öğrenciyim, paraya ihtiyacım var ne yapacağım bilmiyorum

Tıp öğrencilerine yurt da burs da verilir aslında. Size niye kredi çıkmış anlamadım. Ayrıca burslar da alır genelde tıpçılar. Şu an okulunuz uzaktan değil mi intörnler hariç? 550 tl kredi az para pek bir şeye yetmez, ama çalışmak da pek mümkün görünmüyor. Ayda 50 tl yi kıyafet masrafına ayır Trendyolmilla indirime girdikçe uyguna çok şey bulunuyor. Giyim de ihtiyaç ve önemli
Nedense yanlış bir algı var demek ki toplumda.Hayır tüm tıp öğrencilerine yurt ve burs verilmiyor. Kyk yurdunda kalabilen çok çok az arkadaşım var. Her yıl 16bin kişi tıp fakültesine giriyor neredeyse. Hepimize yurt ve burs sağlanıyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Evet uzaktan zaten şuan okula gidiyorum demedim ama martta başlayacağız.650 tl oldu bu yıl buna şükür sıkıntı yok ben emeğimle bir yolunu bulacağım inşallah sağolun

Ben kolay olsun diye ikinci üniversitemde öğretmenlik okudum. Girerken iyi bir puan almıştım, kolay bölüm olunca başarılıda oldum bikaç yerden burs aldım. Harcımı dönem başlarında kaymakamlık ödüyordu. Dilekçeyle başvurmuştum onada. Bende iyi burs alıyordum ama 3500 epey iyiymiş. İki yıllık bir bölümde o kadar burs imkanı olabileceğini sanmıyorum. Abartmıştır belkide. Çok yere başvurduğum için biliyorum hemen kaç yıllık diye sorarlar. Önlisans bölümlerinin şansı düşüktür. Tanıdık, parti falan varsa alıyordur anca. Maalesef olaylar artık böyle ilerliyor.
Fabrikalara gitmis,isyerleri filan,birebir iliski kurmus,hatta diyordu abi 3 5 bisey destek cik diye diye kimi 100 yatiriyormus hesabina kimi 150.
Ama onu herkes yapamaz,cocuklarim da olsa oyle bir bursu hos gormem sahsen,yakasina yapisir gibi.
Konu sahibi kizimiz da insallah bugunlerini uzulmeden atlatir,simdi cok gorunuyor fakat gunler su gibi akip gidiyor...

Fabrikalara gitmis,isyerleri filan,birebir iliski kurmus,hatta diyordu abi 3 5 bisey destek cik diye diye kimi 100 yatiriyormus hesabina kimi 150.
Ama onu herkes yapamaz,cocuklarim da olsa oyle bir bursu hos gormem sahsen,yakasina yapisir gibi.
Konu sahibi kizimiz da insallah bugunlerini uzulmeden atlatir,simdi cok gorunuyor fakat gunler su gibi akip gidiyor...
Ablacım bir de şöyle bir durum var. Bunu isteyen bir erkek çocuğuymuş. Malesef gidip benim birinden bu şekilde yardım istemem çok uygun olmaz çünkü ben kızım. Ne gözle bakar ve belki bir karşılık bekler sapıkça, etraf böyle sapkınlıklarla dolu. İyi niyetli birine gelmek büyük şans
Kız olunca her şeyden tedirgin oluyoruz bu memlekette malum..

Böyle bir burs imkanı ne gördüm ne duydum.
Asgari ücretten bile fazla tabi geçinir rahat rahat.
Her kimse benim ve benim durumumdakilerin hakkına giriyor. Ben 100 tl 200tl olan burslara da razıydım olmadı.
Herkes kalbinin ekmeğini yer ne diyim ki.
Canim o esnaf,magaza sahibi,kucuk çapta fabrika vs gezip tabiri caizse iase alir gibi bir kazanc saglamis.
Seni anliyorum,kyk alan yegenlerim var,arti 400 bursu var bir yerden,o kadar.
Allah o parana bereket,gonlune ferahlik versin.Ama anneni dusunme.
O gun de gelecek,ama simdi degil.
O gerekirse 20 yillik telefon kullanacak,fakat siz okuyacaksiniz,bu sureci salimen tamamlayacaksiniz.
Ben de anneyim,ilk cabam ben neden eksik kalirsam kalayim,cocuklarimin tahsili sekteye ugramasin,olabildigi kadar iyi bir sekilde ulassinlar ekmek kazanacaklari gunlere.
Sen kendine odaklan..

