oda arkadaşımın herşeye ortak olmak istemesi :(

yurtlarda gerçekten elini versen kolunu kaptıracağın tipler yaşıyor.
benim tost makinem vardı
odada kullanımı yasaktı mutfakta kullanıyordum ben
arkadaşım ben yokken alıp odada kullanmış ve yakalatmış almışlar gitmişler makinemi
olan kime oldu?

ya kusura bakma dedi ama ne fayda?
6 ay geri alamadım

Ay ben hep bu yüzden kaybediyorum galiba. Asla hayır diyemiyorum kullandırırdım herşeyimi:KK43:

Yurtta en önemli şey arkadaşlarının iyi olması yoksa cehenneme döner o yurt, o kız kötü arkadaşlara çatmış yazık acıdım kıza aman sizin gibiler güneş olsanız kimseye doğmazsınız kızı aranıza almayacaksınız açık açık söyleyin de gitsin ne bilim oda falan değiştirsin , ondan sonra neden ev fiyatları uçtu öğrenciler yurtta neden kalmak istemiyor falan filan işte sebep bu .

Merhaba kızlar... bende yaklaşık 1 sene yurtta yaşadım.. yurt ortamında benimde irrite olduğum konu insanların birbirini kullanması.. he çaydır deterjandır bunlar kişisel kullanım ürünleri.. herhes herkesle paylaşmak zorunda değil..
ancak tost makinesi gibi, kettle gibi şeyler daha çok orta malı gibi oluyor.. Doğruya doğru..
M MilkCoffe aslında bir konuda haklısın; her insan başkasından aldığı emanet malı, dikkatli bir şekilde kullanmıyor..
birde ortak alanda yaşayan insanlar birbirlerinin kıyafetlerini sanki kullanmak zorunda..!!
bir gün okula gidicem, herkes çeketini kapı arkasında bulunan askılığa asıyor. e bende öyle yaptım.. ama gel gör ki sabah bir kalktım ceket yok.. oraya bak buraya bak yok.. Sonrasında bir kaç kişiye sorunca, bir kızın onu giymiş olduğunu söyledi ve o kız gitmeden ceketimi ondan aldım.. bunun nedeni benim kişisel eşyam olması ve benden habersiz kullanılmasıydı..

Bende ütü gibi, kettle gibi şeyleri ortak alanlarda saklamak pek sağlıklı olmuyor.. muhakkak birilerinin kalbi kırılıyor..
He bi de kredi kartı meselesi var.. iş o raddeye geldiyse bence ilişkileri çok sıkı tutma.. herşey müstesna ama para işin içine girdimi ortam bulanıklaşıyor maalesef... :KK43:
İnsan eti çok ağır.. uğraşmak insnaı yoruyor..
İçimi dökesim gelmiş.. ne de yazmışım :p

Hic yurtta kalmadim, arkadasimla ayni sehri kazanip direk eve ciktik, hicbir zaman hicbir seyimizi sakinmadik.
Ama bu karakter meselesidir. Gorumcem de 4 yil evde kaldi, mutfak alisverislerini ayri yapip yemeklerini ayri pisirip ayri yiyorlardi, yani 3 kiz, 3 farkli tenceredr yemek pisiriyor ve hicbiri digerininkini yemiyor, peynir, ekmek, meyve vs her seyleri ayrıldı, bana cok garip gelmisti ama konusunca anladım ki bazi insanlar gercekten paylasima acik degil. Ilk zamanlar neden ortak parayla mandalina aldin ben mandalina yemem kavgasi bile cikmis...
Sonucta bu sizin karakter ozelliginiz, eger utunuzu ya da sarj aletinizi paylasmak istemiyorsaniz acikca ben esyalarimi ortak kullanmaktan hoslanmiyorum diyip konuyu bidaha acilmamak uzere kapatin, yoksa cok basiniz agrir.

