Oğlumdan hiç uzun süre ayrı kalmadım.. Siz olsanız ne yapardınız?

Kızlar selam..
Kısaca ve hızlı bir şekilde konuya giriş yapmak istiyorum..
5 yıl önce boşandım ailemin yanında yaşıyorum 9 yaşında bir oğlum var..
Aile yanının zorluklarını biliyorsunuzdur özellikle geri gelmek duble zor..
Yaşadığım yerden farklı şehirde ev tuttum, iş buldum haftasonu taşınmayı düşünüyorum.. Bu süreç içerisinde kimse destek olmadı erkek arkadaşım hariç.. Oğlum yaz boyu babasında ve dedim ki; 3 ay boyunca sende ben o süre içerisinde düzenimi kurup kendimi toparlayıp oğlum gelene kadar hazır hale getiririm dedim. Bana dediği şu Ankara gibi bir yerde hem çocuk bakıp hem işte çalışman zor olur. Bende kalsın burda iyi bir okula yazdırırım. Kendisi evli bu arada eşinin de bu duruma sıcak baktığını söyledi.. İstediğin zaman gelir görürsün dedi.. Bütün yaptığım planlar her şey boşa çıkmış gibi hissediyorum.. Oğlumdan hiç uzun süre ayrı kalmadım.. Siz olsanız ne yapardınız? Bu arada annem rahat yaşamak için çocuğu mu vereceksin diyor ay ne alaka yahu. Vermemek için hayalimden vazgeçebilirim zaten annem olacak kişi beni hiç anlamadı da konumuz o değil.. Ne yapayım? Ne yapardınız?
Esine sormus mu acaba cocuga bakmak istiyor musun diye, hic sanmam. Ben olsam istemezdim ayrilmak cocugumdan. Oz annesi varken ne diye uvey anne ile kalsin

Kızlar selam..
Yaşadığım yerden farklı şehirde ev tuttum, iş buldum haftasonu taşınmayı düşünüyorum.. Bu süreç içerisinde kimse destek olmadı erkek arkadaşım hariç.. Oğlum yaz boyu babasında ve dedim ki; 3 ay boyunca sende ben o süre içerisinde düzenimi kurup kendimi toparlayıp oğlum gelene kadar hazır hale getiririm dedim. Bana dediği şu Ankara gibi bir yerde hem çocuk bakıp hem işte çalışman zor olur. Bende kalsın burda iyi bir okula yazdırırım. Kendisi evli bu arada eşinin de bu duruma sıcak baktığını söyledi.. İstediğin zaman gelir görürsün dedi.. Bütün yaptığım planlar her şey boşa çıkmış gibi hissediyorum.. Oğlumdan hiç uzun süre ayrı kalmadım.. Siz olsanız ne yapardınız? Bu arada annem rahat yaşamak için çocuğu mu vereceksin diyor ay ne alaka yahu. Vermemek için hayalimden vazgeçebilirim zaten annem olacak kişi beni hiç anlamadı da konumuz o değil.. Ne yapayım? Ne yapardınız?
Boşanmış bir ailenin çocuğu olarak yazıyorum. Çocuğunuz 9 yaşında aklı eriyor bebek değil. Kiminle yaşayacağıyla ilgili onun fikrini almalısınız. Önemli olan sadece maddi koşullar değil onun duyguları ve kendini nerede daha rahat hissedeceği. Babamı çok severim çevremdeki çoğu insandan daha yakın bir baba kız ilişkisine sahiptir daima ama bana danışmadan benim onun yanına taşınmama karar verseler bozulurdum. Hem çocuğunuzun isteklerini hem de maddi manevi ihtiyaçlarını iyice düşünerek ona göre karar verin lütfen.
Dipnot: Aile evinden çıkarak çok iyi yapmışsınız bence. Ne kadar kök aile olsa da aynı evde iki aile yaşamak boğucu olacaktır.

Merhaba haziran
Seninle aynı düşünüyorum hemen hemen.. Benim yanımda alacağı eğitimden çok daha iyi eğitim alacağına eminim. Babası oğluma boşandıktan sonra çok daha fazla düşmeye başladı. Yanında mutlu olur mu evet olabilir ama ben kesinlikle dayanamam. Adamın boşanırken tek şartı şu idi ayrı eve çıkarsan ailenin yanından ya da evlenirsen çocuğu alırım. Kendisi evli ama biz eşek gibi gösterdik çocuğu engel de olmadık. Aynı hassasiyeti ben göremedim o ayrı.
Hadsiz

Ben olsam ben de vermem, ki zaten oğlunuz da çok sıcak bakmıyormuş. Eski eşinizin, eşi de çok istemiyordur bence. Hem siz varken, neden eski eşinizin yanında kalsın ki? Hala size ihtiyacı olduğu bir dönem diye düşünüyorum.Bir de oğlunuz 3 sene ye kalmaz ergenliğe adım atacak, insan yeri geliyor kendi çocuğuna tahammülü kalmıyor. Düzen bir şekilde oturur iş ve çocuk, merak etmeyin. Yeterki baba da maddi olarak biraz destek olsun.
Biraz daha büyüsün, kendi kararı ile nerede kalmak isterse kalır zaten.

