Nolur bana akıl verin, ağlıyorum

Ben bi an çok geç kaldık sandım valla 😂😂

Bu arada ben de yakın yaş taraftarıyım gerçi 😂
Ay iste kararsızım bende
Senin doğum ne zaman
Ben de Mart'ta 35 olacagim
Hep iki çocuk hayalim vardı
Benimki Kasım'da daha 12 aylık olacak çok kararsız kaldım😔

Ay iste kararsızım bende
Senin doğum ne zaman
Ben de Mart'ta 35 olacagim
Hep iki çocuk hayalim vardı
Benimki Kasım'da daha 12 aylık olacak çok kararsız kaldım😔
Benim aralık sonu görünüyor son tarih
Hemen 1 yılın üstüne düşünemem sanırım (ooh büyük konuşuldu 😂)
Ama 2yi geçince fikir çok mantıklı geliyor
Uzun vadede bakarsan maksimum 6 7 yıla tertemiz oluyorsun
Yoksa altışar yıldan 12 yıl çocuk büyütüyorsun 😂

Benim aralık sonu görünüyor son tarih
Hemen 1 yılın üstüne düşünemem sanırım (ooh büyük konuşuldu 😂)
Ama 2yi geçince fikir çok mantıklı geliyor
Uzun vadede bakarsan maksimum 6 7 yıla tertemiz oluyorsun
Yoksa altışar yıldan 12 yıl çocuk büyütüyorsun 😂
Bende hedefim iki olsun en az bakalım nasip 😉

Size yardımcı olacak birisi yoksa, hele bir de pandemi şartlarında ben çok zorlandım. Çocuklar için de çok zor oldu ikisi de anne kuzusu, ikisine birden yetememe hissi. Annelik zaten hep bir acaba yanlış mıyım, eksik miyim sorgulaması iki katına çıkıyor. Büyük çocukta davranış geriliği oldu mesela bezi bırakmayı reddetme, illa annem yedirsin deme vs. Kardeşi kıskandığı için ben bebeğim demeler, oyuncak paylaşamama, kardeşi itip kakma. O nedenle kreşe yazdırdık alışma dönemindeyiz. Bence özbakımını yerine getirebildikten sonra olmalıymış, bez olayı, konuşma, kendi kendine yeme, giyinme olayı hallolmuş olsa daha kolay olurdu. Ben ikisi birden büyür demiştim ama çok sancılı oluyor, büyük büyümemek için direniyor😞
Bunu ben yazdım sandım 🙈

