öğrenciyim, paraya ihtiyacım var ne yapacağım bilmiyorum

Elektrik faturası senin derdin olmamalı. Bende sen gibi ailemi çok düşünen bir evlattım. Zaman değişti ben evlenip ayrılınca ailem kızıma bakmak için geldi yanıma. Sonra çocuğa bakıyoruz diyip tüm masrafları üzerime yıktılar.Kendi maaşları kendilerinin benim param ise geçim için harcanması gereken bir para oldu.Sürekli isteyen tarafa dönüştüler ve benim maddi sıkıntım zerre umurlarında değil.Yani diyeceğim üzülme işini abartma,herşeyin ne olacağını allah bilir kendini yıpratma daha fazla destek olucam diye,malesef biraz bencil olmayı öğrenmemiz gerekiyor. Sen derslerine odaklan ailenin elektriği suyu şu an derdin olmamalı.Sen ebeveyn değilsin öğrencisin,taşıyamayacağın yüklerin altına girme,sonra bunlar görevin haline dönüşüyor bu da yetmezmiş gibi kimse memnun olmuyor ve hep daha fazlası bekleniyor. Tekrar ediyorum derin düşünmeyi bırak derslerin ağırlaşacak bu çok yönlü düşünme işi seni depresyona sokar okuluna zarar verir..Önüne bak lutfen

kaçıncı sınıftasınız göremedim ama sizden alt sınıflara sınavlar öncesinde ders verebilirsiniz notlarınız iyiyse. yabancı diliniz varsa birkaç sayfalık çeviri isteyen ve yeminli tercüman ihtiyacı olmayanlara çeviri yapabilirsiniz.
ben mezun olalı neredeyse 13 sene oldu, bizim zamanımızda bunlardı alternatifler. cafeler kapalı olduğundan öneremedim garsonluk veya kasiyerlik gibi birşey ama sanırım kademeli açmayı planlıyorlar. açılırsa o tip bir iş bahşiş nedeniyle daha çok yardımcı olabilir size.
her zorluğun arkasında bir güzellik vardır. ben de 17-34 yaş aramı annemin sağlık sorunları ve sonra bu yüzden gelişen maddi zorluklarla geçirdim.
şükür okudum ve işim oldu ama çalışırken her kazandığım hastanelere gitti. o nedenle empati yapabiliyorum sizinle.
inşallah anneciğinizin tez zamanda sağlığına kavuşur ve beraber hayal ettiklerinizi yaparsınız.

Çok kötü berbat haldeyiz demedim ki. Çok şükür dedim. Tabiki pahalı. Ama önlüğümü 50tlye almıştım henüz steteskobum yok zaten 2. sınıfım. Bir de anatomi atlasına 200tl verdim çakmasına. Bu kadardı masrafım. Fotokopi parasını karşılayacak durumumuz var çok şükür. Öyle bir izlenim mi verdim bilmiyorum ama öyle değil sadece bazı şeylerden mahrum kalıyoruz ailece demek istedim. Lükssüz normal bir yaşam yoksa.

bu yazdıklarında haklısın

okumak pahalı, okumak için olan materyaller vs ama bir şekilde halletmişsiniz

ama araları okumadım, konunu okudum sadece 4. gün den sonra giyecek giysim yok demişsin

yani bir kazak kaç TL 50-100 TL

bursundan o kadar ayırabilmelisin 5. gün için

ailem ben üniversite okurken ortanın üstü konumdaydı özellikle benim arkadaş çevremde ama cidden bir tane kot bir tane kumaş pantolonum vardı

hatta o kot pantolonumun ortası yırtıldı da gidip yama yaptırdım hiç garipsememiştim, yenisini alabilecek durumum da vardı 2-3 tane alacak da

toplum kültürümüz değişiyor ama ben hala onlarca montu olan bir insan olmayı öğrenemedim mesela, onlarca çantam ayakkabım yok

bunların çok olması para ile ilintili ama çok olmaması para olmadığı anlamına gelmiyor

bir de seni bilmem ama okul yemekhanesinden yemek yemeye alışmalı öğrenciler

paramız yok derler poğaça çat ile gün geçirirlerdi benim çevremdekiler ama o oturdukları yerde poğaça çay okul yemekhanesinden daha pahalıydı