hiçbir uygulamayı kullanmıyorum malesef hiç duymadım söylediğiniz ismi. bakacağım googledan teşekkür ederim inşallah ulaşabilirim

biz öğrenciyken tıp okuyan arkadaşlarım çok yüksek burslar alırdı. Özellikle kız arkadaşlarımz. çydd tarzı kızların eğitimini destekleyen çok fazla dernek var. Benim arkadaşlarım ev kirasını ödeyip rahat rahat yaşıyordu. Hangi üniversitedesin bilmiyorum ama en azından istanbulda devlet üniversitelerinde böyleydi durum. Hiç böyle bir girşimin oldu mu?

biz öğrenciyken tıp okuyan arkadaşlarım çok yüksek burslar alırdı. Özellikle kız arkadaşlarımz. çydd tarzı kızların eğitimini destekleyen çok fazla dernek var. Benim arkadaşlarım ev kirasını ödeyip rahat rahat yaşıyordu. Hangi üniversitedesin bilmiyorum ama en azından istanbulda devlet üniversitelerinde böyleydi durum. Hiç böyle bir girşimin oldu mu?
büyükşehirde değilim. devlet üniversitesi ama.
artık öyle tıp öğrencileri yok ne yazık ki en azından benim çevremde yok. büyükşehirlerde vardır belki bilemeyeceğim. tıp artık o kadar gözde bir bölüm değil. o çok büyük burslar ilk 3bindeki öğrencilere gidiyor. onlar da artık mühendislik okuyorlar zaten.
buraya bir abla yazmıştı ben 1500. olup hiçbir yerden burs alamadım diye. başarı sırası biraz arkalarda kalıyor artık malesef. 2 yıllık okuyup burs alanlar varken ben 6yılı nasıl bitireceğimi düsünmek zorundayım.

Ablacım bir de şöyle bir durum var. Bunu isteyen bir erkek çocuğuymuş. Malesef gidip benim birinden bu şekilde yardım istemem çok uygun olmaz çünkü ben kızım. Ne gözle bakar ve belki bir karşılık bekler sapıkça, etraf böyle sapkınlıklarla dolu. İyi niyetli birine gelmek büyük şans
Kız olunca her şeyden tedirgin oluyoruz bu memlekette malum..
Yok guzelim,ben de tavsiye etmem zaten.
O yalnizca gordugumu soyledim,benim de kizim var,olanla yetinsin,idare etsin derim,asla ben de istemem oyle yapmasini.
Amaan canim sizin guzelliginiz yeter,gepegencsiniz,cuval giyseniz yakisir valla😍
Ne olmus,giysi detoksu yapanlar da cevirip cevirip giyiyor,bir gun sen cevrendekilerden coook daha guzel giyineceksin,ama su an aldigin bir atki bere kadar sevinc vermez emin ol.
Biraz sabir,cok iyi yerlere geleceksin,az kaldi💝

Yok guzelim,ben de tavsiye etmem zaten.
O yalnizca gordugumu soyledim,benim de kizim var,olanla yetinsin,idare etsin derim,asla ben de istemem oyle yapmasini.
Amaan canim sizin guzelliginiz yeter,gepegencsiniz,cuval giyseniz yakisir valla😍
Ne olmus,giysi detoksu yapanlar da cevirip cevirip giyiyor,bir gun sen cevrendekilerden coook daha guzel giyineceksin,ama su an aldigin bir atki bere kadar sevinc vermez emin ol.
Biraz sabir,cok iyi yerlere geleceksin,az kaldi💝
Ne tatlsınız çok teşekkür ederim. Gönlünüzce olsun her şey sizin de yavrunuzun da. İnşallah ❤

Annen cok sanslı senin gibi bir kızı olduğu için.çok iyi bir doktor olacağına da eminim. Sana sıkı sıkı sarılmak istedim🥰
Sarılmış kadar olduk çok teşekkür ederim.
Aklımın erdiği andan beri hayalim doktorluğu hakedebilmek.
İnşallah öyle olacağım hiçbir zaman bu günlerimi unutmayacağım bir de. Teşekkür ederim size