Eğer eski eşiniz evlenmemiş olsaydı tabiki babası gidip yanında kalabilirdi oğlunuz. Ama asıl annesi varken eski eşinizin eşiyle muhattap olması anne rolünü üstlenecek ve oğlunuzla ilgilenecek olması gelişme çağındaki bir çocuk için sağlıklı bir yol değil kesinlikle.

Boşanmış bir ailenin çocuğu olarak yazıyorum. Çocuğunuz 9 yaşında aklı eriyor bebek değil. Kiminle yaşayacağıyla ilgili onun fikrini almalısınız. Önemli olan sadece maddi koşullar değil onun duyguları ve kendini nerede daha rahat hissedeceği. Babamı çok severim çevremdeki çoğu insandan daha yakın bir baba kız ilişkisine sahiptir daima ama bana danışmadan benim onun yanına taşınmama karar verseler bozulurdum. Hem çocuğunuzun isteklerini hem de maddi manevi ihtiyaçlarını iyice düşünerek ona göre karar verin lütfen.
Dipnot: Aile evinden çıkarak çok iyi yapmışsınız bence. Ne kadar kök aile olsa da aynı evde iki aile yaşamak boğucu olacaktır.
Aradığım yorum.. Bugünkü konuşmayı aynen aktarıyorum size..

Oğlumu karşıma aldım. Ankarada bir iş bulduğumu ev tuttuğumu biliyorsun bunları seninle konuşarak yaptık zaten. Benim oradaki ev için ve iş yerine çevreye alışmam için bir süreye ihtiyacım var. O süre içerisinde sen de babana ve babaannene gidebilirsin. Ben evimizi yerleştirip her şeyi tamamladıktan sonra sen geri geleceksin yanıma dedim.. Tamam anne dedi kendi evimiz ve odam olacaksa ben kalırım biraz orada dedi..

Sonraki babasının bende kalsın isteği üzerine geçen konuşmayı anlatıyorum..

Babana seninle olan kararımızı aktardım. Onun da dikti şu yönde oldu. Kendisi uzun süre evde olacağı için seninle ilgileneceğini iyi bir okula yazdıracağını evde beraber kalacağınızı eşinin de senin gelmeni istediğini (eşi hemşire) söyledi..
3 ay karar vermen için yeterli bir süre.. Kendini nerde mutlu hissedersen kalabilirsin.. Fakat seni çok özlerim ama kararının her zaman arkasında dururum dedim.

Seni bırakmam anne dedi.. Şartlar hoşuna gider fikri değişirse bilmiyorum

Kızlar selam..
Ortak velayet yapın istediğiniz zaman sizde kalsın, istediği zaman babasında. Ekonomik olarak çocuğu için sizin yanınızda olsa bile onun ihtiyaçlarını karşılamalı. Eğer şuan tek sorun ekonomikse. Yoksa aranızda çocuğu gösterme sorunu yoksa babada da kalabilir.

Ortak velayet yapın istediğiniz zaman sizde kalsın, istediği zaman babasında. Ekonomik olarak çocuğu için sizin yanınızda olsa bile onun ihtiyaçlarını karşılamalı. Eğer şuan tek sorun ekonomikse. Yoksa aranızda çocuğu gösterme sorunu yoksa babada da kalabilir.
Aramızda bu tarz problemler hiç olmadı. Niz boşandıktan sonra daha verimli ebeveynler olduk diyebilirim. Babası maddi konuda her zaman destek oldu yetemediğim zamanlarda fazla fazla gönderdi hakkını yiyemem.. İlgi konusunda da öyle evliyken bu kadar ilgili bir baba değildi. Oğlumu çok sevdiğine eminim ama ben oğlumla daha güçlüyüm.. Anne babamı istiyorum deme ihtimaline kendimi alıştırdım yıllarca ama şu an o durumla karşı karşıya kalmam beni çok üzdü. Oğlum olmadan bir hayat hiç düşünmedim.

Çocuğun fikri önemli. Zorla babada kalacak ya da sizle kalacak hali yok. Orada mutluysa kalabilir. Size gelmek isterse gelsin. Bizim düşüncemizin bi önemi yok. Ben babada bırakırdım desem ne olur demesem ne olur oğlan istemedikten sonra.

Çocuğun fikri önemli. Zorla babada kalacak ya da sizle kalacak hali yok. Orada mutluysa kalabilir. Size gelmek isterse gelsin. Bizim düşüncemizin bi önemi yok. Ben babada bırakırdım desem ne olur demesem ne olur oğlan istemedikten sonra.
Dayanma kısmı çok can yakıyor.