Günaydın, ağlayarak bişey danışmak istiyorum nolur tecrübesi olanlar bana yardımcı olsun her derdimde akıl verdiniz bu seferki çok yordu.. 14 aylık bebeğim var daha yürüyemiyor galiba yürüme korkusu var parmağımı tutarak koşuyor bile ama parmağımı bırakınca oturup ağlıyor. Kendi kendine 4,5 adım atıyordu onu da bıraktı artık.
Neyse asıl konuya geleyim. Bebeğim bana aşırı derecede bağlı. Hep dua ettim, benim annemle aram pek iyi değil benim çocuğum bana çok bağlı olsun diye ama çok dua ettim galiba. Çünkü artık çocuğa patlamaya başladım. Sonrasında pişman oluyorum oturup ağlıyorum. Memleketimden uzak bir yerdeyim tanıdığım kimse yok 4 senelik evliyim, en yakında görümcem ve kayınvalidemler var. Onlara da bırakamam hem görümcemin küçük oğlu benim oğluma vuruyor hem de çikolata cips gibi şeyler veriyorlar. Bırak diyorlar tamam ama nasıl bırakayım bu durumda. Eşim öğretmen 3te çıkıyor okuldan ama ondan sonra annesi markete gidelim, babası fatura kesilecek gibi işler için onu çağırıyor. Bir tane bile arkadaşım yok köy gibi bir yerdeyim. Kafamı dağıtmak için assitt çağrı merkezi hizmetlerine başvurdum ön görüşmeyi geçtim ikinci kez skype görüşmesini bebeğim ağlayıp beni bırakmadığı için geç katıldım maalesef kaçırmıştım..
çok detaya girdim biliyorum ama anlatmam rahatlamam lazım inanın çok bunaldım artık…
Bir yandan kendime kızıyorum sen bu bebeği o kadar istedin, emek verdin diye(tüp bebek) ama bir yandan da tuvalete bile gidemiyorum evde hep bir ağlama sesi. Hep yanında oturmamı istiyor. Odasına götürüyorum oyuncaklarıyla oynasın diye ben de dinlenmek için onun yatağına uzanıyorum geliyor o da yanıma yatıyor. Yatsa benimle bir şey değil ağlıyor yere inip onunla oyun oynamadığım için. Oyun kurmak için etkinlikler yapıyorum ağzına sokuyor. Parmak boyasını poşet dosyanın içine sürdüm (böyle bir etkinlik görmüştüm) benim parmağımı tutup üstünde gezdiriyor o yapmıyor. Her şeyi ağzına sokuyor.
Televizyon açınca izliyor bazen mecburen tuvalete vs giderken açıyorum ama sonra vicdan yapıyorum kendi kendime ben nasıl anneyi diye. Bir yandan sağlıklı beslemeye çalışıyorum, aman şunu yesin bunu yesin diye… Herkes nasıl yapıyor nasıl ilgileniyor böyle çocuğuyla her şeyiyle. Ben kocamla ilgilensem evle, evle ilgilensem kendimle, kendimle ilgilensem çocukla ilgilenemiyorum… bir beceriksiz ben miyim bu ülkede….
Yürümüş olsa diyorum alır parka çıkarıp yorulur eve gelir uyur ama yürümüyor. Her şeyi yapıyor koltuğa çıkıp iniyor, İlkadım bisikletine binip iniyor ama yürüme yok….
Çok konuştum biliyorum ama iyice psikolojim bozuldu çocuğum benden ayrılmıyor, en son bunalıp bağırıyorum, o korkuyor ben ağlıyorum…. Her gün aynı döngü…. Be yapayım nolur bir akıl verin ne etkinliği yapayım neler yapayım…. Şuan bile bunu yazarken dizimin dibinde ağlıyor kucağımda olmadığı için… nolur bir şeyler yazın geçiyor diyin nolur…..
14 aylik yurumek icin gec ama bazi bebekler boyle olabiliyor, yine de oncelikle bir cocuk doktoruna gidin baksinlar mutlaka. bazi cocuklari biraz cesaretsiz olabiliyor, yurutec denediniz mi? zararli diyorlar ama bence kisa sureli kullanilabilir, ben butun cocuklarimda kullandim.

biraz kendinizi fazla sikmissiniz, biraz salin bence. ayrica (herkese ayni tavsiyeyi veriyorum ama) mutlaka yuruyuse cikin. bebek arabaniz var mi? ikinci el basit bir sey alip (bebek oturuyorsa semsiye araba olabilir), cocukla her gun mutlaka 1 saat yuruyun, emin olun cocuk da rahatlayacak siz de rahatlayacaksiniz. mesela sabah kahvaltisini yapsin, sonra biraz evi toplayin, yaniniza meyve ya da biskuvi gibi bir sey alin 11 gibi yuruyuse cikin, gelince hem acikmis olur hem yorulmus olur, yemeginiz yedirip uyutursunuz, biraz da size nefes alma imkani olur. oglen uykusunu cok gec saate birakmayin, aksam en gec 8 de uyutun, kendinize vakit ayirin. gunduz cok gec kalkarsaniz ve cocugun uykulari duzenli olmazsa cocugun isi 10-11e kadar sarkar, siz de bunalirsiniz. aksam cocuk yatinca mutlaka kendinize vakit ayirin, ben nakis yapiyordum mesela, ya da internetten bir seyler ogrenebilirsiniz, dil calisabilirsiniz, kafanizi dagitmaya calisin.

Bilmiyorum o yüzden soruyorum
Bu çocukları nasıl bu kadar kendinize bağımlı yapıyorsunuz
Benim bir arkadaşımin iki yaşında kızı var kreşe gitmek istemiyor hep kadının dizine bitişik.
Mesela ileride nolur bilmiyorum ama benim 10 aylık bebeğim oyle bana aşırı düşkün değil.
Şuan bakicida gayet iyi duruyor
Normalde de ben yanındayken de tek başına oyun oynar ben gozlemlerim
Yada diğer odada işlerimi yaparken babası ile de durur.
Bazı çocukları bu kadar bağımlı yapan nedir merak ediyorum

biraz cocugun yapisi ile alakali, ben de her modelden mevcut ondan biliyorum :)
aman tahtaya vurun, nazar degmesin

