsun biz balayı yaparak mi evlendik siz de şimdi gitmez de evlendikten 2 3 ay sonra gidersiniz, ee şimdi alınmaz sonra alınır gibi her şeye bir şey bulmaya başladı(her şey ev aldık para yok diye ve biz demiştik düğün yapmak kolay olmaz ev alındı diye problem olmasın diye düğün kendini çevirir demiislerdi) Neyse ben her şeyi nişanlımı seviyorum diye sineme çektim ve ailem de sen istiyorsun madem biz bir şey demiyoruz ama biz bu tepkileri beğenmedik dediler ama ben yine nişanlımı seviyorum dedim geçtim. Bir akşam hep beraber (babalar yok) otururken nişanlımla kendi aramızda sakalaşıyorduk(onlara göre biz kendi içimizde gerilmişiz ve herkesi germişiz) bende komikli bir şekilde nişanlıma sen kimsin ya dedim birbirimize baktık güldük ve o an aniden kayinvalidem bağırmaya başladı. Bu ne demekmiş böyle olacaksa en baştan bitsinmis falan sürekli bağırdı. O bağırinca bende bagirdim çünkü o an onu ilgilendiren yada o tepkiyi vermesini gerektiren bir sebep yoktu ve bu bağırma olayını annem ve kardeşimin yanında yaptı. Sonra da ben ikinize bağırdım anlık bi sinir yaşadım tansiyonum çıktı dedi. Bu tepkiden sonra ailem için hiçbir şey eskisi gibi olmadı. Annem ben buradayken bunu yapan ben yokken neler yapar dedi (memleketlerimiz farklı) Kayinvalidem sürekli kendini savunuyor sürekli kendini haklı çıkarıyor. Evdeki ve cevresindeki herkese dedigini yaptirmaya alismis. O ne derse her sey oyle oluyor ve o bugunlere nasil geldiyse bende oyle geleyim istiyor. Neyse ben yine nişanlımla aramdaki ilişki çok iyi biz beraber çok iyiyiz mutluyuz dedim sineme çektim. Eşyalar perdeler her şey seçildi artık bizim kendi memleketimize dönme vaktimiz geldi. Nişanlım sen gitme, biran önce evlenelim artık olan olumsuzluklarla kafani bulandirma diye sürekli beni tembihliyordu. Biz memleketimize döndük ve ertesi günün akşamı nişanlım düşünmek istediğini bu olayların onu çok yorduğunu söyledi ve benim başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Daha sonra benimle hic konuşmadı. Bana hicbir açıklama yapmadan sosyal medyan resimlerimizi kaldırdı günde günde. Sonra ben dayanamayıp mesaj attım bu yaptığını unutmayacağım diye bana hep annesinin ağzı ile konuştu. Ben ve ailem suçluymuş ben nisanlimin arkasında duramamışim bana olan güveni bitmiş. Ardından o kafasında her şeyi bitirdi ve şuan sosyal meydan baska kızları takip etmeye başladı beni engelledi. 6 yıllık bir birlikteliğimiz vardı ve o her şeyi bir kere de sildi. Bizim yuvamızı kayinvalidem yıktı. Şuan çok mutlular. Ama ben harap oldum. Ne yapmalıydım yanlış yapan ben miydim diye diye yedim kendimi. Olayı duyanlar erkenden kurtulmuşsun öyle kayinvalide ile ömür geçmez diyorlar. Sizler ne düşünürsünüz bana yardimci olursaniz cok sevinirim
Canim kardeşim
Yat kalk kurtulduguna dua et. Şimdi sana bu tarz laflar zugurt tesellisi gibi gelecek ama inan bana gercek bu. Yine elbette herseyin dogrusunu Rabbim bilir. Biz sadece görüneni yani hissettigimizi söylüyoruz. Sana aklıni bulandirma diyen "adam" ne cabuk aklınin bulanmasina izin vermiş. Bak benzer şeyler yaşadım
Ayirmak için çocuk bile varken hatta elinden geleni ardina koymadı kv. Sonunda oglunu doldur doldur ki oğluda karektersizligiyle aldatti beni. Bende bosandim. Suanki gelinlerinden hic memnun ddgiller. Kadin tam bi pskopat. Allah bilir benim ve çocuğumun ahımı ama kimsenin ahi kimsede kalmaz. Seninde kalmayacak Allah in izniyle.