Ne tatlsınız çok teşekkür ederim. Gönlünüzce olsun her şey sizin de yavrunuzun da. İnşallah ❤
Ciddiyim valla,3 tisort 1 pantolon,kapaliysan 2 tunik,cicek gibi oluyor genc kizlar.
Yaslar biraz tirmandikca alimli kiyafetler lazim oluyor:))
Sen rahat ol,o zaman cool gorunursun,kimler var zengin ama 3 5 parcayi cevirip cevirip giyiyor:))

merhaba herkese.
üniversite 2. sınıf öğrencisiyim hekim adayıyım, kısmetse.
bana yardımcı olabilir misiniz kendi öğrencilik hayatınızda maddi sıkıntı yaşadıysanız nasıl bir çözüm buldunuz?
nerdeyse 6 yıldır aynı telefonu kullanıyorum ve çok eski bir telefon, sınıf grubuna bir şey atılsa açmıyor bile. sınav sonucumu bile açıklandığı an öğrenemiyorum çünkü telefonum açmıyor xlsx vb dosyaları. arkadaşlarımdan rica ediyorum notuma bakıp söylemelerini. sadece internet tarayıcısını kullanabiliyorum diyebilirim zaten hafızası 8gb falan uygulama indirmeme imkan yok hep ders notlarımla dolu.
üniversiteye başladım bir hevesle ama inanın utanıyorum yaşıtlarımın arasında. kimsenin giydiğini bir daha üzerinde görmüyorum resmen ama ben en fazla 4 gün sonra tekrar başa dönüyorum giydiklerimi ve farkediliyor biliyorum kıyafet konusu konuşulduğunda fikrim bile alınmıyor arkadaş ortamında. biraz üzülüyorum ne yalan söyleyeyim.
halime binlerce kez şükür. kazandım ya gidebiliyorum ya okuluma hep hayalimdi doktor olmak bunun hayaliyle yaşıyorum. belki anlar belki ayıplarsınız ama yine de bazen utanıp sıkılıyorum işte.
devletten kredi alıyorum ama bana kalmıyor pek, evin elektrik faturasını ödüyorum eksikleri alıyorum elimden geldiğince. babama veriyorum yani parayı kredi kartına yetişmiyor bazen maaş ona yatırıyor.
burslara çok başvurdum çıkmadı.
özel ders verme sitelerine başvurdum olmadı. oysa çok da başarılı bir öğrenciydim hep çok yararım dokunurdu sınava hazırlananlara.
part time iş baktım ama izin vermediler zaten derslerine zor yetişiyorsun dediler haklılar biraz da, gerçekten zor bölüm ama canımı dişime takıp çalışacaktım. biraz da üzüldüler tabi bu ihtiyacı hissetmeme. çok şükür aç değiliz ama hiç de bir başka hayatımız olmadı. tatilmiş, dışarda yemek yemekmiş, hepsi lüks bize.

bugün konuyu açma sebebim kendim değilim. anneciğim. bugün sofrada babam anneme tutum konusunda biraz haksızlık etti. annem de benim telefonum 15 yıllık herkesler gibi 2 yılda değiştirmiyorum kuaförlere gitmiyorum tarzı bir şeyler söyledi ağladı. içim parçalandı. para biriktirip ona yeni bir telefon almak istiyorum. haberi olursa izin vermez sen kendine al der biliyorum çünkü hep üzülüyor herkesin telefonunu görüp bir de benim elimdekine bakıp. yüzünün güldüğünü görmek istiyorum, hayatında iyi bir şey olsun istiyorum. gerçekten hiçbir lüksü olmayan biz giyelim diye kendine almayan fedakar bir anne hep. şikayetçi değildir eminim, okuduğum için dünyanın en mutlu insanı olduğunu söyler hep. yine de onu mutlu etmek istiyorum bu hediyeyle.
aklıma hiçbir yol gelmedi. söylediklerimden başka ne yapabilirim okurken para kazanabilen var mıydı aranızda? annem çalışmıyor çalışması mümkün değil çok açıklamak istemiyorum burayı. sağlık durumu. okuyan olduysa çok teşekkür ederim, hepsini ağlayarak yazdım umarım anlatabilmişimdir
Para kazanmanın yolunu bilemiyorum ama annenize yeni telefon almak yerine kendinize alıp sizin eski telefonu annenize verebilirsiniz.

