Nolur bana akıl verin, ağlıyorum

Ben bi an çok geç kaldık sandım valla

Bu arada ben de yakın yaş taraftarıyım gerçi
Ay iste kararsızım bende
Senin doğum ne zaman
Ben de Mart'ta 35 olacagim
Hep iki çocuk hayalim vardı
Benimki Kasım'da daha 12 aylık olacak çok kararsız kaldım

Ay iste kararsızım bende
Senin doğum ne zaman
Ben de Mart'ta 35 olacagim
Hep iki çocuk hayalim vardı
Benimki Kasım'da daha 12 aylık olacak çok kararsız kaldım
Benim aralık sonu görünüyor son tarih
Hemen 1 yılın üstüne düşünemem sanırım (ooh büyük konuşuldu )
Ama 2yi geçince fikir çok mantıklı geliyor
Uzun vadede bakarsan maksimum 6 7 yıla tertemiz oluyorsun
Yoksa altışar yıldan 12 yıl çocuk büyütüyorsun

Bende hedefim iki olsun en az bakalım nasip

Bunu ben yazdım sandım

14 aylik yurumek icin gec ama bazi bebekler boyle olabiliyor, yine de oncelikle bir cocuk doktoruna gidin baksinlar mutlaka. bazi cocuklari biraz cesaretsiz olabiliyor, yurutec denediniz mi? zararli diyorlar ama bence kisa sureli kullanilabilir, ben butun cocuklarimda kullandim.

biraz kendinizi fazla sikmissiniz, biraz salin bence. ayrica (herkese ayni tavsiyeyi veriyorum ama) mutlaka yuruyuse cikin. bebek arabaniz var mi? ikinci el basit bir sey alip (bebek oturuyorsa semsiye araba olabilir), cocukla her gun mutlaka 1 saat yuruyun, emin olun cocuk da rahatlayacak siz de rahatlayacaksiniz. mesela sabah kahvaltisini yapsin, sonra biraz evi toplayin, yaniniza meyve ya da biskuvi gibi bir sey alin 11 gibi yuruyuse cikin, gelince hem acikmis olur hem yorulmus olur, yemeginiz yedirip uyutursunuz, biraz da size nefes alma imkani olur. oglen uykusunu cok gec saate birakmayin, aksam en gec 8 de uyutun, kendinize vakit ayirin. gunduz cok gec kalkarsaniz ve cocugun uykulari duzenli olmazsa cocugun isi 10-11e kadar sarkar, siz de bunalirsiniz. aksam cocuk yatinca mutlaka kendinize vakit ayirin, ben nakis yapiyordum mesela, ya da internetten bir seyler ogrenebilirsiniz, dil calisabilirsiniz, kafanizi dagitmaya calisin.

biraz cocugun yapisi ile alakali, ben de her modelden mevcut ondan biliyorum :)
aman tahtaya vurun, nazar degmesin

Sorma bana da öyle diyorlar
bana da dur yapma ara ver dediler, 2.5 sene sonra digerini dogurdum, simdi 3 yasinda krese gidiyor, kafam rahat.
dun isten erken ciktim cocuklari erken alayim dedim, dans saatinde gitmisim, cok agladi dans eden arkadaslarina bakip bakip :)

bana da dur yapma ara ver dediler, 2.5 sene sonra digerini dogurdum, simdi 3 yasinda krese gidiyor, kafam rahat.
dun isten erken ciktim cocuklari erken alayim dedim, dans saatinde gitmisim, cok agladi dans eden arkadaslarina bakip bakip :)

14 ay yurumek icin gec degil. Neye gore soyluyorsunuz bunu? Benim oglum 14 aylikken yurudu. Hic kafama bile takmadim. Bunu ilk kez duyuyorum. Konu sahibi zaten endiselenmis, siz de boyle yanlis bilgi vererek daha da endiselenmesine yol aciyorsunuz. 8-18 ay arasi yurumesi beklenir bebeklerin, ortalama da 14 ay civari. Gec diyerek endiseli bir anneyi daha da endiselendirmeyin ki doktoru da normal demis.

Dasmeer bizim okulda abir öğretmen hanımın 1. ve 3. çocuğu arasında 2.5 yaş var. Dikkat et 1 ve 3. Arada bi tane daha var

O büyütmüş tabi şimdi 2si doktor biri mühendis olmuş.

Bebegin yaptigı herşey aşırü normal. Sizin yaptiginiz herşey de aşırı saçma. Hazır hissederse yurür size ne yani. Bebek de bir birey. Ne demek bagırmak pardon da bağırmayacaksinız. Hadi bağırdınız karsısında saçma sapan ağlamayacaksinız. Görümce falan varmış götürün bari. Uyarırsınız vurmayı bırakır diger bebek.

Eskiden bu kadar abur cubur yoktu yalnız. Şimdiki annaneler babaanneler sırf çocuk dursun veya kendilerini sevsin diye çikolata şekere boğuyor. Bugünkü bu abur cuburlar çocuklara obezite, dehb (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu), gereksiz kalori vs olarak dönüyor. Neresi sağlıklı bunun Allah aşkına? Kadın sakınmakta çok haklı. Anne bir şeyi istemiyorsa istemiyordur, inatla yapana da çocuk emanet edilmez.

Çocuğunuz ayına göre gayet normal. Ayrılık kaygısı 18.ayda tavan yapacak, ona göre beklentiler oluşturun. Dönemsel ve son derece doğal bir durum. Ayrıca esas sorun çocuk değil, siz çok bunaldığınız için kendinize alan açmak istiyorsunuz bu yüzden de çocuğu mecazi anlamda itiyorsunuz. Çocuk da bunu hissettiği için doğal olarak daha kaygılı bir tepki veriyor.