Bi bizim insanımızda var bu galiba başka yurt dışında okuyan arkadaşlar var mı burada bilmiyorum ama benim yurt dışında okuyan arkadaşım yurtta kalıyordu orada mutfak ortak kendin pişirip yiyorsun elin japonu belçikalısı arkadaşıma , tavasından tutta her malzemesini kullanmasına izin veriyormuş hatta canın çekerse istediğini ye falan diyorlarmış , hayır aradaki fark göz doygunlugumudur nedir artık çözemedim bizimkiler iğnesini kullandırmak istemez ne iş anlamadım.

belli ki kızın durumu yok kıyamam ya
ne çok para lafı yapmışsın sende.

Önemli olan senin haklı olup olman yada doğru olanın bu olup olmaması değil.Önemli olan ne istediğin ve ne hissettiğin.Normalde bütün odalarda herşey ortak kullanılıyorken bile eğer istemiyorsan hayır ben şu şu şu ürünlerimi malzemelerimi ortak kullanmak istemiyorum diyebilmelisin.Ayrıca yakın arkadaşlarımla yaptığım plana dahil olan insanları bende sevmem ve özel bir işimiz var başka birlikte oluruz der ve giderdim.İnan bana kendini mutsuz ettiğine veya uğraştığına değmez.Kaybetmekten son derece korktuğun insanlara tabii ki müsama gösterebilirsin.Ama ben herkesin bu yönlü hakkı olduğunu sanmıyorum ve herkesin sınırlarını bilmesi gerektiğine inanıyorum.Bunuda karşımdakilere çok net belli ederim bu sebepten hiç başım ağrımaz.Sanada tavsiye ederim.Ki bence o arkadaşın durumu yokluk değil beleşçilik gibi görünüyor.Ki zaten yokluk beraberinde arsızlığı getirmez.Her türlü saçmalık yaptıkları.Ne münasebet?

Seni yerden yere vuranlar olmuş ama ben sana katılıyorum. Yurtta kaldığım süre içinde fazlaca istismar edildim. Birinin detarjanı biter biri gelir sende kahve vardı marketten çok almıştın versene der kimisi ütüyü alır kaybeder... Herkesin bir düzeni var ben pahalı bir detarjan kullanıyorumdur onunki ucuzdur ya da tam tersi. Mesela ben dışarıda masraflarımı kısar kahve alırdım ısrarla ondan içmek isterlerdi, yahu benim özel zevkim bu zar zor alıyorum madem istiyorsun ben alırken sen de al ama yok alan var nasılsa... Sonrasında yemedim içmedim çalıştım para biriktirdim tek başıma eve çıktım, bu sefer öğle vakti kapımı çalıp alamıyorum diye 1 liralık makarna isteyen arkadaşım 1 saat sonra ünlü kahvecilerin birinde 10 liralık kahve içerken görüldü. Ben de o gün bitti. Sen de durumu iyi analiz etmişsin boşver assın suratını, sen takılma...