şehrini bilmiyorum ama büyük şehirlerde öğrenci bütçesi ile yaşam vardı eskiden

günümüzde o da kalkmış bu senin suçun değil tabii ki

biraz daha sabır diyeceğim, okul bittiğinde her şey daha güzel olacak çalışmaya devam

bu yazdıklarında haklısın

okumak pahalı, okumak için olan materyaller vs ama bir şekilde halletmişsiniz

ama araları okumadım, konunu okudum sadece 4. gün den sonra giyecek giysim yok demişsin

yani bir kazak kaç TL 50-100 TL

bursundan o kadar ayırabilmelisin 5. gün için

ailem ben üniversite okurken ortanın üstü konumdaydı özellikle benim arkadaş çevremde ama cidden bir tane kot bir tane kumaş pantolonum vardı

hatta o kot pantolonumun ortası yırtıldı da gidip yama yaptırdım hiç garipsememiştim, yenisini alabilecek durumum da vardı 2-3 tane alacak da

toplum kültürümüz değişiyor ama ben hala onlarca montu olan bir insan olmayı öğrenemedim mesela, onlarca çantam ayakkabım yok

bunların çok olması para ile ilintili ama çok olmaması para olmadığı anlamına gelmiyor

bir de seni bilmem ama okul yemekhanesinden yemek yemeye alışmalı öğrenciler

paramız yok derler poğaça çat ile gün geçirirlerdi benim çevremdekiler ama o oturdukları yerde poğaça çay okul yemekhanesinden daha pahalıydı

şehrini bilmiyorum ama büyük şehirlerde öğrenci bütçesi ile yaşam vardı eskiden

günümüzde o da kalkmış bu senin suçun değil tabii ki

biraz daha sabır diyeceğim, okul bittiğinde her şey daha güzel olacak çalışmaya devam
haklısınız. zaten kıyafet konusu kafama en az taktığım şey. benim için de çok önemli değil öyle.
1 yıldır okul uzaktan geçen yıl yaklaşık 6 ay gittim okula ve hep yemekhaneden yedim çok güzel yemekler ve 2.5 tl idi. Sıraya girmeyi sırf ucuz diye yemekhaneye gelmeyi küçümseyenler de var tabi ama anlam veremedim gerçekten aynı yemekleri dışarda 25 tlye yerler ancak.
İnşallah kendime emeğimle harçlık edineceğim bir iş sağlayacağım her şey daha güzel olacak teşekkür ederim

Durumunuzdan anladığım kadarıyla size kyk bursunun çıkması gerekirdi. Eviniz veya arabanız var mı üzerinize?

İhtiyacı olana çıkmayıp zengin insanlara çıkma muhabetti bu yüzden, ailesi ticaretle uğraşanlar bazen malvarlıkları yokmuş gibi gösterebiliyorlar. Gerçekten hiçbir şeyiniz yoksa çıkmaması çok üzücü bir durum, o nedenle sordum yanlış anlamayın.

Yaza doğru kafeler falan açılırsa işe girip çalışabilirsiniz, biriktirdiğiniz parayla da bu sefer eve harcamak yerine kıyafetler alırsınız. Sizinle hemen hemen yaşıt olduğum için daha iyi anlıyorum, büyükler bazen 'bizim eskiden bir kot bir kazağımız vardı' muhabbeti yaparlar ama içinde bulunduğumuz dönemde bu mümkün değil ne yazık ki.

Çok kıyafetiniz bile olması önemli değil z kuşağı için; bershka, pull and bear falan giyiniyor olmanız gerekiyor.

Yine de şu an ben dahil olmak üzere çoğu yaşıtınız babasının verdiği parayla alabiliyor bu tarz şeyleri. Öğrencilik hayatı bitip iş hayatı başladığında çoğumuz nerede nasıl iş buluruz diye gezinirken siz herkesin imrendiği bir kariyere sahip olacaksınız bunu unutmayın. Durumların tersine dönmesine birkaç sene var, böyle düşünerek motive edin kendinizi.