Bunun dışında çocuğun mizacı da önemli ve mizaç doğuştan gelir yapacak bir şey yok. Çocuğunuzu her şeyiyle kabul edin lütfen (koşulsuz olumlu kabul).

Kimi insanlar güvensiz bağlanmış demişler çocuk için, dehşetle okudum. Güvensiz bağlanma bu kadar yüzeysel bir şey değil, bu kadar kolay karar verilecek bir ayrıntı da yok bunun için. Lütfen bu tip yorumları okuyup korkmayın.

Size tavsiyem çocuğunuz için hava soğuk bile olsa dışarı çıkarın ve etrafta yaşıtlarını görmesini sağlayın parkta vs. Ama tekrar vurguluyorum burada çocukta sorun yok siz çok bunalmışsınız. Eşinizle bir plan yapmalı ve kendinize alan açmalısınız.

biraz cocugun yapisi ile alakali, ben de her modelden mevcut ondan biliyorum :)
aman tahtaya vurun, nazar degmesin
Dasmeer bizim okulda abir öğretmen hanımın 1. ve 3. çocuğu arasında 2.5 yaş var. Dikkat et 1 ve 3. Arada bi tane daha var

O büyütmüş tabi şimdi 2si doktor biri mühendis olmuş.
Ah Ah millet erkenden büyütmüş
Ben iki tane hep istedim ama şuan bebeğim aşırı zordu birde hamileliğim berbat geçti
Bir tarafın bunu büyüt diyor bir tarafim istiyor degisik
Yaşım 35 olacak
Bir arkadaşin 14 yaşında çocuğu var diğerini 40 da yapmis surekli ah kafama tüküreyim deyip duruyor bunaldım diye

Şahsi fikrim çocuk tamamen kendini kurtarıp anne rahatladıktan sonra yapınca zor geldiği ama iyice anneye bağımlıyken daha da zor olduğu yönünde. Yani mesela büyük oğlum 5 yaşında. Şu an yeni bir hamilelik bir bebek bana daha zor gelirdi. Hamile kaldığımda oğlum 2.5 yaşındaydı. O da kısmen zordu çünkü tuvalet işi tam oturmamıştı kendi başına giymesi yemesi de aynı şekilde.

O yüzden 4 yaş fark tam olurmuş gibi geliyor.

Bağımlı çocuk yetiştiriyorsunuz, sonradan çok acısını çekersiniz. Çocuğunuz küçükken birşeyler yapın.
Benim oğlum 9 yaşında hala ben neredeysem o da orda. Benim olmadığım yerlerde mutlu olamıyor. Ağlayıp dizinize yapışması çok acı vermez ama sizin olmadığınız ortamlarda mutsuz olduğunu bilmek çok acı verici bir durum olacak okula filan başladığında.
Tecrübe konuşuyor. Gerekirse görümcenizin çocuğundan dayak yesin ama sosyalleşsin. Bağımlılık=mutsuzluk

Tuvalete gidemezdim, kucağımda yada kapımda olurdu. Daha cok cok kucuk ve zaman öyle anlamadan geciyor ki demin yanındayım "anne hadi gitsene" diyor ergenliğe girmek üzere olan oglumZaman cok hızlı geçiyor, sabredin, babadan destek alin. Parka bebek arabasıyla yada ilk adim bisikletiyle gidin. Daha cok kucuk, biraz sabir...

cevapları fazla okuyamadım
14 ay yürümesi için geç değil mesela avrupalı bebeler genelde 14 15 ayda ancak yürüyor
Türk anneler rekabet hırsıyla biraz fazla teşvik ediyor çocukları :) bizim çocuklarımız biraz erken yürüyor aslında, bilimsel bir durum bu uydurmuyorum. hem bebek emeklesin (biliyorum pis oluyor o da ama) emeklemek omurga sağlığı için çok önemli. ileride beli bıkını ağrır çocuğun. neden biz toplumca bel ağrısı çekiyoruz sanıyorsunuz?

sizin sorununuz çocuk değil bence. çocuk hep sizinle kalmış kimseyi görmemiş tabi ki sizi arayacak. bakıcının baktığı çocuklar bile annenin eve gelme-gitme saatini bilir ona ağlar. sizinki hep sizinle. çok normal.

sizin sorununuz kendi adınıza çok yalnız kalmış olmanız. arkadaş yok komşu yok. başka bir uğraş yok. önümüz de kış...daha çok bunalırsınız. kendinize biraz alan açmalısınız. ne biliyim arabayla h.sonu yakın bir yerlere ormana mormana gidemez misiniz?
anladığım kadarıyla sahil kasabası gibi bir yerdesiniz? (sitede 20 ev var 5i dolu onlarda emekli demişsiniz ben oradan böyle bir sonuç çıkardım) bu aralar tam bağbozumu filandı keşke yakınlarda bağbozumuna filan gitseydiniz mesela. ne biliyim kayınvalidemle filan gider üzüm domates filan alırım ben alıyım o kaynatsın :) kayınvalidenize çocuğu direkt bırakmayın ama arada gidin gelin çocuk bi insan görsün. ya da sizin komşunuz yok ama kayınvalideniz orada görümceniz orada onların hiç mi tanıdığı sizin gibi gelini/kızı olan yok? eşiniz öğretmenmiş okulda hiç mi genç çift yok? nasıl bir yer orası yahu? illa vardır birileri. can ciğer olmanız gerkemez yüzeysel görüşürsünüz atıyorum öğlen birlkte çocukları alır bi dolanır markete filan uğrar gelirsiniz. bunun için kanka olmak gerekmez ki.

kendinize bağlı değil bağımlı çocuk yetiştiriyorsunuz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…