Seni o kadar iyi anlıyorum ki. Keşke bildiğim ya da tavsiye edebileceğim bir şey olsa
1. sınıf bittiğinde yaz tatilindeyken okulu dondurmayı bile düşünmüştüm çünkü ailemin bana para göndermesi çok zordu her şey üst üste gelmişti. Benim zamanımda harç parasıda vardı ama dereceye girince harç parası ödememiştim. Anneme söyledim arkadaşlarımla konuştum herkes bırakma bir yolu bulunur dediler farklı şehir ve kyk yurdu yoktu. Annem bir şekilde okutucam seni dedi. Burs geri ödemeli çıkmıştı güvenemedim belki ödeyemem diye son çare babannemden istedim her ay para göndersen ben sana öderim sonra diye geri ödemeli bursu almamı söyledi. Hani kul sıkışmayınca hızır yetişmezmiş ya bir gün hiç beklemediğim biri aradı ve bana burs ayarlatmış ve o burs devlet bursundan yüksekti. Bursum olduğu halde sıktım kendimi ve birikim yapıp anneme hediye almıştım.

Nedense yanlış bir algı var demek ki toplumda.Hayır tüm tıp öğrencilerine yurt ve burs verilmiyor. Kyk yurdunda kalabilen çok çok az arkadaşım var. Her yıl 16bin kişi tıp fakültesine giriyor neredeyse. Hepimize yurt ve burs sağlanıyor sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Evet uzaktan zaten şuan okula gidiyorum demedim ama martta başlayacağız.650 tl oldu bu yıl buna şükür sıkıntı yok ben emeğimle bir yolunu bulacağım inşallah sağolun
Doğru sayı olarak o kadar çok olduğunu düşünmeden yazdım. Çalıştığım üniversitede tüm bu saydıklarım sağlanıyor tıp öğrencilerine ama her okulun farklı demek ki. Genelde tıp fakülteleri üniversitenin gözde fakültesi oluyor. Keşke öğrencilere daha çok sahip çıkılsa.

Doğru sayı olarak o kadar çok olduğunu düşünmeden yazdım. Çalıştığım üniversitede tüm bu saydıklarım sağlanıyor tıp öğrencilerine ama her okulun farklı demek ki. Genelde tıp fakülteleri üniversitenin gözde fakültesi oluyor. Keşke öğrencilere daha çok sahip çıkılsa.
Yani okulun yapabileceği şeyler çok sınırlı.
Kyk yurdunu sağlayan, kyk bursunu çıkaran okulun kendisi değil YÖK. onlar da bölümünüzden ziyade maddi durumunuza bakıyorlar.Özel ünideyseniz bilemeyeceğim ama. Evet keşke ama çok fazla fakülte çok fazla öğrenci var pek mümkün değil artık

bizim zamanımıza göre çok şey değişmiş durumda şu anda
ben tıp okumadım ama ilk 100 içindeydim, zaten bölüm ilk 500'de olmayanı almıyordu
yurdum bursum vs. vardı

buna rağmen ben ekstradan ders veriyordum
çeviri yapan arkadaşlar vardı (anlaşılacağı üzere tabii ki yabancı dille okunan bir bölüm okuyorduk ve kolay bir bölüm değildi, tıp okuyup bizden rahat olan çok kişi vardı kısacası).

şimdi şöyle ki ben ders vermeye başlayınca biri diğerine söylemiş o başkasına söylemiş
bir gün MGK (o zamanlar milli güvenlik kurulu vardı ülkede) sekreterinin kızı için ders vermem istendi, çok da güzel para kazandım.

sizin etrafınızda hiç mesela en başta hocalarınız sonra eczacı vs. hanımlar yok mu? onlar arasında çocuklarına ders aldıran çok olur zira kendilerinin iş sebepli ilgilenmesi hiç mümkün olmuyor. böyle eli kolu uzun birileri yok mu? hiç etrafanıza ders verebileceğinizi vs. söylediniz mi.? siteler iyidir elbette ama özel ders işi tanıdık üzerinden gider. (sanıyorum hala öyledir).

okulda hiç mi öğrenci işi yok...benim okulumda bile oluyordu bundan 20 sene önce. şu anda ders verdiğim okullar var (ama biz hep uzaktan çalışıyoruz) yine de okulların sitelerinde ilanları görüyorum.

kılık kıyafeti dert etmeyin, evet 20 yaşındasınız ve şekilci yaşlardasınız ama inanın o kadar önemli değil. siz maddiyat yüzünden kendinizi geliştiremezseniz asıl ona üzülün, esas o yönde gayret edin derim...çünkü 20 yaşında günde 400 sayfa okuyordum. şimdi 40 sayfayı zor okuyorum.