Anneniz de yanınızda olacaktır iyi zamanlarınızda, olumsuz düşünerek üzmeyin kendinizi. Hayatınızın geri kalanı çok güzel olur umarım :KK200:
Çok çok çok teşekkür ederim çok iyisiniz her şey gönlünüzce olsun.
Burs işi gerçekten çok karışık , çok varlıklı birçok arkadaşım alıyor ama burda çok söylemek istemiyorum artık. Her aileden bir kişiye çıkar diyorlar ben de kardeşime çıkar diye zaten sevindim bana kredi çıkmasına. Çünkü ben ödeyebilirim ilerde ama o ne olur bilmiyorum belki benim kadar şanslı olmayacak atanmada.
Aynen öyle :) Marka her şeyi biliyorlar. Benim hepsi lcwdır ailece ordan alıyoruz bir tane sweatim var marka bi yerden o da doğum günü hediyemdi. İşte yaşıtlarım dediğiniz gibi bildiği için markalardan anlamadığımı biraz buruk oluyorm.Hiç dert değil ya. Sağlık olsun yeter ki.
Her şey gönlümüzce olsun 💕

haklısınız. zaten kıyafet konusu kafama en az taktığım şey. benim için de çok önemli değil öyle.
1 yıldır okul uzaktan geçen yıl yaklaşık 6 ay gittim okula ve hep yemekhaneden yedim çok güzel yemekler ve 2.5 tl idi. Sıraya girmeyi sırf ucuz diye yemekhaneye gelmeyi küçümseyenler de var tabi ama anlam veremedim gerçekten aynı yemekleri dışarda 25 tlye yerler ancak.
İnşallah kendime emeğimle harçlık edineceğim bir iş sağlayacağım her şey daha güzel olacak teşekkür ederim
Maşallah çok olgun ve mantıklı birisiniz.
Simdikilere bakıyorum da çoğu marka derdinde.
Yeni model telefonu geçtim Apple olmazsa olmaz derdindeler.
Halbuki gelecekleri şimdiki zamanlarında saklı bilmiyorlar.
Çok takdir ettim sizi.
İnşaallah çok iyi yerlere gelirsiniz hatta çok iyi bir bilim insanı olursunuz inşaallah.
Sizde bu ışık var.
Zengin olsa da bir insan çok kıyafet almayabilir ya da marka takılmayabilir.
Bu onun farklı şeylere zihnini ayırdığını, böyle basit şeylerle kendini yormadigini, markanın statüden ziyade kapitalist sistemin dayatması olduğunu bilir.
Yolunuz açık olsun.
İyi insanlara çıksın yolunuz.

Telefonu alacaksanız, kendinize alın, annenize değil. O da eminim kendinden daha çok sevinecektir size. Sonuçta dışarıda bir hayatınız ve çalışmanız gereken dersleriniz var. Ve bunlar İçin iyi bir telefon iyi olur sizin için.

Bunun haricinde kıyafete filan hiç takılmayın. Bunun bir 4 sene sonrasında çok farklı bir hayat sizi bekliyor inşallah.

bizim yakın akrabamız. Çok zorlukları büyüttüler çocuklarını. Çocuk hep burslu okullarda okudu. Haftalık 50 TL verirlerdi, yurtta kalırken. Özel okul sonuçta, arkadaşları o elli TL yi belki iki günde harcıyorken, çocuk hafta başında aldığı parayı, hafta sonu annesine geri getirirdi.ama peynirdeki kuruş fark İçin daha uzaktaki dükkanlara giderlerdi.

çocuk da sizin gibi tıp okudu. Şu anda uzmanlığını yapıyor. Evlendi, durumu gayet yerinde. Annesini babasını tatillere de götürüyor. En güzel yerlerden de giyiniyor. Yalnızca derslerinize odaklanın. Güzel günler sizi bekliyor inşallah.

Maşallah çok olgun ve mantıklı birisiniz.
Simdikilere bakıyorum da çoğu marka derdinde.
Yeni model telefonu geçtim Apple olmazsa olmaz derdindeler.
Halbuki gelecekleri şimdiki zamanlarında saklı bilmiyorlar.
Çok takdir ettim sizi.
İnşaallah çok iyi yerlere gelirsiniz hatta çok iyi bir bilim insanı olursunuz inşaallah.
Sizde bu ışık var.
Zengin olsa da bir insan çok kıyafet almayabilir ya da marka takılmayabilir.
Bu onun farklı şeylere zihnini ayırdığını, böyle basit şeylerle kendini yormadigini, markanın statüden ziyade kapitalist sistemin dayatması olduğunu bilir.
Yolunuz açık olsun.
İyi insanlara çıksın yolunuz.
Çok teşekkür ederim sizlere.
Çok haklısınız, çok param olsa bile zaten o kadar pahalı telefonlar kıyafetler almazdım bence. İnşallah hayatım boyunca hep bana yetecek kadarını kendim için elimdeki fazlasını da ihtiyacı olanlar için kullanacağım.
Tüm iyi dileklerinizi ben de sizin için diliyorum

