Okulu bırakmak

Çok emek harcamissin. İş sadece tezini yazıp bitirmeye kalmış. Bu zamana kadar uzatıp bitirmedigin içinde içinden yapmak gelmiyo ama bence başladığın işi bitir ve diplomani al emeklerin boşa gitmesin. Esin ve sen çalışıyorsunuz arabayi kredi cekerek de alabilirsiniz. Yapamam deyip kafanızda bitirmeyin herseyi. Yaparım diyin kendinize güvenin.

bir zaman sonra bu kadar eğitim aldığın halde sadece lisede öğretmenlik yapmak zor gelmeyecek mi size? bence her iki durum için puanlama yapın. bi bakın sonuç ne olacak. sonrasında seçtiğiniz yolun size yeni kapılar açıp açmayacağını değerlendirin. yahut radikal bir karar alıp bambaşka bir alana yönelebilirsiniz illa bu iki seçenekle sınırlamayın kendinizi.
karar verdiğinizde ilerde bu karardan pişman olmayacağım ne olursa olsun şartlar altında en doğrusu buydu diyip yolunuza devam edin. keşkeler olmasın.

neden?sen gidip oxford da okusan cambridge de, devlette belirli bir müfredatın ötesine geçemiyorsun ki?ingilizce bilmeyen nesil öğretmenler hiçbir şey bilmediği için değil, müfredatın saçma sapanlığı nedeniyle ingilizce öğrenemiyor.

her ne kadar müfredat eli kol bağlasa da öğretmenin dersini nasıl işlediği, öğrenci merkezli gidip gitmediği, kullandığı metotlar, dersi hangi dilde işlediği gibi bir sürü etken var başarıda etkisi olan. tabii ki okulların fiziksel şartları, sınıf mevcudu, teknoloji, ders saatleri vs gibi konular çok önemli ancak fark yaratmak isteyen, kendini geliştiren öğretmen bunu her türlü başarıyor. nasılsa imkanlar yetersiz ben ne yapayım diyenler ise olduğu yerde sayıyor ve öğrencilere bir şey katamıyor. hem meb te hem kolejde çalışmış bir öğretmen olarak tecrübe ettiğim şeyler bunlar. benim durumuma gelince, bilkentte master yapmaya başlarke bitirince devlette çalışma fikri yoktu aklımda ama bu fikre hiçbir zaman soğuk bakmamıştım. özeldeki sömürü düzeni ve çalışma koşulları göz önüne alındığında pek çok donanımlı öğretmen devlette çalışmayı seçebilir, bu gayet doğal. pek çok da örneği var.

Bir doktora öğrencisi olarak şunları söyleyebilirim:

Her tez az ya da cok ruhu daraltir. Eğlenceli ve mükemmel tez yoktur. En iyi tez bitmiş tezdir.

Karisan danışman karışmayan danismandan daha iyidir. Tez ogrenme sürecinin bir parçasıdır. Kendi kendine öğrenmek gercekten çok zor ve dolambaçlı olabiliyor. Boşlukta savrulmaktansa danışmanın verdiği duzeltmeleri yaparak daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Tek yapacaginiz danışmanın cizdigi rotayı takip etmek. Danışmanınıza kızmayın ☺

Her ne kadar is temposu tezle beraber yorucu olsa da zamanin kısıtlı olması daha iyi kullanımını da beraberinde getiriyor. Zorunlu bir disiplin sürecine giriyorsunuz.

Şimdi 7000 tl odemez ve bitirmesseniz önceki dönemlerin parasını da çöpe atmış olacaksınız.

3. Chapter bitti diyorsunuz.. Düzeltmeler, giriş ve sonuç kalmış büyük ihtimal..Çoğu bitmiş azı kalmış ha gayret..

Senin tatile ihtiyacın var. Neden kendini bu kadar yıprattın bu kadar koşturdun ki? Hayatta huzurlu ve mutlu olmak için yaşıyoruz, yaşadığın her an bunu unutma bence.

Bu sene kendine güvenmiyorsan 1 yıl sonra başlarsın. Bu bir yılı da olabildiğince sakin ve mutlu geçirmeye çalış bence, fırsat bulduğunda tatile gir hiç kaçırma, eşinle kaliteli vakit geçir.

İlla bu sene yazmak zorunda değilsin herhalde? Seneye yazarsın. Gerekli motivasyon ve enerjiyi topladıktan sonra.. O kadar emek vermişsin çünkü hiç olmasın.

illa bu sene yazmak zorundayım maalesef. yeterince uzattım. bursumu kaybettim.

Bir doktora öğrencisi olarak şunları söyleyebilirim:

Her tez az ya da cok ruhu daraltir. Eğlenceli ve mükemmel tez yoktur. En iyi tez bitmiş tezdir.