9 yaşında ki bir çocuğun yeri, annesinin yanıdır. Çocuğun fikri de sorulmamış sanırım. Çocuk ne istiyor önce bunu öğrenin.

Çocuğumun fikrini de sorardım. Temelli vermezdim ama babayla aynı şehirdeyse düzen kurana kadar 3-5 ay babaya güveniyorsam emanet edebilirdim.

Çocuklar kaldıkları yerin terbiyesini alıyorlar. Bir yakınım bu şekilde babaya verdi velayeti, ki çocuk da çok istiyordu babasında kalmak. (( nafaka vermemek için babası dolduruyordu) bir sene kaldı döndü ama çocuğun huyu suyu çok değişmişti. Bunu da gözönğne alın derim.

Merhaba haziran
Seninle aynı düşünüyorum hemen hemen.. Benim yanımda alacağı eğitimden çok daha iyi eğitim alacağına eminim. Babası oğluma boşandıktan sonra çok daha fazla düşmeye başladı. Yanında mutlu olur mu evet olabilir ama ben kesinlikle dayanamam. Adamın boşanırken tek şartı şu idi ayrı eve çıkarsan ailenin yanından ya da evlenirsen çocuğu alırım. Kendisi evli ama biz eşek gibi gösterdik çocuğu engel de olmadık. Aynı hassasiyeti ben göremedim o ayrı.
Velayet sizde,onun alırım demesiyle alınmıyor,velayet kolay kolay değişmez,annenin çok pis durumlar icine girmis olması lazım. Sizde onun dediklerini kendinize bahane yapmayın.Ayri eve çıkarsan alırım dedi..bunu söyleyip duruyorsunuz,velayet sizde. Bana bu lafı etse gelde al bakalım,alabiliyor musun derim resti çekerim. Bilmiyorum ben evladını 3 ay yatılı da bırakmam açıkçası,babamın görüş zamanı anlaşmanız bu şekilde mi bilmiyorum. Burda konu açmanız bile bana ters geldi. Mevzusu bile yapılmaz benim için... Siz de çocuğu verme taraftarsınız gibi. Çalışıyorsunuz evet ama eşinizde çalışıyor,adam bakmayacak o çocuğa. eski esin karısı bakacak, 9 yaşında çocuk anneden ayrı. Ya bilmiyorum banaaaaa çok terssss

Bu yazı düşünerek geçirin.
Oğlunuzun madd manevi keyfi yerinde, güzel ilgileniliyor bakılıyorsa, yeni eş tarafından da bir abla şefkatiyle yaklaşılıyorsa düşünülebilir, neden düşünülmesin?
Günümüz şartları belli, bir maaşla kira ödeyip çalışıp çocuğa yetişmek, onun her türlü ihtiyacı için imkan ve zaman yaratmak sizi zorlayacak.
Böyle bir seçenek varken, kendimi değil oğlumu düşünür, onun durumuna bakardım ben olsam.

Kızlar selam..
bence önemli olan evladınızın ve sizin ne düşündüğünüz büyümüş artık ama size her zaman ihtiyacı olacak eski eşinizde iyi niyetli çok ince çizgileri olan bir konu şahsi fikrimle size yardımcı olayım ben olsam asla vermezdim ama geleceği ve en hayırlısı neyse ona göre tartıp karar verin.

Aradığım yorum.. Bugünkü konuşmayı aynen aktarıyorum size..

Oğlumu karşıma aldım. Ankarada bir iş bulduğumu ev tuttuğumu biliyorsun bunları seninle konuşarak yaptık zaten. Benim oradaki ev için ve iş yerine çevreye alışmam için bir süreye ihtiyacım var. O süre içerisinde sen de babana ve babaannene gidebilirsin. Ben evimizi yerleştirip her şeyi tamamladıktan sonra sen geri geleceksin yanıma dedim.. Tamam anne dedi kendi evimiz ve odam olacaksa ben kalırım biraz orada dedi..

Sonraki babasının bende kalsın isteği üzerine geçen konuşmayı anlatıyorum..

Babana seninle olan kararımızı aktardım. Onun da dikti şu yönde oldu. Kendisi uzun süre evde olacağı için seninle ilgileneceğini iyi bir okula yazdıracağını evde beraber kalacağınızı eşinin de senin gelmeni istediğini (eşi hemşire) söyledi..
3 ay karar vermen için yeterli bir süre.. Kendini nerde mutlu hissedersen kalabilirsin.. Fakat seni çok özlerim ama kararının her zaman arkasında dururum dedim.

Seni bırakmam anne dedi.. Şartlar hoşuna gider fikri değişirse bilmiyorum
Bırakmam dediyse birakmayin lütfen cocugu.

Çocuk büyük zaten bırakmayın. Babası onkadar takiyorsa parasını versin güzel bir özel okula yazdırın. Mesai saatinde okulda olur çocuk

X