Mrb ben üniv. öğrencisiyim ve oda arkadaşlarımdan dertliyim hem de senenin başında ! kyk yurdunda kalıyorum odamız 4 kişilik ve anlaşarak çıktık ama bi arada yaşamadan insanların gerçek yüzünü görmek imkansız sanırım. belki de ben yanlış düşünüyorumdur. yanılıyorum belki bilemiyorum yorumlarınıza ihtiyacım var. oda arkadaşlarımdan birisi benim çok yakın arkadaşım, yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmez ve onunla çok başka bi arkadaşlığımız var. diğer iki arkadaşı yeni tanıyoruz. bu arkadaşlardan birisi sorun değil ama diğeri adına X diyelim daha şimdiden sorun olmaya başladı. odamızda bazı malzemeler ortak alınacaktı mesela bulaşık deterjanı falan gibi ama herşey de ortak olmayacak diye düşünüyordum. neyse deterjanı ortak alalım dedik sonra X saymaya başladı. benim geçen seneden kettle'ım var ona ortak olmak istedi. 4ümüz ortak kullanmalıymışız. ben onu alırken bütün parasını kendim saymıştım, 25 lira. 5kuruş para teklif etmedi ve ortak olmak istedi. ilk günden kalp kırılmasın diye tamam dedim. sonra benim ütüme ortak olmak istedi. 4ümüz kullanmalıymışız benim ütümü. 1. sınıftan beri kendi başıma kullandığım ütüye yine 5 kuruş vermeden ortak olmak istedi. kabul etmedim o kadarını. kendisinin ütüsü yokmuş zaten geçen sene de benden 2 kere ütü istemişti vermiştim. hata etmişim sanırım. tanışalı 1 hafta olmadan ütü istemişti. arkadaşımdan da telefon istemişti geçen sene, arkadaşım da verdi yarım saat birini aramıştı. neyse ütü ortaklığına hayır deyince suratı değişti. neyse başımızın çaresine bakacağız mecbur felan dedi üstelik biz odaya çıkarken hiç ütüyü ortak kullanma lafı olmamıştı. neyse sonra çay , kahve ve şekeri ortak yapalım dedi onu da kabul etmedim. ben çok fazla çay kahve tüketen bi insanım çünkü hem kaç paralık şey ki ortak olmak istiyor. neyse işte yurtta deterjaınını kendin aldığın sürece çamaşır makinesi kullanabiliyoruz. matik deterjan ve yumuşatıcıya da ortak olmak istedi. buna da razı gelmedim (bu arada benim yakın arkadaşım da benim itiraz ettiğim ortaklıklara itiraz etti benden yana oldu yani) canım dedim ben çok çamaşır yıkıyorum o deterjanı en çok ben kullanırım adil bi kullanım olmaz felan dedim yine suratı asıldı. bu X'in telefonunun şarj aleti bile yok düşünün hep öteki oda arkadaşımızdan ve bizden istiyor şarj aletini. 1 hafta oldu öyle geçiniyor bi şarj aleti almıyor kendisine. merkeze inecek oluyoruz canım bana da şuradan şunu alır mısınız diye sipariş veriyor.

tek problem bu da değil. dediğim gibi ben oda arkadaşlarımdan biriyle çok yakınım biz birlikte daha çok zaman geçiriyoruz, beraber sinemaya gidiyoruz, çarşıya felan gidiyoruz, ona da ortak olmak istedi. biz dün ikimiz çarşıya inecektik dedi ki 1 saat sonra dersim bitecek bekleyin ben de geleyim. geldiği zaman da abuk sabuk mağazalara falan girmek istiyor. bilmiyorum şimdi siz karar verin ben yanlış mı yapıyorum, haksız mıyım ama bana tuhaf geldi yani. arkadaşım bu kızın biraz beleşçi olduğunu düşünüyor. oda içinde şu an bi huzursuzluk, saygısızlık yok bu arada

2yıl yurtta kaldım.
Bazi şeylerde haklı olabilirsiniz ama genel bakınca huzursuzluk senden yana çıkmıs gibi geldi bana

yurtta ve evde bu tarz eşyalar ortak kullanılır zaten.bence sorun böyle eşyaları paylaşamayacağınız kadar samimiyetiniz olmayan biriyle aynı eve çıkmak olmuş.belki parası yoktur iye düşündüm.

yurt demişsiniz şimdi farkettim.ama anlaşarak çıktık demişsiniz.ama yurtta bizde paylaşırdık.önceleri su ısıtıcısına yurtta izin vermiyorlardı.şimdi veriyorlar mı?

Baslıktan kıyafetini ayakkabını kozmetigini istedi sandım ama neleri kafana takmıssın:)

bak malı cooook kıymetli ve cimri biri olarak yazıyorum; Ogrenciyken 6 ay apart yurtta kaldım. 4 kisilik minik bir ev formatındaydı. Mesela benim kettleım ve utum vardı, ilk gun kullanabilir mîyiz dediler evet dedim 6 ay birlikte kullandık. Neticede iki gram su fazla kaynasa bozulmaz alet, bir de 4 ayrı esya goz kalabalıgı ya bosuna. Benim utum ve kettleım var diye tencereydi tavaydı o tarz seyleri onlar aldı mesela. Odada baska kullanacagınız sey varsa sen de bunu al diyebilirsin. Alısverisi de gider birlikte yapardık atıyorum ben meyve yemiyosam arkadasım da kahve icmiyodur yine de ortak alırdık. Ayrı ayrı alınmaz ki her sey. Kahve yapıp tek basına icemezsin ki ayrıca, yaparken icmek isteyen var mı diye sormadan bi basına mı iceceksin? Cok buyuk nezaketsizlik.