Karisan danışman karışmayan danismandan daha iyidir. Tez ogrenme sürecinin bir parçasıdır. Kendi kendine öğrenmek gercekten çok zor ve dolambaçlı olabiliyor. Boşlukta savrulmaktansa danışmanın verdiği duzeltmeleri yaparak daha hızlı ilerleyebilirsiniz. Tek yapacaginiz danışmanın cizdigi rotayı takip etmek. Danışmanınıza kızmayın ☺

Her ne kadar is temposu tezle beraber yorucu olsa da zamanin kısıtlı olması daha iyi kullanımını da beraberinde getiriyor. Zorunlu bir disiplin sürecine giriyorsunuz.

Şimdi 7000 tl odemez ve bitirmesseniz önceki dönemlerin parasını da çöpe atmış olacaksınız.

3. Chapter bitti diyorsunuz.. Düzeltmeler, giriş ve sonuç kalmış büyük ihtimal..Çoğu bitmiş azı kalmış ha gayret..

sürekli fikir değiştirmese çok faydalı bir danışman aslında hakkını yiyemem. bu da çok yoğun oluşundan ileri geliyor, yapacak bir şey yok. dekan yardımcısı kendisi bir de. ch.1, ch.2 ve ch.4 ü yazdım aslında ama ch.4e bir sürü düzeltme verdi. zaman alacak. yeniden yazmış gibi olacağım. sonra ch.3 ve ch.5 kalıyor. en önemlisi discussion bölümü olan ch.5 biliyorsun, ch.3 te metot anlatılacak o zaman almaz fazla. yani kısacası ch.4 ve 5 olmak üzere iki önemli bölümüm kaldı. tabii düzeltmeler de var, bana kimbilir neler çıkaracak daha...

sürekli fikir değiştirmese çok faydalı bir danışman aslında hakkını yiyemem. bu da çok yoğun oluşundan ileri geliyor, yapacak bir şey yok. dekan yardımcısı kendisi bir de. ch.1, ch.2 ve ch.4 ü yazdım aslında ama ch.4e bir sürü düzeltme verdi. zaman alacak. yeniden yazmış gibi olacağım. sonra ch.3 ve ch.5 kalıyor. en önemlisi discussion bölümü olan ch.5 biliyorsun, ch.3 te metot anlatılacak o zaman almaz fazla. yani kısacası ch.4 ve 5 olmak üzere iki önemli bölümüm kaldı. tabii düzeltmeler de var, bana kimbilir neler çıkaracak daha...
Bence halledersin. Emeklerini çöpe atma. Sen galiba çevrendekilerin aşırı anlayışlı hallerinden gevşiyorsun. Eşin ailen gaz vermiyor, kendini yormamanı istiyor sen de onlardan etkileniyorsun gibi geldi bana. Çalışıyorsun, kazancın da var. 7 bin öderken kimseye yük olmayacaksın. Araba alacağız falan diyorsun ama kıyas bile edilmez yani emeklerinin yanında kısa bir süre arabayı ertelemek hiç önemli değil.

Maddi getirisi varsın olmasın, o harcadığım emeklerin karşılığını almak isterdim ben. Araba, ev bunlar maddi şeyler, insan ruhunu doyurmalı. Yatırırdım, zaten o parayı verince öyle bir batardı ki içime ocakta hayli hayli bitirirdim.

Tez yazmak böyle bir şey ama. Seninle çok benzer yollardan geçmişiz. Tezi bende çok kolay yazmadım ama bitti:-) Bu sene doktoraya başlıyorum kısmetse bir yandan da üçüncü üniversiteyi okuyorum. Şimdiden afakanlar bastı ama başlanmış iş bitmiş iş demektir. Bırakma derim.

Tez yazmak böyle bir şey ama. Seninle çok benzer yollardan geçmişiz. Tezi bende çok kolay yazmadım ama bitti:-) Bu sene doktoraya başlıyorum kısmetse bir yandan da üçüncü üniversiteyi okuyorum. Şimdiden afakanlar bastı ama başlanmış iş bitmiş iş demektir. Bırakma derim.

ne güzel, sen başarıyla atlatmışsın. dilerim doktorayı da başarıyla tamamlarsın.

bırakmayın bence. hatta "lütfen" bırakmayın. ben hiç tez yazmadım ama tez yazan bütün arkadaşlarımın o buhranlı hallerine şahit oldum. şöyle bir kendinizi yoklayın. sizi gerçekten bunaltan tez aşaması mı yoksa başka bir şeylerden bunalıp kendi içinizde faturayı kolayca ona mı kesiyorsunuz? örneğin kendinize kızıyor olabilir misiniz o bursu kazandığınız halde gereğini yerine getirememiş olmaktan dolayı. veya içten içe başarısız hissediyor ve kendinizi cezalandırıyor olabilir misiniz? ya da dış seslerden sizi aşağıya çeken bir ses mi var?