Sorma bana da öyle diyorlar🤩
bana da dur yapma ara ver dediler, 2.5 sene sonra digerini dogurdum, simdi 3 yasinda krese gidiyor, kafam rahat.
dun isten erken ciktim cocuklari erken alayim dedim, dans saatinde gitmisim, cok agladi dans eden arkadaslarina bakip bakip :)

bana da dur yapma ara ver dediler, 2.5 sene sonra digerini dogurdum, simdi 3 yasinda krese gidiyor, kafam rahat.
dun isten erken ciktim cocuklari erken alayim dedim, dans saatinde gitmisim, cok agladi dans eden arkadaslarina bakip bakip :)

14 aylik yurumek icin gec ama bazi bebekler boyle olabiliyor, yine de oncelikle bir cocuk doktoruna gidin baksinlar mutlaka. bazi cocuklari biraz cesaretsiz olabiliyor, yurutec denediniz mi? zararli diyorlar ama bence kisa sureli kullanilabilir, ben butun cocuklarimda kullandim.

biraz kendinizi fazla sikmissiniz, biraz salin bence. ayrica (herkese ayni tavsiyeyi veriyorum ama) mutlaka yuruyuse cikin. bebek arabaniz var mi? ikinci el basit bir sey alip (bebek oturuyorsa semsiye araba olabilir), cocukla her gun mutlaka 1 saat yuruyun, emin olun cocuk da rahatlayacak siz de rahatlayacaksiniz. mesela sabah kahvaltisini yapsin, sonra biraz evi toplayin, yaniniza meyve ya da biskuvi gibi bir sey alin 11 gibi yuruyuse cikin, gelince hem acikmis olur hem yorulmus olur, yemeginiz yedirip uyutursunuz, biraz da size nefes alma imkani olur. oglen uykusunu cok gec saate birakmayin, aksam en gec 8 de uyutun, kendinize vakit ayirin. gunduz cok gec kalkarsaniz ve cocugun uykulari duzenli olmazsa cocugun isi 10-11e kadar sarkar, siz de bunalirsiniz. aksam cocuk yatinca mutlaka kendinize vakit ayirin, ben nakis yapiyordum mesela, ya da internetten bir seyler ogrenebilirsiniz, dil calisabilirsiniz, kafanizi dagitmaya calisin.
14 ay yurumek icin gec degil. Neye gore soyluyorsunuz bunu? Benim oglum 14 aylikken yurudu. Hic kafama bile takmadim. Bunu ilk kez duyuyorum. Konu sahibi zaten endiselenmis, siz de boyle yanlis bilgi vererek daha da endiselenmesine yol aciyorsunuz. 8-18 ay arasi yurumesi beklenir bebeklerin, ortalama da 14 ay civari. Gec diyerek endiseli bir anneyi daha da endiselendirmeyin ki doktoru da normal demis.

14 ay yurumek icin gec degil. Neye gore soyluyorsunuz bunu? Benim oglum 14 aylikken yurudu. Hic kafama bile takmadim. Bunu ilk kez duyuyorum. Konu sahibi zaten endiselenmis, siz de boyle yanlis bilgi vererek daha da endiselenmesine yol aciyorsunuz. 8-18 ay arasi yurumesi beklenir bebeklerin, ortalama da 14 ay civari. Gec diyerek endiseli bir anneyi daha da endiselendirmeyin ki doktoru da normal demis.

Dasmeer Dasmeer bizim okulda abir öğretmen hanımın 1. ve 3. çocuğu arasında 2.5 yaş var. Dikkat et 1 ve 3. Arada bi tane daha var :olamaz:

O büyütmüş tabi şimdi 2si doktor biri mühendis olmuş.

Bebegin yaptigı herşey aşırü normal. Sizin yaptiginiz herşey de aşırı saçma. Hazır hissederse yurür size ne yani. Bebek de bir birey. Ne demek bagırmak pardon da bağırmayacaksinız. Hadi bağırdınız karsısında saçma sapan ağlamayacaksinız. Görümce falan varmış götürün bari. Uyarırsınız vurmayı bırakır diger bebek.