Başarı bursları oluyor vakıfların, çok üzüldüm durumunuza bence uzaktan eğitim varken parttime ise girin kasiyer olarak falan bime a101 e başvurun izin vermezler diye bir şey yok eve destek oluyorsunuz kendinize para kalmiyor. Kıyafet konusunda da üniversitenin ilk yılı önemli sadece diğer yıllarda birkaç parça kıyafeti olur herkesin dönüp değiştirip onları giyer özel üniversiteler de nasıldır bilemem tabi. İş yerinde birbirimizin kıyafetlerini ezberledik artık :) birkaç gün üst üste aynı kıyafeti giyen hocalarımız da oluyor kimse kimseye o şekilde bakmıyor

Avmlerde stand hostesligi oluyor. Ben yapmistim. Urun tanitimi yapiyorsun. 50, 100 artik ne kadar olursa gecer eline gunluk. Sen tip okudugun icin part time is agir gelir. Cok ders calisman lazim. O yuzden haftada 1 gun yapabilecegin bir is bulmak lazim. Yarim gun ev temizligine gitsen? Cumartesi sabahtan oglene kadar mesela. 100 lira sanirim su an. O da seni 1 hafta idare eder

merhaba herkese.
üniversite 2. sınıf öğrencisiyim hekim adayıyım, kısmetse.
bana yardımcı olabilir misiniz kendi öğrencilik hayatınızda maddi sıkıntı yaşadıysanız nasıl bir çözüm buldunuz?
nerdeyse 6 yıldır aynı telefonu kullanıyorum ve çok eski bir telefon, sınıf grubuna bir şey atılsa açmıyor bile. sınav sonucumu bile açıklandığı an öğrenemiyorum çünkü telefonum açmıyor xlsx vb dosyaları. arkadaşlarımdan rica ediyorum notuma bakıp söylemelerini. sadece internet tarayıcısını kullanabiliyorum diyebilirim zaten hafızası 8gb falan uygulama indirmeme imkan yok hep ders notlarımla dolu.
üniversiteye başladım bir hevesle ama inanın utanıyorum yaşıtlarımın arasında. kimsenin giydiğini bir daha üzerinde görmüyorum resmen ama ben en fazla 4 gün sonra tekrar başa dönüyorum giydiklerimi ve farkediliyor biliyorum kıyafet konusu konuşulduğunda fikrim bile alınmıyor arkadaş ortamında. biraz üzülüyorum ne yalan söyleyeyim.
halime binlerce kez şükür. kazandım ya gidebiliyorum ya okuluma hep hayalimdi doktor olmak bunun hayaliyle yaşıyorum. belki anlar belki ayıplarsınız ama yine de bazen utanıp sıkılıyorum işte.
devletten kredi alıyorum ama bana kalmıyor pek, evin elektrik faturasını ödüyorum eksikleri alıyorum elimden geldiğince. babama veriyorum yani parayı kredi kartına yetişmiyor bazen maaş ona yatırıyor.
burslara çok başvurdum çıkmadı.
özel ders verme sitelerine başvurdum olmadı. oysa çok da başarılı bir öğrenciydim hep çok yararım dokunurdu sınava hazırlananlara.
part time iş baktım ama izin vermediler zaten derslerine zor yetişiyorsun dediler haklılar biraz da, gerçekten zor bölüm ama canımı dişime takıp çalışacaktım. biraz da üzüldüler tabi bu ihtiyacı hissetmeme. çok şükür aç değiliz ama hiç de bir başka hayatımız olmadı. tatilmiş, dışarda yemek yemekmiş, hepsi lüks bize.

