Oğlum otizm mi?

Matmazella

🌸
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
1 Şubat 2020
492
1.326
İnşallah bi yakınınız ya da komşunuz sizi şikayet eder. 15 saat tv izletmek nedir sizin vicdanınız yok mu? Hangi bahaneniz küçücük bi çocuğun sağlığından daha önemli? Allah size akıl fikir versin.

ANKHESPAATEN

Amon-Ra
Pro Üye
Doğa Severler Kulübü
23 Nisan 2021
341
750
35
Bakmayacaksanız yapmayın şu çocukları yahu . Evlenince mutlaka çocuk yapılacak diye bir kural yok .

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 21-02-2022

Hamileliğimin 29. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 78 gün kaldı.

Bugünlerde bebeğinizin cildinin altında biriken yağ miktarı arttığı için bebeğinizin cildi daha pürüzsüz ve daha yumuşak. Ayrıca bu yağ birikimi bebeğinizin cildini daha beyaz (önceden kan damarlarının gözükmesinden dolayı pembe idi) görünmesini sağladı. Bebeğinizde oluşan ve biriken yağ eskiden olduğu gibi ısı düzenlemesi yapan kahverengi yağ değil, beyaz yağ. Şişman bebekler her zaman sağlıklı bebekler anlamına gelmez ama biraz yağ bebeğinizin normal vücut fonksiyonları için gereklidir.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 1300 gr. - Yaklaşık boyu : 38.6 cm. (Baştan Topuğa)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

Vücut Kitle İndeksim (VKI) tavsiye edilen VKI değer aralığının üstünde.
Boyuma göre tavsiye edilen VKI aralığında olmam için ağırlığımın 52 Kg. ile 69 Kg. arasında olması gerekir.
Boyum : 167 cm. Başlangıç Kilom :65 Kg. Şimdiki Kilom :73 Kg.

daydaymama

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
23 Şubat 2021
1.192
3.055
Merhabalar uzun yazacağım lütfen bilgisi önerisi olan anneler beni bilgilendirin çünkü çalacak bir kapı bile bulamıyorum.
Oğlum şuan 24 aylık 12. aya kadar komut alması gelişimi akranları ile eş değerdi çok az bi gerilik vardı oda 35 haftalık ve 2450 gram doğmasına bağladım.
12. aydan sonra kpss ye çalışmaya başladım sabahtan 7'den akşam 10'a kadar odada tek başına televizyon izledi.
18. Ayda fark ettim ki işaret etmiyor adına bakmıyor komut almıyor parmak ucunda yürüyordu.
Daha önce söylediği anne baba nene dede teyze sezai gibi kelimelerin hiç birini söylemiyor.
Kendi kendine hala yemek yiyor çatal bile kullanıyor.
Taklit yeteneğinde problem yok.
Göz kontağı anne baba teyze dede nene yenge işe kuruyor.
Televizyon olmayınca oyuncakları ile oynuyor.
Televizyonda sevdiği çizgi filmlerin sesini ayırt ediyor onların sesini duyunca televizyonun olduğu odaya koşuyor.
Çevredeki hiç bir çocukla iletişim kurmak istemiyor ona yaklaştırınca ağlıyor biz bunu kuzeni küçükken korkuttu hep ona bağladık.
Anneannesinde babaannesinde anneyi babayı ayırt ediyor kucağımızdan inmek istemiyor gittiğinde kapının önüne gidiyor eve gitmemiz için.
Gece uykusu geldiğinde onu uyutanın ben olduğumu bilirdi babasına gitmezdi.
Eskiden Semih şakadan ağla baba sana mama alsın deyince ağlardı.
Evimize gelen giden kimse yoktu ilk 1 yıl izole yaşadık
bizimde gittiğimiz anneannesi var çok nadir de babaanneye
Anneannede kuzeni var ondan korktuğu için anneanneye girmek istemiyor
Ben ve babası ders çalıştığımız için gün boyunca televizyon izlerdi
9 ay kadar yürüteç kullandık
Eline çatal kaşık verince onunla yemek yemeye çalışıyor
Bizle saklambaç oynuyor saklanıyor gidip onu bulunca kaçıyor başka odaya
Semih kayboldu diyince koşa saklanır
Geldim geldim diyince oyun oynadığımızı anlayıp kaçar.
Son dönemde istediği bi şey olunca işaret etmek yerine elimizden tutup istediği şeye götürüyor.
Birde çayı çok seviyor çay kaşığı ile çay veriyordum son 3 haftadır çay kaşığı görünce hemen koşuyor.

Bi özel eğitim öğretmeni uyaran eksikliği dedi. Biri otizm. Atipik otizmli çocuğu olan bi annemizde reaktif bağlanma olabilir dedi.
Bilginiz var ise lütfen yardımcı olun.
Oğlum otizm mi değil mi?
24 aydan sonra ekleyeceğim ölçeği kendiniz evde uygulayabilirsiniz. Yazdıklarınızın hiçbirini okumadım
Buradan bakın

Limonlu Su

"Nasipten öte yol yok, her şeyin hayırlısı."
Üyelik İptali
ÜZGÜN
Kayıtlı Üye
4 Nisan 2020
9.889
22.111
Konu sahibi okuyor sadece cevap yazmıyor

BSTA

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
14 Temmuz 2016
116
50
27
Anneliğin asla eleştiriye açık olmadığını düşünüyorum aslında ama sabah 7 akşam 10 demek bütün gün demek çocuğunuz bütün gün tv izlerken her yerde bunun zararlı olduğu söylenirken derslere verebilidiniz mi kendinizi merak ettim. Umarım otizm değildir sadece uyaran eksikliğidir.

succulentaski

Popüler Üye
Doğa Severler Kulübü
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2020
6.693
13.271
33
Günde 15 saat ne çalıştınız merak ettim. Bu kadar bilgi eksiğiniz varsa kpss yanlış seçim olmamış mı? Çocuğu kreşe bırakıp çalışmak daha mantıklı olurmuş.