Yakın olan arkadasına yaptıgında gozune batmayan seyler diger kız da gozune batmıs. Anlıyorum karakterin bu ama torpıle biraz kendini cunku ortada anormal bir sey yok.

Ben de 4 sene yurtta kaldım. Böyle şeyleri hiç problem etmedim. Şükür oda arkadaşlarım da etmedi. Bir kişi hariç garip biriyle karşılaşmadık. Onun da sorunu onda uyumak istemesiydi. Nerdeyse her hafta ailemin yanına giderdim. Bir sürü şey taşırdım
Diğer odalardan şeker vs almaya gelirlerdi..pazar akşamları pasta Börek yemeye başka odalardan genelde misafir olurdu. Ne ben ne ailem gocunmadık bunları yapmaktan. Oo daha neler. Anahtarımızı bir yere koyardık bilirdi diğerleri falan. Son söylediğim güvenle alakalı tabii. Ben malım kıymetlidir lafına inanmıyorum yok öyle bişey tamam çok sevdiği bazı şeyler hediye vs kıymetli olur da diğer durum cimriliğe giriyor.

Mrb ben üniv. öğrencisiyim ve oda arkadaşlarımdan dertliyim hem de senenin başında ! kyk yurdunda kalıyorum odamız 4 kişilik ve anlaşarak çıktık ama bi arada yaşamadan insanların gerçek yüzünü görmek imkansız sanırım. belki de ben yanlış düşünüyorumdur. yanılıyorum belki bilemiyorum yorumlarınıza ihtiyacım var. oda arkadaşlarımdan birisi benim çok yakın arkadaşım, yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmez ve onunla çok başka bi arkadaşlığımız var. diğer iki arkadaşı yeni tanıyoruz. bu arkadaşlardan birisi sorun değil ama diğeri adına X diyelim daha şimdiden sorun olmaya başladı. odamızda bazı malzemeler ortak alınacaktı mesela bulaşık deterjanı falan gibi ama herşey de ortak olmayacak diye düşünüyordum. neyse deterjanı ortak alalım dedik sonra X saymaya başladı. benim geçen seneden kettle'ım var ona ortak olmak istedi. 4ümüz ortak kullanmalıymışız. ben onu alırken bütün parasını kendim saymıştım, 25 lira. 5kuruş para teklif etmedi ve ortak olmak istedi. ilk günden kalp kırılmasın diye tamam dedim. sonra benim ütüme ortak olmak istedi. 4ümüz kullanmalıymışız benim ütümü. 1. sınıftan beri kendi başıma kullandığım ütüye yine 5 kuruş vermeden ortak olmak istedi. kabul etmedim o kadarını. kendisinin ütüsü yokmuş zaten geçen sene de benden 2 kere ütü istemişti vermiştim. hata etmişim sanırım. tanışalı 1 hafta olmadan ütü istemişti. arkadaşımdan da telefon istemişti geçen sene, arkadaşım da verdi yarım saat birini aramıştı. neyse ütü ortaklığına hayır deyince suratı değişti. neyse başımızın çaresine bakacağız mecbur felan dedi üstelik biz odaya çıkarken hiç ütüyü ortak kullanma lafı olmamıştı. neyse sonra çay , kahve ve şekeri ortak yapalım dedi onu da kabul etmedim. ben çok fazla çay kahve tüketen bi insanım çünkü hem kaç paralık şey ki ortak olmak istiyor. neyse işte yurtta deterjaınını kendin aldığın sürece çamaşır makinesi kullanabiliyoruz. matik deterjan ve yumuşatıcıya da ortak olmak istedi. buna da razı gelmedim (bu arada benim yakın arkadaşım da benim itiraz ettiğim ortaklıklara itiraz etti benden yana oldu yani) canım dedim ben çok çamaşır yıkıyorum o deterjanı en çok ben kullanırım adil bi kullanım olmaz felan dedim yine suratı asıldı. bu X'in telefonunun şarj aleti bile yok düşünün hep öteki oda arkadaşımızdan ve bizden istiyor şarj aletini. 1 hafta oldu öyle geçiniyor bi şarj aleti almıyor kendisine. merkeze inecek oluyoruz canım bana da şuradan şunu alır mısınız diye sipariş veriyor.