bugün konuyu açma sebebim kendim değilim. anneciğim. bugün sofrada babam anneme tutum konusunda biraz haksızlık etti. annem de benim telefonum 15 yıllık herkesler gibi 2 yılda değiştirmiyorum kuaförlere gitmiyorum tarzı bir şeyler söyledi ağladı. içim parçalandı. para biriktirip ona yeni bir telefon almak istiyorum. haberi olursa izin vermez sen kendine al der biliyorum çünkü hep üzülüyor herkesin telefonunu görüp bir de benim elimdekine bakıp. yüzünün güldüğünü görmek istiyorum, hayatında iyi bir şey olsun istiyorum. gerçekten hiçbir lüksü olmayan biz giyelim diye kendine almayan fedakar bir anne hep. şikayetçi değildir eminim, okuduğum için dünyanın en mutlu insanı olduğunu söyler hep. yine de onu mutlu etmek istiyorum bu hediyeyle.
aklıma hiçbir yol gelmedi. söylediklerimden başka ne yapabilirim okurken para kazanabilen var mıydı aranızda? annem çalışmıyor çalışması mümkün değil çok açıklamak istemiyorum burayı. sağlık durumu. okuyan olduysa çok teşekkür ederim, hepsini ağlayarak yazdım umarım anlatabilmişimdir
Üzgünüm ama çalışmadan bunu yapamazsınız.
Sadece telefon almak niyetiyle para istiyorsanız bir yere part time birkaç ay girseniz çok rahat alırsınız
Ya da okul tatilken 1 ay çalışsanız rahatça alırsınız.
Ben okulun yemekhanesinde, küyüphanesinde çok çalıştım
Yazları işe girdim çalıştım vs

Zor şartlarda okul okumak nedir bilirim, benim en büyük şansım İstanbulda okumak oldu. Burs imkanının çok fazla olduğu bir şehir. Babamdan kalan yetim maaşımı anneme vermek zorundaydım bende, hatta biraz zaman geçip özel ders vermeye başlayınca anneme yardım etmişliğimde çoktur. Bölümüm kolaydı ama özellikle oluması kolay olsun diye seçmiştim. Bir yandan çalışabileyim diye. Hangi şehirdesiniz, burs imkanlarını araştırın, özel kurumlara birebir gidin görüşün. Elinize öğrenci belgesi, transkript alın gidin kapılarına. İsteyenin bir yüzü demişler. Pandemi dönemide işleri zorlaştırdı maalesef. Hayat normal akışında olsa ders verme, iş bulma daha kolay olurdu. Biz üç kardeş burslarla okuduk, kendi imkanlarımızla okumaya kalksak olamzdı, yapamazdık. Rektörlüğe gidip part-time iş sorabilirsiniz, ablam üniversite kütüphanesinde belirli saatler çalışıp karşılığında rektörlük bursu alıyordu. Mesleğinde başarılı doktorlarla işetişim kurabilirsiniz, burs veriyor çoğu. Hatta kardeşime de öyle burs ayarlamıştık bi arkadaşımız doktorun yanında çalışıyordu. Böyle konularda gurur yapmayın, tabiri caizse yırtık olun. Sadaka değil istediğiniz, başarılı bir öğrenciye destek olacak çok kişi vardır inanın. Siz denk gelmemişsiniz daha.
Aynen oyle,metro girisinde iki ogrenci konusuyordu gecen yil,cocuk 2 yillik kolay bir bolum okuyormus,aklimda kalmadi simdi,dediginiz gibi kapi kapi burs aramis,3500 bursu varmis..
Abi rahat rahat geciniyorum diyordu yanindakine.

Aynen oyle,metro girisinde iki ogrenci konusuyordu gecen yil,cocuk 2 yillik kolay bir bolum okuyormus,aklimda kalmadi simdi,dediginiz gibi kapi kapi burs aramis,3500 bursu varmis..
Böyle bir burs imkanı ne gördüm ne duydum.
Asgari ücretten bile fazla tabi geçinir rahat rahat.
Her kimse benim ve benim durumumdakilerin hakkına giriyor. Ben 100 tl 200tl olan burslara da razıydım olmadı.
Herkes kalbinin ekmeğini yer ne diyim ki.