evet haklısınız ancak boşandıktan sonra malesef eşitlik ortadan kalkıyor. o yüzden biz kızımızı veriyoruz, büyük riske giriyoruz zaten mantığı var. neden? çünkü ne yazık ki toplumumuzda boşanmalarda kadın en çok mağdur olan taraf oluyor. Hem maddi hem manevi olarak. Çünkü yine söylüyorum ne yazık ki boşanmış kadına artık değersiz gözüyle bakılıyor. Ama erkek için böyle bir sorun yok. (istisnalar olabilir).Toplumumuzda kız çocuklarının eğitimine önem verilmiyor. Kadınlarımızın büyük çoğunluğu eğitimsiz ve meslek sahibi değil. Evlenip eşlerine bağımlı haldeler. Boşanınca maddi olarakta çocuklarıyla birlikte mağdur oluyorlar. Bu durum, çook eskiden de böyleydi. Bu nedenle, şu an saçma olan geleneklerin bir çoğunun temeli bu gibi sebeplere dayanıyor.
Eşit şartlarda evlilik birliğini kurmak, bu saçma geleneklerden kurtulmak için kadın erkek ayırt etmeden her bireyin kendi ayaklarının üstünde durmasını ve kendi kendine yetebilmesini sağlamak gerek. o zaman zaten evlenirken ailelerin maddi desteğine de ihtiyaç olmaz.

Bu kadar pollyanna olursan, beklentiye girersen kalbin kırılır.
benim ilk evliliğimde kayınvalidemle bir problem yaşamadık. 15 sene evli kaldım. Ama boşanma aşamamızda kayınvalidem 1 kez arayıp “ Kızım ne var. Çözülebilecek bir problem mi” diye halimi hatrımı sormadı. Aynı şekilde görümcem ağzını doldura doldura “ee belliydi zaten” dedi.
benim 1 tane annem var. Eşimin ailesini sayarım ama fazladan bir samimiyette beklemem. En nihayetinde son kertede herkes kendi çocuğundan taraf oluyor.

evet haklısınız ancak boşandıktan sonra malesef eşitlik ortadan kalkıyor. o yüzden biz kızımızı veriyoruz, büyük riske giriyoruz zaten mantığı var. neden? çünkü ne yazık ki toplumumuzda boşanmalarda kadın en çok mağdur olan taraf oluyor. Hem maddi hem manevi olarak. Çünkü yine söylüyorum ne yazık ki boşanmış kadına artık değersiz gözüyle bakılıyor. Ama erkek için böyle bir sorun yok. (istisnalar olabilir).Toplumumuzda kız çocuklarının eğitimine önem verilmiyor. Kadınlarımızın büyük çoğunluğu eğitimsiz ve meslek sahibi değil. Evlenip eşlerine bağımlı haldeler. Boşanınca maddi olarakta çocuklarıyla birlikte mağdur oluyorlar. Bu durum, çook eskiden de böyleydi. Bu nedenle, şu an saçma olan geleneklerin bir çoğunun temeli bu gibi sebeplere dayanıyor.
Eşit şartlarda evlilik birliğini kurmak, bu saçma geleneklerden kurtulmak için kadın erkek ayırt etmeden her bireyin kendi ayaklarının üstünde durmasını ve kendi kendine yetebilmesini sağlamak gerek. o zaman zaten evlenirken ailelerin maddi desteğine de ihtiyaç olmaz.
Emin olun biz kızımızı veriyoruz büyük riske giriyoruz mantığında olanlar ile boşanmış kadına farklı diye bakanlar zaten benzer zihniyetteler.
Kesinlikle katılıyorum diğer dediklerinize. Eğitime önem verilmeli, her birey kendi ayaklarının üstünde durabilmeli. Sonrasında zaten yok şu kadar altın takıldı, şu yapıldı bu yapılmadı gibi gereksiz tartışmalar da hayatımızdan çıkar..

Yaşınız çok genç ve evli değilsiniz anladığım kadarıyla.

Öncelikle eğer kayinvalidenize şunu da istiyorum bunu da istiyorum diye siralamazsanız karsılikli o size siz ona sınirlarınızı bilirseniz tabiki iyi anlaşirsıniz.

Ama benden size tavsiye kesinlikle kayinvalidenize onun oğlunun dedikodusunu yapmayın. Yoksa kim öz oğlu kim el kızı cok acı bir tecrube ile ogrenirsiniz.

X