iyice yoklayın kendinizi, tekrar motive olun ve bunca emeğinizi çöpe atmayın. araba dediğiniz nedir ki, varsın olmasın 2 yıl daha. ama emeğinizin karşılığında varış noktasına ulaşmış olmanın manevi hazzı bence paha biçilemez. kariyerinize katkı koymayacağını düşünüyorsunuz ama hayat bu, hangi bilgi ve birikimimizin ne zaman bize basamak atlatacağını, yolumuzu kolaylaştıracağını asla bilemeyiz.

hadi şu ataleti atın biraz üzerinizden, yazıp çizip programınızı yapın ve başlayın.

Normalde ben de sevmem ama ya bitmezse korkusu var...Bitmezse bir 7 bin t daha ödemeye gücüm yok, dahası kafayı yerdim herhalde :KK43:

yaparsın sen evliliğin seni geriletmesi olarak görürüm bırakırsan valla... adamlara deymez bacım araba da alınır.... yarım bırakma.... ne güzel şeyler başarmışsın devam et.....

Arkadaşlara katılıyorum
Araba her zaman alınır. Şimdi 7000 TL'yi tez için harcarsanız ileride "aaaaa keşke araba alsaydım" demezsiniz çünkü araba ileride de alınır.
Ama okulu şimdi bırakırsanız ileride tamamlama şansınız yok.

Ben de tez yazdım, hayatımın en sıkıcı dönemiydi. Sizi anlıyorum. Son bir derin nefes alsanız, son enerjinizi bitirmek için harcasanız?

Ben evde çalışamam mesela. alırım kitabımı bilgisayarımı, bir kafeye giderim. Arka fonda uğultulu bir sesle daha konstantre çalışırım.

Kütüphaneye gidebilirsiniz.

Benim aklıma gelmeyen başka bir ortam bulabilirsiniz mesela.

Bir de böyle denemenizi tavsiye ederim.

Tezin bittiğini hayal edin. Kendinizi nerede görüyorsunuz, elinizde bitmiş tezle, hep o görüntüyü düşünün.

her ne kadar müfredat eli kol bağlasa da öğretmenin dersini nasıl işlediği, öğrenci merkezli gidip gitmediği, kullandığı metotlar, dersi hangi dilde işlediği gibi bir sürü etken var başarıda etkisi olan. tabii ki okulların fiziksel şartları, sınıf mevcudu, teknoloji, ders saatleri vs gibi konular çok önemli ancak fark yaratmak isteyen, kendini geliştiren öğretmen bunu her türlü başarıyor. nasılsa imkanlar yetersiz ben ne yapayım diyenler ise olduğu yerde sayıyor ve öğrencilere bir şey katamıyor. hem meb te hem kolejde çalışmış bir öğretmen olarak tecrübe ettiğim şeyler bunlar. benim durumuma gelince, bilkentte master yapmaya başlarke bitirince devlette çalışma fikri yoktu aklımda ama bu fikre hiçbir zaman soğuk bakmamıştım. özeldeki sömürü düzeni ve çalışma koşulları göz önüne alındığında pek çok donanımlı öğretmen devlette çalışmayı seçebilir, bu gayet doğal. pek çok da örneği var.

öğretmen değilim fakat dil okudum yıllarca.tek bir soru sormak istiyorum size, devlet müfredatı intermediate seviyesinin ötesinde bir eğitim sunuyor mu?hadi bilemediniz upper intermediate diyelim ki upper intermediate ile açıp new york times'da bir haber bile okuyamazsınız.upper intermediate da sizin bahsettiğiniz ilkeli ve donanımlı öğretmenler tarafından verilebilen en ileri düzey dil eğitimi olabilir ancak.kısacası gene yetersiz gene yetersiz.

sizin yerinizde olsam yetişkinlere ders verme alanına yönelirdim.adı tam olarak nası geçiyor bilemiyorum ama maddi olarak çok daha tatminkar ve çok daha az yıpratıcı.Mesela CIA yetişkinlere eğitim verme sertifikası veya eğitimi olan dilciler arıyordu.

bu durum çok kötü tabii...konuma çok severek başlamıştım aslında ama dediğim gibi danışmanımın kılı kırk yarması ve sürekli olarak söylediği şeyleri unutarak başka şeylere karar vermesi sebebiyle pes ettim biraz da. sen neden bitirmedin?

Şehir değiştirdim bir de gittiğim yerde özel sektörde yoğunlaştığın sıfırdan yaşam

X