Çocuğu babannesine, halasına bile bırakmıyorsunuz. Anladığım kadarıyla çocukla sürekli tek kaldığınız için size bağımlı.
Dışarı çıkarıp başka çocuklarla iletişim kurdurmalısınız, halası-babannesi- dedesiyle iletişim kurdurmalısınız. Daha çok küçük, yanında hep siz olduğunuz için sizi istiyor. Ayrıca çocuklara şunu vermeyin, bunu vermeyin demekte haklısınız fakat eskiden annelerimiz bizi bal kaymakla büyütmedi. Ne varsa o verildi ve eminim zamane çocuklarından daha sağlıklıydı eski çocuklar.
Eskiden bu kadar abur cubur yoktu yalnız. Şimdiki annaneler babaanneler sırf çocuk dursun veya kendilerini sevsin diye çikolata şekere boğuyor. Bugünkü bu abur cuburlar çocuklara obezite, dehb (dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu), gereksiz kalori vs olarak dönüyor. Neresi sağlıklı bunun Allah aşkına? Kadın sakınmakta çok haklı. Anne bir şeyi istemiyorsa istemiyordur, inatla yapana da çocuk emanet edilmez.

Hepinize tek tek cevap yazamıyorum malum..
eşimin babası esnaf, bu yüzden okuldan sonra ona yardımcı oluyor faturadan kastım bu.. elektrik, su faturasından bahsetmiyorum... eşim altını alır mamasını yedirir kıyafetlerini giydirir.. ilgilenmiyor değil ama oynarken ağlasa bu durmuyor diyip hemen tv açıyor...
evet hep yalnızız cevrede en yakın görebileceği babanne ve hala ama onlars dediğim gibi ilgilenmiyorlar, çikolata cips verirler eline görümcemin oğlu vurur umursamazlar... virüs konusunda dikkatli değiller elimden geldiğince görüşmyorum.. ben bana bağımlı olması için özellikle bir şey yapmadım..
dediğim gibi oturdugumuz yer köy gibi ve hep yazlıkçı 20 dairenin 5i dolu suan onlar da emekli... ne sosyalleşmesinden bahsediyorsunuz yaşıtım olsa durur muyum beş dakika...
biliyorum geçiçi, benim bebeğim sonucta muhtar bakacak değil ama belki benim gibi annelerle konnusursa biraz rahatlarım diye düşündüm. ''ikiz bebekle rock konserine giden arkadaşım var'' demeniz için açmadım bu konuyu, evet arkadasınız harika mükemmel bir anneymiş ama ben malesef bu kadar becerebiliyorum kapasitem bu...
yürüme konusunda da doktor 16. aya kadar 2 sn ayakta durması normal, 16. aydn sonra yürümezse getirin dedi. gözünde bir bozukluk olsa minicik parçayı, taa nerden geçen kusu da görmez herhalde...
destek verenleriniz için çok teşekkür edeim. buraya yazmak bile iyi geldi....
Çocuğunuz ayına göre gayet normal. Ayrılık kaygısı 18.ayda tavan yapacak, ona göre beklentiler oluşturun. Dönemsel ve son derece doğal bir durum. Ayrıca esas sorun çocuk değil, siz çok bunaldığınız için kendinize alan açmak istiyorsunuz bu yüzden de çocuğu mecazi anlamda itiyorsunuz. Çocuk da bunu hissettiği için doğal olarak daha kaygılı bir tepki veriyor.

Bunun dışında çocuğun mizacı da önemli ve mizaç doğuştan gelir yapacak bir şey yok. Çocuğunuzu her şeyiyle kabul edin lütfen (koşulsuz olumlu kabul).

Kimi insanlar güvensiz bağlanmış demişler çocuk için, dehşetle okudum. Güvensiz bağlanma bu kadar yüzeysel bir şey değil, bu kadar kolay karar verilecek bir ayrıntı da yok bunun için. Lütfen bu tip yorumları okuyup korkmayın.

Size tavsiyem çocuğunuz için hava soğuk bile olsa dışarı çıkarın ve etrafta yaşıtlarını görmesini sağlayın parkta vs. Ama tekrar vurguluyorum burada çocukta sorun yok siz çok bunalmışsınız. Eşinizle bir plan yapmalı ve kendinize alan açmalısınız.

biraz cocugun yapisi ile alakali, ben de her modelden mevcut ondan biliyorum :)
aman tahtaya vurun, nazar degmesin
Dasmeer Dasmeer bizim okulda abir öğretmen hanımın 1. ve 3. çocuğu arasında 2.5 yaş var. Dikkat et 1 ve 3. Arada bi tane daha var :olamaz:

O büyütmüş tabi şimdi 2si doktor biri mühendis olmuş.
Ah Ah millet erkenden büyütmüş 🤩
Ben iki tane hep istedim ama şuan bebeğim aşırı zordu birde hamileliğim berbat geçti
Bir tarafın bunu büyüt diyor bir tarafim istiyor degisik
Yaşım 35 olacak
Bir arkadaşin 14 yaşında çocuğu var diğerini 40 da yapmis surekli ah kafama tüküreyim deyip duruyor bunaldım diye😂

Ah Ah millet erkenden büyütmüş 🤩
Ben iki tane hep istedim ama şuan bebeğim aşırı zordu birde hamileliğim berbat geçti
Bir tarafın bunu büyüt diyor bir tarafim istiyor degisik
Yaşım 35 olacak
Bir arkadaşin 14 yaşında çocuğu var diğerini 40 da yapmis surekli ah kafama tüküreyim deyip duruyor bunaldım diye😂
Şahsi fikrim çocuk tamamen kendini kurtarıp anne rahatladıktan sonra yapınca zor geldiği ama iyice anneye bağımlıyken daha da zor olduğu yönünde. Yani mesela büyük oğlum 5 yaşında. Şu an yeni bir hamilelik bir bebek bana daha zor gelirdi. Hamile kaldığımda oğlum 2.5 yaşındaydı. O da kısmen zordu çünkü tuvalet işi tam oturmamıştı kendi başına giymesi yemesi de aynı şekilde.

O yüzden 4 yaş fark tam olurmuş gibi geliyor.

Bağımlı çocuk yetiştiriyorsunuz, sonradan çok acısını çekersiniz. Çocuğunuz küçükken birşeyler yapın.
Benim oğlum 9 yaşında hala ben neredeysem o da orda. Benim olmadığım yerlerde mutlu olamıyor. Ağlayıp dizinize yapışması çok acı vermez ama sizin olmadığınız ortamlarda mutsuz olduğunu bilmek çok acı verici bir durum olacak okula filan başladığında.
Tecrübe konuşuyor. Gerekirse görümcenizin çocuğundan dayak yesin ama sosyalleşsin. Bağımlılık=mutsuzluk :KK43:

Günaydın, ağlayarak bişey danışmak istiyorum nolur tecrübesi olanlar bana yardımcı olsun her derdimde akıl verdiniz bu seferki çok yordu.. 14 aylık bebeğim var daha yürüyemiyor galiba yürüme korkusu var parmağımı tutarak koşuyor bile ama parmağımı bırakınca oturup ağlıyor. Kendi kendine 4,5 adım atıyordu onu da bıraktı artık.
Neyse asıl konuya geleyim. Bebeğim bana aşırı derecede bağlı. Hep dua ettim, benim annemle aram pek iyi değil benim çocuğum bana çok bağlı olsun diye ama çok dua ettim galiba. Çünkü artık çocuğa patlamaya başladım. Sonrasında pişman oluyorum oturup ağlıyorum. Memleketimden uzak bir yerdeyim tanıdığım kimse yok 4 senelik evliyim, en yakında görümcem ve kayınvalidemler var. Onlara da bırakamam hem görümcemin küçük oğlu benim oğluma vuruyor hem de çikolata cips gibi şeyler veriyorlar. Bırak diyorlar tamam ama nasıl bırakayım bu durumda. Eşim öğretmen 3te çıkıyor okuldan ama ondan sonra annesi markete gidelim, babası fatura kesilecek gibi işler için onu çağırıyor. Bir tane bile arkadaşım yok köy gibi bir yerdeyim. Kafamı dağıtmak için assitt çağrı merkezi hizmetlerine başvurdum ön görüşmeyi geçtim ikinci kez skype görüşmesini bebeğim ağlayıp beni bırakmadığı için geç katıldım maalesef kaçırmıştım..
çok detaya girdim biliyorum ama anlatmam rahatlamam lazım inanın çok bunaldım artık…
Bir yandan kendime kızıyorum sen bu bebeği o kadar istedin, emek verdin diye(tüp bebek) ama bir yandan da tuvalete bile gidemiyorum evde hep bir ağlama sesi. Hep yanında oturmamı istiyor. Odasına götürüyorum oyuncaklarıyla oynasın diye ben de dinlenmek için onun yatağına uzanıyorum geliyor o da yanıma yatıyor. Yatsa benimle bir şey değil ağlıyor yere inip onunla oyun oynamadığım için. Oyun kurmak için etkinlikler yapıyorum ağzına sokuyor. Parmak boyasını poşet dosyanın içine sürdüm (böyle bir etkinlik görmüştüm) benim parmağımı tutup üstünde gezdiriyor o yapmıyor. Her şeyi ağzına sokuyor.
Televizyon açınca izliyor bazen mecburen tuvalete vs giderken açıyorum ama sonra vicdan yapıyorum kendi kendime ben nasıl anneyi diye. Bir yandan sağlıklı beslemeye çalışıyorum, aman şunu yesin bunu yesin diye… Herkes nasıl yapıyor nasıl ilgileniyor böyle çocuğuyla her şeyiyle. Ben kocamla ilgilensem evle, evle ilgilensem kendimle, kendimle ilgilensem çocukla ilgilenemiyorum… bir beceriksiz ben miyim bu ülkede….
Yürümüş olsa diyorum alır parka çıkarıp yorulur eve gelir uyur ama yürümüyor. Her şeyi yapıyor koltuğa çıkıp iniyor, İlkadım bisikletine binip iniyor ama yürüme yok….
Çok konuştum biliyorum ama iyice psikolojim bozuldu çocuğum benden ayrılmıyor, en son bunalıp bağırıyorum, o korkuyor ben ağlıyorum…. Her gün aynı döngü…. Be yapayım nolur bir akıl verin ne etkinliği yapayım neler yapayım…. Şuan bile bunu yazarken dizimin dibinde ağlıyor kucağımda olmadığı için… nolur bir şeyler yazın geçiyor diyin nolur…..
Tuvalete gidemezdim, kucağımda yada kapımda olurdu. Daha cok cok kucuk ve zaman öyle anlamadan geciyor ki demin yanındayım "anne hadi gitsene" diyor ergenliğe girmek üzere olan oglum🤣Zaman cok hızlı geçiyor, sabredin, babadan destek alin. Parka bebek arabasıyla yada ilk adim bisikletiyle gidin. Daha cok kucuk, biraz sabir...