Yani okulun yapabileceği şeyler çok sınırlı.
Kyk yurdunu sağlayan, kyk bursunu çıkaran okulun kendisi değil YÖK. onlar da bölümünüzden ziyade maddi durumunuza bakıyorlar.Özel ünideyseniz bilemeyeceğim ama. Evet keşke ama çok fazla fakülte çok fazla öğrenci var pek mümkün değil artık
Okul zaten kyk kredisine yurduna karışmaz ama kendi imkanlarıyla başarılı öğrencilerini destekler aslında. Ben hacettepede okudum okulun kendi yarı özel statüde geçen yurdunda kaldım. Ücretleri kyk ortalamasındaydı. Tıpta okuyan arkadaşlara ise kesin ve ücretsiz olarak çıkıyordu bu yurtlar. Kuzenim bu sene odtü mühendislik kazandı ve hem mezun olduğu lise (devlet lisesi) hem de ailesinin ikamet ettiği büyükşehir belediyesi burs sağladı ikisini birden alıyor. Başarılı öğrencilerin desteklenmesi lazım. Bu kadar yalnız bırakıldığınıza üzüldüm.

Okurken kendi sefaletim geldi aklıma üniv kazandım ve babam iflas etti abartmıyorum iki kat kıyafeti çevirip çevirip giyiyordum okulda yemek yemiyordum bazen yol param olmuyordu okula gitmiyordum aynı senin gibi kredi alıyordum sonra okurken çalıştım ne günlerdi..
Herşey geçti gitti şuan öğretmenim benim tel 8 yıllık ekranı kırık bana yetiyor annenin tel olayı şu durumda en son düşüneceğin şey

Bilemedim. Diğer yorumlarınaza da baktım bence sadece beni değil birçok kişiyi üzmüşsünüz.
Burda sizi beklenmedik hiçbir şeyle karşılaştıramam ben. Sadece para kazanabileceğim bir yol önerisi istedim ve bir sürü şey öğrendim. Kimseden bir şey talep etmedim. Sanki buraya iban bırakmışım bana inanan lütfen para göndersin demişim gibi bir yorumdu yaptığınız. Bana buraya tavsiye yazmak için güvenmenize gerek bile yoktu. Nasıl dolandırabilirim ki ben insanları buradan?
Her neyse sorun yok.
Birçok kişiyi üzmüşsünüz diyorsunuz ama o birçok kişi dedikleriniz, evlilik öncesi her türlü cinselliği yaşamayı normal görenler ve bunu marifet gibi burada savunup, ahlak dışı yaşamayı insanlara empoze etmeye çalışanlar. Onları eleştirmeyip, "aferin, iyi yapmışsınız, yiyin, için her haltı yiyin" mi demeliydim?
Benim ne söylediğim ortada. Ne söylemediğim de...

Birçok kişiyi üzmüşsünüz diyorsunuz ama o birçok kişi dedikleriniz, evlilik öncesi her türlü cinselliği yaşamayı normal görenler ve bunu marifet gibi burada savunup, ahlak dışı yaşamayı insanlara empoze etmeye çalışanlar. Onları eleştirmeyip, "aferin, iyi yapmışsınız, yiyin, için her haltı yiyin" mi demeliydim?
Benim ne söylediğim ortada. Ne söylemediğim de...
Dediğiniz gibi normal "görmek".Onlar görür siz ise görmeyebilirsiniz. Onlar yaşar siz normal görmediğiniz şeyi yaşamazsınız. Başkasının cinselliği ya da hayatı size zarar veremez. Ha toplumun ahlakının bozulmasından dolayı çocuklarınız için falan endişeliyseniz onları kendi değerlerinizle yetiştirebilirsiniz. Ki toplumun ahlakı bana göre en son cinsellikle bozulur. Cinselliğe gelene kadar yapılan haksızlıklar, yolsuzluklar, tahammülsüzlükler, kadına verilen değerin bu kadar yerlerde olması asıl ahlaksızlık. Kimin kimle ne zaman nerede ne yaşadığı değil.
Herkesin sizinle aynı yerden görmesini bekleyerek insanları acımasızca eleştirmenize gerek yok, daha ötesi buna hakkınız yok.
Aferin demeyin. Kimse sizden aferin duymak için yapmıyor bir şeyi. Ama yargılayıp eleştirmek de üzerinize vazife değil üzgünüm.
Kadın olduğunuzu da düşünmüyorum.
Kadınsanız bile yaşamak isteyip yaşayamadıklarınızın acısını yaşayanlardan çıkarmaya çalışıyorsunuz ama olmayacak olan size oluyor kimse siz bizi eleştirdiniz diye uykularını kaçırmıyor. Ama sizin kaçıyor belli ki.

Evet ne yazık ki ne söylediğiniz çok ortada..

X