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 183 gün geçti.

Bir fikrim varr

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
2 Ocak 2021
73
22
40
Merhabalar uzun yazacağım lütfen bilgisi önerisi olan anneler beni bilgilendirin çünkü çalacak bir kapı bile bulamıyorum.
Oğlum şuan 24 aylık 12. aya kadar komut alması gelişimi akranları ile eş değerdi çok az bi gerilik vardı oda 35 haftalık ve 2450 gram doğmasına bağladım.
12. aydan sonra kpss ye çalışmaya başladım sabahtan 7'den akşam 10'a kadar odada tek başına televizyon izledi.
18. Ayda fark ettim ki işaret etmiyor adına bakmıyor komut almıyor parmak ucunda yürüyordu.
Daha önce söylediği anne baba nene dede teyze sezai gibi kelimelerin hiç birini söylemiyor.
Televizyonda sevdiği çizgi filmlerin sesini ayırt ediyor onların sesini duyunca televizyonun olduğu odaya koşuyor.
Çevredeki hiç bir çocukla iletişim kurmak istemiyor ona yaklaştırınca ağlıyor biz bunu kuzeni küçükken korkuttu hep ona bağladık.
Anneannesinde babaannesinde anneyi babayı ayırt ediyor kucağımızdan inmek istemiyor gittiğinde kapının önüne gidiyor eve gitmemiz için.
Son dönemde istediği bi şey olunca işaret etmek yerine elimizden tutup istediği şeye götürüyor.
Birde çayı çok seviyor çay kaşığı ile çay veriyordum son 3 haftadır çay kaşığı görünce hemen koşuyor.

Bi özel eğitim öğretmeni uyaran eksikliği dedi. Biri otizm. Atipik otizmli çocuğu olan bi annemizde reaktif bağlanma olabilir dedi.
Oğlum otizm mi değil mi?
Onca saat nasıl televizyon izlettiniz Allah askina şoklar dayım öyle çocuk mu büyürmüş.. Bi saat bakınca vicdan azabından kahroluyorum. Nolur artık kpss ye çalışmayi falan bırakın kaybettiğiniz zamanı tekrar kazanın çocuğunuzu

Zeytinagaci66

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
15 Temmuz 2020
1.942
4.605
27
Bu nasıl vicdansızlık. Nasıl annelik. Allah size akıl fikir versin 🤲

Bebeğimin doğacağı muhtemel tarih : 02-05-2022

Hamileliğimin 19. haftası içindeyim.
Bebeğimi kucağıma almama 148 gün kaldı.

Verniks bebeğinizin vücudu üzerinde oluşmaya başladı. Göğüslerinizde olan değişikliklerin yanında alnınızda ve yüzünüzün yanlarında lekelenme pigmentasyonu olabilir. Bu pigmantasyonlar genellikle doğumdan sonra geçerler. Anneler dişlerinizi fırçalarken diş eti kanaması yaşayabilirsiniz.

Bebeğimin yaklaşık ağırlığı : 280 gr. - Yaklaşık boyu : 15.3 cm. (Baştan Popoya)

Hamilelik Günlüğünü İmza alanına eklemek için tıklayın

onlymelek

Guru
Kayıtlı Üye
13 Ağustos 2010
99
114
Lütfen biri bana üyenin fake olduğunu söylesin ya. Günde 1-2 saat o da aralıklı telefonda oyun oynattığım çocuğuma otizm teşhisi konulduğunda kendi kendimi yedim, 10 ay evde 1 sn bile TV açılmadı, sırf görüp de istemesin çocuk diye telefonlar hep sessizde elimize bile almadık. Ben de çalışıyorum üstelik evde, çocuğun evde ve uyanık olduğu saatlerde hiç başka birşeye bakmadım, sonra o uyuyunca yetiştirmem gereken işlerimi gece 4'e 5'e kadar oturup hallettim. Günlük 3-4 saatlik uykuyla gezdim aylarca çünkü işi bırakırsam çocuğumun eğitimine yeterince para ayıramayacaktım. Hep acaba ben yanlış bişey yaptığım için mi böyle oldu diye kendi kendimi yedim. Anne olarak nasıl bunları yazıp, sonra da şartlar filan deyip, kendini haklı göstermeye çalışabiliyor ve daha kötüsü böyle düşünebiliyor aklım almadı, çıldırmak üzereyim. Kimseyi eleştirmem normalde, onun yerinde değilim bilemem işin iç yüzünü derim ama bunun hiç elle tutulur yanı yok, yazmazsam uyku uyuyamazdım.

Platinus

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
23 Ocak 2014
1.615
2.832
31

Oğlum otizm mi değil mi?
Bence oglunuzu siz bu Halle getirmisiniz yazık nasıl sabah 7aksam 10 bu yasda bir çocuk kendi başına dururmu hiç TV bakiyormus pek inandırıcı gelmedi hepimizin çocuğu var ilgi ister yemek ister uyku ister park ister eğer doğruysa yazdiklariniz sizde anormallik var bukadarcik bebeğe neler yapmisiniz şimdi kapı kapı dolaşın yazık Cook üzüldüm

Hamilelik günlüğü : Doğumdan bu güne 753 gün geçti.