cevapları fazla okuyamadım
14 ay yürümesi için geç değil mesela avrupalı bebeler genelde 14 15 ayda ancak yürüyor
Türk anneler rekabet hırsıyla biraz fazla teşvik ediyor çocukları :) bizim çocuklarımız biraz erken yürüyor aslında, bilimsel bir durum bu uydurmuyorum. hem bebek emeklesin (biliyorum pis oluyor o da ama) emeklemek omurga sağlığı için çok önemli. ileride beli bıkını ağrır çocuğun. neden biz toplumca bel ağrısı çekiyoruz sanıyorsunuz?

sizin sorununuz çocuk değil bence. çocuk hep sizinle kalmış kimseyi görmemiş tabi ki sizi arayacak. bakıcının baktığı çocuklar bile annenin eve gelme-gitme saatini bilir ona ağlar. sizinki hep sizinle. çok normal.

sizin sorununuz kendi adınıza çok yalnız kalmış olmanız. arkadaş yok komşu yok. başka bir uğraş yok. önümüz de kış...daha çok bunalırsınız. kendinize biraz alan açmalısınız. ne biliyim arabayla h.sonu yakın bir yerlere ormana mormana gidemez misiniz?
anladığım kadarıyla sahil kasabası gibi bir yerdesiniz? (sitede 20 ev var 5i dolu onlarda emekli demişsiniz ben oradan böyle bir sonuç çıkardım) bu aralar tam bağbozumu filandı keşke yakınlarda bağbozumuna filan gitseydiniz mesela. ne biliyim kayınvalidemle filan gider üzüm domates filan alırım ben alıyım o kaynatsın :) kayınvalidenize çocuğu direkt bırakmayın ama arada gidin gelin çocuk bi insan görsün. ya da sizin komşunuz yok ama kayınvalideniz orada görümceniz orada onların hiç mi tanıdığı sizin gibi gelini/kızı olan yok? eşiniz öğretmenmiş okulda hiç mi genç çift yok? nasıl bir yer orası yahu? illa vardır birileri. can ciğer olmanız gerkemez yüzeysel görüşürsünüz atıyorum öğlen birlkte çocukları alır bi dolanır markete filan uğrar gelirsiniz. bunun için kanka olmak gerekmez ki.

kendinize bağlı değil bağımlı çocuk yetiştiriyorsunuz

X