tek problem bu da değil. dediğim gibi ben oda arkadaşlarımdan biriyle çok yakınım biz birlikte daha çok zaman geçiriyoruz, beraber sinemaya gidiyoruz, çarşıya felan gidiyoruz, ona da ortak olmak istedi. biz dün ikimiz çarşıya inecektik dedi ki 1 saat sonra dersim bitecek bekleyin ben de geleyim. geldiği zaman da abuk sabuk mağazalara falan girmek istiyor. bilmiyorum şimdi siz karar verin ben yanlış mı yapıyorum, haksız mıyım ama bana tuhaf geldi yani. arkadaşım bu kızın biraz beleşçi olduğunu düşünüyor. oda içinde şu an bi huzursuzluk, saygısızlık yok bu arada
Nefret ediyorum boyle insanlardan . Bende basta kalbi kirilmasin dite evet diyordum sonra hicbirseyimi paylasmadim kimseyle.Kimin kalbi kirilirsa kirilsin kendini saf yerine koydurma sakin.kizlar cok uyanik kimseyle hicbirseyini ortak yapma yakin arkadasinla bile tepene cikarlar

Sen de kahve makinası getir, bak öteki de fön makinası getirdi, birinin saç düzleştiricisi var hepsi ortak olsun, kahveyi sen al ben çayı, o şekeri alsın ortak kasa yapmayalım ama herkes ortaya birşeyler koysun diyebilirsin. Baktın bir hafta geçti tutmuyor Sözünü kilitle hepsini dolabına o anlar

Kız ortak kullanabilir miyiz diye sormuş izinsiz kullanmamiş neden hemen asalak damgasi vurdunuz ki?
istedigim sekilde yorum yapabilirim benim tarzimda bu herkes ayni sekilde yorum yapacaksa boyle bi forumada gerek kalmazdi sizi neden gerdi konusmam asil ben onu anlamadim
Para vermeye gelince ortak olmayi teklif etmeyip kullanmaya gelince ortak oldugu icin ve bunu bir kere degil bircok kere yaptigi icin durumunun aslinda ortak olacak kadar iyi oldugu icin bunada bedavadan yolunu bulmak halk arasinda "asalak" dendigi için oyle yazdim

Tanimadigin icin paylaşmak zorunda degilsin.ve kyk yurtlari kalmadim ama kalan yakin arkadaslarim vardi surekli birseyleri caliniyordu ben evde kalmiştm utumuz ortakti ortak bi para toplayip evin tum ihtiyaclarini almistk..bende ayni seyi işe başladktan sonra yaşamştm iki arkadas ev tuttuk ikimizde memuruz diger arkadasin araci vardi benim esyalarimi eve goturmemisti taksi tut benim arabaya sigmaz kendi esyalarimda var diye benim 2 valizim vardi sadece bende bozulmustm ama neyse dedim belki esyasi coktur diye bi gittim eve ki 1 valizi varmis sadece daha sonra eve tv alalim dedim gerek yok ben tv izlemem pc den izliom falan dedi benimse nişanlim bana tv alip yolladi bende odama koydum ! Ve adim gormemis oldu neden ortak kullandigimiz bir alana koymadim diye ve daha neler neler en iyisini yapmissin herkes basinin caresine bakacak durumu kotuyse dicem oda degilmis..

X