Ben kolay olsun diye ikinci üniversitemde öğretmenlik okudum. Girerken iyi bir puan almıştım, kolay bölüm olunca başarılıda oldum bikaç yerden burs aldım. Harcımı dönem başlarında kaymakamlık ödüyordu. Dilekçeyle başvurmuştum onada. Bende iyi burs alıyordum ama 3500 epey iyiymiş. İki yıllık bir bölümde o kadar burs imkanı olabileceğini sanmıyorum. Abartmıştır belkide. Çok yere başvurduğum için biliyorum hemen kaç yıllık diye sorarlar. Önlisans bölümlerinin şansı düşüktür. Tanıdık, parti falan varsa alıyordur anca. Maalesef olaylar artık böyle ilerliyor.

annene ilk hediyeni ilk maaşınla al o daha makbule geçer anne için. geleceğin aydınlık beynisiniz hiç böyle şeylere üzülmeyin bence ve belediyelere falan adınızı yazdırın burs için. derneklere falan ben öyle yapmıştım hoş yine de çıkmamıştı hiç bir yerden ama belki size çıkar arkadaşlarım iki ayrı yerden alırdı devlet haricinde. umarım size de bir yerlerden burs gelir

Aslinda cok sanslisiniz cunku mesleginiz cok guzel.ileride bu sikintilarin canina okuyacak kadar paraniz olacak.simdi birazcik disinizi sıkın ve elinizde ne guzel bi meslek oldugunu dusunun.okul bitince maddi anlamda cok rahat olacaksiniz tatiller yemekler sizin icin siradan olacak.guzel gunler yakinda

bu sitede bazi gercekler sevilmiyor. aklindan geciren olsa bile yazmamis. bu uye yazmis bence sadece. butunuyle supheci degilim bu konuya karsi ama kafamda oturtamadigim noktalar var benim de. bu sartlarda burs cikar kredi degil. bir de tip ogrencileri her yerden burs alabiliyor. cok yogun dersleri calisarak okumalari mumkun degil. aile yaninda.. kira yemek gideri de yok.. bilgisayarsiz zaten ogrencilik olmaz. telefondan notunu ogrenememesi vs.. bilemedim..
Ben de yazıp yazmama konusunda çok tereddüt ettim. Kimseyi üzmek istemem. Ama buna benzer bazı konularda, insanın hiç şüphe bile duymadığı konularda, beklenmedik şeylerle karşılaşıyoruz. Ben de yaşadım. Çok sıkıntı çektim. Karşılıksız yarım istemeyi bırakın, arkadaşlarımdan borç isterken bile yerin dibine girerdim. KPSS sınav ücretini yatıramadığım için sınava giremediğim yıllar oldu. 1 TL minübüs parası bulamadığım için 7 km yol yürüdüğümü bilirim. Sizce benim gibi biri üzmek için böyle şeyler yazar mı?

Tıp öğrencilerine yurt da burs da verilir aslında. Size niye kredi çıkmış anlamadım. Ayrıca burslar da alır genelde tıpçılar. Şu an okulunuz uzaktan değil mi intörnler hariç? 550 tl kredi az para pek bir şeye yetmez, ama çalışmak da pek mümkün görünmüyor. Ayda 50 tl yi kıyafet masrafına ayır Trendyolmilla indirime girdikçe uyguna çok şey bulunuyor. Giyim de ihtiyaç ve önemli

Ben de yazıp yazmama konusunda çok tereddüt ettim. Kimseyi üzmek istemem. Ama buna benzer bazı konularda, insanın hiç şüphe bile duymadığı konularda, beklenmedik şeylerle karşılaşıyoruz. Ben de yaşadım. Çok sıkıntı çektim. Karşılıksız yarım istemeyi bırakın, arkadaşlarımdan borç isterken bile yerin dibine girerdim. KPSS sınav ücretini yatıramadığım için sınava giremediğim yıllar oldu. 1 TL minübüs parası bulamadığım için 7 km yol yürüdüğümü bilirim. Sizce benim gibi biri üzmek için böyle şeyler yazar mı?
Bilemedim. Diğer yorumlarınaza da baktım bence sadece beni değil birçok kişiyi üzmüşsünüz.
Burda sizi beklenmedik hiçbir şeyle karşılaştıramam ben. Sadece para kazanabileceğim bir yol önerisi istedim ve bir sürü şey öğrendim. Kimseden bir şey talep etmedim. Sanki buraya iban bırakmışım bana inanan lütfen para göndersin demişim gibi bir yorumdu yaptığınız. Bana buraya tavsiye yazmak için güvenmenize gerek bile yoktu. Nasıl dolandırabilirim ki ben insanları buradan?
Her neyse sorun yok.

X